MIDDELBURGSCHE COURANT. X N0- 70. Zaterdag W 1868. 2 Mei. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg l Mei. h<w!Ü V''' 'e^cn °P wier verzoek de eerste kamer is ngciocpcii, zijn de heeren Cremers, Nobel, Hein, van Lijsmga en van Swinderen. Zij beoogen het voorstellen van een eerbiedig adres aan den koning, waarbij de hoop der eerste kamer wordt uitgediukt dat niet ton derden male tot ontbinding der tweede kamer zal worden overgegaan, vooral met het oog op de stemming in de Noordelijke provinciën. De koning heeft, naar men verneemt, gisteren audien- ie veileend aan de heeren Philipse, en van Reenen (de voorzitters van de eerste en tweede kamer), benevens aan de heeren Dullert en van Tets van Goudriaan. De politieke toestand, waarin Nederland thans ver keert, is in verschillende opzichten hoogst leerzaam voor den staatsburger. Die toestand kan voor zijne politieke ontwikkeling zeer nuttig wezen, voor zooverre hij daardoor beter de beteekenis en belangrijkheid van een aantal politieke verhoudingen leert inzien, voor zooverre hij daardoor het constitutioneel raderwerk heter leert oorgronden. Verschillende waarheden moeten denstaats- mgei thans, juist met het oog op de tegenwoordige omstandigheden, meer treffen dan wel in gewone tijden het geval is. Onder deze laatste willen wij eene enkele noemen. Nooit, of zelden althans, hebben zich omstandig heden voorgedaan waarin, gelijk nu, de politieke toe stand zoo als met den vinger hoenwees naar het belang der verkiezingen \*an leden voor de provinciale staten- Zelden wees de feitelijke toestand des lands zoo duide- ijk als thans op liet gewicht van het lidmaatschap der eerste kamer in sommige momenten van het constitutio neel leven. Ie zeer toch vergeet men in gewone tijden dat aan de provinciale staten de verkiezing van leden der eerste kamer is opgedragen, en houdt men te uitsluitend het oog gericht, bij de verkiezingen voor dat lichaam, op deze corporatie als belast met de huishoudelijke en adminis tratieve belangen der provincie. Het tegenwoordig oogenblik nu is geschikt om in deze eenzijdige beschouwingswijze eene weldadige en wensche- lijke reactie te brengen, om de waarheid te doen zien der bewering dat do eerste kamer in sommige gevallen een zeer grooten invloed kan uitoefenen en werkelijk uitoefent op 's lands bestuur, en dat somtijds de aller treurigste gevolgen kunnen voortvloeien uit het verschil in politiek-sociaal standpunt en in sociaal-politieke ontwikkeling tusschen de eerste kamer en de meer onmiddellijk door de natie gekozen tweede kamer der staten-generaal. De noodzakelijkheid om dit verschil van richting in het algemeen te voorkomen, moet dan ook, bij de ver kiezingen voor leden dor provinciale staten, al minder en minder uit het oog worden verloren. Het constitutioneel moment, dat wij thans doorleven, bewijst dit beter en vollediger dan bet best en uitvoerigst betoog. Voor de aanstaande verkiezingen candidaten aan te geven en aan te bevelen ligt niet op onzen weg. Dit 18 de taak der kiesverenigingen. Ook thans zal het gemis aan dergelijke goed georganiseerde veroenigingen 7' in orr/-e provincie wel weder krachtig doen gevoelen. Het verslag betreffende de heden namiddag gehouden Z1 lng van den gemeenteraad alhier is in dit nommer opgenomen, Gisteren avond is 0p do gebruikelijke wijze door de beide nieuwbenoemde kapiteins der dienstdoende schut terij alhiei bet kommando over hunne compaguiën aanvaard. