BMtjömtjctt. CjflnMsbcridjtin. 3öofrtenttên. ZÖVSCIl GENOOTSCHAP DER \IEIE.\51IIAMX. NEDEI1LAINDSCHE MAATSCHAPPIJ GRONDKREDIET VAST E GOED E REA, uitgesproken door de corréctioiïeelereelifbankte Grenoble,. waarin die strengheid tot het belachelijke wordt doorge dreven en eigenlijk scherper parodie op de wet wordt geleverd dan Cham's geestige pen zön vermogéti. Hét dagblad l'Impartial Dauphinois werd vervolgd ter zake van valscbe berichten te hebben medegedeelde Dit dag blad toch had getiteld dat bij dé invoering van de reor ganisatie dér mobiele nationale garde ongeregeldheden hadden plaats gehad, welke een politiek karakter droegen, daar men geroepen had: „weg met de Mobiele nationale garde!" De rechtbank van Grenoble erkent de juistheid van het bericht dat die kreten zijn aangeheven, maar overweegt dat l'Impartial Dauphinois zich schuldig heeft gemaakt aan het te laste gelegd misdrijf door hieraan „een politiek karakter" toe te kennen, terwijl de rechtbank daar aan slechts eene „locale beteekenis" toekent. Met al den eerbied aan de rechterlijke macht in het algemeen én aan die van Grenoble in 'tbijzonder verschuldigd, meenen wij toch dat zij zich door zulke uitspraken eenigszins bespot telijk maakt. Voortaan toch zal niet alleen de matericele juistheid of onjuistheid van medegedeelde feiten, maar de juiste of onjuiste appreciatie daarvan een onderwerp van 's rechters beschouwingen moeten uitmaken. Als een dagblad mededeelt dat iemand zich uit wanhoop ver dronken heeft en liet blijkt later dat het feit van het verdrinken volkomen juist is, maar dat de man krank zinnig was, dan is liet dagblad schuldig aan het verspreiden van valsche tijdingen. Nu is het waar dat de regeering meer belang heeft bij de oorzaak waarom men „weg met de mobiele nationale garde" heeft geroepen, dan bij de oorzaak waarom iemand zich verdrinkt, en moet dit hier in aanmerking worden genomen, dan blijkt daaruit Weder eenmaal te meer hoe liet despotiek gouvernement de maatschappij tot in hare diepste grondvesten demo- raliseeren kan. De Fransche Moniteur bevat de benoeming van den bekenden hoofdredacteur van het officieus regeerings- orgaan le Constitutionel, den heer Paulin Limayrac, tot prefect van het departement du Lot. Als hoofdredac teur van le Constitutionel wordt de heer Limayrac opgevolgd door den heer Baudrillart. Met het oog op de aanstaande debatten in den Fran- schen senaat omtrent de petitie tegen de toenemende ge neigdheid der wetenschap 0111 de kerkelijke leerstellingen te ignoreeren, is de redevoering van den minister van openbaar onderwijs Duruy, bij liet uitreiken van medail les van verschillende wetenschappelijke vereenigingen in de departementen,niet onopgemerkt gebleven. Daarbij heeft de heer Duruy op de meest bepaalde wijze de vrij heid der wetenschap verdedigd. Het is echter een treurig verschijnsel dat dit in onze dagen weder noodig is, en dat de clericale partij invloed genoeg meent te bezitten om de rechten der wetenschap te durven aantasten en eene poging te durven aanwenden om terug te keeren tot die tijden, waarin de wetenschap tot siaafsche dienaresse der kerk verlaagd werd. Te dezen opzichte zal men door de kardinalen in den senaat weder wonderlijke tlieo- riën hooren verdedigen. Een brief van den kardinaal de Bonnechose aan den heer Dupanloup over de abominabtes doctrinesaan de universiteiten gedoceerd, waarover de kardinaal is n/tvré, indigné, épouvaniébevestigt de ver wachting dat de discussiën zeer heftig zullen wezen. Deze discussiën zijn, volgens la France, op verzoek van eenige senaatsleden verdaagd tot 19 Mei. Te Londen is een brief openbaar gemaakt van den bekenden Franschen afgevaardigde de Kervéguen aan Mazzini, waarin eerstgenoemde hem verzoekt om hem het materieel bewijs te leveren dat werkelijk eenige liberale dagbladen zich hebben laten omkoopen en zoo hem dit niet mogelijk is, zijne opinie omtrent de gegrond heid van het feit, vooral ten aanzien der omkoopingdoor do italiaansehe regeering, mede te deelen. in antwoord op dozen brief schrijft Mazzini, Wiens brief insgelijks openbaar is gemaakt, dat het hem niet mogelijk is 'het gevraagd materieel bewijs te leveren, maar dat het in Italië, een publiek geheim is dat een deel der Fransche drukpers sedert langen tijd toelagen ontving om de regeering te Florence te ondersteunen. De namen der