öuitmlcmfc. man op Zp. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, de zilveren medaille en een loffelijk getuigseliift, wegens het met levensgevaar redden van een zeeofficier bij het omslaan der sloep ter reede van Muntok op den lODecember 18G7. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zp. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië A- de Veer de Rochevnont, thans met verlof in Europa. Benoemd tot apotheker 3C klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht de heer A. A. Hussem. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie: tot magazijnmeester klasse de kapitein J. van den Berghe, magazijnmeester 2« klasse te Gravc; en tot magazijn meester 2<' klasse de P luitenant A. A. Reyns, magazijn meester 3p klasse te Woudrichem. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den Oost-Indischen ambtenaar P. van Bleis- wijk Ris, laatstelijk directeur van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, thans met ver lof hier te lande, met toekenning van pensioen. Op verzoek eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mili tairen dienst aan den kapitein-directeur der geweer- makcrsschool te Meester Oomelis, M. M. Olrik, thans met verlof in Europa, met toekenning van pensioen. Benoemd tot predikant bij de protestantsche gemeente in Nederlandsch Indiö de heer J. A. Schuurman, predi kant bij de evangelisch-luthersche gemeente te 's Gra ven hage. Kerknieuws. Het kiescollege derNederduitschehervormdegemëönte te Rotterdam heeft, ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van dr. A. W. Ranwenhoff en voortdurende door het bedanken van dr. A. W. Bronsveld, predikant tc Charlois, het volgende zestal van predikanten opgemaaktde hoeren J. Drost, te GoesJ. J.van Toorenen- bergen, emeritus predikant te Utrecht; J. II. L. Rooze- meijer, te Middelburg; L. Steiiifort H.Lzn., te Bloemendaal: L. de Geer, te Groningen, en W. Vliegenthart, te Vreeland. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Leiden heeft een zestal van predikanten opge maakt, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den heer G. van Gorkum naar Amsterdam. Onder anderen komt daarop voor de heer J. Drost, predi kant te Goes. Onderwijl. Volgens do schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Mei 1868 bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager onderwijs 30; dito voor gewoon en meer uitgebreid 1 en voor meer uitgebreid onderwijs 2bijzondere voorgewoon lager onderwijs 1gesubsidieerde bijzondere voor ge woon en meer uitgebreid 3 en voor meer uitgebreid lager onderwijs 1. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrek kingen bedraagt 18. Sïariiic en leger. Z>'. Ms. raderstoomschip de Valk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. F. Koopman, welk stoomschip de bemanning heeft overgebracht voor den toBirkenhead (Engeland) aangebouwden monitor Heiligerlee, is in den avond van den dezer ter reede van Texel teruggekeerd. De cadetten der koninklijke militaire academie te Breda hebben jl. Dinsdag, onder kommando van den kapitein der infanterie A. Pompe, het kamp op de Tetc- ringsche heide betrokken. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten uitgesproken: Marinus do Jonge, oud 36 jaren, arbeider, wonende te Wissekerke beklaagd ter zake dat hij in den avond van 13 December jl. tusschen half zes en half negen uren, te Wissekerke arglistig zou hebben weggenomen en zich toegeëigend een paar schoenen, in de woning en ten nadecle van Johannes de Looft', arbeider aldaar is vrijgesproken, de kosten der procedure te dragen dooi den staat, op grond dat de bedoelde schoenen, ter terecht zitting voorhanden, wel zijn gebleken voor den be schuldigde te kort en te nauw zijn, en den bestolene te passen, maar dat volgens don als deskundigen gelioorden schoenmaker Knijper, gebrek van onder houd na de inbeslagneming de hardheid kan hebben veroorzaakt; dat voorts geeno bijzondere kenteekenen aan die schoenen