Buitenland. 6taathuntrijje bedelt o ut» tucjen. 18 Mei. 's av. 11 u.64 gr. 19 'smorg.7u.G9gr.'smidd.lu.82gr.'sav.llu.70gr. 20 's morg.7 u 72 's midd. 1 u. 79 gf. grond dat de financieele toestand der gemeente geen onnoodige uitgaven gedoogt, en een commissaris van politie daar zeer goed kan worden gemist. Te Weinheim is een knaap van 14 jaren aan honds dolheid oyerleden. Negen weken geleden was hij door een hondje in de hand gebeten. Ofschoon men het beestje niet door dolheid aangetast waande, had men het toch voorzichtigheidshalve afgemaakt en de wond gebrand. Alles ging goed, en men dacht aan het voorval niet meer, toen de knaap op het einde der negende week plotseling pijn in den arm kreeg, en zich koorts voordeed. De dokter verklaarde onmiddellijk dat het leven gevaar liep. De aanval duurde slechts weinige uren, waarna de knaap overleed. Hij behield zoo goed zijn bewustzijn, dat hij zijne ouders smeekte hem niet te naderen. De groothertogi.n-troonopvolgster van Rusland, prinses Dagmar, is Maandag van een zoon verlost, aan wien de naam van Nicolaas zal worden gegeven. Het getal landbouw-werktuigen van Amerikaansehe oorsprong in Nederland in gebruik, is weder met een vermeerderd. Dit werktuig, de spadeploeg, zal volgens de Annalen der Landwirtschaft van veel nut in het land bouwbedrijf kunnen worden. Niet alleen toch dat het in denzelfden tijd de helft meer werk doet dan een gewone ploeg, maar het doet dit ook voor de helft der gewone kosten. Ook moet op gronden die niet met den gewonen ploeg kunnen bewerkt worden, de spadeploeg meestal nog bruikbaar zijn. Het werktuig bestaat grootendeels uit ijzer, het kan met 2 en 4 paarden gedreven en door ieder die paarden mennen kan bestuurd worden. Volgens de Stoompost komen de voorwaarden der concessie, verleend aan den heer de Veer c. s., tot het maken eener drink-waterleiding ten behoeve van 's Gra- venhage, Leiden en Delft in hoofdzaak hierop neder Het drinkwater moet worden getrokken uit de duinen tusschen Scheveningen en Katwijk; het watergebied voor Leiden wordt afgescheiden van dat voor de beide andere gemeenten, zoodat het geheele gebied wordt ver deeld in twee deelen, wier watergevende oppervlakten in verhouding moeten staan tot de bevolkingen der res- pective gemeenten. Binnen éen jaar na de dagteekening der concessie moeten de uitgewerkte plannen der werken van de drinkwaterleiding aan de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken worden onderworpen en binnen twee jaren na die goedkeuring moet de water leiding met al de daartoe bchoorende werken voltooid zijn, op straffe van het vervallen der concessie, behou dens het geval van vertraging door overmacht. De con cessionarissen zijn verplicht tot voldoend onderhoud van al de werkentegen benadeeling der duinen en belem mering van middelen van gemeenschap door de werken zijn de noodige voorzorgen voorgeschreven. Het binnen zes maanden na de dagteekening der concessie te storten waarborgkapitaal is op f 30,000 bepaald, waarvan, na voltooiing der werken, twee derde gedeelte wordt terug betaaldhet overige een derde blijft als waarborg voor de naleving der uit de concessie voortvloeiende verplich tingen gedeponeerd. De exploitatie der waterleiding, eerst aan te vangen nadat de werken door den waterstaat in orde zijn bevonden, is vergund voor den tijd van zestig jaren te rekenen van het jaar nadat de waterleiding voor eene der drie betrokken gemeenten is in gebruik gesteld. Een detachement van het 1« regiment infanterie is jl. Woensdag van Leeuwarden naar het dorp Beester- zwaag vertrokken om zich aldaar ter beschikking van den burgemeester te stellen tot het helpen bedwingen van