land over te brengen, en 2. van voortdurende schade, daar hij nog steeds onder geneeskundige behandeling nioet blijven, zich van een bijzonder dienstpersoneel be dienen, en, wil hij niet op krukken gaan, een rijtuig moet aanleggen, om in de behoeften des levens overeen komstig zijn stand te voorzien. Nadat deze zaak.in het breede was behandeld door mr- A. S. van Nierop voor den eischer en mr- J. A. Molster voor de maatschappij, heeft de rechtbank Dinsdag bij haar vonnis de maat schappij veroordeeld tot betaling 1. eener som van circa f 4900 voor geleden schade ter zake voorschreven, en 2. om aan den eischer uit te betalen een jaargeld gedu rende zijn leven ten bedrage van 1700 per jaar ter vergoeding van meerdere behoeften des levens of te lijden schade; zulks gewaarborgd door inschrijving op het grootboek. De eischer had geen vergoeding voor levensonderhoud gevorderd, daar hij door het Engelsche gouvernement is gepensionneerd met 350 p. st. 's jaars. (N. Roti. cour.) Gemengde berieJaten. Hen matroos, behoorende tot de equipage van het te Vlissingen liggend Noderlandscli barkschip Silentium, heeft getracht zich van het leven te berooven door met een mes eenige sneden inden hals te doen cu daarna zijn hoofd in een kussen te steken. Hoewel de ongelukkige zijn doel niet bereikt heeft, is hij toch niet buiten gevaar. 'Ook heeft te Vlissingen een sergeant-majoor van het daar in garnizoen liggend 3e regiment infanterie zich met een geweer doodgeschoten. - Dinsdag ochtend brak een der nieuwe slijpsteenen van ongeveer 3 cl middellijn, in de rijtuigfabriek van den heer Beynes te Haarlem aan stukken. Door de groote snelheid, waarmede die steen werd gedraaid, vloog een der stukken door het beschot van het gebouw, waarin do toestel zich bevindt, in een aangrenzend bewoond huis, vernielde daar den binnenmuur, geraakte door het venster op de straat, stak die over en kwam terecht in eene aan den overkant gelegen woning. Een raam en een gedeelte van den gevel werden ook daar totaal weg geslagen en een meisje van 10 jaar zeer bedenkelijk aan liet hoofd gewond. (iV. Roti. cour.) Niet eene vrouw, maar een gehuwd man, van Stephout genaamd, oud 68 jaar, draaiersknecht, is het slachtoffer geworden van den tijger, die Zondag in don vroegen ochtend te Antwerpen was losgebroken. Het Koninklijk zoölogisch genootschap aldaar heeft aan de weduwe en de dochter van Stephout een jaargeld toe gelegd. Te Londen is een jong Hollandsch meisje, Maria Sophia Jutig, gestorven tengevolge van het inslikken van een speld, die de chirurgijn, bij lijkopening, in haar lever gevonden heeft. Het internationaal vredeverbond heeft Maandag eene algemeene vergadering gehouden te Parijs in de salie Herz, onder voorzitterschap van don heer Dollfus. DeKöln. Zeitungmaakt zich en terecht vroolijk over het verhaaltje door dc Nieuwe Kotterdamsehe cou rant van het gebeurde te Delfzijl gegeven, hetwelk ook in ons vorig nommer voorkwam. Dc Köln. Zeitung haalt dit aan als een blijk van den angst van „mijnheer" voor een inval der Pruisen, en de berichtgever der Köln.Zeit. herinnert zich naar aanleiding van het gebeurde te Delf zijl het volgende voorval uit zijn studententijd. „Wij vertrokken, met ons vier of vijf studenten, uit Broek in Waterland, een dorp dat door millioenairs bewoond wordt en waar binnen in do huizen alles zoo schoon en zuiver is dat men ons nauwelijks veroorloofde een koestal binnen te gaan. Wij dachten aan niets kwaads, toen wij plotseling, niet ver van een lief dorpje aan den straatweg naar Amsterdam, door een welgekleed en welgedaan heer, die ons reeds lang uit do verte opmerkzaam bekeken had, geheimzinnig aangehouden werden met het verzoek om zoo goed te zijn hem te volgen. Hij ging met ons door een apothekerswinkel, opende in een kamer daarnaast een kast, hing zich eene groote medaille om denhals en berichtte ons, die hoe langer hoe minder begrepen wat wij van de zaak moesten denken, dat hij de eer had bur gemcester van deze welvarende gemeente te zijn en voor hare rust verantwoordelijk was. Nu zag hij ons voor Duitsche