öuüi'niauö, den bevonden zich eene bakkerij en eene bouwmans woning. Zes huisgezinnen zijn daardoor zonder woning. De vaste goederen waren tegen brandschade verzekerd, doch de roerende niet. Met moeite werden de bewoners gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Nadat in een der voorgaande nachten van een door vele gezinnen bewoond huis, lood van het dak was ge stolen, heeft in den laten avond van jl. Zaterdag inbraak, poging tot diefstal op de meest brutale wijze en zelfs poging tot moord plaats gehad in eene der drukst be zochte straten van Purmerende, in het huis van den heer D. Dekerna, broodbakker in de Peperstraat. Te elf uren zijn twee mannen, onkenbaar door hun zwart gemaakt gelaat en valsche baarden, door een achterraam ingebro ken, toen het gezin zich pas naar bed had begeven. Zij slopen in de binnenkamer; het scheen hun bekend te zijn, dat zich daar, in de chiffonnière, eene belangrijke waarde aan goud, zilver, enz., bevond. De lamp werd aangestoken, en om niet ontijdig gestoord te worden, overtuigden zij zich, dat de zonen des huizes in de aan grenzende alcove in rust waren. Een hunner liet zich ontvallen, dat hij de jongens „porren" zou, zoo ze hen in den weg waren. De jongste zoon sliep gerust, maar de oudere hield zich slapende en verkeerde derhalve niet in een benijdenswaardigen toestand. Nu begonnen de dieven hun handwerk. Een hunner, die vóór de kamer deur post vatte, beloofde van zijn mes te zullen gebruik maken als de huisheer mocht te voorschijn komen, liet scheen hun ook bekend in welke laden de kostbaarheden geborgen waren, want alleen die werden opengehaald, en al wat van hun gading was, werd bijeenvergaard op de tafel, terwijl de 17jarige Gerardus Dekema in stilte zijne legerstede had verlaten en verscholen achter de deur der alcove, op middelen peinsde om het dreigend onheil af te wenden. Onder de kleinooden bevond zich een horloge met gouden ketting. „Zou dat goud wezen vroeg een der dieven zijn makker. Zij staken de hoofden bij elkaar, en terwijl zij hierover beraadslaagden, nam Gerardus zijn slag waar, al was hij ongekleed en al had hij geen ander wapen in zijn bereik dan een ellestok, maar met dat houten wapen bracht hij onverwachts een der ongenoode essayeurs een slag op den rug toe, die -hem van pijn ineenkrimpen en het hazenpad kiezen deed. Het horloge nam hij mee, maar men vond het later op het erf der buren. Den anderen greep hij bij den strot, want de ellestok was in stukken gevlogen, en hij zou hem gewurgd, althans niet losgelaten hebben, maar deze deed eene poging om zijn aanvaller met een mes te ver wonden, dat gelukkig in den wand te recht kwam. Nu koos ook de tweede de vlucht, met achterlating van de gansche prooi, die op de tafel lag uitgespreid. Met genoegen maakt men melding van het manmoedig gedrag van den jeugdigen Dekema, die de voldoening mag smaken, dat hij door zijne krasse houding zijne ouders heeft behoed voor een aanzienlijk geldelijk ver- iies, ja misschen, daar zij eerst na de vlucht der dieven het onraad bemerkten en kwamen toeschieten, beveiligd voor den dood door de hand van een moordenaar. Alleen betreurt hij het, dat zijn ellestok niet van ijzer is geweest. De politie doet onderzoek, maar zoover bekend is, zijn de daders nog niet gevonden. Woensdag middag zijn de pontonniers, die 11. Zondag naar Strijensas uitgerukt waren, te Dordrecht terugge keerd. Hunne tegenwoordigheid aldaar schijnt voldoende geweest te zijn, om alle verdere wanordelijkheden te voorkomen. Te Deventer hebben zich verscheidene gevallen van hondsdolheid voorgedaan, liet gemeentebestuur heeft zeer strenge politiemaatregelen genomen er mogen geene honden los op straat loopen. In eene vergadering van aandeelhouders in de brandverzekering-maatschappij Archimedes, den 27 April te 's Hage gehouden, is, uithoofde van den ongunstigen toestand der maatschappij, tot h.iar liquidatie besloten. Eergisteren morgen is de justitie uit Arnhem ver trokken naar Apeldoorn, ten einde in loco een onderzoek lu te stellen naar de oorzaak van een aldaar plaats gehad hebbende grooten brand. Bij opening van het naambriefje van het ontwerp: „de onafhankelijkheid van Nederland," door de com missie voor de feesten te Heiligerlee, is gebleken dat inzenders en ontwerpers zijn de heeren P. Schenkenberg van Mi erop en J. II. Egenberger, te Groningen. De arrondisscments-rechtbank te Groningen heeft eergisteren een doofstommen kweekeling uit het insti tuut aldaar tot eene geldboete van 50 cent veroordeeld, wegens verzuim van aangifte voor de nationale militie. Woensdag had te Boreulu eene luidruchtige de