MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 81. Donderdag 1868. 21 Mei. öinncnlanö. -7 Editie van Woensdag avond 8 uren. - OJ} AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Nisse, gullen op Vrijdag den 5 Junij 1868, des middags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Nisse, trachten aan te besteden Het maken van 1390 ellen lengte grindweg, van af de dorpstraat te Nis se tot aan den Nootenboomdijk, nabij de hofstede van Mevrouw de wed. van der Meulen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag der aanbesteding des morgens ten 9 ure, te beginnen aan het dorp Nisse. Terwijl inmiddels informatiën te bekomen zijn bij den heer F. Ferdinandusse Wz. te Goes. Het bestek ligt ter lezing in het gemeentehuis te Nisse. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE FOUW. De Secretaris, G. H. KAKEBEEKE. Biddclburg 20 llci. t Uit 's Gravenhage schrijft men ons, 19 Mei: „Zaterdag heeft de lieer van Reenen 3 uur lang ccne conferentie gehad met den koning. Daarin zou hij zijn mandaat: het formeeren van een kabinet, hebben neerge legd, en de heer Philipse bij den koning zijn ontboden. Gisteren en heden is evenwel de heer van Keenen nog voortgegaan met zijne onderhandelingen. Dit laatste is het eenige wat met zekerheid te melden is." Van de omstreeks 400 kiezers van leden voor den ge meenteraad te Vlissingen hebben gisteren 151 hunne stem uitgebracht voor de verkiezing van een lid ter vervulling der vacature ontstaan tengevolge van het door dr. J. W. Callenfels genomen ontslag. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der bus is gebleken dat daarin 152 briefjes aanwezig waren, waarvan 5 van onwaarde, zijnde 4 daarvan oningevuld. Er zijn uitgebracht: op de lieeren: dr-J. W Callen fels 125, W. A. de Gelder 10, IC. Blonk en D. H. Mam- bclot ieder 2 stemmen. Voorts bekwamen de heeren P. Goeroe, B. van Lier Ez., H. F. Rekker, A. Kleynhens, Joh. Schout Vclthuijs, Simon (hoofdingenieur), E. J. Mul ler en F. C. Stewart Schultz ieder 1 stem. Tot directeur der Ncderlandsche bank is benoemd de heer N. G. Piorson. Op de aanbevelingslijst voor de vaceerende betrekking van kantonrechter te Gorincliem, door de arrondisse- ments rechtbank aldaar opgemaakt, zijn geplaatst de lieeren mr. J. 0. H. Ramaer, kantonrechter te Lemmer 111 r- E- H. .T. Schmalhausen, kantonrechter te Axel, en mr. P. van Wessem, griffier bij het kantongerecht tc Tiel. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft, hij tweede stemming, met 18 stemmen tot gemeente-secretaris be noemd jhr. W. Six, referendaris bij het departement van koloniën. Op den lieer R. van den Heuvel, hoofdcommies ter secretarie, waren 17 Stemmen uitgebracht. Heden moet in de zitting van den Amsterdamsehen gemeenteraad in behandeling komen een voorstel van urgemeester en wethouders, dat strekt om bij adres aan de tweede kamer der staten-generaal de verklaring af te leggen dat het. gemeentebestuur de laatst toegezegde bijdrage van f 3,000,000 ten behoeve van het Noordzce- kanaal in geen geval op de tijdstippen, door de regeering in het onlangs ingediend wetsontwerp verlangd (1 mil- liocn in 1871, 1 in 1873 en 1 na de voltooiing van het werk), zal beschikbaar stellen, tenzij de staat het werk zelf uitvoere. Op dit voorstel heeft de heer Jager een schriftelijk en van eene memorie van toelichting vergezeld amendement ingediend, waarbij hij voorstelt dat in een door den raad aan de tweede kamer in te dienen adres door het ge meentebestuur zal worden te kennen gegeven dat, ver mits de regeering bezwaar maakt om aan de wetgevende macht eene voordracht te doen om het werk van het Noordzeekanaal van staatswege te voltooien, de raad verzoekt dat de voorgedragen regeling zoo spoedig moge lijk de noodige bekrachtiging zal mogen ontvangen, cfï dat de gemeente Amsterdam bereid is de subsidie van 3,000,000, bij