föuitertlanti. Indertijd is de bevolking dezer dorpen met achterlating van haren voorraad levensmiddelen in allerijl naarElmina gevlucht, zoodat de vijand nu op hare kosten teert, en hier aan alles gebrek begint te ontstaan, te meer omdat alle aanvoer van provisiën aan de landzijde ondoenlijk is. Duizend struiken Turksche tarwe, die vroeger voor f 2.50 te verkrijgen waren, kosten nu reeds f 20; pisang, bananen, jams, peper en andere vruchten behooren tot de zeldzame en kostbare lekkernijen: schapen, kabrieten en kippen worden maar geconsumeerd, omdat er geen voedsel voor is. Wat het gevolg van dezen staat van zaken zijn zal, is niet te voorzienzeker is het, dat de Elmina's er het meeste onder lijden. Op korten afstand van Elmina hebben de Elmina's kampen aangelegd, om de stad tegen eene overrompeling te dekken. Wanneer de vijand een aanval op Elmina doet cn daarvan is niets te zeggen, want door den niet geslaagden uitval is hij overmoedig geworden dan vrees ik, dat wij voor de overmacht moeten bezwijken. Een ander bericht zegt, dat de vijand bezig is het land te bebouwen en Elmina wil uithongeren, om de stad daarna te verbranden. Alleen zal hij dat voornemen laten varen, wanneer de Elmina's gemeene zaak willen maken met de andere volken, om de Ashantijnen tc bevechten. Te betreuren is het zeker, dat het prestige van Nederland verloren gaat en als deze zaak niet op eene schitterende wijze wordt beëindigd, dan vallen alle stammen, die vroeger onder ons gezag behoorden, ons af. De gouverneur is niet populair; de negers wijten hem den tegenwoordigen toestand, en hij vindt dus geen me dewerking. Men zegt dat hij ook op geen goeden voet stond met den kommandant Vos. Wij hopen dus, dat de minister van koloniën eens door eigen oogen zal zien, en niet door die van den secretaris. Een paar oorlogschepen met een der kommandanten als commissaris, kan veel terecht brengen; men zal anders tot eene expeditie zijne toevlucht moeten nemen, wil men niet met schande uit deze gewesten worden veijaagd. Het is kritieker dan men denkt; maar aan wien ligt de schuld'? Aan den minister van koloniën, die niet begrijpt wat het zeggen wil, vthe right man in the right place." Gemengde berichten. Een Duitsch handelsreiziger, jl. Zaterdag namiddag ongesteld in het hotel de Abdij alhier aangekomen, heeft zich den daarop volgenden nacht met een mesje eene verwonding aan zijne, beide polsen toegebracht en zich daarna uit een der bovenramen van het hotel laten vallen of glijden, tengevolge waarvan hij eene belangrijke inwendige beleediging bekomen heeft. Hij wordt thans in het gasthuis verpleegd. Zijn toestand is op dit oogen- blik, naar wij vernemen, naar omstandigheden vrij gunstig. Het spreekwoord beaucoup de bruit pour rienzag men hier gisteren avond volgeriderwijzebevestigd. Op het dak van het huis van burgerlijke en militaire verzekering werd te ongeveer zeven uren een man gezien. De mili taire wacht knoopte daaraan dadelijk het denkbeeld van eene poging tot ontsnapping van een gevangene vast, en was dus ijverig in de weer. Het gevolg daarvan was dat talrijke wandelaars in den omtrek van het gebouw ble ven stilstaan, terwijl het aantal nieuwsgierigen met elk oogenblik aangroeide. En wat bleek bij onderzoek?... de man op het dak was wel een gevangene, maar iemand die, bij afwezigheid van den directeur en na bekomen verlof van een der bewaarders, zich heel bedaard onledig hield met het uithalen van een spreeuwennestje. Eergisteren avond is op