Öuitenlcmïr. gouverneur, die zij achterwege laat, omdat daar personen bij genoemd worden.) „De Engelsche roemen zeer het Hollandsche oorlog schip en de vlugheid en juistheid waarmede de equipage is gedebarqueerd. Het zal zeker genoegen doen dit te hooren." Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Jan Cornelis Leunis, oud 34 jaren, schipper, laatst wonende te Axel, thans gedetineerd in het huis van verze kering alhier beklaagd als zou hij op den 1 Maart 1859, omtreeks 300 mudden tarwe arglistig hebben verduisterd en te gelde gemaakt, welke hem in zijne hoedanigheid van schipper door P. van de Winkel, graankoopman te Lokeren in België, ter vervoer toevertrouwd waren, is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een schipper, ten nadeele van goederen, die hem als zoodanig toevertrouwd waren; en veroordeeld tot eene tuchthuis straf van 5 jaren, met bevel dat een extract uit 's hofs arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Axel ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede met verwijzing in de kosten der procedure. Cornelia Suzanna Verhees, oud 17 jaren, arbeidster te Oud-Vossemeer, thans gedetineerd alhier beklaagd ter zake als zou zij den 14 Februari 1868, na zonsonder gang, in het door Anthonij Westdorp te Oud-Vossemeer bewoonde huis ten diens nadeele een bedrag van 80 cents arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aauneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele ge vangenisstraf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure. Joseph de Letter, oud 53 jaren; Maria Theresia de Letter, oud 17 jaren; en Petrus de Letter, oud 14 jaren; allen arbeiders wonende te Koewacht, de eerste gedeti neerd alhier beklaagd als zouden de beklaagden te zamen en in gemeen overleg, in den avond van den 7 Februari jl., tusschen 10 en 12 uren, te Koewacht arg listig hebben weggenomen en zich toegeëigend vijf zak ken rogge met erwten vermengd, uit de schuur en ten nadeele van Albinus Picavet, welke schuur zich met het woonhuis bevindt op een van alle zijden afgesloten erf, en waartoe zij zich den toegang hebben verschaft door over de tot afsluiting dienende heining te klimmen zijn schuldig verklaard aan diefstal gepleegd op de aan- hoorigheid van een bewoond huis, met behulp van over- klimming, door de derde gepleegd met oordeel des onder scheids, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf: de eerste van 2 jaren, de tweede van 6 maanden en de derde van éene maand, alsmede solidair in de kosten der procedure. Ciemengde berichten. Blijkens een in het Hulsterblad van jl. Zaterdag opge nomen verslag hebben bij de plechtige installatie van den heer H. A. A. baron Collot d'Escury als burgemeester der gemeente Hontenisse, op 6 en 7 dezer, verschillende feestelijkheden plaats gehad. Een der daders van den in den nacht van 6 op 7 dezer in de stations te Zevenbergen en Oudenbosch gepleegden diefstal van gelden is der politie in handen gevallen. Volgens een bericht uit Breda had die persoon, als roomsch-catholiek geestelijke gekleed, bij den pastoor te Klundert een bezoek gebracht. Laatstgenoemde koesterde echter eenigen twijfel omtrent de waardigheid van zijn bezoeker en sprak dezen daarom in de Latijnsche taal aan. De gewaande geestelijke verstond daarvan geen woord. Hij was slechts lampenschoonmaker bij de staats spoorwegen te Venlo geweest. Uit Roermond schrijft men ons van 15 Mei„Heden zijn hier doorgetrokken een dertigtal Zigeuners met 4 karren en 8 paarden, komende van Noord-Braband, zij zagen er afschuwelijk vuil uit en waren zelfs gedeeltelijk naakt. Zij werden door de marêcliaussée begeleid, welke maatregel hoog noodig scheen te zijn." (iV. Roti. cour.) Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld dat jl. Vrijdag avond te zeven uren een vlot, inhoudende ongeveer 2000 heipalen, voor den heer J. de Breij te Rotterdam, is gearriveerd, hetwelk de reis van Mannheim naar Rotterdam in slechts zes dagen volbracht heeft. Naar men meent, is dit de spoedigste reis, die ooit van daar door een vlot gedaan is. (Ar. Rolterd. cour.) De Courrier du pas de Calais geeft een uitgebreid verslag van een audiëntie, die de keizer verleend zou hebben aan den heer Boutel, ingenieur en warm voor stander van het plan van een onderzeeschen tunnel spoorweg tusschen Dover en Galais. De keizer bleef vol maakt op de hoogte van het plan. Toen de heer Boutel zijne plannen had toegelicht, verzocht de keizer hem een breedvoerig rapport over de middelen der uitvoering, de kosten van het werk en de waarschijnlijke baten