MIDDELBURGSCHE COURANT. r 85. Donderdag 1868. 28 Mei. Öutnenlcmïr. Editie van Woensdag avond 8 uren. AAABESTERI O. Burgemeester en Wethouders van 's Ornrenpnl- ^®r, zullen'op Donderdag den 4 Junij 1868, des midf- "Sgs ten 12 ure, in het gemeentehuis aldaar, trachten teu te besteden Het verbeteren en begrinden van den aarden- weg, van "s Gravenpolder naar Eversdijli, ter lengte van 2125 strekkende ellen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der aanbesteding, des voormiddags ten 9 ure, aan te vangen nabij het dorp 's Gravenpolder. liet bestek zal ter lezing worden gelegd, ter secretarie der gemeente en in het gemeentehuis te 's Gravenpolder. Terwijl inmiddels informatiën kunnen verkregen wor den bij den heer F. Ferdinandusse Wz., te Goes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. P. LENSHOEK VAN ZWAKE. De Secretaris, C. M. DE BLINDE. A A K E T K I» I X G. Burgemeester en Wethouders dér gemeente Niisse, zullen op Vrijdag den 5 Junij 1868, des middags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Nisse, trachten aan te besteden Het maken van 1390 ellen lengte grindweg, van af de dorpstraat te Nisse tot aan den TAootenboomdijk, nabij de hofstede van Mevrouw de wed. van der Meulen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der aanbesteding des morgens ten 9 ure, te beginnen aan het dorp Nisse. Terwijl inmiddels informatiën te bekomen zijn bij den heer F. FbubixASdusse Wz. te Goes. Hot bestek ligt ter lezing in het gemeentebuis te Nisse. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De Secretaris, G. H. KAKEBEEICE. mochten naar het ambt van notaris te dingen, heeft heden met goed gevolg als candidaat-notaris geëxami neerd mr. J. A. Bolle, advocaat alhier. Middelburg 27 Mei. UITSLAG DEIl HERSTEMMINGEN VOOR DB PROVINCIALE STATEN. Kiesdistrict Zierikzee: Candidaten de hecren H. A. van IJsselsteijn en B. G. van der Have. Gekozen de heer van IJsselsteijn met 287 van de 449 uitgebrachte geldige stemmen. Kiesdistrict Goes: Candidaten de hecren .1. A. A. Fransen van de Putte, J. M. Kakebeeke, mr. W. G. de Knokke van der Meulen en jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder voort. Gekozen de heeren Fransen van de Putte met 470 en Kakebeeke met 373 van de 658 uitgebrachte geldige stemmen. De heer de Knokke van der Meulen verkreeg 267 en do heer Pompe van Meerder voort 145 stemmen. Kiesdistrict Sluis: Candidaten de heeren J. Otto Risseeuw, I. C. 0. Bentcijn, mr. F. J. Brevet en Clement A. Garpreau. Gekozen de heeren Risseeuw met 365 en Benteijn met 318 van de 491 uitgebrachte stemmen.— De heer Carpreau verkreeg 184, de heer Brevet (die verzocht had ditmaal buiten aanmerking te blijven) 78 stemmen. In de vergadering der staten zullen alzoo vier nieuwe leden zitting nemen: de lieeren II. A. van IJsselsteijn, in de plaats van den lieer J. van der Have Cz.; J. A. A. Fran sen van de Putto en J. M. Kakebeeke ter vervanging van de heeren A. Kakebeeke Jz. en I. G. J. van den Bosch; J. 0. Risseeuw, in de plaats van mr. J. E, Risseeuw. De commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zee land, samengesteld ter voldoening aan art. 11 der wet op het notarisambt van den 9 Juli 1842 (Staatsblad no. 20) tot het afnemen der examina van hen die verlangen Sinds 1863 was hij den rechter een rechtsgeding aanhangig tusschcn liet. bestuur der domeinen en de ambaclitshocren van 's Heer Arcndskerke. Deze laatsten beweerden daarin onder anderen, dat zij gerechtigd waren tot den eigendom van alle eilanden en platen, in het vaarwater het Sloc opgekomen en zullende opkomen. Ten gevolge daarvan vorderden zij van het bestuur de eilanden en platen op, welke het in dat