MIDDELBURGSCHE COURANT. r 74. Zaterdag 1868. 9 Mei. töinnenlcmö. Editie van Vrijdag avond 8 uren. AAS1S ESTEBI N Cl. Op Vrijdag den 22 Mei 1868, des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in liet lldc district, aan liet gebouw van bet provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het verdiepen en verbreeden der haven te Breskens, het maken van een Oosterhoofd en het onderhouden dezer werken gedu rende 1868. Deze aanbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens 404 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, to Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoef, Raamstraat no. 49 te 's'Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den GJ™ en 3J™ dag vóór de besteding wordt de noodigë aanwijzing op do plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te hekomen hij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den aspirant ingenieur te Breskens. 's Gravenhage, 21 April 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. fRücIdeümrg Mei. Met 26 tegen 11 stemmen is gisteren door de eerste kamer besloten dat het voorstel der vijf leden tot het richten van een adres aan Z. M. don koniiig, in de afclee- ling-en zal worden onderzocht. Men zie verder het verslag op deze en de volgende bladzijde. Wij vernemen dat de gemeenteraad van Veere lieden tot gemeente-genees-, heel- en verloskundige heeft be noemd den heer P. J. van Dam, thans te Domburg. Uit Goes schrijft men ons: „LI. Woensdag en Donderdag werd het eindexamen aan de burger-avondschool te Goes afgenomen, den eersten dag schriftely k, den tweeden mondeling, aan J.deJongeAz. C. Oranje Lz O. Quist en R. W. Roggenkamp, welke alle vier het getuigschrift, bij de wet op het middelbaar onderwijs ingesteld, mochten erlangen. „Het mondeling examen werd door een klein publiek bijgewoond, waaronder ook eenige dames. „Het publiek dat men het meest zou verwacht hebben, namelijk van bazen en handwerkslieden, was niet tegen woordig, hetgeen men meent to moeten toeschrijven aan eene zekere huiverigheid om zich bij zulke gelegenheden te vertoonen. De vrij algemeene oppositie toch, die zich in den aanvang tegen de hoogere burger- en burger avondschool openbaarde, is veel verminderd. „Een niet onaardig blijk van die veranderde stemming gaf de harmonie De volharding, een muziekgezelschap uit de burgerij, door na den uitslag van het examen eene serenade te brengen aan de met goeden uitslag geëxami- neerden. »Er loopt een gerucht, voor welks waarheid ik echter "iet kan instaan, dat de lieeren jhr. mr. J. J. Pompe van ueerdervoort, schoonzoon van den volksvertegenwoor diger Saaymans Vader, en mr. F. J- Tyndall de Veer, de eerste rechter in, de tweede substituut griffier bij deze rechtbank, de redactie der Nieuwe Goessche courant hebben op zich genomen." Kerüïmetsws. Uit het vroeger medegedeelde zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde ge- j meente te 's llage, is gisteren een drietal opgemaakt, waarop zijn geplaatst de heeren Koningsberger, te Velp; Kuijper, te Utrecht: en Jorissen, te Rotterdam. Onderwijl. I)e heer M. Hollebrands, sedert 1825 hoofdonder wijzer aan de openbare school te Axel en den ouderdom bereikt hebbende waarop hij recht heeft op pensioen, heeft Donderdag der vorige week voor het laatst die betrekking vervuld. Namens vele zijner tegenwoordige en vroegere leerlingen werd hem een geschenk, bestaande in eene pendule en een album, vereerd. Acht in t wit gekleede meisjes droegen het geschenk op een gebor duurd kussen van het raadhuis naar het schoollokaal, gevolgd door al de tegenwoordige en vele oud-leerlingen. De ingezetenen gaven door het uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling blijk. De gemeente-secretaris hield bij het overreiken van het geschenk eene toe spraak, welke door den onderwijzer werd beantwoord^ Wij vernemen, dat de examens voorgeschreven in art. 77 der wet op het middelbaar onderwijs een aanvang zullen nemen den 18 Mei e. k., en dat tot het afnemen daarvan door den minister van binnenlandsche