studenten aan en wist niet of hij daarin gelijk had? Wel zeker! Nu, dan was hij verplicht onze passen te vragenwant, zonder ons persoonlijk te willen krenken, zou het ons wel bekend zijn, dat Duitsche stu denten in de gansche wereld onrust en oproer verwek ken. Gelukkig hadden wij onze passen bij ons, zij werden door den heer burgemeester zorgvuldig bezichtigd, waarna hij er ook zijn ambtzegel op afdrukte. En nu, nadat hij zijne ambtsplichten vervuld had, veranderde zijn streng uitzicht in een vriendelijk lachje en met welwillende gastvrijheid vroeg hij ons, of de heeren studenten bij hem het ontbijt wilden gebruiken en wat wij wilden hebben: Malaga of Madera? Wan neer het paswezen bij ons niet zoo in onbruik geraakt ware en wanneer de Pruisische „Lustfahrer" den heer kommandant van Delfzijl ook maar met een behoorlijke pas had kunnen verblijden, wie weet of deze zich ook niet op eene wijze zou gedragen hebben, die de Neder- landsche gastvrijheid meer eer zou hebben aangedaan?" De Engelsche bladen mede, dat de voor rekening der Nederlandsche regeering te Birkenhead gebouwde monitor Heiligerlee voltooid is en zijn proeftocht heeft volbracht. Het vaartuig had bij die gelegenheid, behalve zijn geschut en ammunitie, 75 officieren en manschappen, met hunne bagage en met leeftocht voor zes weken, benevens kolen voor 5 dagen aan boord. De tocht had in alle opzichten bevredigende uitkomsten opgeleverd. De monitor heeft eene lengte van 180 voet, tegen eene breedte van 44 en eene diepte van 11 voet; hij is bekleed I met ijzeren pantserplaten, ter dikte van 5| duim, en de toren is bedekt met ijzeren platen van eene dikte van 8 tot 11 duim; hij is gewapend met twee getrokken drie- i honderd-ponders; de stoommachine, die twee schroeveu in beweging brengt, is van 140 paardenkracht. De ver trekken voor de officieren en voor de bemanning zijn bijzonder ruim en van uitstekende luchtverversching- toestellen voorzien. In het kamp van St. Maur, bij Parijs, worden thans door de infanterie der Fransche garde proeven genomen tot beschutting van eene linie van bataille door snel op geworpen aarden wallen. In den tijd van acht minuten, nadat het „halt" is gekommandeerd, hebben de man schappen, die allen zijn voorzien van spaden of honwee- len, een wal of borstwering opgeworpen ter hoogte van 1.50 meter, waarachter het bataljon, in linie opgesteld, geheel bedekt staat. De wal wordt opgeworpen onder bedekking van tirailleur-vuur, en het is een zonderling schouwspel, de tirailleurs te zien terugtrekken en ver dwijnen door in den wal gelaten openingen, terwijl het bataljon mede eensklaps uit het oog is verloren. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur aanbesteed: het leveren en aanbrengen van zonneblinden aan het gebouw der arrondissements rechtbank te Zierikzee, waarvan de minste inschrijver was de heer P. de Weerd, te Zierikzee, voor 459.99. Tiiermonsoters tand 10 Juni 's av. 11 u. 56 gr. 11 'smorgAu.ölgr.'smidd.lu^Ogr.'sav. llu.58gr. 12 's morg.7u.61 's midd. 1 u. 70 gr. Sfatfin-genej'aal. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 Juni. Intrekking wetsont werpen; discussie en aanneming hoofdstuk IV en V staatsbegrooting. De voorzitter deelt mede, dat van de regeeriug kennis geving ontvangen is van de intrekking van eenige wetsontwerpen. [Zie onder „Middelburg".] Bij de behandeling van hoofdstuk IV (justitie)der staats begrooting voor 1868, werden door de heeren v.Bcyma en Godefroi ter sprake gebracht de jongste circulaires van den vorigen minister van justitie, op welker intrekking door hen werd aangedrongen. Deheer de Bosch Kemper kwam er tegen op dat men nu nog oppositie zou voeren tegen een afgetreden bewind en nam deze gelegenheid waar om te verklaren dat er z. i. een einde gemaakt moet worden aan den voortdurenden partijenstrijd. Wordt toch van alles eene partijzaak gemaakt, wordt het ver derfelijk en noodlottig stelsel verkondigd dat de partijen ieder op haar beurt het land moeten regeeren,dan zouden de vruchten van dat stelsel zich in de dagbladen, bij liet publiek en bij dc kiezers doen