MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 91. Zondag W 1868. 7 Juni. Editie van Zaterdag avond 8 uren. Middelburg G Juni. Naar uien ons uit 's Hage meldt, kan de benoeming van den heer Roest van Limburg tot minister van buitenland- sche zaken thans als zeker worden beschouwd. Rot is niet onwaarschijnlijk dat hot besluit hetwelk deze benoeming inhoudt, op dit oogenblik reeds door den koning is ge- teekend. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren tot doctor m de beide rechten bevorderd de heer L. A. van IJssel- stein, geboren te Middelburg. Uit Vlissingcn schrijft men ons heden „De Amcrikaansclie admiraal Farragut is heden mor gen van het admiraalschip Franklin naar Antwerpen vertrokken, om zich naar Brussel te begeven ter vol doening aan de uitnoodiging van den koning der Bel gen. Hij maakte voor den overtocht gebruik van het Belgische stoomjacht, in dienst van het loodswezen te Antwerpen, hetwelk van wege het Belgisch gouverne ment ter zijner beschikking was gesteld. De admiraal is door het salut der marinebatterij de gebruikelijke eer bewezen. Van wege de Nederlandsche regeering is de schroefscliooner Frans Naerebout mede ter beschik king van den admiraal aangeboden." Dinsdag jl. is te Amsterdam do algemeene vergadering gehouden van commissarissen en afgevaardigden der afdeelingen van de Maatschappij van weldadigheid. Do vergadering werd door den voorzitter, den heer mi. J. Bieruma Oosting, geopend met een hartelijk woord van dank en hulde aan den liefdadighefpszm der Neder landers, die zich in het vorige jaar op zoo krachtige wijze geopenbaard heeft bij de gehouden collecte. Hij hoopte dat het resultaat daarvan moge strekken ter bereiking van het voorgestelde doel, de instandhouding der Maatschappij van weldadigheid. De zuivere op brengst der collecte heeft bedragen 53,996. De algemeene toestand der Maatschappij kan als gun stig worden beschouwd. Landbouw en fabriekwezen hebben goede resultaten opgeleverd. In dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, dat de eerste steen werd geplaatst der eerst gebouwde hoeve, waar door de grondslag werd gelegd tot do grootsche stichting van weldadigheid. Aan de nagedachtenis van den stichter, generaal van den Bosch, bracht de voorzitter een warme hulde. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat dc tijd, gedurende welken de controleurs dien rang moeten bekleed hebben om bij voorkeur boven ambtenaren van lagereu rang tot ontvanger benoemd te kunnen worden, wordt gesteld op twintig jaren; dat bij het beoordcolen der aanspraken op bevordering in den zevenden rang, zal worden aange merkt als diensttijd in dien rang de vroegere diensttijd van ontvangers, als hoofdambtenaar en als surnumerair bij het vak der belastingen, en die als adjunct-commies of in koogeren rang bij liooge collegiën van staat of bij de departementen van algemeen bestuur. Benoemingen en besluiten. Ridderorden. Vergunning verleend aan A.J.Bauduin, consul der Nederlanden tc Hiogo, alsmede aan Diodato Abro, lc tolk van het Nedcrlandsch consulaat te Smyrna, en Paul E. Homcro, vicc-consul der Nederlanden te Metelino, tot het aannemen en dragen, aan eerstge noemde van de versierselen van het kruis der orde van St. Stanislas 2« klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken, en aan beide laatstgcmelden het hun door Z. M. den sultan van Turkije verleende eereteeken der orde van de Medjidié 4" klasse. eereteekenen. Verleend als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift aan C. F. A. Janssen, directeur van het burgerlijk cn militair huis van verzekering te Utrecht, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de gracht aldaar op den 16 April jl. Vergunning verleend aan II. Leytons, te Bcrlicum, tot het dragen van het hom als zouaaf in dienst van Z. II. den paus toegekende kruis Jidci et virtuli. pensioenen. Pensioen verleend aan den eervol ontsla gen adjunct-commies bij dc directie der marine te Amsterdam J. G. Mareus, ten bedrage van /840 'sjaars, ter zake van langdurigen dienst; en aan G. L. T. Becker, eervol ontslagen commies bij het departement voor de zaken van den hervormden eeredienst enz., ten bedrage van f 1240 'sjaars. consulaten. Erkend als consul van den Noord-Duit- schen bond op Curagao de heer A. J. Jessurum. Onderwijs. Te Schuddebeurs onder Noordgouwe werd den 3 dezer de 22" algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging van het Nedcrlandsch onderwijzersgenoot schap gehouden. Behalve de onder-voorzitter