MIDDELBURGSCHE COURANT. W N°' <50. Dinsdag 1868. 14 April. Editie van Maandag avond 8 uren. middelburg 13 April. Als leden der provinciale staten van Zeeland moeten met den eersten Dinsdag der maand Juli a. aftreden uit het hoofdkiesdistrictMiddelburg: de heeren G.J. Sprenger, mr. T. A. Lambrechtsen, mr. A. M. Becius, dr. J. W. Cal- lenfels, te Vlissingen, en jhr. P. D. van Citters; uit liet hoofdkiesdistrict Zierikzee: de heeren mr. J. Moolen- burgh, te Zierikzee, J. van der Have Cz., te Ouwerkerk, en C. van der Vliet Dz., te Zierikzee; uit het hoofdkies district Tholen: de heeren jhr. F. C. de Casembroot en M. W. J. de Visser, te Tholen;uit het hoofdkiesdistrict Goesde heeren mr. M. P. Blaaubeen, A. Kakebeeke Jz., beiden te Goes, J. P. T. Buteux, te Heinkenszand, en I. G. J. van den Bosch, te Wolfaartsdijk; uithethoofd- kiesdistrict Sluisde heeren 1. C. O.Benteyn, telJzcndijke, mr. J. E. Risseeuw, te Oostburg, en J. M. Ilennequin, te Sluis; uit het hoofdkiesdistrict Hulst: de heeren dr. H. J. van Eek, te Axel, mr. F. van Doinse, te Hulst, mr. J. P. Dronkers, te Neuzen, en dr. L.H.Jansen,te Axel. Uit het college van gedeputeerde staten zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren jhr. P. D. van Citters, mr. T. A. Lambrechtsen, mr. A. M. Becius, alsmede het buitengewoon lid mr. W. Ph. Vis. Do gemeenteraad van VI issingen hield eergisteren eene zitting, waarvan wij het gewoon verslag ten deele in dit en ten deele in ons volgend nommer opnemen. Een der belangrijkste punten van behandeling, dat voorkomt in liet heden niet opgenomen gedeelte van het verslag, is een verzoek van W. M. Mol, geboren Lucas, die onderstand verzoekt uit het te Vlissingen bestaande fonds„arme zeemans- en visschersbeurs." Dit verzoek is beschouwd als niet te behooren tot de competentie van den raad, aangezien er eene commissie van beheer over genoemd fonds bestaat. Deze commissie wordt slechts door éen lid, de burgemeester, vertegenwoordigd, daar de andere leden allen overleden zijn. Tot dusver werd zij niet aangevuld, ook in verband met de onzen lezers bekende aanhangige plannen om het fonds eene andere bestemming te geven, namelijk het te doen strek ken tot een pensioenfonds voor ambtenaren enz. Thans echter heeft een der leden voorgesteld en is in principe aangenomen, de commissie van beheer, niettegenstaande de voorgenomen reorganisatie, aan te vullen. Daartoe zal in eene volgende zitting worden overgegaan. De conclusie van het rapport der commissie in wier handen is gesteld het in de vorige zitting ingekomen adres van eenige broodbakkers tot afschaffing van de broodweging, strekt om de in werking zijnde verorde ningen op het keuren en wegen van brood binnen de gemeente Vlissingen van 17 November 1856,20 Februari 1858 en 30 November 1861, als strijdig met de wet, buiten werking te stellen. Over deze conclussie zal iD eene volgende zitting worden beraadslaagd. Zaterdag is een belangrijke val ontstaan aan den zee dijk van den Vlietepolder, tussehen de Oostnol en de Nieuw-Noord-Bevelandpolder. De val is ruim 200 el lang, en nadert bij dijkperceel 13 tot op 6 el van de buitenkruin lijn. Waar men vroeger langs den voet der steenglooiing bij laagwater nagenoeg droogvoets kon gaan, staat thans 10 el water. Vermits achter den val een inlaagdijk ligt bestaat er naar men ons meldt geen dadelijk gevaan „Zaterdag zoo meldt men ons uit het voormalig vierde district dezer provincie is te Oostburg aan besteed het leggen van een grindweg van de kom der gemeente Waterlandkerkje tot de kom der gemeente Oostburg, waarvan de heer Tholens, aannemer van publieke werken te Hoek, voor f 30,800 aannemer is geworden. „Gewichtige financieclc bezwaren staan aan de uitvoe ring van dat werk nog in den weg, zoodat de goedkeu ring niet dadelijk is kunnen worden gegeven. Mochten die bezwaren overwonnen worden, dan zou men tot de uitvoering spoedig kunnen overgaan. De voltooiing van dezen weg zou aan de polders Eiland enBrandkreek, de mogelijkheid verschaffen om den verbindingsweg te maken van Waterland Oudeman tot op Waterlandkerkje, die bij het bestuur dier polders reeds lang in ernstige overweging is, en alzoo aan de bewoners dier streek zoowel als aan die van het overige deel van het vierde district, een zoozeer gewenscht nieuw communicatie middel met België verschaffen." Den volgenden brief uit 's Hage gedagteekend 