MIDDELRURGSCHE COURANT. r 79. Zondag 1868. 17 Mei. Editie van Zaterdag avond 8 uren. •V> Middclbnrg 16 Mei. Uit 's Gravenhage schrijft men ons dd. 15 Mei: „Onze „pairs" hebben heden het bekende voorstel van vijf hunner tot het richten van een eerbiedig adres aan den koning met 18 tegen 16 stemmen verworpen. De „overgroote meerderheid" dus, die zich, blijkens het verslag van de rapporteurs der afdeel ingen,' tegen het voorstel luid verklaard, is na de beraadslaging in de sectiën tot eene zeer kleine meerderheid geslonken. En vergeet niet dat onderscheidene van de tegenstemmers— ik geloof wel vier bij de discussie in pleno hunne stem uitdrukkelijk hebben gemotiveerd met de bewering dat, huns inziens, het gevaar voor eene derde ontbinding van de tweede kamer voorbij was. Summa summarum hebben de vijf heeren nog al satisfactie van hun voorstel. „Ik ben echter benieuwd naar het verpletterend be toog, waarmede de conservatieve bladen voor den dag zullen komen, dat die twee stemmen meerderheid doo- dend zijn voor de radicale partij. Twee stemmen meerder heid in de tweede kamer ten nadeele van wijlen het ministerie Heemskerkvan Zuylen beteekenden niets- hoogstens karakteriseerden zij het parlementair alver mogen, waarnaar de radicalen streven; twee stemmen meerderheid in de eerste kamer beteekenen alles; min stens redden zij het. prerogatief der kroon, waarvan de conservatieven het eenige bolwerk zijn. „Ik schreef: wijlen het ministerie Heemskerkvan Zuylen. Maar is 'twel wezenlijk dood; wacht het nog maar op eene „fatsoenlijke" begrafenis, zooals de Arn hemmer meent of is 't slechts schijndood? Inderdaad, het is in het hart getroffen, maar de leden stuiptrekken nog, geloof ik. Daar zijn er zelfs die pretentie maken van aan liet nieuwe regeeringslichaam te worden vast geplakt. En in die pretentie, of liever in de vrees dat zij niet tot wijken is te brengen, moet voor een zeer, zeer groot gedeelte de oorzaak liggen van het vruchtelooze •ter pogingen door den heer van Recnen aangewend om zich van de taak, die hij op zich nam, te kwijten. Het is mij onbegrijpelijk, waarom hij er gecnecondiiio sinequa non yan heeft gemaakt, dat niet een lid van het oude kabinet in het nieuwe zou overgaan. Of zou dat misschien alweer eene aanranding van de macht des konings geweest zijn? Hoe 't zij, het schijnt nog maar niet te lukken 6n de geruchten blijven vele en velerlei. De namen van de heeren 'sjacob, voor koloniën, van der ITeim (on- langs eandidaat voor de tweede kamer ten uwent) voor financiën, W. van Goltstein voor buitenlandsehe zaken, worden telkens wcêr genoemd. Maar dan heet het weêr: do heer Wintgens moet minister van justitie blijven, en alles loopt in de war. Gisteren verzekerde men zelfs dat de heer van Reenen van zijne taak had afgezien en dat er sprake was van de vorming van een liberaal kabinet. Heden echter zegt men weêr het tegendeel. "{Iet „woelziek hoopje" zooals de Haagsche liberalen medelijdend eens genoemd zijn, heeft dezer dagen zijne Kiesvereeniging afgemaakt. „Nederland" is ontbonden omdat het, door de meerderheid zijner leden, geacht werd, niet langer de leider te kunnen zijn van de liberale Kiezers m den Haag. Bij den een had de kiesvereeniging naar crediet verloren, omdat zij, ter wille van een mogelijk succes, wel eens met beginselen had getran sigeerd; voor den ander was zij eene onmogelijkheid geworden, sinds het zich Het aanzien dat niemand zich meer eandidaat zou willen laten stellen door eene vereeniging, die hem niet eens de stemmen van het geheele kleine legertje der Haagsche liberalen kon waarborgen. Er is voor en tegen het gevallen besluit te «T'gen. In ieder geval geloof ik niet dat het kwaad «in dat de vrijzinnige richting hier de behoefte onder- 1 n d c aan aansluiting, en terwijl ik mij vlei dat de Knvankeiijkü reactie die zich bij de Haagsche burgerij i,!?1 ntt0 °Porlbaren tegen eene welbekende partij, welke aar voor onmondig en onnoozol schijnt te houden, meer rrC ,®ucr veld zal winnen, hoop ik dat zich juist in die bur- 7innit en n'(iuwc> gezonde kern van verstandige vrij- hmrlpHn Zal vometl- Trouwens, menigeen begint in de ngen van onzen gemeenteraad, waarin het Dag- overhand heeft gekregen, het blad-element X^^meenteraad, waarin het Dag- bewijs te zien dat het vi belangen der gemeente niet kwaad' zou zijn als dat voor de stoffelijke en geestelijke element werd getemperd. „Bij de verkiezingen voor de provinciale staten hier te s Gravenhage heeft alléén de verkiezing van het ecnigc liberale lid onzer provincie en vertegenwoordiging gevaar geloopen. Toch is de heer m'. G. B. Emants ge