aldus gesubsidieerde dagbladen verklaart Mazzini echter niet te kennen. „Ik heb, zegt hij, in de ministerieete vuilnis niet willen roeren ten einde deze te weten." Wij meenen dit, zoowel met het oog op de geloofwaar digheid van Mazzini's bewering als om daaruit eene bij drage te ontvangen tot appreciatie Van de journalistiek in Frankrijk onder het tweede keizerrijk, te Mogen be treuren. De kieschhoid van Giuseppe Mazzini is toch anders wel gebleken zoo overdreven niet te zijn. Brieven uit Londen melden dat de verschillen de fractiën der liberale oppositie zich hebben vereenigd in den strijd tegen de handhaving der staatskerk in Ierland. Lord Ritssell zoowel als de heeren Mialf, Mason Jones, Edmond Beales en Potter welke allen verschillende nuances der liberale oppositie vertegenwoordigenhebben daar van op de laatste meeling in St. James Hall de meest be paalde getuigenis afgelegd. Onder de periodieke lente-geruchten behoorde steeds het gerucht dat Rusland troepen concentreert in Bcssa- ''jjbie. Dit gerucht bleef gewoonlijk gedurende eenigen tijd in omloop, maakte indruk of niet, naarmate het met andere ongunstige berichten toevallig samenviel, en werd dan weldra weder vergeten. Ook thans is te Weenen weder het gerucht in omloop dat aan den Bessa- rabischen oever van de Pruth een leger van veertigduizend inan zal worden samengetrokken. Uit Washington wordt gemeld dat liet huis van afge vaardigden met overgroote meerderheid, 99 tegen 5 stemmen, het onzen lezers bekend wetsontwerp Heeft aangekomen omtrekt de naturalisatie van naar Amerika emigreereflde Vreemdelingen. Daarin wordt gelij k men zich herinneren zal aan genaturaliseerde buitenlanders ook buiten Amerika dezelfde bescherming toegezegd als aan geboren Amerikaansche burgers, eene bescherming, welke, zooals men weet, bij bet uitvoerend gezag te Washington nooit als eene dood© wetsbepaling wordt beschouwd, gelijk wel bij andere regcerlngen hot geval is. indien voortaan een genaturaliseerde vreemdeling door eene mogendheid op haar grondgebied gearresteerd wordt, onder voorwendsel dat deze naturalisatie in Amerikahem niet ontslaat van zijne verplichtingen jegens zijn vader land, is het uitvoerend gezag krachtens bovenbedoelde Wet gemachtigd om voor eiken aldus gearresteerden persoon een in Amerika gevestigden onderdaan van die vreemde mogendheid te doen gevangen zetten. De proceduie tegen den president Johnson wordt zonder belangrijke incidenten voortgezet. Heden zou aan de commissie van beschuldiging het woord worden verleend voor repliek. Ü-U-LL-Lj.1. L Volgens schrijven van den gezagv. S. Ouwehand, was hij den 10 Maart 11. met de Regina Maris te Batavia aan gekomen, en dacht den 13 Maart d«e reis naar Cheribon voort te zetten. Schip en equipage warek in den besten staat. Van de op heden door de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam gehoudene veiling van 77,800 balen Java en Padang koffie was de afloop willig. Het grootste gedeelte werd a 1 cent boven, slechts enkele nommers zijn onder taxatie verkocht. Graanmarkten enz. Amsterdam 22 April. Raapolie op 6 weken f 35$. Lijnolie op 6 weken f 37. Prijzen van effecten. Amsterdam 22 April 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 53f dito dito dito 3 63 X dito dito dito 4 85$ Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ 55$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5" 925 Certific. Hope Co4 - Oblig. dito 1855, 6e serie 5 72$ dito dito Leening 1860 41 77$ dito f 1000 1864 5" 85 r\ Certificaten 6 43 Aand. spoorweg189$ Oblig. f 1000 1866 5 „84$ Loten 1866 5 203 Polen. Scliatkistobligatiën 4 61$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 45$ dito 1847/1852 2-1 22$ dito rente Amsterdam5 61$ dito 1864 5 55$ dito fr. 500 1865 62$ dito nationale5 50$$ Bankactiën3 700 Italië. Leening 18615 44$ Spanje. Obligatiën3 thans 2$ 34$ Amortisabie schuld Portugal. Oblig. 18561862 3 38$ Griekenl. dito (blauwe)5 10$ Turkije. dito (binnenl.)5 32$ Amerika. dito Vcreenigde Staten (1882) 6 75$ dito liiino'is 7 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 52$ dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 54$ dito dito geconsolideerde .7 „31 dito dito debentures 8 29$ Brazilië dito 1852/63 4$ dito 1865 5 72$ Mexico. dito3 14^ Grenada. dito afgestempeld4$ 13$ Venezuela, dito2 4 pet. Russen 1867 63 pet. Breskens, dén 18 April 1868. Heden morgen ontsliep zacht en kalm, na een lang durig lijden en in den ouderdom van ruim zestig jaar, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, SUZANNA ZWEMEIl, Weduwe van wijlen den Heer J. VAN DE WOESTIJN*!