MIDDELBURGSCHE C O IRAN T. N°' (12. Zaterdag W 1868. 18 April. ÖinnmlmtiX Editie van Vrijdag avond 8 uren. AAJSBëSTEBISG. Op Zaterdag den 25 April 1868, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring-, door den commis saris des koning-s in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 114« district, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het verbeteren en tot 1 Mei 1869 onderhou den der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooijingwerken aan de zeedijken der calamiteuse polders van Zeeland, en zulks in 30 pereeelen van aanbesteding. Deze aanbesteding geschiedt bij inschrijving en opbod, volgens 433 der algemeene voorschriften, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van hinnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, bij de ontvangers-griffier van al de calamiteuse polders, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijiioff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Van den 9den tot en met den 4.den dag vóór de beste ding, met uitzondering van den Zondag, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg voor de werken in het algemeen, en hij de arrondissements-ingenieurs te Goes, tc Zierilczee, te Middelburg, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. Tï 5E. De gegadigden worden verzocht overeenkomstig de voorwaarden volledige biljetten in te leveren, aandui dende de namen en voornamen (voluit), het beroep en de woonplaats van hen en van hunne borgen, het nommer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte biljetten zijn te bekomen hij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Au er. Middelburg April. Woensdag heeft de opening plaats gehad der Dinsdag ingeleverde stembiljetten ter verkiezing, bij herstemming tusscken mr. D. de Ruiter Zylker en mr. B. J. Gratama, van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofd-kiesdistrict Appingadam. Eerstgenoemde is zooals wij in de meeste exemplaren der laatste editie van ons vorig nommer reeds mededeelden met 1062 van de 1742 uitgebrachte stemmen gekozen. traagde, is weggenomen. Dc ontbrekende f5000 is door subsidiën der belanghebbende gemeenten en polders bijeengebracht. Ook is door enkele polders reeds subsidie verleend voor het leggen van een steenweg van Waterlandkerkje naar Waterland Oudeman (België), en men verwacht dat binnen kort ook daarvoor het gekeele kapitaal aan wezig zal zijn en tot de uitvoering zal kunnen worden overgegaan. In het 3° gedeelte der „Politieke beschouwingen" is het buitenlandsch beleid van graaf van Zuylen nagegaan. Thans heeft de Politieke beschouwer in n°. 5 zijn onder zoek voortgezet, naar aanleiding van het Oranjeboek. Ook dit gedeelte is doodend. Met g-roote kalmte wordt nagegaan wat uit die beschei den blijkt, en het slot is „Niet aan den heer van Zuylen, maar aan den Oostenrijkschen minister von Beust heeft Europa het behoud van den vrede, welken de onhan digheid van onzen minister in gevaar had gebracht, te danken." Terecht schrijft daarom graaf Reventera te St. Petershurg op 23/11 April 1867 aan dien staatsman „Depuis que vous avez essayéle premierde faciliter une trans action entre les puissances intéressées clans la queslion du Luxembourgun soujle de paix et de conqilialion semble dissiper les nuagesqui couoraient F horizon polilique. „J'en puise la conviction dans la langage du prince Gortchukoic qui a suli depuis quetques jours une modijicalion sensible." In gelijken geest schrijft hem op 30 April 1867 graaf Apponyi„Le prince de la Tour d'Auvergne rendpleine justice au bon vouloir empressé témoigné par la reine et par lord Stanley en faveur de la cause de la paix mais il attribue la plus large part dans la réussite aux efforts zélésj^t persévé- rans du eahinet-impèrialdont la conduite amicale d ce que mon collègue ne cesse de me direest vivement appréciée a Paris.'1 Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen hield gisteren eene vergadering tot behandeling van een nieuw ontwerp van wet voor die instelling, welke arbeid echter nog niet is afgeloopen, maar in eene volgende vergade ring zal worden voortgezet. De belangrijkste afwijkingen van den bestaanden toe- stand, waartoe de nieuwe wet, voor zoover de artikelen reeds zijn goedgekeurd, leiden zal, bestaan hierin, dat aan de directeuren en leden voortaan de gelegenheid zal worden gegeven in afdeelingen werkzaam te zijn, en dat van de leden die te Middelburg wonen voortaan eene jaarlijksche bijdrage van f 5 zal worden gevorderd. Aan leden die buiten Middelburg, doch binnen het rijk wonen, wordt in hunne keus gelaten of zij die contributie al dan niet wenschen te betalen; in het eerste geval zullen zij kosteloos een exemplaar ontvangen van de door het ge nootschap uit te geven werken. Insgelijks zullen de te Middelburg wonende leden, die vóór de invoering der nieuwe wet benoemd zijn, indien de daaromtrent voorge stelde bepaling wordt aangenomen, vrijheid hebben zich van de voldoening der contributie te verschoonen. Men meldt ons uit het voormalig vierde district dezer provincie dat het bezwaar, hetwelk de begrinding van den weg van Oostburg naar Waterlandkerkje ver- Volgens het Utrechtsch dagblad is nog eene gewichtige toetreding tot de „verklaring aan de tweede kamer" te vermeldendie van den luitenant-generaal