samenscholingen, diescdert eenigentijdherhaaldelijk onder de arbeiders in de veenen te Terwispel plaats hebben. Den 13 dezer vond een daglooner, terwijl hij in gezelschap van meerdere personen den straatweg te Wijhe passeerde, een haas, die volgens alle teekenen verdronken was en deerlijk gehavend er uit zag; hij hing dit wildbraad op zijn rug, terwijl hij zich verheugde over den lekkeren maaltijd dien hij wachtte, en pas seerde zoo de woning van den rijksveldwachter, die hem halt deed houden en proces-verbaal tegen hem opmaakte met inbeslagneming van het wild, als zijnde het wild- dragen in dit jaargetijde ongeoorloofd. Hondelsbl Tusschen de manschappen van het bataljon mineurs en sappeurs en die van het bataljon van het 8« regiment infanterie, welke met 1 Mei te Nijmegen in garnizoen zijn gekomen, vallen herhaaldelijk vechtpartijen voor, zoodat men maatregelen van voorzorg heeft moeten nemen. Dien ten gevolge wordt de stad des avonds door patrouilles doorkruist, en hebben de taptoe en de visi tatie op een vroeger uur dan gewoonlijk plaats. Blijkens de laatste, berichten van Mauritius duurde de koorts op dat eiland nog voort, inzonderheid te Port Louis; onder de troepen is de stortte evenwel niet groot. De Parijsehe Moniteur deelt berichten uit Japan mede van 26 Maart. Daarin wordt gemeld, dat alle ver langde voldoening wegens den moord der Fransche matrozen verleend is geworden. Zij bestaat hierin1. ter dood brenging van 20 officieren, onderofficieren en man schappen, die tot den moord last gegeven of dien ten uitvoer gebracht hebben; 2. eene betaling van 150,000 piasters aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers; 3. verzoek om verschooning door de vertegenwoordigers van den mikado en prins Toza. Den 16 Maart zijn elf schuldigen ter dood gebracht. De executie der negen overigen is niet doorgegaan, op grond dat de gegeven voldoening genoegzaam was. De Fransche gezant heeft zich op uitnoodiging van den mikado naar Kiotobegeven, alwaar hij door den vorst ontvangen werd. Hij werd ver gezeld door den Engelschen gezant. Jl. Zaterdag nacht is bij Kreuz een van Posen komende goederentrein door het breken van een vooras van de locomotief uit het spoor geraakt. Een stoker is gedpod, drie andere personen zijn zwaar gewond en 30 wagens vernield. Vrijdag avond kort na den aanvang van het gala-bal in Buckingham paleis te Londen, deed de gas-illuminatie voor een der groote vensters het houtwerk vlam vatten en de glasruiten in duizend scherven springen, hetgeen eenige ontsteltenis veroorzaakte; door spoedig aange brachte hulp werd verder onheil voorkomen. Het bal werd, ongerekend vele vorstelijke personen, door 1700 genoodigden bijgewoond. Burgerlijke stand. Middelbukg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 17 dezer: J. C. Remigius, jm. 38 j. met, J. van Melle, jd. 26j. J. Vader,jm. 50j. met M.Franse, wed. 36 j. J. Schout, jm. 21 j. met M. Janse, jd. 19 j. H. Boasson, jm- 26 j. met F. Lehmans, jd. 25 j. (Van 9'tot 16 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: W. L. A. Gericke, jm.,31 j. met H. S. J. Vervate, jd. 25 j.. BevallenJ. C. Gravestein, geb. Harte, z. E. Kamer mans, geb. van der Meer van der Wiel, z. W. M. Mos, geb. de Koning, z. T. Goossen, geb. Siegers, z. J. van der Shot, geb. Harthoorn, z M. P. Bok, geb. Maas, z. M. Harent, geb. Brouwer, d. Overleden: J. F. Bakker, z. 11 w. M. Kallewaard, weduwn. van M. D. Jansen, 76 j. C. T. van Peene, vrouw van G, A. de Zittej-, 28 j. Goes. Bevallen T. Rijkse, geb. van Loo, d. A. Q. de Bruijne, geb. van Brissen, z. K. de Munck,geb. Harinck, d. P. de Schutter, geb. Verplakke, d. T. Duivewaart, geb. de Jouge, d. M. M. de