gevonden worden, ook niet volgens getuigenis van den schoenmaker Verbrugge, van wien de Looft' in Januari 1867 een paar soortgelijke schoenen lieeft gekocht, en dat alzoo de eenzelvigheid der schoe nen die aan de Looft' zijn ontvreemd en dergeno die in judicia voorhanden zijn, niet overtuigend is bewezen, zoodat bij het volgehouden beweren van den beschul digde, dat de in judicia voorhanden schoenen de zijne zijn, diens schuldplichtigheid aan den diefstal niet is bewezen. Dominica le Feber, weduwe van P. van Driesschen, oud 54 jaren, arbeidster, wonende te Zuiddorpe be klaagd als zou zij op 3 Maart jl., des avonds omstreeks elf uren, te Zuiddorpe arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend eene zekere hoeveelheid aardappelen uit eene kuil, gelegen op het van alle zijden afgesloten erf der woning van Dominions Franeiscus Valcke, arbei der, en ten diens nadecle is (op grond dat de bc- "doelde aardappelenkuil is gelegen in den tuin op het zelfde erf, waarop do woning is gebouwd, maar dat het toegang gevende hek aan de voorzijde was weggenomen, en een open voetpad aan de achterzijde zich bevindt, waardoor de verzwarende omstandigheid van een aan- hoorigheid uit plaatselijke gesteldheid van het erf niet kan verleend worden) schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van twee maanden, als mede in de kosten der procedure. Gemengde berichten. Gisteren morgen is door een bediende der zoutziederij van mejufvrouw de wedt Boudewijnse in de gracht tus schen de Seis- en St. Jorisbruggen alhier het lijkje gevon den van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, hetwelk gewikkeld was in een doek en een zak, en reeds eenigszins in een staat van ontbinding verkeerde. Het is door de politie in beslag genomen en naar het gasthuis overgebracht, waar het des namiddags aan eene gerech telijke schouwing is onderworpen. Tot dusver vernamen wij niets van den tegen jl. Zondag aangekondigden zeil- en rooiwedstrijd op het kanaal van Zuid-Beveland. Jn de Goessche courant van heden komt echter het volgende ingezonden stukje voor onderteekend „Bluf boven bluf." „Eindelijk was gisteren de dag en het oogenblik aangebroken waarop de Union club uit Antwerpen den grooten wedstrijd op liet kanaal zou aanvangen. Met duizenden groeide het aantal toeschouwers aan, zoo per as, schuit, te paard, of te voet. Herbergiers en tafelhouders hadden zich overvloedig van het noodige voor hongerige en dorstige magen voorzien en slechts was de waclit op de aankomst der deelnemers aan den strijd. „Ha! daar komt de Telegraafboot aan van onder tot boven pSnjAoS, met lionderde passagiers en fraai muziek aan boordde gieken, ik weet haast niet hoeveel wel, worden te water gelaten en met 4 koppen bemand, be nevens iemand die nu en dan op zijn uurwerk zag om den tijd af te meten waarin de afstand werd afgelegd. Aan de hoera's kwam geen einde en met leede oogen zag men te Hansweert de Telegraafboot hare kinderen in haar schoot nemen en onder een oorverdoovend „tot wederziens" haren tocht naar Antwerpen voortzetten. Uit was de pret, een zomervlaagje koelde de opgewonden en verhitte nieuwsgierigen af en nog heeft ieder den mond vol van die uitstekende roeiers die aan dat feest op groote schaal hebben deelgenomen en van de prach tige en kostbare geschenken door de overwinnaars behaald." Uit Amsterdam wordt gemeld: Woensdag middag te circa 12 uren is alhier een zware brand uitgebroken, die aanvankelijk een nog bedenkelijker aanzien had dan thans te voorzien is. De brand brak uit in een pakhuis op de Prinsengracht bij de Lauriergracht, van den heer Post Uiterweer, waarin behalve vele vaten olie, ook eene vrij aanzienlijke hoeveelheid petroleum voorhanden was. Gedurende het eerste uur was de petrpjéumdamp zoo sterk, dat men mot grooto moeite zien kon en de gansche stad van walm en stank vervuld was. Kolossale dikke rookwolken stegen omhoog en veroorzaakten een nachj telijlc duister, nu en dan