der onderneming samen te stellen, en eindigde met de woor den „Ik zal het zelf nagaan, en wij zullen u voorthelpen. Dit plan," voegde de keizer er bij, „is veel praktischer dan alle tunnels en andere middelen, die tot nog toe zijn voorgesteld en die mij over het geheel zeer weinig ver trouwen hebben ingeboezemd." Bij het scheiden her haalde de keizer nog eens„Wij zullen u helpen." Zoo dat, zegt genoemd blad, er velen zijn, die hot plan, waarmede zij tot nog toe gelachen hebben, thans reeds op éene lijn beginnen te stellen met de doorgraving der landengte van Suez, die ook in den beginne slechts een buitensporig plan was, 't welk de eer had keizer Napo leon te behagen. De opperbevelhebber van het Oostenrijksche leger heeft eene algemeene order uitgevaardigd, waarbij het gebruik van lorgnetten voorde officieren verboden wordt, daar deze vooral bij jonge officieren zeer algemeen in zwang zijnde mode niet alleen schadelijk, maar ook onvoegzaam is, vooral wanneer zoodanig officier met blooten sabel aan het hoofd van zijne manschappen marcheert. - L' Univers, van de plechtige onthulling van het standbeeld van Luther gewagende, welke op het laatst van Juli te Worms zal plaats hebben, protesteert tegen „de rol, die men den Florentijnschen agitator Savonarola op dat monument laat vervullen, door hem met Huss, Wicleff en Pierre de Vaux als voorloopers der hervorming op het voetstuk daarvan te plaatsen". Zich op een onlangs in het licht verschenen geschrift van den abt Rouard de Card beroepende, verklaart 1'Univers, dat „zoomin het bijzonder als het openbaar leven, zoomin de leer als het uiteinde van Geronimo Savonarola aan de ketterij recht geven om zich zijnen naam toe te eigenen." Den 12 dezer is de Noorweegsche stad Frederik- stad bijna geheel eene prooi der vlammen geworden. Uit Kopenhage wordt gemeld, dat naar men ver zekert, de verloving van den kroonprins van Denemarken, (geb. 3 Juni 1843) met de prinses Louise van Zweden, dochter van koning Karei XV en koningin Louise, prin ses der Nederlanden (geb. 31 Oetober 1851) definitief is vastgesteld. De kroonprins, die eerlang te Kopenhage wordt terug verwacht, zal zich spoedig naar Stockholm begeven, ter viering zijner verloving; het huwelijk zal in het volgende jaar voltrokken worden. In the Times leest men„Wij vernemen, dat de Indo-Europeesche telegraafman tschapp ijwelke drie weken geleden te Londen is opgericht om eene telegraaf- communicatie over Rusland en Perzië met Indië aan te leggen, het geheele kapitaal, hetwelk zij behoeft, namelijk 450,000 p. st., door het plaatsen harer aandeelen heeft bijeen gebracht. Het Russische gouvernement heeft, naar gemeld wordt, voor den tijd van drie maanden een oorlogschip ter beschikking dier maatschappij gesteld, om in de Zwarte zee peilingen voor het leggen van den telegraafkabel te doen. Intusschen zal het aanleggen van het Perzische gedeelte der lijn worden aangevangen en waarschijnlijk zal dat deel binnen twaalf maanden ge reed zijn." Onlangs heeft men in Pompeji een met water gevuld vat gevonden. Dit water heeft de prof. in do scheikunde aan de hoogeschool te Napels, de Luca, geanalyseerd en bevonden, dat het de bestanddeelen van gewoon bronwater had. Zonder twijfel is dit water reeds ten tijde van keizer Titus in het vat gedaan. In het jaar 1862 werd eene bron op de binnenplaats van een huis ontdekt, doch terwijl men het onontbeerlijke water meermalen te midden van de ruïnen van Pompeji vond, had men nog nooit wijn gevonden. Maar in de laatste maanden bracht men een glazen amphora te voorschijn, waarin nog 3 vingers diep wijn voorhanden was, doch natuurlijk in tamelijk verdikten toestand. Ook deze wijn is aan prof. de Luca ter onderzoeking toegezonden. - Uit Glarus (Zwitserland) wordt gemeld, dat de gevreesde bergval bij het dorp Bilten, in het kanton Glarus, werkelijk heeft plaats gehad. Den 29 April des ochtends te 4 uren, stortte eene vreeselijke lawine van den berg, maar bleef halfverwege steken. Ten gevolge daarvan geraakten de aarde en de rots los en des middags begonnen de aard- en steenstortingen, en duurden sedert onafgebroken voort, Voortdurend hoort men een gebulder alsof er met kanonnen geschoten wordt. Het dorp is door de bewoners ontruimd, die zooveel mogelijk hunne have en vee hebben gered, met hoeveel gevaar dit ook gepaard ging. Vele welgestelde lieden zijn in éenen nacht arm gewordengelukkig heeft men geen verlies van mensclien- levens te betreuren. Het dorp Untervatz in het kanton Grauwbunderland is, tengevolge van het smelten der sneeuw, dezer