OURANT. r 86. Zaterdag 1868. Öinnmlantr. 30 Mei. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Burgemeester en Wethouders van 's Bïeer hts- kerke c. a., zullen op Vrijdag den 5 Junij 18G8, des voormiddags ton 10 ure, ten huize van Quintbn van de Vrie te Sinoutskerke, trachten aan te besteden bij in schrijving en opbod: Het begrinden van den langen weg van 's Heer Abtskerke naar Kloetinge ter lengte van 1995 strekkende ellen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der besteding, des voormiddags ten 9 ure, aan te vangen aan den straatweg naar 's Gravenpolder. Het bestek ligt ter lezing in het gemeentehuis to Sinoutskerke bij Qninten van de Vrie; te ITeinkenszand hij J. Karreman; te Goes in het Hotel Zoutkeet en in de Korenbeurs; te Middelburg in de Abdij te Vlissingen in hot Hotel de Gommerce; te Neuzen bij Steenkamp; te Breskens in liet Canon d'or; te Hansweert bij L. Luik, en te Wemeldinge bij C. M. van Noppen op den Kanaal dijk van Wemeldinge. Informatiën kunnen verkregen worden bij den heer J- H. IIannink, te Goes. Burgemeester en Wethouders van 's lieer Abtskerke c. a., B. VERMANDE. De Secretaris, Z. D. VAN DER BILT LA MOTTHE. Middelburg 39 Mei. Reeds Maandag was tc 's Hage het gerucht in omloop dat een ministerieele combinatie was tot stand gekomen, waarin nog maar éen plaats onbezet was. Men noemde do keeren de Vries, lid van den raad van state, voor binnenlandsche zaken, Thorbecke voor buitenlandsehe zaken, de Bruyn Kops voor financiën, de Wael voor kolo niën, den kapitein-luitenant ter zee Brocx, eerste officier instructeur te Willemsoord, voor marine, Heydenrijck voor justitie. Een minister van oorlog was nog niet ge vonden. Hoewel het gerucht, dat een aldus samengesteld kabinet spoedig zou optreden, zich niot heeft bevestigd, worden gemelde namen nog voortdurend genoemd. In de Staatscourant lezen wij het volgende „In de Nieuwe Rotterdamsche courant van 27 dezer is het volgende bericht, als uit Harlingen geschreven, opgenomen „„Friesland, gestraft wegens zijne liberale verkiezin gen, Friesland moest nog meer hebben. „„Wij hebben bet oog op den veranderden dienst op de staatsspoorwegen. „„Beginnende 1 Juni, zal do dienst van Harlingen naar Groningen vice versa zoo ingericht worden, dat het on mogelijk zal zijn er gebruik van te maken. De treinen van hier zullen nog vroeger loopen dan voorheen; zij vertrekken vóór de booten aankomen en zij komen aan nadat de booten vertrokken zijn."" „Dit bericht is volkomen en in alle opzichten onwaar." De hier gevestigde Nij verheids-vereeniging hield gis teren avond eene buitengewone algemeene vergadering, hoofdzakelijk bestemd ter bespreking van de door be stuurders in overleg met commissarissen voorgenomen wijziging dier Verceniging in eene naamlooze vennoot schap, onder den titelMaatschappij van visscherij en van gebouwen en grondbezit, genaamd Nijverheids- vereeniging. Blijkens de voorgelezen concept-statuten en daarbij behoorende memorie van toelichting is het doel dezer wijziging liet verkrijgen van recktpersoonlijkheid, met behoud evenwel, zooveel mogelijk, van den geest van liet thans bestaande reglement. Het doel en de werkkring .der vennootschap zullen zich bepalena. tot het voort zetten en uitbreiden der reeds niet zonder succes uitge oefend wordende visscherij, en b. tot liet koopen en ver- koopen van gebouwen en gronden, en het met alle geoorloofde middelen productief maken van deze. Het voorloopig kapitaal bedraagt f 48,000 verdeeld in 200 aandeden, bijeen te brengen op de gewone wijze van 6 contributie 's jaars, inet vrijheid aan ieder om ten allen tijde meer, ja zelfs zijn geheel aandeel te storten. Dit kapitaal wordt thans ongeveer door de leden der Nij