vaarwater in bezit had, cn wel op grond van een giftbrief van den 10 October 1395 door hertog Aalbregt van Beijeren, graaf van Zeeland, aan hunne voorzaten verleend. Door de rechtbank alhier werd hun bij vonnis van den 21 Februari 1866 dat recht ontzegd met hunne veroor deeling in do kosten van liet rechtsgeding. Van dat vonnis kwamen voornoemde ambachtsheeren in liooger beroep. In zijne terechtzitting van gisteren werd door liet hof van Zeeland het gevoelen des eersten rechters bevestigd, en zijn deappellanten veroordeeld ook in de proceskosten in hooger beroep gevallen. De kamer van koophandel cn fabrieken te Amsterdam heeft dezer dagen aan den minister van koloniën een adres aangeboden, waarin zij haré overtuiging uitspreekt van de noodzakelijkheid eener grondige verandering der wijze waarop de regecring voorziet in het jaarlijkseh geldelijk te kort liarer administratie in Nederlandsch Indië. Als slotsom liarer uitvoerige beschouwingen ver zoekt de kamer den minister 1". gradueel meerdere uitbreiding te geven aan den verkoop van producten in Indië 2°. te bepalen, dat.de doorliet Indisch bestuur af te geven wisselsna vooraf gedane aankondiging bij pnblieke inschrijving naar gelang der behoefte van de administra tie zullen worden aangeboden, en 3». als een gevolg der beide vorige maatregelen, de speciezendingen alleen te doen bestaan uit de noodige heele en halve guldens en pasmunt. De Rotterdamselic kamer van koophandel en fabrieken heeft zich insgelijks hij adres tot den minister van kolo niën gewend, waarin zij de redenen uiteenzet die haar leiden om het denkbeeld der kamer van Amsterdam: trapsgewijze,maar toch nietonbeduidende vermeerdering van verkoop van gouvernementsproducten in Neder- landsch-Indië, met warmte cn overtuiging te ondersteunen. Zaterdag morgen kwamen do prins van Oranje en prins Hendrik, vergezeld van de. commissarissen des konings in Groningen cn Friesland, met aanzienlijk gevolg in liet feestelijk getooide Winschoten aan. Dr. Jonckbloet hield te 10 uren in de Harmoniezaal eeno feestrede, zijnde eene historische herinnering aan Heiligerleo en eene hulde aan het stamhuis van Oranje. Een zangkoor voerde tot afwisseling eenige stukken uit. Vervolgens begaven de prinsen, door duizenden ge volgd (alleen de spoorweg voerde des morgens 3000 fees telingen aan) zich naar Heiligerlee tot liet leggen van den eersten steen van liet nieuwe monument. Dr. Beets droeg een dichtstuk voor, waarvoor hij, evenals vroeger de heer Jonckbloet voor zijne feestrede, door de beide prinsen werd gecomplimenteerd. Te Winschoten teruggekeerd, vertrok de prins van Oranje te 4 uren naar Groningen. Prins Hendrik nam deel aanhet feestdiner, bezocht de soiree in de Harmonie en keerde te 11 uren naar Groningen terug. Maandag bezocht prins Hendrik het noordelijk deel der provincie Groningen. Des avonds werd hij te Assen verwacht,waar hem eene feestelijke ontvangst was bereid. Heden zou hij Meppel en de kolonie Veenhuizen be zoeken en vervolgens naar de residentie terugkeeren. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot kominandeur der orde van den Nederlandschen leeuw de lieer Edouard Vandal, staatsraad, directeur-generaal der posterijen te Parijs; en tot ridders dier orde de heeren M. F. Desenne, chef de bnrean bij de administratie der posterijen, en Gay de Tunis, redacteur hij het ministerie van buitenlandsche zaken, heide te Parijs. notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. F. Sifflé als notaris te Middelburg, en benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Middelburg, de heer A. M. Tak, candidaat-notaris aldaar en secretaris der gemeente Serooskcrke, een cn ander in te gaan den 1 Juli a. schutterijen. Benoemd bij de dienstdoende schutterij to Middelburg: tot 1™ luitenant-kwartiermeester de 2c luitenant-kwartiermeester J. W. de Raad, en tot offi cier van gezondheid 2c klasse de officier van gezondheid 3C klasse J. B. Haringman. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid lc klasse hij de zeemacht de officier van gezondheid 2= klasse C. F. T. Hommel. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie cn domeinen te Ticl de heer W. A. de Laat de Kanter, thans in dezelfde betrekking te Zuidbroek; en tot ontvanger der in- en uitgaande rpchten en accijnsen te Ter Apel (Groningen) de heer 8 :ema, thans deur waarder der directe belastingen tt gen. Kcrhnietiivs Wij vernemen dat bij don consul de. Neder- duitsehe hervormde gemeente te Grijp een brief is ontvangen van den lieer Paspoort v:. i waarin deze verklaart, d it hij deinmenging A -• heeren in de aangelegenheden eener gemc- i.- overblijfsel van het vroegere feodaalrecht, uit ae middel eeuwen ontleend, en in strijd met de inzichten en bedoe lingen van den tegenwoordigen tijd beschouwt, en daarom, als bezitter van het heerlijk recht van Grijpskerke en Poppendamme, zoo voor zich als zijne verdere rechtver krijgenden uit eigen beweging van dat reelit afstand doet, cn reeds nu hij de bestaande vacature van een predikant te Grijpskerke buiten invloed wenscht te blij ven. Dc heer J. W. Lem Jzn., predikant te Wilhelmina- dorp, is beroepen te St. Pancras. De heer Koningsberger, predikant bij dc hervormde gemeente te Velp, heeft voor het beroep naar 's Graven- hage bedankt. In de zitting van de algemeene synodale commissie der Nederlandsche hervormde kerk heeft, overeenkomstig den daartoe door de synode des vorigen jaars gegeven last, de ingediende wet op het hooger onderwijs, en met name de daarbij voorgestelde opheffing der theologische faculteiten aan 's rijks hoogesebolen, een onderwerp uit gemaakt van ernstige beraadslagingen. De vergadering meende wel de gewichtige verandering niet te mogen voorbijzien, dié er tengevolge van de opheffing der staats kerk en de hervorming onzer staatsregeling in den be- staanden toestand heeft plaats gegrepenzij wilde ook niet uit het oog hebben verloren het beginsel der schei ding van kerk en staat, waarvan zij in andere opzichten de toepassing wenschelijk acht; maar zij oordeelde het toch met handhaving van dit beginsel en zonder bevoor rechting der hervormde boven andere gezindten alleszins mogelijk cn wenschelijk, eene theologische faculteit aan de rijks-universiteiten te behouden, van welke het her vormde, even als andere kerkgenootschappen, die zulks mochten verlangen, al de daardoor aangeboden vruchten en voordeden zoude kunnen plukken en genieten. Zij zag in de voorgedragen opheffing, waardoor, onder ande ren, de verwerving van den graad van doctor in de god geleerdheid in Nederland onmogelijk wordt, niet enkel eene verkorting van het recht der wetenschap, maar ook eene degradeering van den stand des evangeliedienaars, die tot hiertoe aan de universiteit de meest gewenschte gelegenheid vond tot eene alzijdige wetenschappelijke en humane opleiding. En terwijl zij van een en ander vooral in onze dagen de hooge noodzakelijkheid erkende, meende zij, dat godgeleerde kweekscholen op verre na niet zouden kunnen vergoeden wat met de godgeleerde faculteiten aan de hoogescholcn zou verloren gaan. Zij vreesde daarbij, dat die kweekscholen licht eene een zijdige richting zonden voeden, die men als hoogst ver derfelijk voor de toekomst zou moeten betreuren. Zij had nog moer bedenkingen, en daaronder ook van finan-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1