dagen door een gelijksoortig ongeluk getroffen als het dorp Bilten in Glarus. Eene rotsmassa is losgeraakt en heeft het benedengedeelte van het dorp geheel onder rots- brokken, slijk en boomstammen bedolven. In Sheffield begint men op nieuw den maatregel toe te passen, om de machineriën onbruikbaar te maken en de gereedschappen weg te nemen, ten einde de werk gevers te dwingen deeischen der arbeiders in te willigen. Joseph Bradshaw, die driejaren geleden tot zes maanden dwangarbeid werd veroordeeld, omdat hij aan het hoofd stond van zoodanig complot, is op nieuw in hechtenis genomen wegens hetzelfde misdrijf. Te Madrid heeft een geheel eigenaardig oproer plaats gehad, namelijk van de vierduizend vrouwen die in de sigarenfabrieken arbeiden, en die ontevreden waren over de ongeregelde wijze waarop haar het weekgeld werd uitbetaald. Eerst vervolgden zij met hare groote scharen den directeur, die van zaal tot zaal vluchtte en eindelijk van een balkon sprong om te ont komen aan de vreeselijke bedreigingen, waarmede zij hem overlaadden. De minister van financiën, de burger lijke autoriteiten en de civiele garde begaven zich naar de fabriek, waar de vrouwen zich hadden gebarrikadeerd en de aanvallers afwachtten met een hagelbui van steenen en wat haar verder voor de hand kwam. De minister trachtte eene toespraak te houden, maar hij werd uitgejouwd en overschreeuwd. De garde liep de deuren open en deelde rechts en links slagen uit met het plat van den sabel, waardoor de rust eenigermate hersteld werd. Twee honderd arbeidsters werden in hechtenis genomen; eenige waren gekwetst en van deze bracht eene, die zich in belangwekkende omstandigheden bevond, denzelfden avond een knaap ter wereld. Des anderen daags waren de fabrieken gesloten. De vrouwen trokken bij honderden naar het paleis en uitten kreten, waarvan de beteekenis niet duidelijk was. De koningin verscheen op het balkon en wuifde met haar zakdoek. De burgerlijke gouverneur en de alcade verschenen op het terrein en, dank zij de milde aalmoezen, trokken de oproerlingen af. De fabrieken zouden den 8steo weder geopend worden, maar de overheid had hare maatregelen genomen. Thermorncterstaml. 16 Mei. 's av. 11 u. 58 gr. 17 's morg.7 u. 59 gr. 's midd.1 u. 68 gr, 's av. 11 u.57 gr. 18 's morg.7 u 58 's midd. 1 u.72gr. Algemeen overzicht. Het bericht der vrijspraak van den president der Ver- eenigde Staten reeds gisteren morgen aan de geabon- neerdenop het bulletin medegedeeld wordt nader door een meer volledig telegram bevestigd. Gelijk men weet was voor de zegepraal der beschuldiging eene meerder heid van twee derde deel der uitgebrachte stemmen noodig. Bij de stemming der leden van den als gerechts hof samengestelden senaat werden 35 stemmen voor veroordeeling en 19 stemmen voor vrijspraak uitgebracht. Slechts eene enkele stem ontbrak dus voor de veroor deeling van den beschuldigde Andrew Johnson, en het is voor hem alzoo gelukkig dat de senaat in hoogste ressort uitspraak heeft gedaan. Ofschoon nu, na deze uitspraak van den senaat, wel in de eerste weken eenige spanning in sommige gedeelten der Unie te verwachten is, wellicht hier en daar met kleine ongeregeldheden gepaard, wettigt de Amerikaan- sche toestand van het oogenblik geenszins de vrees om niet te zeggende hoop dergenen, die thans eene ontzaglijke revolutie meenen te zullen zien los barsten. Reeds eenigen tijd geleden zeide een Ameri- kaansch dagblad, gelijk men zich herinneren zal: „Meent men in het monarchaal Europa misschien dat men onder onze bevolking elkander zou gaan vermoorden omdat er sprake is van de afzetting van een president!" De procedure tegen den vroegeren president der zuidelijke staten, Jefferson Davis, is op nieuw geremit teerd tot 3 Juni. Het huis van afgevaardigden te Washington heeft dezer dagen een belangrijk besluit genomen. Men zal zich herinneren dat de toelating der zuidelijke staten tot de Unie, na de demping van den opstand, afhankelijk werd gesteld van de vervulling van eenige voorwaarden. Deze voorwaarden zijn reeds door vijf staten van het zuiden vervuld en deze zijn thans weder, krachtens be sluit van het huis van afgevaardigden, in de Unie op genomen. Ook de overige staten zullen waarschijnlijk spoedig de gestelde voorwaarden vervuld hebben en dus insgelijks nog vóór de verkiezing van een nieuwen president, in November aanstaande, in de Unie hunne plaats hernemen. De partij te Parijs, welke den oorlog wensclit en voorspelt, tracht dezer dagen eene toespraak van den

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2