^önfcdstijcrifljtni. De Fransche oppositie heeft stof ter vergelijking dezer zege van het constitutioneele Engeland met de kolossale nederlaag van het Fransch-Mexicaanseh clericaal despo tisme dat behalve zooveel anderen den armen Maximiliaan het leven en duizende Franschen hunne voor „Mexica nen" uitgegeven spaarpenningen heeft gekost. Fransche begrippen staan er nog meer over verbaasd dat Engeland Abessinië zou verlaten zonder het ten minste door't bezet houden van een paar fortjes een proeve van dat geluk te geven hetwelk la grande nation aan Cochinchina en Algerië bereid heeft; binnen weinige weken echter zal die geheele ontruiming voltooid zijn. In Frankrijk zelfheeft de sluwe alleenlieerscher met zijnen vice-keizer Rouher voor eenige weken den vrede bewaard, en men mag dus op eenen zomer, dat is op een jaar, zonder grooten oorlog rekenen. Totbitteren spijt van maarschalk Niel en admiraal Rigault, de ministers van oorlog en marine. Mot zulk een leger, zoo heerlijk eene panservloot, ziet men aan dat eene andere mogendheid dan Frankrijk straffeloos eene groote overwinning bevochten en een grondgebied met 5 mil- lioen inwoners veroverd heeft! Trouwens de Pruisische vloot gaat sterk vooruit. Tegen de Fransche is ze zeker volstrekt niet opgewassen, maar schip tegen schip, en daarop komt thans zoo veel aan, zouden wij zelfs tegen Taurean of Solferino gerust op den Pruisischen König Wilhelm wedden. Iets dergelijks geldt van het binnenlandsch bestuur der staten. Gladstone heeft met veel handigheid - anders zijne zwakste zijde het terrein voor den partij strijd gekozen. Wat ook in vroeger tijden aan Engelands houding tegen Ierland te recht moge verweten worden, en 'tis zeer veel sedert 40 jaren bestaat nog slechts éene noemenswaarde en zeer groote grief welke door de wetgeving kan verholpen worden. De 700,000 Anglica nen in Ierland hebben meer en even rijk betaalde aarts bisschoppen en bisschoppen dan geheel Engeland, en die hiërarchie wordt mede betaald door geheel Ierland, ruim 5 millioen katholieken, behoudens een klein aantal gereformeerden die evenmin bisschoppen hebben als onze gereformeerden. Immers de kerk van Ierland is staatskerk even als die van Engeland de scheiding van kerk en staat welke dringend noodig is bestaat daar nog niet. De waanzinnige misdaden der zich noemende Fenians hadden een nieuw en dadelijk belang gegeven aan de vraag of dan niets kon gedaan worden om cRen blinden Ierschen haat tegen Engeland te temperen wat billijker dan het wegnemen der eenige gegronde Iersche grief? Mocht men met reden gelooven dat Enge land nog te zeer gehecht was aan de verouderde gedachte eener staatskerk, de bekwame leiders der Engelsche whigs en liberalen hadden de verdienste van beter te oordeclen. Gladstone's eerste verklaring van beginsel (retaluüon): de Iersche staatskerk zal, als staatskerk, ophouden te bestaan, kwam driemaal in stemming en overwon driemaal, met 60, 56 en 65 stemmen, in het lagerhuis dat 658 leden telt. Eerst viel de gemotiveerde orde van den dag der tegenpartij, daarna werd de zooger naamdo prhe en coneidéralion en eindelijk in committee (beraadslaging bij artikelen) de verklaring zelve aange nomen: de beide' andere resolutions gingen, tegen ver wachting, zonder strijd en eenvoudig onder protest van bet kabinet door. Dat een kabinet éen tiende van het lagerhuis meer tegen zich heeft dan zijne voorstanders sterk zijn en toch blijft, geldt in Engeland voor onmogelijk in andere landen denken enkelen er anders over. Toch zou Disraëli, de handige eerste minister, gaarne blijven, en wij begrijpen Gladstone's ongeduld niet, die hem met alle geweld reeds thans weg wil hebben. Immers met nieuwjaar komen de nieuwe verkiezingen met uitgebreid kiesrecht, en dan is eene allergeduchtste nederlaag der conservatieven zeker. De wliig Gladstone en de liberaal Bright behoeven slechts tot Januari te wachten, en de regeering valt hun als een rijpe vrucht in handen. InFrankrijk en Duitschland bchandeltmen