zaken benoemd zijn de heeren dr. J. Steijn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Hage, als voorzitter dr. E. Verwijs te Leiden; dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs te 'slïagc; mr. P. Romeijn, directeur der hoogere burgerschool te Middelburg; dr. E. Piaget, leeraar aan bet gymnasium te Rotterdam; E.H.C.Schae- fer, directeur der hoogere burgerschool te Roermond; A. S. Kok, leeraar aan de hoogere burgerschool te Roer mond W. N. Dinger, leeraar aan dc hoogere burgerschool te Amsterdam; dr. D. Luhach te Haarlem; H. Eshuijs, gymnastiek-onderwijzer te Rotterdam. Aan vier van de vijf adspiranten die zich hadden aangemeld voor het van 27 April tot 2 Mei te Groningen gehouden landbouwkundig examen, is het diploma uit gereikt, zijnde de heeren .1. C. Brouwer, J. li1 alm, A. F. Weijdung en G. Tigler Wijbrandi. Gemejsgctc bcriclHess. liet nomtner van de Nieuwe Goessche courant van gisteren vangt aan met een „bericht" volgens hetwelk de redactie van dat blad in andere handen is overgegaan. Wat de staatkundige richting aangaat stelt zij zich voor voortaan de toestanden uit een onpartijdig oogpunt te beschouwen, „voor het binnenland tot grondslag nemende de bepalingen der grondwet waaronder wij leven.' Prins en prinses Frederik hebben aan de konink lijke kantwerkschool te Sluis een gift van 100 ge schonken. Het harmoÈicgezelsc'hap „Eensgézmdheid te Breda, wenscht aldaar den 6 Juli a. een concours door binnenlandsche muziekvèreenigingen te doen plaats hebben. Ter uitvoering is aangewezen Weber's ouverture Preciosa." De uitgeloofde prijzen bestaan in eene gou den medaille, ter waarde van f 100, een zilveren vergulde en een zilveren medaille. In Frankrijk zijn niet alleen de speelkaarten aan eene belasting onderworpen, maar worden van regee- ringswege de modellen verstrekt voor de prenten en den schoppen aas. De overige kaarten mogen de fabrikan ten naar welbehagen laten maken. Het gouvernement schijnt beducht, dat zelfs door de speelkaarten de poli tieke begrippen der natie in gevaar zullen worden ge- De Engelsche Spectator betoogt, dat het hoogst noodzakelijk is, dat de galg wordt afgeschaft en men geen misdadigers meer ophangt. Onder de aangevoerde argumenten vindt men ook dat de straf pijn doet. Het blad gaat nu na wat het beste middel is om een misdadi ger van het leven te berooven. De guillotine keurt bet af: het worgen is wel niet wreedaardig, maar 't schijnt zoo evenmin acht het blad het aanbevelenswaardig' om den misdadiger na het uitspreken van het vonnis het hart te doorboren. Ten slotte komt het tot de conclusie dat niets beter is dan den veroordeelde den kogel te Naar inen verneemt ziin de onlangs gepensioneerde hoofdambtenaren bij de directie der grootboeken, van de nationale Nederlandsche schuld, dc heeren van Hat- tem en de Beer, door óen groothertog van Luxemburg benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon. De Staatscourant van Woensdag bevat de wet van den 19 April jl., tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst 1868. geven. Het gerucht van een aanstaand huwelijk tusschen den kroonprins van Denemarken en prinses Louise, doch ter van koningin Victoria van Engeland, wordt door de Berlingskc Tidende tegengesproken. Te Berlijn heeft gisteren in de Kurstrasse eene gasontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan eenige personen werden gedood en andere in meerdere of min dere mate gewond. Te Göttlingen hebben de metselaars den arbeid gestaakt. De patroons hebben echter vast besloten, de ge- eischte verhooging der werkloonen niet toe te staan. Een deel van hen die den arbeid staakten, hebben dien weder opgevat. Verkoopingen en aanbesiedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden 1. Een pakhuis en erve in de Korte Geere, wijk K ïv. 356. Hoogste inschrijving 879.50. Niet verkocht. 2. Een huis en erve met tuin', geschikt voor „karoterij," aan den singel tusschen de Veersche barrière en Koe poort, wijk S n». 