Witte, geb. Kien, d. K. de Munck, geb. Zanciee, z. N. Warrens, geb. Rijk, z. A. Q. de Bruijne, geb. van Brissen, z. (levenl.) Overleden: C. de Groot, d. 9 d. H. 0. Rijkse, d. 1 d, P. van Luijk, z, 21 d. F. de Jonge, z. 5 w. C. A. van Loo, vrouw van M. van der Straate, 47 j. Ziebikzee. Gehuwd: J. de Does, jm. 23 j. met R. van Bloppoel, jd. 25 j. D. Tabernëe, jm. 27 j. met J. Tuijtel, jd. 21 jaren. Bevallen: A. Bijkerk, geb. Hogerheide, d. J. A. Rom- bouts, geb. Haringx, d. O. Kaan, geb. Brouwers, d. M. de Keijzer, geb. van den Bout, d. P. Verbeke, geb. Reinen- berg, z. T. Lammers, geb. Kanaar. d. Overleden: E. van Weelde, wed. L. den Herder, 65 j. ïerkoopingen cii aanbestedingen. Gisteren werd aan het ministerie van marine aanbe steed het bouwen van een lichtwachterswoning bewesten Forth-Bath. Van de vijf ingekomen biljetten was het laagste dat van den heer B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, die voor 3840 had ingeschreven. TrSieniioiiH-tersfaitd, Algemeen «verlicht. De bisschop van Orleans, de heer Dupanloup, heeft dezer dagen een open brief geschreven over liet hooger onderwijs. Daarin leest men, onder meer, het volgende: „Door te beweren dat de kerk slechts voor de kerk ijvert hetgeen iedereen trouwens doet voor zijne beginse len vergeet men er bij te voegen dat de kerk nu reeds sedert achttien honderd jaren en over de geheele opper vlakte der wereld, thans zoowel in de Vereenigde Staten als in Frankrijk, leeft en zich voegt naar alle mensche- lijke politieke stelsels. Zij houdt zich bezig met het volgen harer roeping, verdedigt hare billijke rechten, vervult hare plichten en laat de vorsten en volken naar welge vallen hunne tijdelijke constitutiën inrichten." Sedert achttien honderd jaren zegt dus de heer Dupanloup laat de kerk de vorsten en volken naar welgevallen hunne tijdelijke constitutiën inrichten. Men meende, vóór den brief van den heer Dupanloup, dat de kerk zich ook wel eens in politieke zaken had gemengd. Dit is echter eene dwaling geweest: de kerk heeft zich daarmede nooit in het minste ingelaten. De historie schrijvers die dit uit vroegere eeuwen hebben opgetee- kend, hebben dus schaamteloos gelogen. Do feiten die nog dagelijks onder ons oog daarvan het bewijs leveren zijn zinsbegoochelingen. Maar in ernst: hij wien wil mgr. Dupanloup toch zulke beweringen ingang doen vindenBij lieden, wier gezichtskring zich niet verder uitstrekt dan het dorpje ten platte lande van Frankrijk, waarin zij geboren zijn en die daarenboven niet kunnen lezen Bij alle andere zal toch den heer Dupanloup slechts eenglimlach ten. deel vallen, een glimlach van minachting en van verwondering over het weinig ge zond verstand, dat hij bij zijne lezers onderstelt. Ware het maar juist om slechts van het heden en de toe komst te spreken dat de kerk als zoodanig zich niet met de politiek bemoeit en bemoeien zal, het zou de maatschappij voor velerlei rampen bewaren. Bij de behandeling van den reformbill voor Schotland heeft het Engelsche ministerie in het lagerhuis weder een beduidende nederlaag geleden, die voorloopig ten gevolge had dat de heer Disraëli de verdaging der dis- cussiën verzocht, opdat de regeering zou kunnen over wegen wat haar te doen staat, Het huis heeft namelijk twee amendementen der liberale partij, die door de regeering met kracht bestreden werden, aangenomen. Het eene strekte om aan onderscheidene burchten in Engeland liet recht om vertegenwoordigers naar het parlement te zenden te ontnemen, en daardoor liet getal vertegenwoordigers van Schotland te vermeerderenhet werd met 217 tegen 96 stemmen aangenomen. Bij het tweede wordt de grondslag van den census voor het