föuitenlanfr. .Bfetijöinöctt, QanMsbnricIjtm. 2töüfrtntticn. ÉlüELlSlJRGSCM VEREEX1GIXG YAXGER1XGE BIJDRAGES BZ. Wordt voorgelezen een adres van J. S. Frederiks, die verzoekt in aanmerking te komen voor de betrekking van adjunct waag- en kraanmeester, onder opgave dat hij 28 jaar oud is, dat hij vijftien jaren zoowel te land als ter zee heeft gediend, als onderofficier is gepasporteerd, en voldoende certificaten van geschiktheid en gedrag kan overleggen. De voorzitter stelt voor, dit stuk bij de overige deze zaak betreffende te leggen. De heer van Diggelen wijst er op dat in dit adres eene betrekking wordt gevraagd welke niet vaceert; hij meent dat daarop geen acht kan geslagen worden, als zijnde een niet wenschelijk antecedent voor het vervolg. De voorzitter meent dat de adressant, hoewel dit niet in het adres te lezen staat, bedoelen zal in aanmerking te komen voor het geval de tegenwoordige adjunct tot waag- en kraanmeester mocht worden benoemd, even als dit staat in het adres van A. W. Houpt j>'- Van laatst genoemde is echter een brief bij burgemeester en wet houders ingekomen, waarbij hij zijn in de vorige zitting ingekomen verzoek intrekt. Op voorstel des voorzitters wordt besloten al deze stukken bij de andere voor de leden ter inzage te leggen. De voorzitter deelt mede dat hij hem aan huis bij deurwaarders exploit namens het rijk zijn beteckend de Stukken omtrent de tiendheffing in den Mortierepolder, ten einde een procureur te stellen. Deze stukken zijn gesteld in handen der vroeger voor deze zaak aangewezen commissie. De zitting gaat over in eene met gesloten deuren. Na de heropening is aan orde de benoeming der commissie voor de schutterij, volgens art. 11 der wet op de schutterij. Overeenkomstig den wensch der vergadering wijst de voorzitter de leden der commissie aan, zijnde de zelfde die thans daarvan deel uitmaken, namelijk de heeren de Jonge en Lambrechtsen van Rit- tliem als leden, en de heeren Fokker en van Visvliet als plaatsvervangers. Daarna is de zitting gesloten. Algemeen overzicht. „De plicht van den staat is de rechten en vrijheden van ieder te eerbiedigen. De staat moet zich niet uiten door geweld en willekeur, maar door rechtvaardigheid. Om nu met vrucht werkzaam te zijn moet de staat kracht ontleenen aan den rijkdom der 'bevolking en aan den voorspoed, welke voor deze het gevolg zal zijn van eene geregelde, eerlijke administratie, wars van alle mis bruiken. „Wat betreft de godsdienstige meeningen, moet ieder meester wezen omtrent zijne gevoelens. Dit punt kan aan geen twijfel onderhevig zijn. De verschillende kerk genootschappen moeten elkander noch minachting, noch vijandschap toedragen." Deze woorden zijn op 11 Mei uitgesproken te Constan- tinopel, door den sultan bij zijne openingstoespraak aan don door hem benoemden staatsraad, waarin ook Chris tenen fitting hebben, en welke instelling men beschouwen kan als eene eerste schrede op den weg, welke naar eene herleving van Turkije leidt, als liet daarvoor nog niet te laat is. Merkwaardig is vooral de vrijzinnigheid, waarvan de sultan op kerkelijk gebied blijk geeft, een gebied, waarop men dikwijls nog het langst blijft stilstaan. Zonderling is dan ook de gewaarwording, indien men, na te Constantinopel verdraagzaamheid en humaniteit te hebben hooren verkondigen, het oog richt op hetgeen weinige dagen geleden in het Engeland onzer eeuw is voorgevallen. Men zal zich wellicht nog