öuitenlanü. Utmgelwcrh. De heer A. J. Kan, predikant te Nieuw- en St. Joos- land, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Hooge Zwalnwe bedankt. Dr. J. C. Zaalberg Pz., predikantbij deNederduitsche hervormde gemeente te 's Gravenhage, door het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-Holland veroordeeld tot ge dwongen ontslag, heeft de hem aangeboden gelegenheid om zelf nog zijn eervol emeritaat met pensioen aan te vragen, onmiddellijk van de hand gewezen en komt nu bij de synode in hooger beroep. Wij vernemen, dat de kerkcraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht dezer dagen van hooger hand de vereischte goedkeuring heeft ontvangen op zijn plan om, bij het vermeerderde zielental dier gemeente, het getal harer leeraren met éen te vermeerderen en daartoe een elfden predikant te beroepen. (N. Utr. cour.) Onderwijs. De Wekker behelst een uitvoerigen staat van den uitslag van het voorjaars-examen 1868 in de verschillende provinciën. Wij ontleenen daaruit de volgende totalen Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwij zers, geëxamineerd, 254, toegelaten 101, afgewezen 153; hoofdonderwijzeressen, geëxam. 48, toegel. 37, afgew. 11; huisonderwijzers geëxam. 5, toegel. 3, afgew. 2;huis- onderwijzeressen, geëxam. 17, toegel. li, afgew. 6; hulponderwijzers, geëxam. 483, toegel. 265, atgew. 218; hulponderwijzeressen, geëxam. 157, toegel. 86, afgew. 71. Uitgebreid onderwijsFransch:onderwijzers, geëxam. 140, toegel. 52, afgew.'88; onderwijzeressen, geëxam. 124, toegel. 95, afgew. 29; Engelschonderwijzers, geëxam. 38, toegel. 16, afgew. 22; onderwijzeressen, geëxam. 59, toegel. 46, afgew. 13; Hoogduitsch: onderwijzers, ge ëxam. 36, toegel. 23, afgew. 13; onderwijzeressen, geëxam. 48, toegel. 39, afgew. 9. Meer uitgebreid onder wijs: wiskunde: onderwijzers, geëxam. 124, toegel. 62, afgew. 62; teekenen, onderwijzers, geëxam. 66, toegel. 39, afgew.27; gymnastiekonderwijzers, geëxam. 49, toegel. 39, afgew. 10; handwerken, onderwijzeressen, geëxam. 108, toegel. 100, afgew. 8. In Gelderland eene onderwijzeres in de gymnastiek toegelaten. Van de 11 in Groningen toegelatenen voor de gymnastiek waren 10 van de kweekschool aldaar. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat aan elke der rijks kweek scholen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen, met het begin van den cursus 1868/69, aanvang nemende 1 September 1868, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kweekelingen in het eerste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponder wijzer te ontvangen. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in de Staatscourant van Zondag en Maandag. üarine en leger. Het bevel over dc in de legerplaats te Zeist te kam peeren troepen, zijnde een gedeelte van het bataljon mineurs en sapeurs, en tien compagniën van de drie régi menten vesting-artillerie, alsmede een gedeelte van de artillerie-instructie-compagnie, is opgedragen aan den kolonel van der Meer de Walcheren, koramandeerende het 2" regiment vesting-artillerie. Met de leiding der oefeningen van de vesting-artillerie is belast de luitenant-kolonel van Oldenbarneveld, gene raal Witte Tullingh, van het 3«regiment vesting-artillerie. De administratieve dienst in gemeld kamp is opgedragen aan den onder intendant dor' 2* klasse O. J. de Haart, en de geneeskundige dienst aan dc officieren van gezond heid der le klasse J. D. van Hemert en der 2c klasse II. L. van Duijl. Op officieel aanzoek wordt in de Staatscourant van Zondag en Maandag het volgende geplaatst: „Sa majestó le roi dTtalie a 1'occasion du mariage de S. A. le prince royal ayant accordé pleine amnestie aux réfractaires a la conscription et aux déserteurs de 1'armée et de la marine, la légation royale en donne avis aux sujets Italiens que se trouvent dans les Pays-Ilas, dans I'intérêt de ceux qui pourraient