10 dezer, ontvingen wij Zaterdag eerst toen ons blad reeds ter perse was. „Het gerucht, door de Arnhemsche courant medege deeld, liep hier reeds lang, zonder dat ik het de moeite waard achtte er u kennis van te geven. Meer dan eens hoorde ik verzekeren dat de graven van Zuylen en Scliim- molpenninckuithet,methen maar niet alleen om hen ter dood veroordeelde ministerie, zouden treden. Men voegde er zelfs bij dat de graaf van Zuylen als gezant naar St. Petersburg zou gaan, wijl onze vertegenwoor diger bij het Russische hof die betrekking verwisselen zou met het gezantschap te Londen, hetwelk, al werd de „logen" ook nog zoo „infaam" gevonden, toch niet voor den redder van den Europeeschen vrede schijnt weg gelegd te zijn. Verder dat graaf Rutger Jan bestemd was om de Overijselaars als commissaris des konings gelukkig te gaan maken. „Op welken grond nu op eens dat gerucht geloof waardiger wordt geacht dan vroeger, verklaar ik niet te begrijpen. Vooral als ik in aanmerking neem van welke zijde het 'teerst gekomen is. Het zijn namelijk de vrien den van het ministerie die er het meest van spraken. De tijdsbepaling der Arhemsche echter is splinternieuw; vóór de bijeenkomst der tweede kamer na het paasch- reces, heet het nu, zou do reconstructie van het kabinet plaats hebben. Vroeger zeide men na de behandeling der begrootingswetten, en hetzij men daarmeê, al dan niet, de stoute oppositie tot wat zachtmoedigheid hoopte te stemmen, zóóveel is zeker dat dat de t w e e stappen moesten beduiden, welke het ministerie, volgons de mystericuse orakeltaal van het blad (dat niet zijn orgaan, maar toch nog al aardig op de hoogte is) voor nemens was te doen, zoo de kamer slechts éen stap deed om tot eene verzoening te geraken. „Al te maal, ik behoef het u nauwelijks te zeggen, mannetjes in de maan, waardoor de liberale meerderheid der kamer zich, evenmin als door hot getier en geschimp der ministeriecle enfants ierriblesvan haar zuiver stand punt en van den koninklijken weg zal laten afbrengen. „Als er werkelijk toch iets aan mocht zijn van hetgeen de Arnhemsche meent te mogen verwachten, hoop ik u bij tijds te kunnen informeeren. Een ding zou ik echter in't geheel niet begrijpen dac men namelijk, bij eene reconstructie van het bouwvallig ministerie, Hasselman maar niet te gelijk trachtte te vervangen. Het mi nisterie van koloniën is ongetwijfeld een van de slechtst bezette departementen onder de tegenwoor dige bcdeeling. Do ambtenaren van zijne excellentie zouden daarvan wonderlijke staaltjes kunnen vertel len, zoowel die eene natuurlijk het dichtst bij den minister, op wiens kompas de heer Hasselman veilig meent te kunnen zeilen, als die anderen, voor wie hot juist daarom aan het ministerie al te unheimisch wordt. Bewijsonder de sollicitanten naar de betrek king van secretaris dezer gemeente, onlangs door het overlijden van den heer Wintgens opengevallen, be vinden zich niet minder dan vier hoofdambtenaren van het departement van koloniën." In het Utrechtseh dagblad van Zaterdag leest men: „De ijver in het toetreden tot de „verklaring aan de tweede kamer," verflauwt niet. Te Leiden heeft de kies- vereeniging Nederland en Oranje zich met eenparige stemmen daarmede vereenigd; te Goes, een aantal aan zienlijke ingezetenen en op éen substituut-griffier na, al de leden der arrondissements-rechtbank. Te Breda en in de omstreken vindt de verklaring ook vrij wat bij val adhaesiën uit Deventer, uit Drenthe, uit Zuidhorn en Winschoten ontbreken niet." In het nommer van gisteren wordt gemeld: „Te Leeuw arden zijn een aantal leden der provinciale staten en van dè rechterlijke macht, nevens andere aanzienlijke inge zetenen, tot de „verklaring aan de tweede kamer" toege treden. Ook van de bewoners van het platteland komen adhaesiën in, uit den Tielerwaard, uit het kanton lleus- dén, uit de omstreken van Dordrecht, enz." Den 11 dezer heeft aan het departement van binnen- nenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst met Italië tot regeling van den toestand der naamlooze vennootschappen van het eene in het andere land. Slaatscour Benoemingen en besluiten ridderorden. Vergunning verleend aan den kolonel van den generalen staf J. A. Besier, chef van het topo- graphisch bureau bij het ministerie van oorlog, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Vlissingen de heer P. Forbes Wels. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Almelo de heer W. F. Mensing, thans surnumerair der registratie en domeinen. marine. Op verzoek met den 15 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse jhr. G. A. van Nispen; en bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse C. Vreede. leger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f 1375 'sjaars, met inbegrip eener toelage van f 75, aan den majoor S. Pijpers, onderdirecteur in het wapen depót te Gorinchem, wien thans de rang van luitenant kolonel is toegekend. Belast met het bevel over het 8« regiment infanterie de luitenant-kolonel P. H J. Hoogeveen, van het korps. Benoemd bij het 8« regiment infanterie tot luitenant- kolonel de majoor R. M. Verniers van der Loeff, van het korpsen tot majoor de kapitein P klasse G. B. C. Stoop, van het regiment grenadiers en jagers. Overgeplaatst in rang bij het regiment grenadiers en jagers do kapitein II. E. J. Heymans, van het 2° regiment infanterie. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van België te Soerabaija de heer J. Kervel. Kerknieuws. Zondag der vorige week heeft de van Schore en Vlake naar Bourtange (classis Winschoten) beroepen predikant W. Winsemius op zijne nieuwe standplaats zijn werk aanvaard met eene rede over Efez. III: 17a. In de jl Woensdag gehouden vergadering van den algemeenen kerkeraad der Ncderduitsche hervormde gemeente te Leiden is de uitslag medegedeeld van de gehouden verkiezingen tot samenstelling van het kies college ter beroeping van predikanten en ter benoeming van ouderlingen en diakenen. De 82 verkozen leden zijn alle candidaten van het kiescollegeGeloof en Belijdenis, waarvan prof. Rutgers voorzitter is. Ifarinc en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, onder bevel van den luitenant ter zee 1« klasse J. B. Everwijn, is in den namiddag van den 10 dezer van de reede van Helle- voetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar de kust van Guinea. In de Staatscourant van Zondag en Maandag is opgenomen een algemeene staat nopens den afloop van de lichting der nationale militie van 1867. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft jl. Zater dag de volgende arresten uitgesproken Marinus van de Perel, oud 27 jaren, arbeider, wonende te Biezelinge, gemeente Kapelle beklaagd als zou hij op den 20 November jl., des avonds tussehen 6 en 7 uren, te Biezelinge, gemeente Kapelle, arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend een zwart vest, waarin zich een bankbiljet van 40 gulden bevond, uit de woning en ten nadeele van Jacobus de Wit is door het hof niet-schuldig verklaard aan den ten laste gclegden dief stal van een bankbiljet van f 40, en daarvan vrijgespro ken, maar schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf van 3 maanden, alsmede in de kosten der procedure. Pieter de Jonge, oud 18 jaren, vrachtrijder, wonende te Ovezande beklaagd als zou hij tien linnen graan zakken, welke hem op 27 September jl. in zijne hoedanig heid als vrachtrijder, door Abraham de Munck te Baarland zijn toevertrouwd, ten einde daarmede aardappelen te halen bij den drooger in de meestoof te Nisse, Johannes Dane, welke aardappelen de beklaagde echter niet heeft gehaald, niet teruggegeven maar zich arglistig toege ëigend hebben is niet-schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, op grond, dat het hof de overtui ging niet heeft verkregen dat er diefstal van zakken door, of zelfs terhandstelling aan den beschuldigde heeft plaats gehad; de kosten der procedure te dragen door den staat. Cornelis Ketting, oud 10 jaren, en Adriana van Beveren, vrouw van Leendert Ketting, oud 33 jaren, arbeidster, beide wonende te Sint Anualandbeklaagd als zou de eerste in den avon 1 van 18 Januari jl., om streeks 7 uren of later, uit het woenbv.!:, d uitmakende der door C. van de Klooster, winkelier t Shit Anualand, bewoonde huizing, ten diens nadêélc 5 gezout::r Bchel- visschen, ter waarde van 25 cent, arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend, en als zou de tweede die visschen, wetende dat zij door diefstal verkregen waren, hebben aangenomen en onder zich gehouden zijn op de aan hen behoorlijk gedane dagvaarding niet ter open bare terechtzitting verschenen. Het hof heeft bevolen, dat de beschuldigden andermaal zullen worden gedag-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1