den Wassenaarschen straatweg te Scheveningen een rijtuig, waarin vijf officieren gezeten waren, met twee der wielen in het daar liggende ijzeren spoor geraakt. Een der officieren die de paarden bestuurde, viel, bij zijne pogingen om het rijtuig uit de rails te krijgen, van den bok en werd aan liet hoofd gewond; de koetsier viel eveneens van den bok en brak zijn rechterarm. Toen de paarden ver volgens op den hol gingen, sprong twee officieren uit het rijtuig, waarvan de een onmiddellijk dood bleef en de ander eene ernstige kneuzing aan het hoofd bekwam. De twee heeren die in het rijtuig zijn blijven zitten bekwamen geen letsel. In den vroegen morgen van gisteren heeft een koningstijger in den zoölogischen tuin te Antwerpen, die bestemd was om naar Londen verzonden te worden, gelegenheid gevonden uit zijn hok, waarin hij vervoerd zou worden, te ontsnappen. De nachtwaker had er niets van bemerkt, niettegenstaande de tijger door een venster heeft moeten springen. Het dier richtte zich naar den ingang van den tuin en sprong den muur over, die den tuin van het station scheidt. Eerst trachtte hij een paard aan te vallen, doch bij het naloopen van het rijtuig waarvoor dit gespannen was, ontmoette hij eene j vrouw, die hij onmiddellijk naar de keel sprong, op eene vreeselijke wijze schudde en doodelijke wonden toe- bracht. Op het gemaakt alarm kwam de directeur van j den tuin met zijn personeel en trof den tijger op den j hoek der markt St. Jacques aan. Met behulp van ande- 1 ren slaagde men er in het dier de steeg St. Anne te doen binnengaan, waarna de ingang werd gebarrica- derd, in de hoop het aan de andere zijde der straat levend te zullen kunnen vangen. De tijger legde zich eerst bedaard neder; doch toen hij op een dak een zijner vervolgers ontdekte sprong hij onmiddellijk op het dak van een lager huis. Daar werd hij door drie zich op een i binnenplaats bevindende heeren opgemerkt. Toen de tijger zich gereed maakte om zijn sprong naar die heeren te doen, gaven dezen, van geweren voorzien, i vuur. Een der schoten bracht het dier eene doodelijke wonde toe, terwijl het door een tweede schot dood ter aarde stortte. De deerlijk gehavende vrouw is naar het hospitaal gebracht, doch spoedig' overleden. Voor den derden bondsscherpschuttersstrijd te j Weenen zullen, naar men ons mededeelt,Tyrol en Vorarl- berg alleen een contingent van 1500 der meest vermaarde schutters zenden; uit de overige Duitsch-Oostenrijksche j provinciën hebben zich tot den 1 dezer reeds 5000 nieuwe j leden aan den Duitsclien scherpschuttersbond ter deel- neming aangemeld. Uit Zuid- en ook uit Noord Duitscli- land zijn insgelijks talrijke aanmeldingen ontvangen. De Noorweegsche scherpschuttersbond zal door talrijke depu- tatiën vertegenwoordigd zijn. De directie van den Bel gischen Tir National heeft insgelijks kennis gegeven, dat Belgische scherpschutters aan den wedstrijd zullen deelnemen. Uit Frankrijk zullen de schuttersvereenigin- gen van Pontoise, Nancy, Metz en Verdun vertegenwoor digers zenden. Uit Zwitserland zullen omstreeks 1000 scherpschutters naar Weenen gaan. De heer Steinweg, de chef der beroemde piano-fabriek Steinweg Co., te New-York, zal persoonlijk de prachtige vleugel-piano uit zijne fabriek, welke door de Duitschers van New-York als geschenk aangeboden wordt, naar Weenen overbren gen. Deze piano heeft eene waarde van 2000 dollars. De aandeelhouders der Suezkanaal-maatschappij, dezer dagen in de jaarlijksche vergadering vereenigd, hebben