éventuellement profiter de cette mesure de clémence. „La Haye, le 19 Mai 1868." ficmengdc berichten. Naar wij vernemen is te Hulst wederom een diefstal met inbraak gepleegd, gevolgd door een gruwelijken moord. De vermoedelijke dader schijnt reeds in handen der justitie te zijn. De substituut-officier van justitie, de rechter-commissaris en substituut-griffier der Goesche rechtbank zijn onmiddellijk na ontvangen bericht der waarts vertrokken. Vrijdag ochtend te ongeveer half tien uren ging een fatsoenlijk gekleed heer door de tuindeur in het huis van den heer Schaap, gemeente-architect te Leiden, zon der te worden bemerkt. Hij nam uit de voorkamer eene pendule, bedekte die met een doek uit die kamer en ging langs denzelfden weg weder terug. De dienstbode, zijn vertrek bemerkende, volgde hem en achterhaalde hem in do Nieuws teeg bij den lieer Engels, alwaar zij door het geroep van „houdt den dief" hulp bekwam; hij werd toen in verzekerde bewaring gesteld. Naar men verneemt is hij 51 jaren oud en geboortig van Brussel. Ilij gaf voor, dat de heer Schaap hem gelast had de pendule naar den trein te brengen. Wegens liet herstel der rust en orde tussehen de mineurs en infanteristen te Nijmegen, heeft de kolonel plaatselijke kommandant bevolen dat met den 24 dezer des avonds geen patrouilles de stad meer zouden door kruisen. De rechtbank te Londen heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Home, en hem veroordeeld tot teruggave dor hem door mevrouw Lyns ter hand gestelde 60,000 p. st. en betaling der kosten van het proces. Ten vorigen jare was op last van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, in de strafinrichtin gen voor vrouwen, de toepassing der lichamelijke straf tijdelijk buiten werking gesteld. Uit de sedert dien tijd ingekomen rapporten van de bestuurders dezer inrich tingen blijkt, dat die schorsing geen bezwaar heeft opge leverd. Slechts enkele beambten gaven in de rapporten nog den wensch te kennen, om, in gevallen van buiten gewone boosaardigheid, de straf te blijven toepassen. De minister van binnenlandsche zaken kon zich evenwel met dit laatste niet vereenigen, maar heeft zich bepaal delijk verklaard voor de definitieve afschaffing dezer straf en dienovereenkomstig aan de besturen dezer inrichting de noodige bevelen gegeven. De groote Russische Spoorwegmaatschappij heeft in hare algemeene vergadering besloten dc regeering te verzoeken haar den Nicolaasspoorweg tot het jaar 1952 af te staan, onder voorwaarde dat de regeering zich wil verbinden binnen twee jaren 13 millioen aan de maat schappij te betalen tot in dienststelling der lijnen. De Nieolaaslijn zoude dan volgens de statuten der maat schappij als eene afzonderlijke onderneming worden geëxploiteerd. De zuivere opbrengst der lijn zai na aftrek van 6 millioen tot betaling van rente én aflossing der obligatiën, gelijkelijk tussehen de maatschappij en de regeering worden verdeeld. Brame en Pouyer Quertier hebben eene schriftelijke verklaring in het Fransch wetgevend lichaam doen circu- leeren, waarin zij aannemen 100,000 fr. ter beschikking van de keizerin te stellen om te verdoelen onder de hon derd armste familiën in Frankrijk, wanneer een later te benoemen jury onder voorzitterschap van den president van de wetgevende vergadering niet aan het licht bracht, dat het grootste gedeelte der 2,152,000,000 franken, welke het douane-bestuur als het bedrag van den Franschen uit- en invoerhandel opgeeft, bestaat uit sommen, die tweemaal zijn aangegeven, namelijk bij den invoer en bij den uitvoer. Eenigen tijd geleden is in het comitaat Samogy een rooverbende verschenen, welke reeds op een buiten plaats, nabij Szigethvar, een strooptocht ondernam, en 10,000 florijnen uit de kas van den rentmeester heeft medegenomen, terwijl nog een aantal reizigers geplunderd zijn. De overheid heeft krachtige maatregelen uitgevaar