verheids-vereeniging vertegenwoordigd, enten einde ook nu allen gelijkelijk naar hun aandeel in de winsten en verliezen te doen derh n, worden de aandeden van f 240 gesplitst in halve en kwart deelen, en alzoo aan de eerste afdeeling geheele, aan de tweede halve en aan de derde kwart aandeden uitgereikt. Men krijgt daar door reeds nu 175 aandeelen, terwijl voor de plaatsing dor overige 25 de statuten eene tijdruimte van drie jaren geven. Behoudens eene enkele wijziging, zijn de voorgedragen concept-statuten met algemeene stemmen op éen na goedgekeurd. Zij zullen alsnu gedrukt en den leden toegezonden worden, vergezeld van een schriftelijk in te vullen brieije, inhoudende de verklaring of en voor hoeveel men in de vennootschap verlangt deel te nemen. Een der leden heeft liet bestuur in overweging gegeven om, daar de bestaande wet op de vereenigingen zoo uiterst nadeelig op de nijverheid werkt, mot prof. Asser en de besturen van te Goes en elders bestaande vereenigingen in correspondentie te treden, ten einde een algemeen petitionnement tot wijziging dier wet in liet leven te roepen. Dezer dagen werd aan de leden der Vereeniging tot het regelen on bevorderen van volksvermaken alhier het derde jaarverslag in druk toegezonden. Daaruit blijkt onder anderen dat het ledental op 1 April des vorigen jaars 606 telde, dat 56 nieuwe leden zijn toegetreden, doch daarentegen 23 hebben bedankt, 26 vertrokken en 5 overleden zijn, zoodat liet getal op 1 April ji. 608 be droeg, terwijl voor het ingetreden jaar 22 nieuwe leden zijn ingeschreven. Verder wordt in hot verslag een overzicht gegeven van hetgeen de vereeniging in het afgeloopen jaar heeft verricht. Wat den financieelen toe stand betreft, blijkt er uit dat de rekening een nadeelig saldo aanwijst, hoofdzakelijk ontstaan door de zeer be langrijke kosten voor de feestviering van 9 en 10 Juli 1867 gemaakt. Het bestuur hoopt dat tekort echter te dekken zonder bezwaar voor de vereeniging. Eergisteren avond werd de jaarlij ksclie algemeene vergadering gehouden, welke door 78 leden werd bijge woond. De door den penningmeester overgelegde reke ning werd goedgekeurd. Een tweetal door het bestuur voorgestelde en in liet verslag aangegeven wijzigingen der artt. 5 en 8 van het reglement werden aangenomen. De eerste dezer wijzi gingen heeft betrekking op de persoonlijke toelating der loden tot allo van dc vereeniging uitgaande bijeen komsten welke voortaan zal plaats hebben wanneer de plaatsruimte die, naar het oordeel van het bestuur, gedoogt. Vergen die bijeenkomsten echter buitengewone uitgaven, dan zal een entrée worden gesteld, welke in den regel voor de leden de helft minder zal zijn dan voor niet- leden. - - Volgens de tweede wijziging zullen voortaan de leden van het bestuur moeten gekozen worden uit eene voordracht van vier personenvroeger werd door het bestuur slechts eene aanbeveling op gemaakt. Als leden van liet bestuur werden in de plaats van de aftredende leden jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys en O. D. Tielenius Kruythoff gekozen de heeren mr. N. C. Lambreclitsen van Rittliem en E. K. Boudewijnse. Daar echter laatstgenoemde, tor vergadering tegenwoordig, te kennen gaf dat hij die benoeming niet kon aannemen zal het bestuur eene nadere voordracht opmaken en eene buitengewone algemeene vergadering beleggen ter ver vulling dier vacature. De voorzitter deelde als plannen van bet bestuur voor dit jaar mede: bet geven van oen volksconcert in liet Schuttershof op Zondag 14 Juni, met afgifte van twee vrijkaarten aan do leden; op 9 Juli een concert door liet muziekkorps onder directie van den heer Rudersdorff, ter herinnering aan de feesten in Juli 1867op een der eerste