van den directeur dier onderneming de stellige verzekering ontvangen dat het kanaal voor de groote scheepvaart op 1 Oetober 1869 geopend en plechtig in gewijd zal worden. Op verscheidene plaatsen in de departementen van de Gi ronde en de Charente hebben dezer dagen grove ongeregeldheden onder het landvolk plaats gehad, het welk daar ter plaatse in den waan schijnt te verkeeren, dat de geestelijkheid en de adel voornemens zijn om de tienden en leenheerlijke rechten weder in te voeren. Te üonnezac is op 25 Mei een troep opgewonden landlieden ten getale van omstreeks vier honderd, gedurende den dienst onder de kreet van „Leve de keizerin de kerk doorgedrongen, en is bij die gelegenheid de pastoor mis handeld. Maandag en Dinsdag jl. is te Blaye een twaalftal der voornaamste deelnemers aan deze geweldenarij ge vankelijk binnengebracht. Te Reignac hebben de boeren eene, hoewel mislukte, poging gedaan om de gevangenen aan de gendarmerie te ontrukken. Een correspondent van the Times schrijft uit Havre, sprekende over de tentoonstelling van al wat op de vis- scherij betekking heeft, in hoogst gunstige bewoordingen over de Hollandsche wijze van haringkaken, die oneindig beter is dan de Scliotscke wijze. Tevens acht hij het prij zenswaardig, dat het Nederlandsche gouvernement vol komen vrijheid heeft verleend ten opzichte van de mazen der netten, de wijze en den tijd van het visschen, doch het kaken streng heeft gehandhaafd. Engeland legt zich toe op de quantiteit, Nederland op de qualiteit. Zoodra de Engelschen den visch gevangen hebben, wordt hij overhaast in tonnen gemoffeld, en toch zijn er landsamb- tenaren, die de wijze van kaken moeten controleeren. De Hollanders dus vervolgt de correspondent ka ken geen tiende part van hetgeen in Schotland wordt gekaakt, maar hunne wijze van behandeling heeft ten ge volge, dat de haring zijn fijnen smaak geheel behoudt, terwijl tevens alle voordeelen van goede pekel worden verkregen. In de Engelsche stad Hanley, alwaar de bekende agent der protestantsche zendingsvereeniging te Lon den, Murphy, weder eene predicatie hield om de protes tanten tegen de catholieken op te ruien, heeft hij bij eene tengevolge daarvan ontstane vechtpartij een duchtig pak slagen ontvangen. Te Florence is eene vervalsching op reusachtige schaal ontdekt van de doozen, waarin zijdewormen wor den verkocht. Gelijk bekend is, heerseht onder do zijde wormen in Italië eene ziekte, die ze bijna geheel doet uitsterven. Het gouvernement heeft nu zijdewormen uit Japan laten komen, daar de Japansche zijdewormen niet vatbaar schijnen voor de ziekte. Misdadigers, zoo noemt hen het officieele blad, hebben de doozen en alle merken zoo kunstig nagebootst, dat ieder er zich in vergissen moot. De inhoud echter is van Italiaansche zijdewormen en de ziekte wordt dus verspreid juist daar, waar men zich groote kosten getroost om van de ramp verlost te worden. Om zich een denkbeeld te vormen van het ge vaar, dat dit bedrog voor de zijdewormen-teelt heeft, bedenke men dat de jaarlijksche opbrengst der zijde op 105 millioen franken wordt geschat. Ferkoopingert en aanbestedingen. Heden is de garancine-fabriek alhier in het openbaar ten verkoop aangeboden in de volgende koopen 1. Het fabriekgebouw met de zich daarin bevindende kook-, maal- en builtoestellen, de machine- en ketel kamers, de smederij, kuiperij en de mengkamer, alsmede het daartusschen gelegen terrein, groot ongeveer 8 roe den 30 ellen. 