herinneren hoe, verleden jaar in Juni, te Birmingham vrij ernstige onlusten plaats hadden tengevolge der opruiing van de protestantsche bevolking tegen de catholieken, gepleegd door den agent eener Londensche protestantsche zendingsvereeniging. Deze agent, zekere Murphy, werd toen zelf bijna het slachtoffer van de door hem uitgeloktegewelddadigheden, en men had mogen verwachten dat hij in het vervolg zich' van dergelijke opruiing zou onthouden of dat ten minste het bestuur dier zendingsvereeniging wat meer de humaniteit door dien agent zou doen betrachten. Het olijkt echter dat beide onverbeterlijk zijn, en het uitlok kon van zulke botsingen tusschen protestanten en Catholieken schijnt een deel van die ad majorem Vei glo- r'a»i werkende vereeniging uit te maken. Met het ont- 'uiken der natuur in de Mei-maand is ook de heer Murphy weder te voorschijn gekomen om zijn rol te spelen. Te A-shton in het graafschap Lancaster hebben, dank zijne keftige predicatiën, verleden Zondag en Maandag zeer oedige botsingen tusschen protestanten en catholieken P'aats gehad, waarbij de politie de militaire macht ,m°ost inroepen om de opgeruide bevolking tot rust te brengen. Bij deze ongeregeldheden werden een vijftigtal Personen gekwetst, een verloor het leven, terwijl meer dan twintig huizen geplunderd en vernield werden. one catholieke kerk werd door de protestanten aan gevallen en door de catholieken met revolvers ver ruigd, kortom Ashton was gedurende twee dagen net tooncel der meest ergerlijke onlusten. De Protes tantschezendmgsvereeniging'te Londen mag dus over het resultaat harer zending naar die plaats tevreden zijn. Van dit tooneel van onverdraagzaamheid en in- humamteit wenden wij ons naar een ander in Romanië. Do laatste berichten, onzen lezers medegedeeld, om trent de afzetting der autoriteiten en de ontbinding oer nationale garde te Bacon worden bevestigd. Vorst Karei von Hohenzollern schijnt werkelijk eindelijk te hebben ontwaard dat de mededeelingen omtrent de schandelijke vervolging der Israëlieten juist zijn ge weest. Thans verneemt men dat deze laatsten maat regelen ten gevolge hebben gehad dat do minister van buitenlandsche zaken Golcsco zijn ontslag heeft in gediend. Dit ontslag is aangenomen en ook de minister van binnenlandsclie zaken te Bucharest, Bratiano, die eigenlijk de grootste verantwoordelijkheid draagt van het voorgevallene in de stad en het district Bacou, is zijn ambtgenoot gevolgd. In het gereconstrueerd minis terie hebben alleen de ministers van oorlog en openbare werken hunne portefeuilles behouden, lntussclien is in de kamer van afgevaardigden eene interpellatie omtrent bovengenoemde regeeringsmaatregelen aangekondigd, na welks beantwoording waarschijnlijk de duisterheid dezer geheele zaak eenigzins zal verdwijnen. Het Fransch wetgevend lichaam houdt zich dezer dagen bezig met eene interpellatie der kleine fractie van protectionisten, welke zich tot dusverre telken jare deden hooren. Men weet dat onder de protectionisten ook de heer Thiers behoort, wiens sympathiën zich nog altijd neigen tot de politiek, waarvan op handelsgebied het beschermend stelsel do grondslag uitmaakt. Hevig trok dan ook deze beroeriide staatsman eergisteren tc velde tegen de in den laatsten tijd door de regeering gesloten liandelstractaten, welke, volgens zijne meening, de Fransche industrie zullen vernietigen en dan ook in lijnrechten strijd zijn met de hoofdbeginselen