raadsbesluit van 26 Februarijl. bestemd om bij de voltooiing te worden uitgekeerd in de termijnen van het raadsbesluit van 20 December jl. (1 in 1871, 1 in 1873 en 1 na de voltooiing), voor den staat zal beschikbaar stellen, onder voorwaarde van restitutie wanneer het werk niet van staatswege overgenomen onverhoopt niet mocht tot stand komen binnen den tijd bij de aanhan gige regeling vastgesteld. In de Staatscourant van beden is opgenomen een verslag van den staat der koninklijke muziekschool in 1867, door de commissie van toezicht aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer B. J. Tideman, hoofd ingenieur der marine bij 's rijks werf te Amsterdam. vrijkorpsen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. Bosch Rcitz als kapitein bij het artillerie-vrijkorps te Helder, en bij dat korps benoemd tot lc" luitenant adjudant J. H. de Meijer, thans lc luitenant bij het korps. telegraphie. Benoemd tot telegrafist 3e klasse jhr. A. J. B. H. Nahuys. Kerknieuws. Dr A. W. Bronsveld, predikant te Charlois en Ivaten- drecht, die dezer dagen beroepen is tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeenten te Haarlem en te Rotterdam, heeft liet beroep naar Haarlem aangenomen, zoodat te Rotterdam eene nieuwe beroeping moet plaats hebben. Wnderwijs. Eergisteren heeft de heer J. Jongeneel zijne betrekking van hoogleeraar in de geschiedenis en letterkunde aan liet athenaeum te Deventer aanvaard, met het houden eener redevoering in de Nederlandsche taal, waarin hij zijne denkbeelden ontwikkelde over den opbouw dor geschiedkunde naar den geest, van dezen tijd. Marine en leger. Op den 17 dezer is te Toulon in dienst gesteld 7j. M». ramsehip de Schorpioen, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee W. K. van Gennep. Genoemd schip werd, zooals men weet, in het vorige jaar, voor rekening van de Nederlandsche regeering, te Toulon op stapel gezet, onlangs afgebouwd en te water gelaten. De bemanning voor dat ramsehip, met de officieren, uit 110 koppen bestaande, werd te Willemsoord op Z'. Ms. stoomschip de Valk ingescheept en met dit vaartuig naai den Moerdijk overgebracht. Zij ontscheepten den 15 dezer in den namiddag, vervolgden hunne reis per spoorweg en stoomden, behoudens een kort oponthoud te Parijs rechtstreeks naar Toulon, alwaar zij in den morgen van den 17 dezer, allen in goeden welstand, aankwamen en op den Schorpioen werden ingescheept. (Staalscour.) Koloniën. Gisteren zijn per Engelsche mail via Marseille de brieven en dagbladen uit Nederiandsch Indië hier aan gekomen. De berichten, over het algemeen weinig nieuws bevattende, loopen tot 8 April. Volgens het Nieuw Bataviaasch handelsblad valt van Java niets te melden. Van de Pasoemah was bericht ont vangen dat de gevaarlijke en door de bevolking als heilig beschouwde opstandeling Piralioen in onderwerping was gekomen. Dit laatste wordt door de Javasche courant volgender- wijze bevestigd „Blijkens een van Palembang ontvan gen telegrafisch bericht, dd. 2 April, heeft de beruchte Piralioen, alias Toewan Radja, die in de Goemay als een heilig wezen beschouwd en geëerbiedigd wordt, op den 26 Maart te voren, in tegenwoordigheid van een 500tal Goemayers, zoo hoofden als minderen, bij den assistent resident van Amstel zijne onderwerping aangeboden, met verzoek om zich te mogen vestigen te Langoe Goe- may-Talang, zijnde de geboorteplaats van hem en zijne voorvaderen." Te Batavia is opgericht de Java zijde-cultuur maatschappij, met liet doel om voort te brengen ruwe zijde geschikt voor do Europeesche markt. Het kapitaal bestaat uit eene som van vijftig duizend gulden, verdeeld in aandeeien van vijf duizend gulden. -Bij de uitgevers van het Nieuw Bataviaasch han delsblad is het eerste nommer verschenen van de Mata- hiera, een Maleisch nieuws- en advertentieblad, dat eenmaal 's weeks verschijnen zal en