56, ter inkoudsgrootte van 4 roeden 92 ellen. Hoogste inschrijving /1252. Niet verkocht. - Den 20 dezer zal te 's' Hage worden aanbesteed do aanleg' eener telegraaflijn gedeeltelijk met drie en gedeel telijk met vier draden langs den staatsspoorweg van Bergen op Zoom naar Goes, het spannen van een tele graafdraad van Bergen Zoom naar Roosendaal en liet maken der verbindingen met de bestaande lijnen te Bergen op Zoom en te Goes. The rrn om o ter stand. 6 Mei. 's av. 11 u.46 gr. 7 'smorg.7 u. 46 gr. 'smidd.1 u. 64gr, 'sav. 11 u.51 gr. 8 1, 's morg.7 u. 56 'smidd.lu. 73gr. sttaten-gesieraai. EEKSTE K.AME11. Zitting van Donderdag 7 Mei. Beraadslaging en aanneming voorstel vijf leden. In deze zitting' is beraadslaagd over de vraag of het voorstel der vijf leden, tot het indienen vaneen adres aan den koning, in de afdeelingen zal worden onderzocht. Tegen dat onderzoek verklaarden zich op verschillende gronden de heeren Messchert van VoUenhoven, van dei- Lek de Olercq, Sehimmelpeuninck van der Oijeen Hartsen. De lieer Messchert van Vollenhoven achtte het onder zoek in de afdeelingen onnoodig, vermits het doel dat men zich met het adres voorstelt toch niet kan worden bereikt1. om hetgeen niet in de voordracht zal mogen vermeld worden, en 2. om hetgeen daarin, volgens de bedoeling der voorstellers, wel zal worden opgenomen. In het adres zal niet mogen worden gesproken over den algemeenen toestand des lands; niet over het uitstekend gevoerd buitenlandsch beheer; niet over het gelukkig verdwijnen van de veepest; van dit alles geen woord. E ven- min zal men de oorzaken der spanning mogen bespreken 1 en dus oolcnie tover het recht om politieke motiën van orde aan te nemen, om begrootingen wegens politieke redeneu I tc verwerpen, ook niet over de ongelukkige partijtwisten i in het land. Geen woord mag over dit alles gezegd wor den. Maar wat kan nu wel in het adres worden gezegd I Dat de koning van ministers moet veranderen, of dat hij weder de kamer moet ontbinden. Maar dan treedt men i in dc soevereine rechten des konings; hij alleen heel' hierover te beslissende kamer heeft hieromtrent geen i raad te geven, die haar ook niet gevraagd wordt. Het adres kan dus tot geen practiscli resultaat leideD, en spreker verklaarde zich daarom tegen het onderzoek van het voorstel. De heer van der Lek de Olercq was mede met het voorstel niet ingenomen. Hij ontkende dat er spanning in het land is ontstaan na de beslissingen der tweede kamer en de besluiten des konings. Er bestaat wel spanning bij de politieke partijen, maar niet bij de rustige ingezetenen. En wanneer nu over die vroegere beslissingen en besluiten geen oordeel mag woidea uitgesproken, dan zal liet adres nog minder zijn dan water-en-melk. Doch liij zou het ooic on\ooiziolitig achten over de beslissingen der kamer of de besluiten des konings een oordeel te vellen, zoolang beiden zich op grondwettig terrein bewegen. Bovendien het adres is ontijdig, nu men weet dat een geacht staatsman reeds belast is met de samenstelling van een nieuw kabinet. Mag nu de eerste kamer daarover een oordeel uitspreken, die opdracht goed- of afkeuren, of wel den koning den raad geven een weinig meer of minder constitutioneelen zin in bet nieuwe kabinet te leggen? Neen, dit alles behoort tot de pi aerogatieven der kroon en er kan dus in het adres eigenlijk niets gezegd worden. Bovendien ontkende hij dat de toestand des lands thans zóo buiten gewoon zou zijn, dat een buitengewone stap der eerste kamer zou worden vereischt. De heer Schimmelpenninck van der Oije deed ook opmerken dat de quaestie eigenlijk reeds beslist, is. Men weet dat de koning besloten heeft de tweede kamer niet te ontbinden, maar een geacht staatsman de samenstelling van een nieuw ministerie heeft opgedragen. Moet de kamer nu den koning raden in de keuze zijner ministers Waartoe dus een adres, waarin eigenlijk niets gezegd kan worden? De kamer mag niet spreken over het ver- ledene, over het lieden of over de toekomst. Wat moet dan in het adres staan? Hij is daarom tegen het sectie- onderzoek.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1