door schitterende vlammen afgewisseld. Te 1 uur brak de vlam aan alle kanten uit en deelde zich weldra mede aan het naaste perceel, zijnde een solied koopmanshuis, waarin do affaire van houtwerk en borstels werd uitgeoefend, toebehoorende aan den heer Jonker. Ook dat gebouw stond weldra over zijn geheele lengte in lichtelaaie vlam. Wegens de hoogte van het gebouw (6 verdiepingen) werd de toestand nu zeer bedenkelijk. Drie a vier achterhuizen van de Lau riergracht geraakten mede in brand, terwijl de schoor- steenen van het hoekhuis van de Prinsengracht en Lauriergracht herhaaldelijk vlam vatten. Behalve tal van spuiten, deed ook de stoombrandspuit gewichtige diensten. Ofschoon men, bij het verzenden dezes, den brand nog niet meester is, heeft men toch gegronde hoop dat deze zich concentreeren en zijne vernielende wer king niet,verder uitstrekken zal. Dat duizende menschen op de been waren en in veler werkzaamheden stagnatie ontstond, behoeft voorzeker geene vermelding. (W Ratterd. cour) De Amsterdamsche bladen van heden bevatten geene nadere bijzonderheden omtrent dien brand. Volgens het Handelsblad brandden de perceelen Woensdag namiddag te 4 uren nog, doch was men den brand meester. Niemand heeft het leven verloren of kwetsuren bekomen. Onder de turfmakers (baggerlieden) te Beets hebben ongeregeldheden plaats gegrepen wegens voor gestelde vermindering van arbcidsloonen, tengevolge waarvan het detachement militairen uit Leeuwarden, op de terugreis van Terwispel, aldaar is gearriveerd, om zooveel mogelijk orde en rust te herstellen. Per telegraaf kwam Dinsdagavond de door „Thore- becke" samengestelde lijst van nieuwe ministers in Nederland op de volgende verminkte wijze te Parijs aan: „Ioek, binnenlandsche zaken; Koest van Limburg, buitenlandsche zaken; van Bosse, financiënLilaar, justi tie Dervaalkoloniënvan Malken, oorlogBrok, marine." In de Nieuwe Rottcrdamsche courant is het vol gende door den heer J. M. Janelaes toegezonden stuk opgenomen „Tot waarschuwing van het reizend publiek, ton einde desnoods voor zelfbehoud te kunnen zorgen, wanneer het hem toeschijnt dat de voorschriften der directiën van spoorweg-maatschappijen ontoereikend of verkeerd vastgesteld zijn, of wanneer de beambten bij de exploi tatie zulks verkeerd aanwenden, reken ik hot van mijnen plicht omtrent het vrceselijk ongeluk van Dinsdag op den spoorweg van Amsterdam naar Utrecht, als getuige, het volgende mede te deelen „Te 8 uren 25 minuten Amsterdam verlatende, bleef de Rijnspoorweg-sneltrein omtrent halfweg Brcukelen en Maarssen door onbekende oorzaak stilstaan. Een accident vermoedende, vraagden vele reizigers de wagens te openen en hen er uit te laten. De conducteurs ant woordden: Blijft maar gerust zitten; er is geen gevaar! Onderlusschen hadden velen de portiers zelf weten te openen en waren uitgestegen, totdat na circa vijf minuten toevens de conducteurs riepen„Er uit, daar komt ons een goederentrein achterop!" en tegelijk de portiers in alle haast openden. Maar voor een twintigtal reizenden was het te laat; zij konden niet uit de waggons vóórdat de ijselijke stoot van den goederentrein achter hen kwam. Van hen vielen een doode en zes a zeven gekwetsten, terwijl de reizigers, die het geluk hadden vóór den schok uit de wagens op den weg te stappen, met den schrik zonder letsel er afkwamen. „Naar de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk zal de justitie wel onderzoek doen; ondertusschcn wensch ik als getuige alleen te constateeren, dat de stoot aller hevigst was en de ongelukken niét te berekenen zouden zijn geweest, waren niet tweederden der reizigers, gedeel telijk uit eigen beweging en gedeeltelijk op de late waar schuwing der conducteurs, voor velen, helaas! te laat, uit den wagen gegaan, gesprongen of gestort." Het eerste nommer van het dagblad la Lanteme van den Parijschen journalist Rochefort, waarvan wij in ons vorig' nommer melding maakten, is door de politie in beslag genomen. Te Havre heeft de opening der tentoonstelling van voorwerpen op de zeevaart betrekkelijk plaats gehad. Even voor den aanvang van het traditioneel diner bleek dat er geen vorken of lepels waren. De kist waarin deze uit Parijs moesten zijn afgezonden was weg en bleef weg. Na veel confusie was een restaurateur van Havre zelf humaan genoeg om het noodige te lecnen, een fabrikant van zilverwerk vulde aan wat nog te kort kwam en aan de traditie kon men nu ook hier voldoen. Thermo meterslanil. 