dr. P. J. Andreae, schoolopziener, en den secretaris den heer H. J. Bastmeijer, werd zij bijgewoond door 25 boofd- en hulponderwijzers en den oud-schoolopziener jhr. mr. M. J. S. Boeije. Behalve eonige huishoudelijke werkzaamheden werd tot afgevaardigde van dit gewest ter algemeene vergade ring van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap be noemd.de heer W. Swart, te Goes, en tot plaatsvervanger dc heer Achterberg, te 's Gravenpolder. De heer H. J. Bastmeijer hield eene belangrijke rede voering over „de lichamelijke straffen in de school", waar over in eene volgende districtsvergadering nadere ge- dachtenwisseling zal plaats hebben. De behandeling der punten van beschrijving der alge meene genootscliapsvcrgadering had geregeld plaats. Voor 1869 zal 's Gravenhage als plaats en de maand Juli als tijd dier vergadering voorgesteld worden. Als prijsstof is uitgeschreven: aanwijzing van het verschil tusschen do uitspraak van een beschaafd lezer en de letterlijke uitspraak van het goed geschreven Nederlandsch. De heer de Bel, hulponderwijzer te Nicnwerkerk, be haalde den prijs en de heer Razelius, hulponderwijzer te Zierikzee,de premie in een wedstrijd tusschen hulponder wijzers voor het schetsen eener kaart van een der landen van Europa Aan laatstgenoemde werd ook dc prijs en aan den heer Letzer, hulponderwijzer te Zierikzee, een premie toegekend voor hot lezen van een gedurende de vergadering opgegeven gedeelte uit „Leopold's stofgoud." Wegens gebrek aan tijd moesten sommige punten tot eene volgende vergadering worden aangehouden. (Gemengde bcs'icliïen. Betreffende liet ongeluk op den Rijnspoorweg, waar van wij in een vorig nommer melding maakten, ver neemt men nog, dat een der gekwetste passagiers, een bejaard lieer, in zorgelijke omstandigheden verkeert en dat zich onder de gekwetsten ook een ingezeten uit deze gemeente bevindt. Dc Prov. Gron. cour. meldt, dat de lieer J. IL Wijnne, uit Groningen, die bij dat ongeluk is omgekomen, eene weduwe met vijf jeugdige kinderen nalaat. Volgens de Kamper courant zou de conducteur van den sneltrein in de verwarring van bet oogenblik verzuimd hebben de noodige seinen te geven, en zouden al dadelijk, en wel gedurende den ganschen nacht, velen van het dienstdoend personeel in verhoor zijn gesteld. Omtrent de oorzaak van den brand te Amsterdam verneemt het Handelsblad van een ooggetuige het vol gende Men was in het pakhuis bezig petroleum in blik ken bussen of kruiken over te storten, welke bussen dicht gelakt of gesoldeerd worden; daartoe bezigt men een heet ijzer. Gedurende dien arbeid was er petroleum op den grond gemorst en uit voorzichtigheid had men zaagsel op die plek gestrooid. Nu werd door een der werklieden hot bovengemelde hecte ijzer op het door petroleum vochtige zaagsel neergelegd en daardoor ont stond eene vlam, die voedsel vond in de aanwezige in bewerking zijnde petroleum. Uit Aarlanderveen bij Alpben a/d Rijn wordt ge meld „Dozen morgen wilde de landbouwer D. Molenaar zijne schapen wasschen met het hiertoe gebruikelijke aftreksel van rattenkruid en had tot dat dool den ketel, gevuld met water en rattenkruid, over het vuur gehangen. De kindermeid, de kinderen koffie te drinken willende geven, nam op een oogenblik dat de boer er niet bij was den ketel van het vuur, en do koffie opgegoten hebbende, gaf zij daarvan (zonder te weten dat er vergif in het water was) aan twee kinderen, een van 8 en een van 11 jaar, te drinken. De kinderen begonnen spoedig over pijn in den buik te klagen, en na te vergeefs geneeskun dige hulp ingeroepen te hebben, stierven de beide kin deren cenige uren daarna onder de vreeselijkste pijnen." Benige dagen geleden maakten wij melding van de langzame afneming van de kust der Noordzee, zoodat op sommige punten de kust reeds acht el smaller was dan in den vorigen zomer. Als een nader bewijs dier afne ming wordt thans gemold, dat te Middelkcrke, tusschen Ostende en Nieuwpöort, ter plaatse waar de onderzcesche telegraaflijn eindigt, op do duinen een houten huisje staat, bestemd voor de ambtenaren die met het toezicht op den telegraafdraad zijn belast. Vóór de stormen van Decem ber des vorigen jaars stond dit huisje op twintig, thans op slechts twaalf ellen afstand van de zee, zoodat de zee op die plaats in een kort tijdsbestek acht ellen grond heeft ingenomen. Hoezeer sedert het begin van dit jaar het zand, door den Noordwestenwind opgeworpen, de bergjes langs den kant der Noordzee op de Belgische kust op nieuw heeft