stemrecht met 10 p. st. verlaagd. Dit werd aangenomen met 118 tegen 96 stemmen. De herstemmingen in de departementen Ariége en Tarn honden in Frankrijk de aandacht gespannen. In eerst genoemd departement is de regeeringscandidaat wel met eene groote meerderheid gekozen, maar toch waren de stemmen op de verschillende candidaten der oppositie uitgebracht, men had het omtrent de candidatuur niet eens kunnen worden aanzienlijk genoeg, om aan te toonen dat de regeering sedert de laatste verkiezing terrein verloren heeft. In het departement Tarn heeft de oppositie al hare krachten op een persoon vereenigd, en ziet hare pogingen dan ook met den besten uitslag be kroond. De heer Gorsse, zoon van den gewezen afgevaar digde, is met eene meerderheid van ruim 7000 stemmen gekozen. Gisteren is hij het Fransch wetgevend lichaam o. a. een wetsontwerp ingediend, strekkende om op het bui tengewoon budget voor 1869 8j millioen uit te trekken voor de buurtwegen. In Saksen heeft dc, eerste kamer bet voorstel tot op heffing van de doodstraf met 22 tegen 15 stemmen ver worpen. De wetten waarbij liet concordaat in Oostenrijk wordt afgeschaft vereischen nu nog slechts de bekrachtiging door der. keizer. Daar de kamer van afgevaardigden zich nu ook vereenigd heeft, met de beide amendementen door het huis der heeren in de wet op de kerkgenoot schappen gebracht, hebben de beide kamers met volkomen eenstemmigheid hun arbeid op dat punt voleindigd. Met groote belangstelling wordt thans de beslissing van den keizer te gemoet gezien. Sommigen verwachten dat de keizerlijke sanctie reeds heden of morgen zal worden verleend. De tijding door het dagblad Italia verspreid, dat de heer von Benst aan het kabinet van St. Petersburg eene nota zou hebben doen toekomen, om inlichtingen te vragen omtrent Rusland's inzichten met betrekking tot Oostenrijk, wordt door de Wcener Abendpost tegenge sproken! Ook wordt door dit blad ontkend dat door Pruisen aan de Oostenrijksche regeering voorstellen zouden gedaan zijn betrekkelijk een eventueele toeken ning van den troon van Roumanie aan een Oostenrijk- schen prins. Het verschil van gevoelen tusschen den minister van justitie in het rijksministerie te Weenen en twee zijner ambtgenooten schijnt geheel en al te hebben beru8t op een misverstand. Mag men de daaromtrent thans nader aangebrachte tijdingen gelooven, dan zou de verbolgen heid van den heer Herbst over de houding van de heeren Auersperg en Ilasner het natuurlijk gevolg zijn geweest van het verschil tusschen hunne aan hem gedane ver klaringen vóór dé zitting van het huis der heeren en van hunne later uitgebrachte stemming. De ministers Auersperg en Hasner hadden echter den heer Herbst gelieei en al verkeerd begrepen en van daar het eenigszins zonderling tooneel hetwelk in het huis der heeren plaats had. De gebeurtenissen der laatst verloopen weken geven over 't algemeen reden tot voldoening. Engeland heeft den Abessinischen oorlog, dien het zeer zijns ondanks ondernomen had, ten einde gebracht met schitterend gevolg en van begin tot einde zonder eenige van die grove fouten in hoofdzaken welke al te dikwijls Engelsche ondernemingen ontsieren. Door geheel Azië en Afrika verspreidt zich van lieverlede de tijding dat elk Europeaan werkdadig beschermd wordt door de groote sultane der Frenghi's, en dat de machtigste bar- barenheerscher kroon en leven verspeelt wanneer hij een haar op hun hoofd krenkt: een indruk te levendiger omdat alle Europeesche gevangenen, daaronder ook dc zendelingen Stern en ltosenthal, die zelf grootendeels schuld zijn aan hun wedervaren, ongedeerd zijn gebleven.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2