MIDDELBURGSCHE %fjf COURANT. 11 N" C4' k A J \c 1868. Dinsdag 21 April. Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 20 April. De laatste „volksvoorlezing" in dit seizoen van wege liet Natuurkundig gezelschap en het departement Middel burg der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd eer gisteren avond door den heer P. D. Koning op de boven zaal der sociëteit de Vergenoeging alhier gehouden. Als een vervolg zijner vorige lezing behandelde de spreker ditmaal, in de eerste plaats, de pers van Bramah, bekend onder den naam van water- of hydraulische pers. Na achtereenvolgens de verschillende deelen van dit werktuig verklaard en eenige eigenschappen daarvan opgesomd te hebben, besprak hij in het kort het gebruik dat van zoodanige persen gemaakt wordt. Onder anderen noemde hij het buigen van tien duim dikke ijzeren platen tot het pantseren van schepen. Ook wees hij op eene eenvoudige en niet kostbare toepassing er van in de samenpersing van hooi, hetwelk daardoor ter verzending meer geschikt wordt gemaakt, beter weerstand aan bederf kan bicden en vooral meer tegen brand beveiligd wordt, aangezien het, dus samengeperst, minstens de dichtheid van populieren hout verkrijgt.Eindelijk besprak hij het gevaar hetwelk voor 't bezwijken der verschillende deelen van dit werktuig bestaat en de middelen waardoor men getracht heeft daartegen te voorzien. In de tweede plaats wilde de heer Koning zijne hoor ders, voor zooveel dit nog noodig mocht zijn, bekend maken met een dezer dagen gedane onderneming. Verspreiding van wetenschap onder alle kringen der maatschappij is_ de tegenwoordig algemeen gevolgde richting. Onder* de ver chillende daartoe aangewende middelen behooren ook de hier gehouden natuurkundige volksvoorlezingen, met welker doel hij is ingenomen en waaraan hij steeds naar vermogen heeft medegewerkt. Bij het beperkt getal dier voordrachten kunnen de sprekers zich echter geen ander oogmerk voorspiegelen dan de wetenschap aantrekkelijk te maken; op „bijbren gen" van wetenschap viel natuurlijk niet te rekenen. In de onderstelling dat veel niet voldoende werd gevat of slechts eenc onbestemde gedachte zou nalaten, zag hij met genoegen dat de uitgevers Wansleven zoon te Zutfen het plan hadden opgevat om voor weinige centen boekjes te doen verschijnen waarin verschillende wetenschappelijke onderwerpen in den geest onzer volks voorlezingen zullen worden behandeld. Op verzoek heeft spreker daaraan ook zijne medewerking toegezegd. Omlei den titel „Elk wat wils" zal maandelijks een boekje ver schijnen, waarin liet een of ander onderwerp wordt be handeld op het gebied van werktuigkunde, nijverheid, fabriekwezen, uitvindingen, natuurlijke historie, natuur kunde, gezondheidsleer, levensbeschrijvingen enz. Elk deeltje maakt een geheel uit en is voor 25 cent verkrijg baar. llij had zich voorgesteld, ten einde het publiek met de wijze van behandeling bekend te maken, dezen avond eenige bladzijden te lezen uit een stukje, dat den titel zal dragen van „Geschiedenis der stoomvaart",zijnde eene voor ons land eenigermate omgewerkte lezing, door den civiel ingenieur Kancès te Bordeaux gehouden. Deze bijdrage van den heer Koning werd volgens ge woonte met belangstelling aangehoord. Na den afloop bracht m'. A. F. Siflflé, namens de be sturen der beide genootschappen van wie de volksvoor lezingen uitgaan, en ook namens de aanwezigen, hulde en dank zoowel aan den heer Koning als aan dr- Henne- keler voor de gedurende den verloopen winter gehouden leerzame en aangename voordrachten. De belangstelling van het publiek naar de talrijke opkomst afmetende, sprak hij de verwachting uit dat de gehouden voorlezin gen niet vruchteloos zullen zijn geweest; maar het doel zullen helpen bevorderen, hetwelk men met die volks voorlezingen beoogt. De gemeenteraad van Vlissingen hield eergisteren weder eene zitting, waarvan wij het verslag ton deele in dit nommer hebben opgenomen. Onder de behandelde zaken waarvan wij in een bijvoegsel bij ons volgend nommer verslag zullen geven, komen de volgende voor. Eene verordening op het bewonen van huizen, in verband met den openbaren gezondheidstoestand, is met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Het voorstel van den burgemeester tot uitbreiding van het personeel der gemeentepolitie is buiten behandeling gebleven, aangezien het bij eene vooraf gehouden samen- spreking der raadslieden