dagen van Augustus andermaal een volkscon- eert; zoo mogelijk gedurende de kermisdagen mati nees en soirees; in den winter letterkundige en muzikale voordrachten uitsluitend voor den „dienstbaren en werkenden stand," waarbij dc bewijzen van lidmaatschap niet geldig zonden zijn. Voor het geven van ijsvermaak, waarin men tot dusver verhinderd was, zal het bestuur tegen den winter zooveel mogelijk een en ander in gereedheid brengen, ten einde bij invallenden vorst zoodanig vermaak te kunnen doen plaats hebben. Ein delijk is bij het bestuur in overweging een plan tot oprichting eener zangvereeniging voor handwerkslieden, zooals onder anderen te 's Hage bestaat. Door een dor leden werd nog een voorstel overgelegd, waarbij het bestuur wordt uitgenoodigd om, namens de leden, van het gemeentebestuur verlof te vragen tot het geven van muzikale en andere uitvoeringen op den Zondag (evenals in Amsterdam, Rotterdam, 's Hage enz.), en daarbij tevens te verzoeken dat de 14daagsche uit voeringen van het muziekkorps der schutterij voortaan mode des Zondags avonds in plaats van des Vrijdags avonds worden gegeven. Bij acclamatie gaven de aan wezigen hunne instemming met dit voorstel te kennen, hetwelk door het bestuur in nadere overweging' zal wor den genomen, ten einde daaraan de noodige uit voering to geven. Het Provinciaal blad n°. 56 bevat een besluit van den commissaris des konings in Zeeland van den 27 dezer, houdende aanwijzing van burgemeesters tot het verleenen van vergunningen tot liet vervoer van runderen tc lande uit België. Uit Dordrecht schrijft men ons van 28 dezer: „Tusschen den gemeenteraad en de officieren der dienstdoende schutterij alhier is een conflict gerezen, hetwelk zóóver is geioopen dat laatstgenoemden en corps hun ontslag hebben aangevraagd. In eene vorige zitting van den raad was namelijk besloten, de door de regeering gevraagde oprichting eener schietbaan te laten rusten, daar de kosten, berekend op plus minus f5000, vobr de gemeentekas te hoog geacht werden, en men begreep dat de regeering, die zelve in tijd van nood voor de lands verdediging de meeste vruchten kan plukken van de ervarenheid onzer schutters in het sclierpschieten, ook den aanleg eener schietbaan bekostigen moet. Dit besluit hacl dé aanvrage om ontslag door de officieren tengevolge, daar zij meenden zonder schietbaan niet nuttig te kun nen zijn. „Naar aanleiding van een en ander heeft de gemeente raad thans in zijne zitting van gisteren met bijna een parige stemmen besloten, burgemeester en wethouders- uit te_ noodigen tot een nader onderzoek of niet met minder kosten een voldoende schietbaan kan worden opgericht, en tevens van de regeering eene subsidie tot dat doel te vragen. „Men verwacht nu dat de baan tot stand zal komen en de officieren hun verzoek om ontslag zullen intrekken. Daarmede za! dan dit incident, hetwelk in de laatste dagen in alle kringen het onderwerp van gesprekken en van zeer verschillende beoordeeling is geweest, zijn af geloopen." Woensdag is bij de tweede kamer der staten generaal ingekomen een wetsontwerp tot herziening van de arti kelen van bet wetboek van koophandel betreffende de makelaardij. EScnocniingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den referen daris bij het departement van buitenlandsehe zaken L. Arts, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door zijne Z.M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Vergunning verleend aan P. Willemse, te Oosterhout, tot het aannemen en dragen van liet kruis Fidei et Virtuti en de gouden medaille van verdiensten, hem als sergeant bij do pauselijke zouaven door zijne heiligheid den paus geschonken.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1