digd, en 4000 florijnen uitgeloofd voor de uitroeiing der bende. In de vorige week had tussehen ecnige pandoeren en de roovers een gevecht plaats, waarbij van weerszijden eenigen gekwetst werden, en een roover in hechtenis genomen is. lienige maanden geleden overleed te Marseille een Engelschman, Gower genaamd. Tot zijne nalatenschap behoorde eene groote verzameling schilderijen en andere kunstwerken, die hij bij testamentaire beschikking aan de stad Liverpool heeft' gelegateerd, op voorwaarde dat de stad een alleszins waardig gebouw moest oprichten, waarin dat museum geplaatst zou worden. Het stedelijk bestuur heeft evenwel alsnu bepaaldelijk geweigerd dit geschenk te aanvaarden, op grond dat bij onderzoek is gebleken, dat het niets dan prulwerk is, althans dat er onder de 400 voornaamste schilderijen niet éen is. waar voor iemand zelfs 5 p. st. zou geven', terwijl tevens duide lijk is gebleken, dat de bronzen voorwerpen en andere zoogenaamde beroemde oudheden niets anders zijn dan namaaksels van de allerminste qualiteit. Men verzekert dat de heer von Bismarck verklaard heeft niet ongeneigd te zijn eene bijdrage van 10,000 th. voor het waarnemen der zonsverduistering op 18 Augus tus e. k. aan te vragen, mits een bekend sterrekundige een behoorlijk plan ontwierp, waardoor goede resultaten verkregen kunnen worden en ecno raming van kosten daarbij voegde. Dientengevolge houdt prof. Förster, directeur der sterrewacht te Berlijn, zich met de samen stelling van een ontwerp bezig. Thermometers tand 23 Mei. 's av. 11 n.58 gr. 24 'smorg.7 u. 59 gr. 'sniidd.1 u. 69 gr 'sav. II u.64 gr. 25 'smorg.7u 64 's midd. 1 u.68gr. Algemeen overiichf. De Fransche senaat is ten aanzien der petitie omtrent dc wet op het hooger onderwijs en dc materialistische richting aan de medische faculteit der Parijsche univer siteit overgegaan tot de orde van den dag. Dc gevoerde discussiën, vooral van de zijde der kardinalen, waren zeer heftig en hartstochtelijk, en het had wel den schijn alsof zij meenden het woord tc voeren in een concilie'in plaats van in een vertegenwoordigend staatslichaam. In zekeren zin bestaat er echter nog in het Frankrijk der 19c eeuw dit mag men althans afleiden uit de woorden des ministers Durny, die de hoogleeraren nu en dan schijnt te verbieden om sommige stellingen te ontwikkelen - in zekeren zin, zeggen wij, bestaat er in Frankrijk eene officieele wetenschap en eene oiiticieele philosophie. Zij zijn tegenhangers van de officieele waarheid in don Moniteur. De debatten in den senaat over de „verderfelijke richting" der medische wetenschap herinnerden ecu's- zins aan de vervolgingen tegen Galilcï in d 'cuw, tor zake van te hebben beweerd dat de aarde Iraai'b Zoodra de kerk zich met de wetenschap wil gaan bemoeien en aan de kerkelijke dogma's eenig overwicht daarop wordt toegekend, gaat de maatschappij zoo bard mogelijk achteruit. Te verwonderen is het dan ook dat men reeds sedert lang niet overtuigd is dat de medische wetenschap, e\ en als elke andere weten schap, als zoodanig, nocli eatholiek, noch protestantsch, noch israëlietisch, noch mahomedaansch, noch rechtzinnig, noch liberaal, noch spiritualistisch, noch materialistisch is, maar eenvoudig is en blijft: de medische wetenschap, met hare resultaten en hypothesen, met haar verleden en hare toekomst. Een groot deel der Hannoversche uitgewekenen, dio thans een toevluchtsoord in Frankrijk vinden, na uit Nederland te zijn verjaagd, hebben eene verklaring ter hand doen stellen aan den Pruisischen ambassadeur bij het hof van Napoleon III, den heer von Goltz. Daarin wordt door zeven honderd zeven en vijftig hunner aan den koning van Pruisen te kennen gegeven dat zij geen ge bruik zullen maken van de hun verleende amnestie, maar verzoeken dat de gelden, welke door de Pruisische agenten nutteloos worden uitgegeven om hen te bewegen naar