economische quaesties. In Oostenrijk (ten minste in „Cisleithaniën," de nieuwe, geleerde naam voor Oostenrijk behalve Hon garije) haarklooft men om onderscheid te vinden tusschen een meer of min partieel staatsbankroet en de zooge naamde belasting op de Coupons, eerst 7 pet., toen 17, Glans spreekt men reeds ernstig van 25. Het Zollparla- ment of staten-generaal voor belastingszaken, hetwelk bet geheele Tolverbond vertegenwoordigt, d. i. het Noordduit.sch bondgenootschap behalve Bremenen Mcck- lenburg, voorts Baden, Darmstadt, Wurteraberg en Beie ren, het Zollparlament schijnt de eenheid van belas ting voor het geheele Tolverbond althans op's Duitschers Uevelingsar.tikel tabak te zullen toepassen: voortaan betaalt ook Zuid-Duitschland, gelijk Pruisen tot nogtoe, 6 thaler per morgen, d. i. 17 gld. per gemet tabaksgrond, en overeenkomstig ingaand recht voor buitenlandschen tabak. De Bodelpruisen, zoo als men ze kort geleden in IVurtembergsche verkiezingscirculaires uitschold, zullen zich daarmede in 'tZuiden niet populair maken, maar t is zeker verstandig, dat financieele en handels bepalingen zoo algemeen mogelijk overal gelijk zijn; het Tolverbond heeft nog veel te doen eer het de handels vrijheid bezit, en in het Zollparlament zetelen nog bijzonder vele protectionisten. Des te dwazer was de onkiesche en onhandige inval der liberalen, de eenheid van Duitschland op eene nuttolooze en schreeuwerige manier in een adres aan den koning van Pruissen te verheerlijken. Wanneer het belastingparlement zich dan mét andere dan belastingszaken moest be moeien, kon dit iets beteekenen zoo 'tvan de Znid- Bnitschers uitging, als blijk hunner gloeiende aandrift °m zich te storten in de armen van Germania, het Duit- sche Vaderland, wij kennen immers het liod van den echt Duitschen Arndt, dat het vaderland grooter moet zijn, grooter, grooter, zoo groot dat het zelfs de arme Noord-Sleeswijksche Denen moet tyranniseeren om een lapje grond en'skonings slagvelden, zoo als menDiippel en Alsen noemt. Maar een adres, inhoudende dit besluit der Noord-Duitsche meerderheidwij zouden u, Zuid- Duitsche minderheid, zoo bijzonder gaarne a la Nassau en Frankfort opslokken, dat was al te dwaas. Toch is het niet door verstandige liberale tusschenkomst gevallen, maar eenvoudig door den tegenstand dergenen die liefst niet opgeslokt worden. In Frankrijk hebben de protectionisten, aangevoerd door groote fabrikanten zooals Pouyer-Quertier (hij staat op den rand van failliet te gaan, zegt men) en dei) ruste- loozen ouden Thierseen aanval op Napoleon's vrijhandels politiek gewaagd. Bijzonder vrij is die handel zeker niet: een verdrag (dat van 1860 met Engeland) is de voornaam ste steun er van, en dat verdrag is zijn vervaltijd nabij nu zijn de protectionisten er op uit het te doen opzeggen. Dit verdrag heeft inderdaad Frankrijk's verbodsstelsel door 't zij dan ook nog vrij hooge zoogenaamd be schermende rechten vervangen, en dat het een groote stap naar do vrijheid was, daarvoor is reeds de naam van den Engelschen onderhandelaar borg: Cobden zelf. Uit de uitvoerige redevoeringen van Thiers (hij sprak vier uren lang) tegen, en den minister van koophandel Forcade de la Roquette voor de handelsvrijheid blijkt overtuigend hoever deze, zelfs in zoo ongelukkige handelstoestanden als de tegenwoordige, te verkiezen is. Een groote tak van nijverheid, de fransche ijzer fabricage, schijnt inder daad door het verdrag zwaar te lijden. Daarop kan men niet veel anders zeggen dan: zooveel te erger voor haar, maar dan moet zij verdwijnen. Zoo Engelschen wijn in broeikassen willen telen en een Fransclnnan zijne ijzer fabriek op den top van Frankrijk's lioogsten berg den Puy de Döme vestigde, zei Emile Ollivier, zou 't te ver wonderen zijn dat ze failliet gaan? Frankrijk ten minste zal er niet welvarender door zijn wanneer het honderde millioeuen blijft besteden aan zaken die niet rendeeren, en zijne geheele bevolking loodzwaar belast om aan 300 fabrikanten