gebleken is, dat dit voorstel over het algemeen weinig bijval vond. Met 10 tegen 3 stemmen is besloten tot algemeene aan besteding van alle onderhouds- en andere gemeentewer ken, zoodat er voortaan geen gemeente-werklieden meer zullen noodig zijn. Verzoeken om vermindering van den aanslag in de plaatselijke directe belasting op de inkomsten zijn afge wezen en het kohier dier belasting vervolgens vastgesteld. Eenige af- en overschrijvingen over 1867 zijn goedge keurd, terwijl tevens is besloten tot het aflossen van f 10000 op de gasfabriek. De conclusie van het in de vorige zitting uitgebracht rapport omtrent het verzoek van eenige broodhakkers tot afschafting van de broodweging, is met 11 tegen 2 stemmen verworpen. Zooals men weet strekte deze conclusie, om de in werking zijnde verordeningen op het keuren en wegen van brood binnen de gemeente Vlissin gen, als strijdig met de wet, buiten werking te stellen. Pauvert; de officier van gezondheid 2c klasse C. J. van Stockum; en de officier van administratie 2° klasse W. F. E. Le Rutte. De luitenant ter zee 2« klasse S. Kraijenhoff van den Leur, belioorcnde tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis en gedetacheerd op het kostscliip te Rotterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht, cd met den 1 Mei daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2«' klasse J. F. M. Lange. Verder worden met laatstgemelden datum geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de adelborst D kl. L. Voute, en op Z>'. ML ramtorenschip prins Hendrik der Nederlanden de adelborsten 1« klasse J. Luytjes en J. W. Arkenkout Schokker. Rechtzaken. Uit Goes wordt aan de Nieuwe Rotterd. courant ge schreven „Naar aanleiding van het in verschillende dagbladen voorkomende bericht, dat het adres van professor Vreede in deze gemeente door vele aanzienlijke ingezetenen, waaronder al de leden der rechtbank, met uitzondering van een substituut-officier, is onderteekend, kan ik u met zekerheid mededeelen, dat vooreerst vele aanzien lijke ingezetenen, daartoe aangezocht, geweigerd hebben het adres te teckenendat de eenige substituut-griffier wel heeft geteekend, doch dat dit niet is gedaan door een lid der rechtbank evenmin als door de heeren officier en substituut-officier bij de rechtbank." Indien het met al de opgaven gesteld is gelijk met die uit Goes, zal de „verklaring" een geheel ander aanzien hebben dan de verschillende berichten in het Utrechtsch dagblad getracht hebben daaraan te geven. Te 's Hage is sprake van een reisje hetwelk Z. K. II. prins Alexander eerstdaags met het koninklijke stoom jacht door Zeeland maken zal. Benoeniingcii en besluiten. ministerieele depa RTEMENTEN. Bevorderd totminister- resident mr. J. W. Lansberge. tot hiertoe zaakgelastigde met bepaling dat hij vooreerst blijft toegevoegd aan het departement van buitcnlandsclie zaken. Kerknieuws. Tc Zonnemaire werd gisteren het nieuwe kerkgebouw der hervormde gemeente plechtig ingewijd. De heer Zeeman, predikant dier gemeente, had Psalm 118 24 tot aanleiding zijner preek gekozen. Het kerkgebouw is ont worpen doorde bouwmeesters Bellingwoud enB,lisbergen van Rotterdam. De heer G. Timmermans, metselaar te Zierikzee, had het bouwen voor ruim /VöOOO aangenomen. Op 24 April van het vorig jaar werd door den ambachts heer dier gemeente Mr. J. Moolenburgh de eerste steen gelegd. Ter vervulling der vacature, voortdurende door het bedanken van den heer Koningsberger, heeft het kics- collegie der Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem het volgende zestal van predikanten gemaakt M. A. Adriani, te Ilarlingen; dn A. W. Bronsveld, te Charlois; K. F. Creutzberg,/ te Maarssen; J. Eigeman, te Delfshaven; P. van Sou, te Warmond, en H. C. Ver hoeve, te Delfshaven. Ilnderwijs. Door de provinciale commissie van onderwijs te Utrecht zijn Vrijdag en Zaterdag geëxamineerd 23 candidaten voor den hulponderwijzersrang, waarvan 17 toegelaten en G afgewezen zijn; voorts werden nog geëxamineerd 7 candidaten voor de wiskunde, waarvan slechts 1 slaagde. Marine en leger. Uit een jl. Zaterdag bij het departement van marine ontvangen rapport van den kommandeerenden officier van Zr. M«. schroefstoomschip lc klasse het Metalen kruis, gedagteekend reede Commannée, 14 Maart jl., blijkt, dat al de gekwetsten beterende waren en hoop gaven op herstel. Bovendien blijkt uit dit rapport, dat de kommandant, met het oog