/. Namens de Kinderen en Belmwdkinderen, J. VAN DE WOESTIJNE. Algemeene kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote JOSINA NEELTJE DE BRU1JNE, in den ouderdom van ruim 33 jaren, na eene kortstondige Echtvereeniging van slechts 11 maanden, tot innige droefheid van mij en onze vele Betrekkingen. Middelburg, I. VAN HOUTE. den 21 April 1868. Familie, Vrienden en Begunstigers gelieven deze alge meene tevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij het voltrekken van hun Huwelijk ondervonden, be tuigen de ondergeteekenden, ook namens hunne Familie, oprechten dank. IJzendijke, B. J. HOLLESTELLE, den 22 April 1868. C. HOLLESTELLEBrievk. Voor de menigvuldige blijken van deelneming, alhier en van elders ontvangen bij het overlijden van onzen lieveling FRANtjOIS WILLEM, betuigen wij onzen inmgen dank. j. j. BLANKERT. Middelburg, M. W. BLANKERT, den 21 April 1868. van Kouwenhoven Henneqotn. Ingevolge een tot hen gericht verzoek, noodigen de ondergeteekenden de Stembevoegde Leden derNed. Herv. Gemeente te Middelburg, die zich vereenigen in de be lijdenis van den Christus Gods, gelijk het Apostolisch Evangelie Hem doet kennen en onze Vaderen Hem heie den hebben, met het oog op de aanstaande verkiezing van Gemachtigden voor het Kiescollege, tot het bijwo nen eener Vergadering in de Zaal boven de Christe lijke School in de Boogaardstraat, op Vrijdag 24 April, des avonds te 8 uren. Zij die aan deze Vergadering wenschen deel te nemen, zullen verzocht worden hunne namen te teekenen op eene Presentie-lijst en daarmede hunne instemming met bovengemelde belijdenis uit te spreken. Middelburg, J. P. NONHEBEL. den 21 April 1868. J. H. L. ROOZEMEIJER. ZESDE LEZING over $liake*pearc, op Vrijdag 24 April, des avonds te 8 uren, in de Concertzaal. J. H. DE STOPPEL AAR, Secretaris. GEVESTIGD TE AMSTERDAM. De Plaatselijke Administratie voor Zeeland: Mr. G. N. de Stoppelaar, Middelburg, Commissarissen: j P. F. J. van Burg, Middelburg. \H. G. Mulock Houwer, Zierikzee. Directeur: A. W". Teding van Berkhout, Middelburg. 1°. Geett voorschotten aan Landbouwers tegen solicde Borgstelling voor den tijd van 1 tot 3 maanden. 2°. Neemt Gelden fn l>eivaing waarvoor eene Rente (thans a 4 pet. 'sjaars) vergoed wordt, en wélke Gelden 14 dagen na opvraging terugvorderbaar zijn. 3°. Plaatst Pandbrieven van f 50, 100, /500 en /"1000, rentende 5 en 5$ pot. naarmate van de tijd van aflossing. Deze Pandbrieven zijn gewaarborgd door de onder de Maatschappij berustende Hypothecaire Schuldvorderin gen en het gestorte Kapitaal van 5 milLoc» gulden. 4«. Plaatst tlbligatiPis van 50, 100 en f 500, ren tende 4 pet. en aflosbaar na éen jaar. Nadere inlichtingen ten Kantore van den Heer A, W. TEDING V AN BERKHOUT te Middelburg, en den Agent den Heer T. C. DOMMISSE te Vlissingen. 3VL ARIWE. OlM'iMURh VilRKOOIMNli aan 's Rijks Werf te ïlisKingcn, op Woensdag den 6 Mei 1S68, des voor middags te 10 uren, van voor 's Rijks dienst onbruikbare Artikelen, bestaande in: Eiken en Be?inen Brandhoutoude Hek balken en Balkplanken, Eiken Schalen, Spaanders, Afbraak van beschietiverk, afgelegd Rondhout, oude Ezelshoofden en Zalingen, Sloepen, oude Stuurraden, Spillen en Kaapstanderseene oude Stoomketel, Afval of Snippers van Zeil doek, Af oaivan Zeilen en Vlaggen enz., al hetwelk twee dagen te voren ter bezichtiging zal liggen, terwijl van de Veilings-conditiën inzage kan genomen worden ter Griffie van voorschreven Werf. Vlissingen, den 20 April 1868. De Kapitein ter Zee, tijdelijk Directeur en Kommandant der Marine, A. F. SIEDENBURG. wegens eerlang te houden verknopingen van a. 24 Bunders 30 Koeden 70 Éllen Wij- en ÉjAAM, in Prin's-Willems-Poldér, onder en nabij de Gemeente SctiomiiAYjficin Pacht bij Monsieur JAC. BERN. VAN DEN HEMEL. b. Een WWm'SÏHI* en verdere «EBOSï WKW, be nevens den daarachter liggenden T l'INI, samen groot 11 Roeden 56 Ellen, vroeger de Walsche Pastorij, staande in de Zuidstraat bij de Markt te ilostburg. Inlichtingen zijn bij den Notaris C. LE NOBEL te Oostburg op franco aanvraag te bekomen.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3