monstratie plaats. Des avonds om negen uren trok eene talrijke bende mannen, gewapend met ketels en andere geruchtmakende werktuigen, door de stad en hield stand voor het huis van den rijksontvanger D. Winkler. Daar gekomen begon een oorverdoovend geraas. Genoemden heer, die Donderdag van standplaats verwisselde en door zijnen overgrooten ambtsijver (om geen erger woord te bezigen), vooral jegens de mindere klasse, zich den al- gemeenen haat had op den hals gehaald, werd ketel muziek gebracht, De geheele bevolking was op de been en betuigde luide hare adhaesie. De demonstratie werd tot tweemalen toe herhaald, zonder dat de politie bij machte was zulks te verhinderen. Donderdag zijn de woningen van enkele ingezetenen met vlaggen versierd. (Arnh. cour.) Bij eene dezer dagen te Warschau afgekondigde ukase van keizer Alexander II is bepaald dat in al de openbare inrichtingen voor middelbaar onderwijs in het schooldistrict Warschau voortaan de Kussische taal moet worden gebezigd bij het onderricht in de natuurkundige, wiskundige en geschiedkundige wetenschappen, en dat de algemeene geschiedenis en de aardrijkskunde aan twee te Warschau bestaande Duitsche inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs insgelijks in de Russi sche taal onderwezen moeten worden. Den 15 April is te Washington het standbeeld opgericht voor president Lincoln. Het bestaat uit een wit marmeren beeld op eene zuil van dezelfde stof. Het monument is 35 el hoog en geplaatst vóór het stadhuis. De kosten, ten bedrage van 7000 dollars, zijn geheel bijeengebracht door de ingezetenen der stad. De regeering van Nieuw-Zuid Wales heefteen som van 1000 p.st. uitgeloofd voor dengene die de gevangen neming van de medeplichtigen aan den op prins Alfred gepleegden moordaanslag zal mogelijk maken. Reeds heeft te Victoria eene belangrijke inhechtenisneming plaats gehad. De gemeenteraad van Bergen in Henegouwen heeft dezer dagen besloten dat voortaan ook dames zullen worden opgeroepen om uitspraak te doen over de toe lating of niet-toelating van artisten voor den schouwburg. De keizer van Oostenrijk heeft voor 1000 gulden geteekend ten behoeve van het fonds tot oprichting van een gedenkteeken van Schiller. Adelina Patti, die slechts aan toejuichingen gewoon is geweest, is Maandagavond te Parijs uitgefloten, omdat zij niet van kleeding had verwisseld bij het spelen van twee verschillende rollen. Zij heeft zich daarover zoo boos gemaakt, dat zij niet weder voor het publiek heeft willen optreden, ondanks alle pogingen, die daartoe bij haar werden aangewend. Sir Robert Napier is tot belooning van zijn krijgs beleid bij de Abyssinische expeditie met het grootkruis der Bath-orde begiftigd. -Te Orleans in Frankrijk werd eenigen tijd geleden in een donkeren hoek van het stadsmuseum een stand beeld ontdekt, hetgeen een deskundige bijzonder mooi vond. Er werd besloten om dat standbeeld dus voor den dag te brengen en het eene plaats te geven, alwaar het voor iedereen zichtbaar was. Toen echter het standbeeld behoorlijk was schoongemaakt bleek dat het de vrijheid voorstelde. Goede raad was nu duur, want de vrijheid schuwt wel het daglicht niet, maar het daglicht in Frankrijk schuwt de vrijheid. Men vond echter een goed denkbeeld. Met verandering van het hoofddeksel der vrijheid en met wijziging van eenige der attributen kwam het uit de handen der stads-autoriteiten als een beeld der stad Orleans, en werd met een artikel in het Journal du Loiret, een regeeringsorgaan, begroet, waarin het heette dat thans door de zorg van het bestuur der stad een kunstwerk van den beeldhouwer Boguet aan de vergetelheid was ontrukt geworden. Op 25 Juni aanstaande zal in het kristallen palcis te Londen eene luchtvaart-tentoonstelling worden ge houden, waarop verschillende machines, plannen, kaar ten enz. daarop betrekking hebbende zullen worden geëxposeerd. In verband hiermede is te Parijs een nieuw dagblad verschenen1'Aéronaute. Het aantal door de Engeischen in Abyssinië be vrijde gevangenen bedraagt zestig. Daaronder bevinden zich ook eenige Franschen en Duitschers. Den 15 April is op den New-York en Erie spoorweg bij Post Jarvis een passagierstrein van Bulïalo komende, welke ongeveer 300 reizigers vervoerde, gederailleerd en van den spoorwegdijk, welke daar ter plaatse 50 voet hoog is, naar beneden gestort. Twintig personen zijn onmiddellijk gedood en vijftig zwaar gewond. De slaap wagen is in brand geraakt en verbrand, welke bijzonder heid het aantal slachtoffers vermeerderde. De Ottomanische gezondheidscommissie heeft, wegens de aanstaande terugkomst van de bedevaartgangers naar