2. Eene stoommachine van 26 paardenkrachten, met twee stoomketels, ijzeren waterreservoir, pijpen, pompen en verdere daartoe behoorende werktuigen, onder voor waarden van uitbreking en verplaatsing. Te zamen voorloopig toegewezen voor 5102. 3. De drie filter-lokalen, het nieuwe waschhuis met daarachter gelegen grond, groot ongeveer 5 roeden 59 ellen, benevens de zich daarin bevindende droog- toestellen, waschbakken, waterleidingen, reservoir en stampmachine. Voorloopig toegewezen voor /2501. 1. Drie hydraulische persen met hare pomptoestellen, onder voorwaarde van uitbreking, welke respectievelijk voorloopig zijn toegewezen voor f 125, f35 cn f 45. Vervolgens zijn de vier genoemde perceelen, zijnde de geheele fabriek, in massa geveild en voorloopig toege wezen voor 10,109. Voorts is ten verkoop aangeboden een huis. en erf in het Bastion, wijk N n°- 71. Voorloopig toegewezen voor f 800. De definitieve beslissing omtrent de verschillende per ceelen zal morgen worden genomen. Therieioiiicterstaiid 6 Juni'sav. 11 u. 59 gr. 7 's morg.7 u. 65 gr. 's midd.1 u. 66 gr, 'sav. 11 u. 56 gr. 8 's morg.7 u. 58 's midd.1 u. 63 gr. Algemeen overzich!. Eerstdaags wordt van den bekenden Franschen schrij ver Prévost-Paradol een werk tegemoet gezien, getiteld La Prance nouvelle. Daarin zal, naar men meldt, door den schrijver uitvoerig worden betoogd hoe Europa in het algemeen en de Fransche natie in het bijzonder op onwederstaanbare wijze zich in deze negentiende eeuw al meer en meer tot de democratische beginselen ziet neigen. Van dit standpunt uitgaande ontwikkelt de heer Prévost-Paradol zijne stelling dat er nog veel willekeu rigs en despotieks in de bestaande wetgeving moet ver dwijnen en schetst hij een volledig systeem van hervor ming op politiek, juridisch en administratief gebied. Ten aanzien van dit democratisch streven der negen tiende eeuw is het eigenaardig hoe de bewoner der noordelijke staten van Amerika zich daarmede vereen zelvigt. Een zijner vele grieven tegen het Zuiden is, gelijk men weet, dat de zuidelijken niet genoeg energie, niet genoeg lust tot arbeid bezitten. Onlangs zeide de heer Wendell Phillips, lid van den senaat der Vereenigde staten in Amerika in eene redevoering daar omtrent, dat deze eigenschap der zuidelijken moest worden uitgeroeid. „Het zuiden zoo ging hij voort zeide altijd half spottend: „„Wij staan op tegen den Yankee!"" „Daar hebt hij het nu juist. Het woord Yankee is de uitdrukking voor de negentiende eeuw, de eeuw, waarin voor iedereen een goede kans bestaat om vooruit te komen, met individueele kracht, inspanning en een kop. De zuigeling van een halfjaar aan 't klonteren in zijn wieg, kijkende over den rand, aan 't uitvinden van eene nieuwe machine en een brevet nemende er bij. (Gelach). Dat is de negentiende eeuw. Dat is de Yankee Daartegen kwam het zuiden in opstand." De Ameri- kaansch-oratorische overdrijving daargelaten, ligt in de hoofdgedachte hiervan toch zeer veel waars. In het Oostenrijksch huis van afgevaardigden heeft de regeering de meerderheid erlangd voor hare voorstel len tot unificatie en conversie der nationale schuld, met uitzondering van eenige daarvoor minder vatbare leenin gen, en opleverende eene rente van vijf percent, bezwaard met eene belasting van zestien percent. Als tot recht vaardiging van dezen maatregel, waardoor vooral in Nederland velen nadeel zullen lijden, heeft het huis bij votum verklaard dat alle leeningen, aangegaan zonder

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2