der cavalerie Storm de Grave. Ook heeft de president der arrondisse- mcnts-reclitbank te Amersfoort zich daarmede vereenigd. Adliaesiën van den burgemeester van Vlissingen met een tal andere voorname ingezetenen; eenige uit Tiel> Haarlem, 's Hage, 's Hertogenbosch, 's Heerenberg, Hen gelo, Hoorn enz. zijn sinds Woensdag of dezer dagen ingekomen. Volgens bericht in de Staatscourant van Woensdag zal Z. M. de koning op Woensdag 22 April a., des morgens te half tien uren, in het paleis te Amsterdam audiëntie verleenenaan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Donderdag 23 April, te half tien uren, aan particulieren. De uitreiking der eereblijken aan de bekroonde Neder- landsche inzenders op de tentoonstelling, ten vorigen jare te Parijs gehouden, heeft gisteren te Amsterdam plaats gehad. Het Paleis voor volksvlijt was voor deze gelegen heid buitengewoon versierd. Aan de oostzijde was een troon opgericht die door de Nederlandsche en Oranje kleuren gedecoreerd was en met attributen van nijver heid en kunst prijkte. Daartegenover was een decoratie van Fransche vlaggen en hot Fransche wapen aan gebracht. Te half twee uren trad de prins van Oranje met de ministers en Fransche gezant, onder het spelen der volks liederen van beide natiën, de zaal binnen. De vergadering werd geopend door den minister van hinnenlandsche zaken, waarop het verslag van den voor zitter der hoofdcommissie volgde. Onmiddellijk daarna nam de prins van Oranje het woord en zeide het volgende „Mijne Heeren „Aan den voorzitter der Nederlandsche hoofdcommissie breng ik mijn dank voor het uitgebracht verslag, hetwelk een duidelijk overzicht gaf van Nederlands aandeel in de wereldtentoonstelling van 1867. „Het was met groot genoegen, dat ik de taak aan vaardde, mij door den koning toevertrouwd, van als eere-voorzitter deel te nemen aan uwe werkzaamheden, mijne heeren, leden der hoofdcommissie; en met niet minder genoegen heb ik mij, bij mijn herhaald bezoek te Parijs zoowel als bij ons samenzijn hier te lande, kunnen overtuigen, hoeveel zorg en inspanning door u aan die zaak is ten koste gelegd en met welken ge- wenschten uitslag. „Het keizerlijk Fransche gouvernement heeft de ge legenheid gegeven tot den vierden wedstrijd van vele volken,op het gebied van landbouw, nijverheid en kunst; een wedstrijd op zóo groote schaal en met zoo onbe krompen hulpmiddelen, als nog niet was gevierd. Het verdient daarvoor den dank van alle andere staten. „Ik verheug mij van harte dat ons geliefd vaderland met eere aan dien wedstrijd heeft deelgenomen. „De aard en het getal der eereblijken, door de jury aan Nederlandsche inzenders toegekend, geven daarvan het duidelijkste bewijs. „Zeer gaarne voldoe ik dus aan het verzoek, dat mij door zijner majesteits regeering werd gedaan, om die eereblijken te overhandigen aan hen, die ze zoo wel heb ben verdiend, Het gebouw waarin wij ons bevinden, aan de volksvlijt gewijd, en een der schoonste sieraden van de nijvere hoofdstad, wier bloei en welvaart mij nauw aan tiet harte gaan, was boven alle voor deze plechtig heid als aangewezen. „Ik noodig thans de heeren bekroonden uit, zicli op de tribune te vervoegen, naarmate hunne namen zullen worden gelezen." Ten slotte werd door den minister van hinnenlandsche zaken dank gezegd aan Z.K.H.voor zijne belangstelling en medewerkingaan de Fransche regeeriug voor het ontwerpen en uitvoeren der tentoonstelling, en aan de hoofdcommissie voor de wijze waarop zij hare taak heeft vervuld. Met wijziging van de beschikkingen van 17 Mei, 24 September en 30 December 1867 is, te rekenen van 1 Mei e. k. aan den spoorweg-opziener W. D. Eeltjes, met bet dagelijksch toezicht op de lijnen BredaBoxtel Vught en Eindhoven, BredaMoerdijk en Tilburg Turnhout belast, Breda als standplaats aangewezen. Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren L. Alma Tadcma, kunst schilder, te Brussel; dr. E. II. von Baumhauer,hoogleeraar, te Haarlem; M. Coster, fabrikant, te Parijs; H. L. Entho ven, fabrikant, te 's Gravenhage; Chs. Faider, eerste advocaat-generaal hij het hof van cassatie, te Brussel A. Hohwii, fabrikant, te Amsterdam; A. A. G. Iterson, directeur der stearine-fabriek, te Gouda. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Culenborg de heer A. L. van der Niepoort, thans ontvanger derzelfde middelen te Sloten. Kerknieuws. Te Vrouwepolder is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen de lieer W. Callenbach C.Oz., thans predikant te Gaastmeer c. a. Onderwijs. De gemeenteraad van Goes heeft eergisteren het ver zoek van mejufvrouw L. J. ILardenberg, om eervol ontslag als hoofdonderwijzeres aan de armen-bewaar- school, toegestaan en in hare plaats benoemd mejufvrouw P. Ileijblom, van Rotterdam. fiemeiigde berichten. Gisteren nacht te ongeveer drie uren is brand ontstaan in een onlangs nieuw gebouwd schuurtje met stalling achter deTeerpakhuizen alhier, toebehoorende aanPieter de Hamer en aan zijne woning grenzende. Op het brandalarm der nachtwacht waren de brandweer en schutterij, alsmede de burgemeester, spoedig daar ter plaatse tegenwoordig. Te vijf uren was de brand geheel gebluscht en kon de laatste der gewerkt hebbende brand spuiten (spuit C, die ook het eerst water had gegeven)

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1