Mekka, die omstreeks het midden der volgende maand plaatsheeft, voorzorgmaatregelen genomen,die,behoorlijk uitgevoerd, alle gevaar voor eene epidemie moeten doen verdwijnen, en die, naar men verzekert, de verspreiding van de cholera zullen tegenhouden, indien zij mocht uitbreken. Geneesheeren zijn belast met de nauwkeurige inspectie van het personeel der karavanen. De berichten uit Mekka over den gezondheidstoestand aldaar zijn overigens zeer bevredigend, en tot nog toe hadden zich slechts enkele geïsoleerde gevallen van Aziatische epi demie voorgedaan. Op dit oogenblik telt Mekka 25,000 zielen. De opeenliooping van bedevaartgangers verdubbelt die bevolking bijna, die, onzindelijk ook voor hare perso nen, volstrekt geen zorg heeft voor hare straten, die vol stof, slijk en vuilheid zijn. Bij die oorzaken der ongezond heid moet men nog voegen, dat van des morgens 3 tot des avonds 11 uren de bedevaartgangers zich verdringen in de groote straat van Mekka, waar hitte en gebrek aan lucht noodzakelijk verderfelijke uitdampingen doen ontstaan. Uit het stadje Koetno, aan de Poolsche grens, wordt aan de Breslauer Zeitung het volgende curieuse geval gemeld: Er woont te Koetno, een zeer geachtlsraëlietisch koopman H. Op zekeren dag komt de burgemeester van het stadje, een gewezen militair, in den winkel van den koopman, en terwijl hij daar is, komen de beide zoontjes van II. uit de school, loopen den winkel door en lichten even hunne muts op voor den edel achtbaren burgemees ter. Deze was evenwel van oordeel, dat de beide school jongens de pet afhadden moeten houden zoo lang zij in zijn bijzijn waren; hij liet krachtens zijne macht de beide jeugdige misdadigers in verzekerde bewaring stellen. De vader die het geval niet had bijgewoond, maar het een uur later bij zijne tehuiskomst vernam, liet zijne zoontjes aan hun lot en aan de genade van den burgemeester over, hen ieder oogenblik terug verwachtende. Toen hij echter tot 'savonds laat vergeefs gewacht had, ging hij naar den burgemeester en vroeg om zijne zonen. Doch de burge meester weigerde. Daarop schreef hij aan den militairen districts-kommandant, en dreigde zich tot de regee ring te zullen wenden, zoo men hem zijn recht en zijne zonen onthield. Nu ontving hij een antwoord, dat minder kortaf was, en volgenderwijs luidde„Dat gij uwe kin deren een slechte opvoeding geeft, is uwe en niet hunne schulddaarom zullen uwe kinderen slechts drie dagen, maar gij zelf zult acht dagen gevangenisstraf ondergaan. Daarna zult gij vrij zijn, u tot de regeering te wenden.' En dit vonnis is te Koetno letterlijk uitgevoerd. Thcrnioiiu'teistiind 1 Mei. 's av. lt u.53 gr. 2 's morg.7 u. 53 's midd. 1 u. 65 gr. Ceinceatcraail van .tlidilclhiirg. Bij de vermelding der namen van de adressanten voor de vaccerende betrekking van waag- en kraanmeester alhier heeft in het verslag der gisteren namiddag ge houden zitting, in ons vorig nommer opgenomen, eene onjuistheid plaats gehad, welke wij op verzoek herstellen. De naam van A. W. van Heuven moest namelijk zijn W. H. van Heuven. Behalve de genoemden komt onder de adressanten nog voor A. de Broekert Pz. enie.cn overzicht. In het politiek leven der natiën komen nu en dan oogenblikken voor, waarin de houding der volksver tegenwoordigers beslist of men eenige schreden ach terwaarts zal gaan op den weg van vooruitgang en ontwikkeling, dan wel de eenmaal, dikwijls na strijd en worsteling, door het vooruitstrevend deel der natie ingenomen positie zal zien bevestigd en gehandhaafd. Wanneer in zulke oogenblikken uit eerbied voor de aan het bestuur zijnde personen of om des vredeswille wordt toegegeven en wordt berust in regeeringsdaden, welke in meerdere of mindere mate met de meest elemen taire constitutioneele beginselen en begrippen in strijd zijn; wanneer in zulke oogenblikken de constitutioneele vrijheid, uit gemakzucht of uit beweerde vrees voor de roode muts, met een slaapmuts wordt getooid, waarvan de pluim voor eeno zich bij uitnemendheid „vader landslievend" meenende meerderheid als banier wordt aangenomen, dan is achteruitgang onvermijdelijk. Sommige regeeringen zien echter de vaderlandsliefde van zulk eeno gehalte zeer gaarne. Zoo werd een paar dagen geleden door den president van den Fran schen senaat hulde gebracht aan de nagedachtenis van het onlangs overleden lid dier vergadering, den generaal Husson. De generaal Ilusson zeide de heer Troplong heeft nooit in den senaat eeno redevoering uitgesproken, maar zijne rèparlies waren steeds gelukkig en vol gezond verstanjL—JSen voorbeeld daarvan woidt

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3