van het protectionisme. In de zitting van het Engelsclie lagerhuis van 11 Mei heeft de heer Disraëli, namens de regeering, verklaard dat hij alle pogingen in het werk stelde om spoedig tot eene ontbinding te kunnen overgaan. Men weet dat daartoe echter de commissie, aan welke de regeling der voorbereidende werkzaamheden voor de invoering der nieuwe kieswet is opgedragen, eerst daarmede gereed moet zijn en voorts door het parlement de invoering dier wet zelf, welke op 1 Januari 1869 was gesteld, zou moeten vervroegen. Het houden van meetings voor en tegen de Iersche staatskerk blijft aan de orde van den dag. Vooreergiste ren werd er eene meeting te Piccadilly in het St. James- gebouw en eene te Preston gehouden, beide ten gunste der opheffing van do staatskerk in Ierland. Op laatstge noemde meeling werd geprotesteerd tegen de houding der regeering en van den minister Disraëli, „als in strijd met de constitutioneele gewoonten en zonder voorbeeld in de geschiedenis des lands, als in strijd met de politieke moraliteit, als voor de regeering wantrouwen en minach ting ten gevolge hebbende, als beleedigend voor do macht en autoriteit van het lagerhuis en alzoo eene schending zijnde van de rechten vrijheden der Engelsclie natie." Nu Hongarije, behoudens de politieke banden, welke het aan het keizerrijk Oostenrijk hechten, een onafhan kelijk koninkrijk is geworden, begint zich ook in Bohemcn dc neiging naar onafhankelijkheid meer en moer te openbaren. De Duitsche dagbladen spreken van vrij talrijke volksvergaderingen, welke, als gevolg hier van, worden gehouden om zich in dien zin te uiten. Het Boheemsche volk zoo luidt een in zulk eene volks vergadering uitgebragt votum wil weder heer en meester over zich zelf worden en beschikken, door middel van den Boheemschen landdag, over zijn lot in overeen stemming met zijn koning Frans Jozef. Bedoelde partij verlangt alzoo de ontbinding van den bestaanden land dag, en het uitschrijven van verkiezingen krachtens de bestaande wetten voor eene nieuwe volksvertegenwoor diging. Woensdag is het schip Philips van Marnix op liet strand van Renesse vast geraakt. Eene sleepboot was gisteren bezig om te trachten het los te krijgen. Dit schip, van eene plaats komende waar de gele koorts heerschte, moet quarantaine houden. De gezondheids toestand van de epuipage is uitmuntend. Een lieden ontvangen telegram meldt ons nog dat het schip gisteren avond is vlot gekomen en dat dè quaran taine is opgeheven. OraaiitiiarMcii enz. Amsterdam 15 Mei. Raapolie op 6 weken 35 j. Lijn olie op 6 weken 37. Oostburg 13 Mei. Bij tamelijk ruimen aanvoer bestond heden alleen eenige vraag voor puike tarwe, wichtige gerst en paardenboonen, doch kon in deze artikelen weinig worden gedaan uithoofde van de hooge vraagprijzenvoor zomergerst bestond weinig of geen kooplust even als voor rogge, terwijl haver cn erwten bijna niet aangeboden en daarom als voren werden betaald. Puike nieuwe tarwe 14.75 a 15; gemeenere en blauwe dito 12 a ƒ14. Nieuwe Zeeuwsche rogge 11 a 11.25. Nieuwe winter- gerst 6.75 a 8, dito zomergerst 6.50 a 7. Zeeuwsche voerhaver 5 a 6. Paardenboonen 9 a 9.50. Groene erwten 9 a 10. Middelburg 14 Mei. Er ging heden zeer weinig om en hot verhandelde bepaalde zich hoofdzakelijk tot de dadelijke behoefte. Puike Walchersche tarwe van 16.10 a f 16.25 gekocht, mindere soort tot 15 a 15.50 verlaten. Puike Zeeuwsche tarwe tot 15.50 a 16 geno men. Puike