op den nog voorhanden voorraad der victualie die tot in liet laatst van Mei strekte, voornemens was in het begin van April de terugreis naar Nederland te aan vaarden. Naar aanleiding van Zr. M*. besluit van den 18 dezer, wordt het in Frankrijk aangebouwd ijzeren gepantserd ramschip de Schorpioen, met den dag van inscheping der bemanning te Toulon, in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee j W. IC van Gennep. Voorts worden met dat tijdstip op gemeld schip geplaatst: de luitenant ter zee lc klasse J. F. van Kervel, als lc officier; de luitenants ter zee I 2e klasse R. T. du Cloux, F. W. Hudig en II. van don Het provinciaal gerechthof in Zeeland heeft eergis teren Jan Eversdijk, oud 19 jaren, arbeider, wonende te Scliore, beklaagd als zou hij in den avond van 16 Januari jl., tussclien 6 on 8 uren, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend een paar schoenen uit den winkel en ten nadeele van Hubregt Beenakker te Biezelingegemeente Kapelle, welke winkel Óen geheel met diens woonhuis uitmaakte schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene corrcctioneele gevange nisstraf van drie maanden, alsmede in de kosten der procedure. Heden sprak hetzelfde hof het volgende arrest uit. Balthasar Remmers, oud 21 jaren, Job Bcije, oud 21 ja ren, en Jacob van Hekke, oud 29 jaren, allen wonende te Burgh, thans gedetineerd alhier, waren beklaagd als zouden zij te zamen en in vereeniging in den avond van den 26 December jl. op de publieke straat te Haamstede, Grietje van Burgh, oud 22 jaren, dienstmeid te Haam stede, gewelddadig hebben aangerand; de derde van de beide anderen bij en tijdens die aanranding te hebben bijgestaan, door de heleedigde van achteren gewelddadig bij hare armen vast te houden. Het hof heeft den eersten vrijgesproken van de hem ten laste gelegde feiten, met bevel dat hij onmiddellijk zal worden in vrijheid gesteld, ten ware hij om ander redenen behoort in hechtenis te blijven, op'grond dat het hof niet de volledige overtuiging heeft verkregen, dat de getuigen zich in dezen persoon niet kunnen vergissen terwijl de tweede en derde beschuldigden zijn schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen de eerbaarheid eener jongedoehter, met geweld ondernomen en uitgevoerd door drie personen, waarvan de derde aan de anderen bijstand verleende, en, onder aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld ieder tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf van éen jaar, alsmede solidair in de kosten der procedure. Door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam (kamer van correctioneele zaken) is jl. Donderdag een vonnis gewezen, hetwelk van belang is voor de toepas sing der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad no. 61), rege lende de uitoefening der artsenijbereidkunst. De recht bank heeft namelijk, op grond van de overgangsbepaling van art. 34, die wet niet van toepassing verklaard, wat de ten laste gelegde overtredingen betreft, op drogisten die uiterlijk vier maanden vóór de invoering dezer wet zijn toegelaten en hunne bevoegdheid van vroeger blijven behouden. De ten laste gelegde overtredingen zouden volgens die wet, wel van toepassing zijn op apothekers. De instructie voor drogisten, ter uitvoering van de wet van 12 Maart 1818, is echter door art. 36 van bovenge melde wet afgeschaft. Hetgeen dus wat het niet hebben van etiquetten op sommige medicijnflesschen en andere dergelij ke overtredingen betreft, voor apothekers geregeld is, kan in casu voor den drogist, die in de termen van art. 34 valt, niet strafbaar zijn. De rechtbank heeft den drogist mitsdien ontslagen van alle rechtsvervolging. Gemengde berichten. Donderdag avond tusschen 8 en 9 uren kwamen twee inwoners van dc gemeente Axel per rijtuig van Selzaete. In den stikdonker raakten bij de kromming van het kanaal tusschen Selzaete en Sas van Gent, paard en rijtuig met hen die er inzaten in het water. De pas sagier klom over het paard en zwom vervolgens, het paard leidende, naar den kant; daar moest hij het paard los laten om zichzelven te redden en bereikte met groote moeite langs de steile helling den wal. De voerman liet niets van zich hooren. Spoedig ingeroepen hulp was te laat om hem, een krachtig jongeling van ruim 28 jaren, den eenigen zoon eener weduwe, te redden. Ook is het paard in het water omgekomen.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1