hunne verliezen te vergoeden. Maar de pro tectionisten zijn overal dezelfden: juist in deze dagen klagen de Duitsche fabrikanten dat ze 'tniet kunnen houden tegen de vernielende concurrentie dezer zelfde Fransche ijzerindustrie, en die Fransche industrie van haren kant klaagt even hard dat zij 't volstrekt niet kan houden tegen de Engelsche, omdat diein geval van nood, zelfs met 50 pet. verlies verkoopt! Thiers en de zijnen zullen hun pleit verliezen: reeds spreekt men zelfs van eene aanstaande uitbreiding van het handelstractaat. Gunstige gebeurtenissen van buitenaf doen meestal ook bij ons hunnen invloed gevoelen. Ons kabinet met den weinig constitutioneclen zin is dood. Althans zoo schijnt het. Ten minste zoo scheen het, eer de eerste kamer haar gevoelen gezegd had. Maar nu heeft de eerste kamer haar gevoelen gezegd, en haar gevoelen is dat zij haar gevoelen niet zeggen zal. De heer van Reenen, met de zes andere fatsoenlijke Nederlanders die hij tot een kabinet zou samenstellen, heeft niet noodig gehad aan den vijyerkant te verschijnen om tot die uitkomst te gerakqndie geachte staatsman bleef steeds ijverig bezig met de taak, hein opgedragen door de bekende ver- eerende lastgeving. Maar der Mohr haf, seine Arheit gefhan, der Mohr kann gehenis een gezegde van Schiller dat Duitschers gaarne 'aanhalen en sommigen gaarne in praktijk brengen. De eerste kamer heeft niet hardop gezegd dat wij dood moesten, en 't zou toch al te hard wezen, na een zoo kort ministerleven hoogstens weder kamerlid grootaanhalings- meester te worden, zonder eene enkele wet te hebben ingediend. Zou de heer van Reenen, die blijkbaar geen overvloed aan enndidaten heeft, niet een, of twee, of ten allerhoogste drie achterblijvers van het oude gezel schap willen engageeren En wie weet, zoo de heer van Reenen, wiens werk gedaan is, eens inrukte, zouden de sterksten van ons het dan niet nog eens kunnen pro- beeren met een paar nieuwe sujetten, in plaats der zwak- sten en met of zonder dat huismiddeltje wat de eerste kamer niet hardop heeft afgekeurd Het volk, intusschen, blijft bepaaldelijk niet gediend, vooral niet van den ineonstitutioneelen zin van dit kabinet, maar ook niet van zulk een bestuur als dat der hoeren van Zuylen en Schimmelpenninck. Dat mocht de heer van Reenen wel bedenken, wanneer hij zijn ministerszoeken had voortgezet. Alles was vrij en open voor hemhij kon, om 't even met wie hij kwam, recht matig liberaal of zelfs conservatief regeerende, op welwillendheid en ondersteuning rekenen; hij had zelfs eene aangewezen taakeven als in 1854 na 't luwen der Aprilkoorts het lager onderwijs door hem werd tor hand genomen, zoo is thans na de constitutioneele crisis het hooger onderwijs het aangewezen onderwerp van wette lijke regeling; de liberalen verlangen niets liever dan nu eindelijk eens weder zaken te kunnen doen en niet telkens op dc grondwet, de geldkist, de onzijdigheid van Nederland te moeten passen. Dc heer van Reenen, zoo men hem minister had laten worden, had dus een rustig vooruitzicht. Maar niet wanneer hij deelen van het oude gezelschap overnam. De grondwet en die andere zaken moéten veilig zijn zonder dat de vertegenwoordiging er telkens met scherpepatronen schildwacht bij moet houden. Thorbccke's tweede optreden, in 186-2, bracht wel teleur stellingen wat het personeel betrof, maar had toch éencn uitmuntenden kant: al wat aan het oude spel had mede gedaan werd onverbiddelijk op zijde gezet. En zoo de heer Wintgens of wie dan ook mag blijven „plakken," zooals gezegd is, waarom dan niet ook Heemskerk, en zou dan misschien zelfs voor zulke zondaars als Schim melpenninck en van Zuylen geene genade zijn? Aan al zulke gedachten moet men voor goed den bodem inslaan. Zoo kon men gisteren oordeelen. Spoediger en uit drukkelijker dan verwacht werd heeft de heer van Ree nen zijne taak nedergelegd en zijn mandaat in de handen des konings teruggegeven. Zou 't waar zijn dat hij dat slechts ontvangen had nadat eene lijst van