voornamelijk zal dienen om de in de andere bladen voorkomende adver- tentiën en nieuwsberichten onder 't oog te brengen van inlanders en Chineczen. De Javabode verneemt met genoegen de gunstigste berichten omtrent den voortgang der spoorwegwerken. Hij zegt dienaangaande liet volgende: „Wij zijn zoo dikwerf de tolken geweest van liet zicli openbarend mis noegen over de werkeloosheid, die ter zake der communi catie met de reede heerschte, dat de billijkheid nu ook van ons eischt, om mede te deelen, dat die werkeloosheid heeft opgehouden, cn om te doen uitkomen, dat er thans gegrond vooruitzicht bestaat, dat eerlang die communi catie in den best mogelijkcn toestand zal zijn. Bij eene gedane wandeling naar liet uiteinde van het nieuwe kanaal hebben wij met genoegen gezien, dat reeds ter wederzijde over eene lengte van circa 150 ellen paal hoofden, die er zeer soliede uitzien, zijn uitgebracht; dat eene locomobile werkzaam is, om het achter de kaai muren verzamelde water binnen liet kanaal' te brengen dat de weg voor de verbinding met liet station goed vordert, en dat er in het kanaal 34 ijzeren landpranwen gereed liggen, om als zinkstukken te worden neergelaten. Uit alles blijkt, dat voor het oogenblik de. banden met kracht aan het werk zijn geslagen, om Samarang te geven wat liet naar billijkheid mag verwachten. Moge het alzoo blijven." Kcclitzakcn. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Maan dag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. In de zaak van Johannes de Bel, Pieter Antlionissen en Jacobus Schouwenaar, de eerste en derde thans alhier en de tweede te Scherpenisse woonachtig beklaagd van den 20 December jl. omstreeks half zes uren des avonds, te zamen en in gemeen overleg arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend eenig hóut, zijnde afbraak van huizen en liggende op den St. Geer- truidsweg nabij deze gemeente, voor welk feit zij dooi de arrondissements-rechtbank alhier dd. 20 Februari jl. ieder tot eene gevangenisstraf van éene maand en in de kosten zijn veroordeeld heeft liet bof, na het houden van een op 4 dezer bevolen nader getuigenverhoor, ge noemd vonnis der rechtbank vernietigden de beklaagden, vrijgesproken, op grond dat niet is gebleken dat zij met arglist hebben gehandeld en hunne schuld aan het ten laste gelegde derhalve niet is bewezen; de kosten in heide instantiën gevallen te dragen door den staat. Jan Roelfs, oud 42 jaren, fabrikant te Goes be klaagd ter zake dat liij zonder daartoe bevoegd te zijn do geneeskunde zou hebben uitgeoefend door het vcr- leenen van genees- en heelkundigen raad, als bedrijf aan de volgende personen, destijds in ziekelijken toestand verkeerende1". in de maanden October en November jl. aan mr. J. van der Manderc te Kapelle 2». in de maand October jl. aan Giljam Bruijnooge te Kruiningen, en 3". op het laatst der maand September 1867 aan Adriana van Dijke te Kruiningen is bij vonnis der arrondisse- ments-rechtsbank te Goes, dd. 9 Maart jl. schuldig ver klaard aan het uitoefenen van geneeskunst, zonder daartoe bevoegd te zijn, e.n veroordeeld tot eene geld- j boete van 300 gulden, bij wanbetaling na daartoe te zijn aangemaand te vervangen door gevangenisstraf van 2 maanden en in de kosten. Op het door den veroordeelde en door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hot gemeld 1 vonnis bevestigd, met veroordecling van den geïnti- 1 meerde en mede-appellant in de kosten van denprocesse, ook op liet hooger beroep gevallen. Gcnicajde beiiclilca. Door liet muziekkorps dor schutterij zullen Donderdag avond te 7 uren op het Molenwater alhier weder eenige stukken worden uitgevoerd. De gemeenteraad van Meppel heeft besloten geen bezoldiging te betalen voor een commissaris van politie, tot wiens benoeming de regeering besloten heeft, op

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1