3 Juni'sav. 11 u. 52 gr. 4 's morg.7 u. 60 gr. 's midd.1 u. 67 gr 's av. 11 u. 57 gr. 5 's morg.7 u. 60 's midd. 1 u.63gr. Algemeen overzicht. Bij volslagen gebrek aan eenig feit van beteckenis houden de Parijsche dagbladen zich bezig met eene zin snede uit de toespraak van keizer Napoleon te Rouaan, welke door den Moniteur du soir anders was opgenomen dan in den Moniteur en voorts in het officieel blad als drukfout is hersteld geworden. De quaestie is of dit werkelijk als drukfout moet beschouwd worden of wel als eene verandering in de in waarheid uitgesproken woor den. Een tweede punt, waarmede de Parijsche drukpers organen zich bozig houden, is hot onzen lezers bekend gerucht, dadelijk officieel tegengesproken, dat er te Rouaan eene samenzwering tegen het leven des keizers was ontdekt geworden. Le Pays, een officieus orgaan, had dit liet eerst medegedeeld en daarin aanleiding gevonden tot eenige nieuwe uitvallen tegen de oude staatspartijen, „die niet ophouden te woelen." Een derde punt van polemiek op het gebied der Fransche dagbladpers blijft de mindere of meerdere kans voor het uitbreken van een oorlog. De vrcdc-verkondigers wijzen op de vredelievende gevoelens van het gouvernement en als feit op het „plan" om al de paarden, voor den dagelijkschen dienst bij het leger niet bepaald noodig, aan landbouwers in gebruik te geven. De oorlog-voorspellers wijzen op de nieuwe moeilijkheden ontstaan tusschen Koppenhage en Berlijn, op de ontzaglijke vestingwerken welke te Kiel en meer zuidwaarts worden aangelegd, alsmede op de omstandigheid dat in het algemeen in den toestand van gewapenden vrede nog geene verandering is gekomen. Dezer dagen is door den heer A. Gochut in de Revue des Deux-Mondcs een overzicht gegeven van den toestand der Fransche financiën. Daaruit blijkt dat van 1852 tot 1868 meer is uitgegeven dan aan belastingen werd opge bracht eene som van vier duizend drie honderd twee en twintig millioen. Dergelijke cijfers moesten welspreken der zijn dan de schoone phrases der Fransche regeering. Tot dusverre is dit echter bij de meerderheid der onder pressie van de regeering samengestelde volksvertegen woordiging nog niet het geval geweest. Volgens te Parijs ontvaugen berichten heeft de regee ring van Tunis aan de eischen van het Fransch gouver nement, gewijzigd met het oog op de belangen van Engeland en Italië, toegegeven, zoodat de Fransche gezant zijne vlag weder uitgestoken heeft en de diplomatieke betrekkingen tusschen Tunis en Frankrijk hervat zijn. Tusschen Rome en Italië schijnen dezer dagen weder officieuse gedaclitenwisselingcn te. hebben plaats gehad over de uitvoering der in 1866 tc Parijs gesloten over eenkomst met Frankrijk, waarbij de Italiaansche regee ring zich verbond om de interesten te betalen van de schuld der vroegere pauselijke provinciën, welke thans deel uitmaken van het koninkrijk Italië. Bedoelde over eenkomst werd mot Frankrijk aangegaan, omdat het pauselijk bestuur steeds weigerde om met Italië officieel onderhandelingen te voeren en eene overeenkomst te sluiten. Sedert de hernieuwde bezetting van het pauselijk gebied door Frankrijk, weigerde de regeering te Florence om deze interesten te betalen, op grond dat deze bezetting de bestaande overeenkomst zou hebben vernietigd, De dezer dagen tusschen Rome en Florence gevoerde gedachtenwisseling schijnt geenerlei 'resultaat tc hebben opgeleverd.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2