kennen en uit den aard der zaak ten laatste ook uit de samenstelling der kamer blijken. Hij wil gaarne het ministerie ondersteunen. Het is overeenkomstig zijne monarchaal-constitutionneelebo- ginselen te eerbiedigen de benoeming door den koning van zijne ministers, en het komt hem dan ook voor zeer in strijd te zijn met de conservatieve beginselen, dat nu reeds in de dagbladen tegen dit ministerie wordt te volde getrokken op eene wijze, die niet strekt om de waardigheid der kroon te handhaven. Hij zal het ministerie ondersteunen, doch met die onafhanke lijkheid en vrijheid welke de grondwet hem als lid der staten-generaal waarborgt. Hij zal alleen op zaken letten en aannemen wat hem aannemelijk, verwerpen wat hem afkeurenswaardig voorkomt. Hij drong ten slotte aan op het spoedig tot stand komen der wet boeken van strafrecht en van strafvordering; op de afschaffing der Fransche wetten en op het juist handhaven der grenzen tusschen do wetgevende macht en de konink lijke besluiten. De heer van Zinnicq Bergman, de besproken circulaires verdedigende, verklaarde zich, wat zijne algemeene houding tegenover het ministerie betreft, aan te sluiten bij het gevoelen van den vorigen spreker. Hij heeft het vorig ministerie loyaal ondersteund, uit plichtbesef en overtuiging. Ook thans blijft hij een regeeringsman. Hij zal ook dit ministerie ondersteunen, het althans met welwillendheid te gemoet gaan in al die maatregelen, welke door de regeering worden voorgesteld en waarmede hij zich in gemoede zal kunnen vereenigen. Hij zal geene systematische oppositie voeren. Do heer Kalff verlangde 's ministers inzichten te kennen omtrent de rechterlijke organisatie. De minister van justitie, hoewel verklarende zich niet in allen deele met de besproken circulaires te kunnen vereenigen, gaf toch te kennen dat het wel gemakkelijk zou gaan ze in te trekken, maar dat eerst nauwkeurig moet worden over wogen, wat er voor in de plaats zal komen. Wat de rechterlijke organisatie betreft, hij wil hare invoering door partieele herziening der wetboeken bevorderen. Bij de behandeling der artikelen werden onderschei dene punten van ondergeschikt belang ter sprake ge bracht, waarna ten slotte het geheele hoofdstuk met algemeene (66) stemmen werd aangenomen. Bij de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) kwam de quaostie van het lager onderwijs ter sprake. De heeren Gefkcn, van Wassenaer Catwijek, Koorders, van Nispen van Sevenaer en de minister van binnenlandsche zaken namen aan die dis cussie deel. De heer Gefken constateerde, dat in de rede van den minister van financiën geen woord gesproken werd over 1 de onderwijsquaestie. Dit zwijgen vond hij beteekenend en thans was hij eenigszins verrast door de intrekking niet alleen der wet op het hooger onderwijs, maar ook van het ontwerp wijziging der wet op het lager onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken gaf te kennen dat hij bij zijn optreden gevonden heeft het wetsontwerp op het lager onderwijs, waarvan de inhoud hem voor kwam de sporen te dragen van te elfder ure te zijn inge diend, en volstrekt niet te voldoen aan de wensclien van hen die wijziging verlangen. Als burgemeester is hem gebleken dat door de regeering, bij volkomen eerlijke en rechtvaardige toepassing van de bestaande wet, aan de bezwaren kan worden te gemoet gekomen en dat het bijzonder onderwijs zeer goed naast hot openbaar onder wijs kan staan. Hij heeft daarom begrepen het ont werp te moeten intrekken. Bij zijn departement is ook de vraag in overweging in hoever de gevolgen van het bekende besluit van den Rotterdamsclien gemeenteraad zullen zijn te keeren. De heer van Wassenaer Catwijek haalde voorbeelden aan ten bewijze dat aan de gemoedsbezwaren van dui zenden niet door strikte uitvoering der wet kan worden tegemoet gekomen. Hij, even als de heeren Koorders en van Nispen, gaven te kennen dat hunne stem thans voor de begrooting uit to brengen, volstrekt niet vertrouwen in den minister in zich sloot; waarop de minister nog maals te kennen gaf dat hij, bij de uitvoering der wet op