onbekend heden, van wier streng conservatieve denkbeelden onlangs gebleken was, door het aftredend kabinet aan Z. M. is voorgelegd en door verstandiger hoofden ontraden Zoo ja, dat kabinet zou bijkans erger eindigen dan het geleefd heeft. Do vraag waarop 't thans aankomt is deze: waarop is van Reenen afgestuit? Om 't even hoe dat mag wezeri, een liberaal kabinet is, voor zoover de vaststaande en verstandige constitutioneele gewoonte kracht heeft, slechts eene quaestie van tijd. Thorbecke en hij alleen is de aangewezen samensteller van een werkelijk con stitutioneel kabinet. Van hem, want financieele her vorming kan niet gemist worden, verwachten wij de hervorming van ons belastingstelsel, zoo mogelijk met oplossing der moeilijke geheele overlating van het personeel aan de gemeenten en dientengevolge ook de toelating, tot gemeentekiezers althans maar liefst ook tot kiezers voor algemeene en provinciale staten, van diegenen die het bedrag van den census in de gemeentelijke hoofdelijke omslagen betalen, van hem, kan 'tzijn, de regeling van het hooger onderwijs, de vol tooiing en verzekering der kanaalzaak van Holland op zijn smalst, en eene regeling, zij 'teene voorloopige, der onhoudbare Oost-Indische toestanden. Van vandePutte's kant heeft Thorbecke geene tegenwerking te wachten, van de Putte's flinke verklaring bij de laatste begrootings- discussie moet zelfs diegenen overtuigen, zoo er zijn, die daaraan nog twijfelden. En de tweede kamer De helft heeft getoond in elk geval liberaal te willen blijven; er zijn enkelen die ieder ministerie steunen, en voor het overige kan men zich gerust verlaten op den inhoud der wetsontwerpen en maatregelen eener regeering welke dien naam waardig is. De president der Vereenigde Staten is vrijgesproken. Tegen verwachting: wel kon slechts chicane beweren dat hij de letter cler grondwet geschonden had, maar de meerderheid tegen hem scheen zeker. Hij heeft, even stellig, de letter laten staan en den geest der grondwet verkracht alsMaar punctum. In de op gisteren door de Nederlandsche handelmaat schappij geboudene veiling te Rotterdam van 77762 balen Java en Padang koffie is alles verkocht tot f a 3| cent boven taxatie. draanmarEiten enz. Amsterdam 20 Mei. Raapolie op 6 weken f 35 j. Lijn olie op 6 weken f 36 J, middelburg, 20 Mei. In den handel ging heden bijna niets om. Men noteert puike nieuwe Walchersche tarwe f 15.25 a f 15.50. Puike Zeeuwsche rogge f 11. Winter en Walchersche zomergerst f 7.50. Zeeuwsche zomer- gerst 7.25. Walchersche witte- en bruineboonen f 14.50. Dito groene erwten 10.50. Dito paardenboonen 9.75. Zeeuwsche dito f 9.25. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe f 15.— en rogge f 10.75. Aardappelen f 3. a f 3.50perNed.Mud. Versche boter f .80 a f —.88 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 Mei 1868. Nederland. Certifie. Werkelijke schuld 21 pet. 54j| dito dito dito 3 63 j dito dito dito 4 86,1, Aand. Handelmaatschappij 41 België. Certificaten bij Rothschild 2) 55 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 93! Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 73f dito ƒ1000 1864 5 86| Oblig. f 1000 1866 5 84 j Loten 1866 5 21(Ü Oblig. Hope Co. Leening 1860 4| 78 Certifie,. dito4 64| dito 1867 4 63^ dito6 441 Aand. spoorweg194) Oblig. spoorweg Poti-Tifiis 5 7&Ï Polen. Scliatkistobligatiën 4 61 4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 461 dito 1847/1852 2) 224 dito rente Amsterdam5 614 dito nationale5 50 j- dito 1864.5 554 dito fr. 500 1865 604 Bankactiën3 Italië. Leening 1861p 454 Spanje. Obligatiën3 thans 2j 34 !f Portugal. Oblig. 1856—1862 3 394 Turkije. dito (binuenl)5 331 Griekenl. dito (blauwe)5 lli Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 76 rV dito dito (1885) 6 75 rV dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 541 dito dito geconsolideerde 7 311 dito dito debeptïTrës~.~>v. 8 „281 dito St.Paul pjm Spa'. 2e sec.. 7 64

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3