gevormd, houdt de zee echter niet op langzaam de Vlaamsche kusten te ondergraven cn meer en meer de Vlaamsche velden, steden en dorpen van de kust te naderen. Eergisteren had te Rotterdam de plechtige inwij ding plaats van het gesticht van den H. Antonius, voor ongeneeslijken en blinden, aan den Binnenweg, waarbij een aantal autoriteiten en belangstellenden tegenwoordig waren. De kerkelijke wijding geschiedde door den bis schop van Haarlem, waarna de heer Borret, pastoor te Vogelenzang, eene rede uitsprak over de christelijke liefde. Daarna werd door den heer mr. B. Oldenliott verslag gedaan van de toedracht der oprichting van het gesticht, waarin alleen ongeneeslijke zieken zullen wor den verpleegd, die niet in ziekenhuizen worden opgeno men en in armenhuizen of te huis geen behoorlijke verpleging kunnen vinden. Het denkbeeld daartoe was het eerst opgekomen bij mejufvrouw A. de Kuyper, die zelve door eene ongeneeslijke kwaal geteisterd werd. Haar eigen vermogen was echter onvoldoende, waarom men van alle zijden dc handen in elkaar had geslagen, zoodat het gesticht nu geheel gereed was. Ten slotte bracht de bisschop uit naam der kerk zijn dank aan allen, die tot de oprichting hadden meegewerkt. In het Rotterdamsch weekblad komt een artikeltje voor, getiteld: „Een navolgenswaardig voorbeeld", waarin de schrijver opkomt tegen het belachelijk gebruik van het hoed afnemen bij het groeten. Wie een tijd lang in Engeland vertoefd heeft, verwondert zich bij zijne terugkomst ophot vaste land van Europa o vér dat hoeden- lichtcn. In Engeland groet men elkander met een vriend- schappelijkcn hoofdknik of een beleefde buiging, zonder den hoed aan te rakenalléén voor de leden van het vorstelijk huis neemt men den hoed af. De Panische Société d'encouragement au bion heeft Zondag li. in eene openbare vergadering de medaille toegekend aan de koningin 'der Nederlanden voor haar moedbetoon bij bet bezoeken der cholera-gasthuizen te Amsterdam. Ook werd eene medaille toegewezen aan mevrouw de la Pagerie wegéns het door haar in den iaubourg St. Antoine opgericht opvoedingsgesticht, alwaar kosteloos twee honderd meisjes zijn opgenomen. Uit Blankenheim schrijft men van den 1 dezer. Heden werd ons stadje en zijne omgeving door twee clementair-werkingen zwaar bezocht. Tegen het middag uur trokken zich onderscheidene hevige onweerswolken te zamen, die zich weldra in een zware hagelbui en stortregens ontlastten. Maar ongeveer te twee uren losten zich nu de stortvloeden in eene wolk-breuk op, tengevolge waarvan de hier ontspringende Ahr cn diens neven-takken in woeste en scheurende stroomen veran derd werden, die zich, met eene onweerstaanbare ver nielende kracht door de straten verbreidden. Weldra moesten de inwoners naar de hoogste verdiepingen vluchten en tevens trachten om ook het vee door middel van touwen en strikken zooveel mogelijk derwaarts in j veiligheid te brengen. In een stal echter verdronken 5 of 6 stuks rundvee. Een jongman werd door de baren medegeslcurd, gelukkig echter bij de buiging van den i stroom, door de kracht der deining, aan don oever ge- 1 worpen. Nauwlijks echter begon omstreeks 5 uren het water te zakkentoen zich plotseling de brandklok deed hooren. Het water had namelijk de in eene schuur aanwezige kalk, en deze het dicht daarbij gelegen hout werk doen ontbranden, tengevolge 'waarvan de schuur en een der aangrenzende gebouwen totaal afbrandde. Groot is de schade, door de overstrooming toegebracht aan gebouwen, velden en tuinenhet water dat hier en daar den bodem tot zes voet hoog opwoelde, heeft een aantal hoornen ontworteld en omvergeworpen. De curatoren van het Stolpiaanscli legaat aan de Leidsche hoogeschool hebben, in hunne vergadering van 29 Mei 11., andermaal de volgende prijsvraag uitgeschre ven: Men verlangt een critisch onderzoek der argumen ten, waarop door velen elke theologische beschouwing der natuur verworpen wordt." De prijs voor het goed gekeurde antwoord is eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van/250, en/100 in geld. Jeanne Dessitè, het meisje dat in 1866 in Frankrijk Monthyon's prijs behaalde voor haar deugdzaam gedrag, is onlangs wegens oplichterij gevangen gezet. Door een Fransch-protestantsch blad wordt melding gemaakt van eer. nieuw geval van geloofsvervolging in Spanje. 'IV.i i.ter aanmaning door den gouver- neur van Malaga, om een waakzaam oog op de verrich tingen der protestantsche propaganda te houden, had

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1