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Gisteren morgen vertrokken van bier, per spoorboot naar Tholen, de regimentsstaf en het 4« bataljon van het regement infanterie ter sterkte van ongeveer 14.4 hoofden, met bestemming naar Bergen op Zoom, omaldaar garnizoen te houden. r „De vermindering van het garnizoen en de verplaatsing van den staf sedert tal van jaren alhier in kwartier, is voor de ingezetenen een groot verlies, hetwelk te grooter wordt naarmate de algeheele ontruiming van het marine etablissement weldra een fait accompli zal zijn. „Vreemd is het dat de minister van oorlog in zijn schrijven aan liet gemeentebestuur, als eene der hoofd motieven voor deze vermindering opgeeft de verminderde waarde van Vlissingen op hetzelfde oogenblik dat de sterkte van liet garnizoen in liet naburige opene Middel burg gehandhaafd blijft, en de verplaatsing geschied naar eene gemeente die als vesting geheel verlaten is. „Do 4« kompagnie van liet 2' regiment vesting-artille rie sterk p. m. 37 hoofden is gisteren avond per spoor boot van Tholen alhier aangekomen. „Naar wij vernemen zullen de heeren van Eeyn en PSmith Pz., adjunct-commiezen, en J.II. Schmidt, klerk hij de marine alhier, op nader te bepalen tijdstip worden overgeplaatst respectievelijk naar AmsterdamHelle- voetsluis en "Willemsoord." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jkr. E. F. H. Testa, consul-generaal der Nederlanden te Tunis, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der Badensche orde van den Ziihringer Leeuw; aan J. G. E. Schiis8ler, geheim hofraad, secretaris van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3e klasse der Pruisischen orde van den Roodon Adelaar; aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gezondheid le klasse hij het leger in Nederlaudsch Indië E. W. A. Ludeking tot het aannemen der onderseheidingstee- kenen van ridder R klasse der orde van verdiensten van St. Michael, hem door Z. M. den koning van Beieren ge schonken; en aan mr. L. J. H. Bonman, consul van Portugal te Batavia, advocaat en procureur bij het hoog gerechtshof van Nederlandsch Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder der koninklijke militaire orde van de Ontvangenis van Villa ViQOsa, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer J. W. Witsen Elias, eerstaanwezend inge nieur hij den aanleg van staatsspoorwegen te Groningen. Vergunning verleend aan de heeren W. A. Ribbe, referendaris hij liet departement van financiën en jhr. O. W. baron Sweerts de Landas "Wijhorgh, directeur van het postkantoor te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder dei- orden van St. Mauritius en St. Lazarus, hun door den koning van Italië geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan H. de Rooy te St. Michiels-Gestel, tot het aannemen en dragen van' het kruis fidei et virtulihem als zouaaf in dienst van Z. H. den paus verleend. MINISTERIEELS DEPARTEMENTEN- Benoemd tot chef Tan het bureau personeel en militaire zaken hij het departement van oorlog de majoor F. J. Pfeiffer, van den staf der infanterie, werkzaam bij gemeld departement. adeldom. In deNederlandschen adel verheven Johannes CornelisMarinns Radermacher Schorer van Nicuwerkerk, tijdelijk verblijf houdende te Brussel, en JacobusMarinus Radermacher Schorer, te Arnhem, niet hunne wettige afstammelingen. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij in Zeeland: tot majoor-kommandant bij het le bataljon me. W. C. M. de Jonge van Ellemeetbij het 2e bataljon mr. J. C. E. baron van Lijnden hij liet 3e bataljon G. H. Kakebeekehij het 4« bataljou W. P. V. Henne- quinbij het 5C bataljon F. H. Stubhé. leger. Op verzoek op non-activiteit gesteld, in afwach ting dat nader omtrent hem zal worden beschikt, de officier van gezondheid 2C klasse J. Heilendoorn, van het le regiment infanterie. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1020 's jaars, met toekenning van den rang van majoor, aan den kapitein C. W. A. Wildeman, van het 7C regiment infanterie, en aan den luitenant-kolonel F. W. von Daehne, van liet 3C regiment huzaren, ten bedrage van f 1500 's jaars. Benoemd tot kolonel de luitenant-kolonels P. J. Amiot, kommandant van het 6C, en A. W. P. Weitzel, kommandant van het 2e regiment infanterie. Benoemd bij den provincialen staf tot luitenant-kolonel de majoor H. del Campo genaamd Camp, thans provinciaal adjudant in Zuid-Holland. Benoemd (naar ouderdom van rang) tot ritmeester 3C klasse hij het wapen der cavalerie Zr. Ms. ordonnance- officier de In luitenant J. C. E.baron van Lijnden, van het 4e regiment huzaren; hij het 3e regiment huzaren tot luitenant-kolonel de majoor H. E. de Bruyn, van den staf van het wapen, toegevoegd aan Z. K. H. den inspecteur der cavalerie. Benoemd tot ordonnance-officier van Z. M. den koning de 2e luitenant H. J. C. baron van Isselmuden, van het 4C regiment huzaren. Op pensioen gesteld de generaal-majoor A. Verkat Egter van Wissekerke, van den staf der infanterie, chef van liet bureau personeel en militaire zaken bij het departement van oorlog, ten bedrage van 2400 's jaars, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem bewezen. Op pensioen gesteld, op verzoek, onder toekenning van den rang van luitenant-kolonel, de majoor W. F. P. H. baron van Wassenaer tot St. Pancras, magazijnmeester der artillerie van de R klasse te Maastricht. Het pensioen is bepaald op f 1300 's jaars. Kerknieuws. Te Sluis hebben den 17 en 24 dezer de stemmingen plaats gehad ter verkiezing van 18 leden voor het kies college der hervormde kerk. Bij de eerste stemming brachten 110 stemgerechtigden hun stem uit en verkregen slechts 3 personen de volstrekte meerderheid. Bij de tweede stemming leverden 134 kiezers hunne biljetten in. Van de gekozenen kwamen 15 namen voor op de eandidatenlijsten van de liberale partij, terwijl eenige hunner door beide partijen waren aanbevolen. Op het door het kiescollegie der hervormdegemeente te Monnikendam opgemaakte twaalftal van predikanten ter keuze voor de vervulling eener bestaande vacature., komen onder anderen voor de heeren Blaauw, te Oost- kapelle, en dc Wilde, te Poortvliet. {Fnderirjjs. Door de commissie tot het afnemen der onderwijzers examens te Leeuwarden, zijn tot dusverre toegelaten: als hoofdonderwijzer 4, als hoofdonderwijzeres 2, als hulp onderwijzer 7, als hulponderwijzeres 3voor de Neder- landsche taal 1voor de wiskunde 1voor nuttige en fraaie handwerken 5 voor het teckonen 2. Afgewezen zijn 13 als hoofdonderwijzer, 1 als hoofdonderwijzeres, 8 als hulponderwijzer, 8 als hulponderwijzeres, 5 voor de wiskunde 3 voor het teekenen. Marine en leger. De luitenant ter zee R klasse W. M. Visser wordt met den G Mei geplaatst op Zr. Ms. ramtorcnscliip Prins Hendrik der Nederlanden. Gemengde berichten. Zekeren arbeider, David Krijger genaamd, 59 jaren oud en sinds korten tijd in de Beflingstraat alhier wonende verliet gisteren morgen te half zes uren, na tot verwon dering zijner vrouw bijzonder druk gepraat te hebben zijn woonvertrek. Omstreeks een uur later kwam een meisje zijner buren op den zolder en zag daar Krijger geheel gekleed, hangen. Met behulp der huren werd hij' spoedig afgesneden en een geneeskundige gehaald. Het bleek echter dat de man reeds had opgehouden te leven. Men onderstelt dat moedeloosheid over het gemis van werk de aanleiding tot dezen zelfmoord is geweest. Gisteren morgen te half zes uren zou een paard op de naar Rotterdam vertrekkende stoomboot Stad Middel burg n». 1 worden gebracht. De plank waarlangs het zich aan boord zou hegeven kantelde, waardoor liet paard in het water viel. Men liet het naar de overzijde

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1