Hannover terug te keeren, zullen worden gebezigd tot ontheffing hunner landgenooten van een deel der opgelegde belastingen. Te Weenen loopt het gerucht dat de Engelsche regee ring zich bezig houdt met een vrede-manifest op te stellen, hetwelk aan de Europeesche mogendheden zou worden gericht om haar uit te noodigen elk voor zich de verklaring af te leggen dat zij den vrede willen band haven. Deze verklaring zou ten grondslag strekken van nadere onderhandelingen tot eene algemeene ontwape ning. Dit gerucht wordt echter van elders niet bevestigd. De Engelsche dagbladen gaan intusschen voort met het schrijven van artikelen over de nadeelen welke voor Frankrijk en Pruisen beide uit hunne wapening voort vloeien! The Times eindigt een daarover handelend artikel aldus: „Welke der heide landen het op zijn mede dinger in wapening gewonnen moge hebben, beide loopen hun verderf te gemoet en het is slechts eene schrale vol doening voor ieder hunner dat zij weten dat de ander in niet veel beteren toestand verkeert dan zij zelf. Zij zijn in de positie van twee groote vijanden, die zich op een vaartuig bevinden, hetwelk schipbreuk lijdt, terwijl zij, de een aan den voorsteven, de ander aan den achter steven gezeten, elkander bespieden, zich afvragende of de voorsteven dan wel de achtersteven het eerst door de zee zal worden verzwolgen en wie dus het genoegen zal hebben zijn tegenstander te zien verdrinken hoewel beide ten volle overtuigd zijn dat dit lot ook onvermijdelijk hem wacht, die den ander eenige oogenblikken zal mogen overleven." In het Engelsch lagerhuis is door den heer Rearden, Iersch afgevaardigde, eene interpellatie gedaan waarbij de wcnschelijkheid der abdicatie van koningin Victoria zou zijn ter sprake gekomen. Zeer terecht is echter, in de gegeven omstandigheden, door den voorzitter van het huis gewezen op het extra-parlementair karakter dezer interpellatie en heeft de heer Rearden deze ingetrokken. Het abdicatie-denkbeeld is echter bij den tegenwoordigen toestand van Engeland niet geheel vreemd en vooral in mededeelingen uit Londen aan buitenlandsche dagbladen was 'daarvan dezer dagen sprake. Uit Washington wordt gemeld dat de meerderheid der republikeinsche partij tot candidaat voor het president schap dor Vereenigde staten den generaal Grant heeft gesteld en tot candidaat voor het ondervoorzitterschap den heer Schuyler Colfax, president van het huis van afgevaardigden. 11E PRINS KRULHOND. DOOR ED. LABOULAYE. VT. Het feest was allerprachtigst. Men had dag op dag gewerkt aan toebereidselen om in vier uren te kunnen verteren wat de belastingen gedurende zes maanden had den opgebracht. Hyacint wekt ieders bewondering op, en freule Tamaris, de schoone dochter van Moeial, weet zijn aandacht te trekkenen zich bij hem in te dringen. Hyacint vond dat het beroep van vorst veel aange namer was in de balzaal dan in den raad. Geen dans sloeg liij over. Geene danseres welke dien avond niet begreep' flat de Vliegenvangers eindelijk van den hemel een groot koning ontvangen hadden. Toen Hyacint in zijne vertrekken terugkeerde begon de dag aan te breken. Zijne honden, die reeds wakker warensprongen tegen hem op en betwistten elkander zijne liefkozingen. Het kostte hem veel moeite zich aan hunne vurige teederheid te ontrukken. Eindelijk begaf hij zich to bed en sliep weldra in, vermoeid, maar toch verrukt, en in zich zelf prevelende dat het aange naam is vorst to zijn en overal eerbied en liefde te kunnen inboezemen. Na een dag van zoo veel gcmoed»aandocnily.b' h t geoorloofd te droomer. Zelfs lukhad Hyacint een ve'iukke!ij «to. u, liq j; ie idei e sombere 1 en s mro 1 - 1 <t h ervoigd Ta> - »b ma. >p ®en brie- i; |«u:ri; gey.e i. "i-; I.verte vluchtte; dc lt«i aha ld i y vers schreeuwden, de honden blafii i .„iat,en, terwijl de echo deze vroolijke ge-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2