kozen, ofschoon de catholieken hun best hebben gedaan om een ander voor hem in de plaats te krijgen. Ditmaal echter schijnen zij door hunne vrienden, de eonserva- j tieven, slechts zeer flauw ondersteund te zijn. „Bij menschen geheugen beeft de Haagsche kermis niet zulk onverstoorbaar mooi weêr gehad als dit jaar. Geen wonder dan ook dat bet er onbeschrijfelijk vol en druk is. Wat wél wonder is: er valt iets nieuwste zien en te hooren. Eene of andere christelijke vereeniging heeft in het Voorhout een kraam opgeslagen, waar men bijbels verkoopt, tractaatjes uitdeelt en preeken hield. Hield want de eigenaars der ki amen in de buurt schij nen zich beklaagd te hebben dat de predikers afbreuk deden aan hun debiet. En sedert hebben deze aan het eind van het Voorhout, vlak over bet ministerie van „graaf Kutger Jan, die brave man!" een succursaal opgeslagen, waar nu ongestoord wordt gepreekt. Natuurlijk in den echten onvervalschten geest der Dordsche vaderen. De heeren Esser, oud-Oost-Indiscli resident, en van Kempen, oud-Haagsch koekebakker, doen er den omtrek weer galmen van hunne vermaningen om liet zondig kermis vermaak te ontvlieden en van hunne welsprekende philippica's tegen de spotters. „Eene andere vraag is of zij en hunne medestanders niet in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de spotternij welke zij uitlokken, ja uittarten. Èr zou veel over dit merkwaardig kermisversehijnsel te zeggen zijn. Ik bepaal mij tot de vraag of de vrijheid, waarvan ook deze kermisprediking de vrucht is, ook door hen die er gebruik van maken, niet een te gelukkig voorrecht ge acht wordt, den Nederlander door zijne grondwet gewaar borgd, dan dat zij zelfs meer zijdelings het streven zouden mogen steunen van hen, die, in hun ijver voor den gods dienst en voor het gezag, de vrijheid van andersden kenden, al zijn het dan ook in hun oog redicalen of godloochenaars, aan banden zouden willen leggen of meer beperken." Bij de lezing van het in dit nommer voorkomend Mengelwerk zal deze of gene mogelijk denken aan mystificatie, en meenen dat wij hem iets uit onze tweede kamer voorleggen. Men kan echter gerust zijn, dat do redevoeringen van Pratcbol niet uit het bijblad der Nederlandsche Staatscourant geknipt zijn; zij komen werkelijk zoo voor in het boekje van den heer Laboulaye. Naar wij vernemen, hebben zich voor het examen voor klerk bij de rijkstelegraaf, dat den 19 en 20 dezer te 's Hage zal worden gehouden, 109 personen aangemeld, en bestaat de commissie uit de heeren A. II. van Thiel, controleur van dc rijkstelegraaf, voorzitter, H. J. Stokvis en W. O. P. van der Burgh, commiezen ter controle, H. van Eek, onderdirecteur van liet rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam on C. A. Hofman, hoofdonderwijzer aan de openbare burgerschool te 's Gravenhage. ïScHoemiïigyai ea besluiten. koloniën Benoemd tot resident voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter kust van Guinea de adsis- tent P. W. Alvarez, thans met verlof hier te lande; tot ad- sistent de ambtenaar ter beschikking van den gouverneur aldaar L. J. Zwennis, en tot ambtenaar ter beschikking van den gouverneur ter genoemde kust de sergeant van het leger in Nederlandsch Indië, gedetacheerd bij het Afrikaansche werfdepot aldaar C. van Dorp. Kerknieuws. Het kiescollege bij de hervormde gemeente te Hooge- Zwaluwe heeft den heer A. J. Kan, te Nieuw- en St. Joosland, tot predikant beroepen. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te 's Hage heeft tot predikant beroepen den heer V. J. Koningsbergen, te Velp. «ndérwijs. De Staatscourant van gisteren bevat eeneministerieele beschikking, waarbij wordt bepaald dat de commissiën, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1868 zitting zullen houden te 's Gravenhage, en voorts de namen worden opgegeven van de door den minister benoemde leden dier commissiën. Hoe de commissie voor de examens in de Nederland sche taal- en letterkunde en de geschiedkundige weten schappen, de staathuishoudkunde, de handelsweten schappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, is samengesteld, hebben wij reeds in ons nommer van 9 dezer mede gedeeld. Tot het afnemen der examens in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen, en boetseeren, zijn benoemd de heeren dr. J. Bosscha, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage, als voorzitter; dr. W. C. H. Staring, inspecteur van het middelbaar onderwijs te Lochem; dr. P. van Geer, buitengewoon hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden dr. M. Sal- verda, hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen; dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. M. Ohreen, directeur van het depót van kaarten enz. aan het departement van marine te 's Gravenhage; A. J. van Pesch, leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; J. Ph. Koelman, directeur der academie van beeldende kunsten en tech nische wetenschappen te 's Gravenhage; en H. P. Vogel, hoofdonderwijzer aan voornoemde academie. De minister van hinnenlandsche zaken heeft een pro gramma vastgesteld voor de eind-examens der hoogere burgerscholen, waarin de wijze van examineeren en de vereischte kundigheden worden omschreven. Tevens is eene verandering gebracht in de at te nemen schriftelijke examens; deze zullen niet meer plaats hebben voor de provinciale commissiën, maar zullen aan de scholen zeiven worden afgenomen, te beginnen met den 28 Juni van ieder jaar. Een en ander zal reeds van toepassing zijn op de examina, in het jaar 1868 af te leggen. Als slot der tot dusver medegedeelde opgaven van de door de provinciale commissie van onderwijs in Noord- Holland geëxamineerden voor de verschillende acten van bevoegdheid tot het geven van onderwijs, behoort nog de volgende uitslag te worden vermeld: geëxamineerd 46 voor den rang van hulponderwijzeres, toegelaten 16; 1 voor dien van huisonderwijzeres, afgewezen8 voor de Hoogduitsche, 14 voor de Engelsche en 35 voor de Fransche taal, waarvan geslaagd zijn allen voor de Hoog duitsche, 9 voor de Engelsche en 25 voor de Fransche taal; voorts nog 27 voor de handwerken, waarvan 25 met gunstigen uitslag. Totaal sedert 15 April jl. geëxami neerd 207 van het mannelijk, waarvan 87 met gunstigen cn 120 met ongunstigen uitslag, alsmede 153 van 'het vrouwelijk personeel en daarvan 100 toegelaten en 53 afgewezen. ftemengde berichten» Uit Nijmegen meldt men van 13 Mei„Sedert een paar avonden hebben alhier vechtpartijen plaats gehad tusschen de onlangs alhier in garnizoen gekomen man schappen van het 8e regiment infanterie en van het korps mineurs. Ernstige verwondingen zijn daarvan het gevolg geweest. Sterke patrouilles doorkruisen de stad. Heden avond werd te 7 uren taptoe op de markt geslagen en was te half aclit uren visitatie in de kazerne. Dezen avond is dan ook alles rustig geweest." Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat men in de omstreken van Driebergen groote zwermen van wespen heeft opgemerkt, die voor menschen en dieren zeer lastig zijn door hun kwaadaardig karakter. Men schrijft zulks toe aan de groote warmte gedurende de laatste dagen, waardoor in het geboomte deze schadelijke insektenzich sterk schijnen te vermenigvuldigen. Omtrent den te Zwolle gedetineerden Wijnand Ileinhuis, een van de personen die wegens diefstallen te Avereest aangehouden zijn, verneemt men de volgende bijzonderheden: Heinliuis is op 15jarigen leeftijd door het voormalig hof van assises in Overijsel wegens twee diefstallen, heide door middel van inwendige braak in een bewoond huis, en een dcrzelve bovendien door middel van uitwendige braak en inklimming in 1836 veroordeeld tot gevangenzetting in een huis van correctie voor den tijd van 2j jaar. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Drenthe van 4 Maart 1842, is hij wegens negen verschillende gequalificeerde diefstallen en wegens landlooperij, voorts nog wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis en eenvoudigen diefstal, veroordeeld tot een halt uur te pronkstelling, brandmerk met de letter T. en tuchthuisstraf voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren. Bij arrest van den koogen raad is de schavotstraf veranderd in geeseling met den strop om den hals aan de galg vastgemaakt en brandmerk met de letters T. P. In 1855 is hij door de rechtbank te Assen tot gevange nisstraf vau vijf jaren; in 1862 door de rechtbank te Zwolle tot éen jaar eenzame opsluiting en in 1864 nogmaals door de rechtbank te Assen tot gevangenisstraf van driejaren veroordeeld, telkens wegens eenvoudigen diefstal. Wij vernemen, dat hij koninklijk besluit aan den lieer A. Iloogendijk Jzn., lid der provinciale staten van Zuid-Holland, de taak is opgedragen, de internationale tentoonstelling voor de visscherijen, die eerlang te Havre zal worden geopend, hij te wonen en aldaar de Nederlandsche regeering te vertegenwoordigen. Uit Stuttgart schrijft men aan het Handelsblad, dat aldaar de ondernemingsgeest weder levendig wordt. Het ontwerp om op het Allenplein een grootseh paleis yan nijverheid (de kosten zijn op 350,000 gulden geraamd) op te richten, waarvoor een gedeelte van liet. Parijselie

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1