rogge van ƒ11.50 tot 11.60 gekocht. Puike wintergerst van 7.65 tot 7.75 betaald. Puike Walcher sche zomergerst van 7.75 tot ƒ7.80, verhandeld. Zeeuw sche dito tot 7.25 genomen. Walchersche witteboonen tot ƒ14.50 bij geringe uitslijting betaald. Dito bruine- boonen ƒ14 tot ƒ14.25 a ƒ14.50 verhandeld; groote soorten hield men op 14 a 14.25 zonder afdoening. Walchersche paardenboonen tot 10 geveild. Zeeuwsche soorten tot 9.25 a 9.40 omgezet. Walchersche groene erwten dringend van 10 tot 10.50 aangeboden doch zonder afdoening. Jarig winterkoolzaad tot 13.25 te vergeefs verlaten. Raapolie 36.75. Patentolie 38.75. Lijnolie 40 per vat op zes weken, contant 1 lager. Harde lijnkoeken 13. Zachte dito 15 de 104 stuks. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe ƒ15.75 en rogge 11.25. Aardappelen 3.25 a 3.75 perNed.Mud. Versche boter .80 a 1.per Ned. pond. Prijzen -van effecten. Amsterdam 15 Mei 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 54J dito dito dito 3 63 j dito dito dito 4 86f Aand. Handelmaatschappij 4.J België. Certificaten bij Rotliscliild 21 - Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92'; Oblig. Hope Co. 1855,6e serie 5 73| dito ƒ1000 18645 „85^ dito ƒ1000 1866 5 84-rV Loten 1866 5 „208 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4f 77 j-f Certific. dito4 64 dito 1867 4 62f dito6 44{ Aand. spoorweg 194 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis 5 753 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 463 dito 1847/1852 2 j 23 i dito rente Amsterdam5 613 dito nationale5 503 dito 1864 5 551)1 dito fr. 500 1865 5 612 Bankactiën3 700 Italië. Leening 18615 44A Spanje. Obligatiën 3 thans 2J 34A Portugal. Oblig. 18561863 3 3811 Turkije. dito (binnenl.)5 321 Griekenl. dito (blauwe) 5 Ui Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 75A dito dito (1885) 6 743 dito Illinois7 dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 531 dito dito geconsolideerde 7 313 dito dito debentures 8 283 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 59 f3 Brazilië. dito 1863 4],- dito 1865 5 74 Mexico. dito 1850 3 14A Grenada. dito afgestempeld6 143 Venezuela, dito3 9j|. Voorspoedig bevallen van een Zoon I.E. VERMAAS NONHEBEL. Gapinge, 13 Mei 1868. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Kerk, mijn geliefde Echtgenoote JOIIANNA PIETERNELLA KATERSEL, in den ouderdom van ruim zestig jaren. Middelburg, den 14 Mei 1868. A. SEUMERS. Heden werd ik door den droevigsten en zwaarsten slag op het alleronverwachts getroffen; mijn dierbare Echtgenoot ALBERT EUGEEN MARIE GHELDOLF, Lid van den Belgischen Senaat, Officier van liet Leopolds-Orde, is mij in den ouderdom van 61 jaar en 5 maanden, door den dood bijna schielijk ontnomen. Gent, 10 Mei 1868. E. GHELDOLF. Voor de vele bewijzen van deelneming, mij bij het overlijden van mijnen Echtgenoot betoond, betuig ik ook namens mijne Kinderen en verdere Betrekkingen, mijnen hartelijken dank. 'Middelburg, A. C. J. JOHNSON, den 15 Mei 1868. Wed. J. M. Faro. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van vriendelijke deelneming, ondervonden bij het afsterven hunner Zuster, Mejufvrouw C. J. DE KANTER. Middelburg, J. J. DE KANTER. den 15 Mei 1868. J. M. DE KANTER, Tak. HIOSTÖND Zondag 17 Mei, 'savonds half acht uren, in dc Zaal boven de Chr. Burgerschool. Voorganger Jls~L4^N0NHEBEL. V7. J. J. KOOIjTOfr (Mjl i 1

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3