die wijze zal te werk gaan, dat zooveel mogelijk aan alle bezwaren zal kunnen worden tegemoet gekomen. Bij de behandeling der artikelen werd door den heer Koorders voorgesteld de verhoogingen voor de trakte menten der ambtenaren weder op de begrooting te bren gen, welk amendement echter, na discussie, met 51 tegen 15 stemmen werd verworpen. Onderscheidene onderwerpen, meest van locaal belang, werden vervolgens door verschillende sprekers behan deld, waarbij, op aandrang van enkele leden, door den minister sommige artikelen nog werden verminderd. De heer Fokker besprak het thans weggelaten subsidie voor de Nieuw-Neuzenpolder, waarmede hij zich in zoo ver kon vereenigen als de minister nader onderzoek had toegezegd of dat subsidie op de begrooting voor 1869 zou worden uitgetrokken. Dc noodzakelijkheid van dat subsidie werd door hem betoogd, terwijl hij tevens deaan- dacht des ministers vestigde op de zaak van het uitwa teringskanaal in het voormalig vierde distriet van Zeeland. Het hoofdstuk werd ten slotte, nadat het nog vermin derd was met een som f 10,000 uitgetrokken voor de bevordering der piscicultuur, met algemeene stemmen aangenomen. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van Woensdag 10 Juni. Goedkeuring raadsbesluit; missive commissie bestuur bank van leening; jaarverslagen; vastelling maximum bevolking oude mannen- en vrouwen huis; missive ondersteuning adres bewoners St. Geertruids- weg; missive commissie bestuur Vlissingschen rijweg; af- en overschrijving gemeentebegrootingbeslissing omtrent gra tificatie hoofdonderwijzer gymuastiekschoolreorganisatie administratie burgerlijk armbestuur; beuoemingen. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren van Diggelen, Luteyn en Fokker, met kennisgeving, alsmede dc heer Damme zonder ken nisgeving. De heer van Deinse komt later. De notulen van het verhandelde in de zitting van 15 Mei jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de.mededeelin- gen des voorzitters: a. betreffende do afwezigheid der bovengenoemde leden; h. dat gedeputeerde staten, blijkens aan burgemeester en wethouders ingezonden missive, hebben goedgekeurd het in dc vorige zitting genomen raadsbesluit tot onderliandsehen verkoop van 21 vierk. el gemeentegrond. Van de commissie van bestuur over de bank van lee ning is ingekomen eene voordracht van oen dubbeltal ter keuze van een lid in de plaats van den op verzoek eervol ontslagen heer C. D. Tielenius Kruijthoff. Daarop zijn geplaatst de hoeren mr. E. 1'. Schorer en F. D. Spren- ger. De benoeming zal straks plaats hebben. Bij burgemeester en wethouders is eene missive inge komen van het bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't. algemeen, begeleidende een exemplaar van het jaarverslag over 1867. De voorzitter deelt mede dat het dagelij ksch bestuur daar voor namens don raad schriftelijk dank heeft betuigd, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangeno men, terwijl het verslag voor de leden ter inzage wordt gelegd. Bij een ingekomen, brief van het burgerlijk armbestuur wordt het maximum der voor rekening van dat bestuur in 1869 in het oude-mannen- en vrouwenhuis te verple gen bevolking voorgedragen op 36 personen, zijnde ge lijk aan het maximum van het loopende jaar.Deze voordracht is zonder beraadslaging goedgekeurd Geschiedt voorlezing van den door burgemeester en wethouders, volgens raadsbesluit van 15 Mei, aan den minister van binnenlandsche zaken gericliten brief ter ondersteuning van een door mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem en 33 andere bewoners van den St. Geertruids- weg aan dien minister gezonden adres, houdende ver zoek dat worde tegemoetgekomen aan hunne bezwaren dat door do spoorweg- en kanaalwerken de drie vaste toegangen naar de stad zullen vervangen worden door slechts éene draaibrug over het kanaal, welke meermalen voor de scheepvaart zal geopend zijn en in ieder geval voor hen een omweg van 1000 Ned. el zal vereischen om naar of uit deze gemeente te gaanwelke bezwaren zou-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2