OÜRANT. N°' 58. Zaterdag Ötnticnlcmïr. 1868. 11 April. Editie van Vrijdag avond 8 uren. publicatie. hoofdelijke omslag. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend: dat ter voldoening aan art. 264 der wet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85), ter secretarie der gemeente gedurende veertien dagen, te rekenen van Donderdag den 2 dezer maand, voor een ieder ter lezing is nederge- legd, het kohier van den hoofclelijken omslag voor het jaar 1868; en dat ieder aangeslagene bezwaren tegen zijn aanslag kan inbrengen bij den raad, binnen den tijd voor bet ter lezing leggen bepaald, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 1 April 1868. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. F0RBES VVELS. I'CIILICATIE. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlisslnjcn, Brengen tor kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1868, die door den militieraad voorden dienst der militie zijn aangewezen of omtrent welke nog geene uitspraak is gedaan, dat die raad op Dinsdag den L4 April 1868, des voormiddags te 91 uren, te Middelburg in de Abdij, eene tweede zitting zal houden, om uitspraak te doen omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, alsmede omtrent hen, die als plaatsvervangers of nommerverwisselaars verlan gen op te treden, en dat, bijaldien nopens hunne redenen van vrijstelling nog geene uitspraak is gedaan of zij zich in den dienst der militie wenschen te doen vervangen, zij op gemelden tijd voor den militieraad moeten verschij nen, vergezeld van de personen, die als plaatsvervangers of nommerverwisselaars voor hen verlangen op te treden, en voorzien van de navolgende stukken 1. wat den plaatsvervanger betreft a. van een getuigschrift, dat hij is ingezeten, onge huwd of kinderloos weduwnaar, niet beneden de 21 jaren oud, en dat hij een goed gedrag heeft geleid. (Dit ge tuigschrift wordt afgegeven door den burgemeester.) 4. van het bewijs, dat bij zijne plichten ten aanzien van de militie heeft volbracht, of dat hij er geen te vol brengen had c. indien hij vroeger als militair of op's lands vloot mocht hebben gediend, van een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den kommandant van het korps, waarbij hij laatstelijk heeft gediend. (Dit getuigschrift kan bij dien kommandant worden aangevraagd.) d. zoo hij minderjarig is, van een bewijs van de toe stemming van zijn vader of voogd, om als plaatsvervanger op te treden. 2. wat den nummerverwisselanr betreft: a. van een bewijs, afgegeven door den burgemeester der gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven 'en onder anderen inhoudende, dat hij tot dusverre tot geenen dienst bij de militie is verplicht geweest; b. van de hierboven onder lett. u en d vermelde stuk ken; c. zoo hij voor de militie is ingeschreven binnen eene gemeente van een ander militie-district dan waartoe de loteling behoort, wiens dienst hij verlangt waar te nemen, van een door den voorzitter van den militieraad van dat district afgegeven uittreksel uit het iotingsregister, waarop hij voorkomt, bevattende de daarin te zijnen aanzien vermelde opgaven. Nadat de persoon, die als plaatsvervanger of num- merverwisselaar zal optreden, als zoodanig is toegelaten, zal door of van wege den loteling, die zich doet vervan gen, aan den militieraad moeten worden overgelegd een afschrift van de notariecle acte van overeenkomst over den vervanging in den dienst. Tot afgifte van de stukken, hierboven onder 1 a en d en 2o bedoeld, zal op Woensdag den 8 April e. k., des voormiddags van 10 tot 12 uren, in een der localen van het raadhuis zitting' worden gehouden. Die als plaats vervanger verlangt op te treden, zal alsdan vergezeld moeten zijn van twee hij den burgemeester ter bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte verklaring omtrent het i gedrag enz. van den plaatsvervanger kunnen afleggen j en onderteekenen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 1 April 1868. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Middelburg lO April. Wij vernemen dat bij de regeering het voornemen be staat om van de Zeeuwsehe spoorweglijn alleen het gedeelte Bergen op Zoom -Goes omstreeks 1 Juli te openen. Van het plan om de treinen dan ook tot het Sloe te doen doorloopen is men teruggekomen. Deze wijziging van het eerst opgevatte en lang in overweging geweest zijnde plan is indien wij goed ingelicht zijn, en wij meenen dat dit het geval is gegrond op de kosten die voor het maken van aanlegplaatsen aan het Sloe en andere voor de exploitatie noodige werken zonden gevorderd worden, en is niet het gevolg van een betrekkelijk de onteigening van een dijk tusschen de Nieuw- en Westkraaijert-polders gerezen bezwaar. Gisteren is te s Ilage aanbesteed het bouwen van eene steenen uitwateringsluis bewesten Vlissingen, een buitenboezem en een gedeelte van een hinnenboezem, en een gedeelte van den Middelburg-Vlissingschen water gang. Er waren 19 inschrijvingen ingekomen, te weten J. Kalisch te Sliedrecht en A. van Poperen te Bruinisse, voor f 174,680; J. G. van den Elshout te Maastricht, voor f 170,000; J. C. van den Heuvel te Oudenburg, voor f 148,600; A. B. van Tienhoven te Werkendam, voor f 135,000; J. Keugel te Rotterdam, voor f 129,000; J. Eleubuurt en H. lieerde te Bruinisse, voor f 122,700; G. van der Vrede te Neuzen, voor f 1 '20,000G. E. Kam- schreur te Vlissingen en M. van Man rik Brumme, voor 119,770; J. Filis te Vlissingen, voor 118,964; C. de Jong Cz. te Ameide, voor 118,400; A. Visser Pz. te Sliedrecht, voor 116,000D. Broekman te Hardinx- veld, voor f 116,000; J. A. A. Houben te Maastricht, voor 115,900; .7. de Borst te Drunen, voor/T14,000C. J. van Uije te Middelburg, voor 111,900; K. van Sprang te Sliedrecht, voor f 108,200; J. Kooij te Amsterdam, voor f 107.900W. den Boer te Goes, voor f 98,900G. van Dam te Rotterdam, voor 97,200; zoodat de minste inschrijving was van den heer G. van Dam te Rotterdam, voor f 97,200. De tentoonstelling van schilderijen, tcekeningen enz. welke door de zorg van het bestuur der Vereeniging voor volksvermaken en de welwillendheid van zeer vele ingezetenen is tot stand gekomen, en sedert een tiental dagen reeds op het raadhuis alhier geopend is, schijnt nog niet die belangstelling to wekken welke men zich mocht voorstellen. En toch bevinden zich daar vele stukken die de bezichtiging overwaard zijn, sommige zelfs van niet geringe kunstwaarde, eu het geheel is uitmuntend gearrangeerd. Het houden van degelijke tentoonstellingen is moge lijk een der best gekozen middelen waarmede dc Ver eeniging voor volksvermaken tot heden ter bevordering van haar doel is werkzaam geweest, en het zou alzoo dubbel te betreuren zijn indien het blijken mocht dat deze poging bij het publick geen voldoende waardeering vond. Wij vernemen dat de heer Kirwald, directeur der Zangvereeniging en muziekonderwijzer te Goes, benoemd is tot directeur der zangvereeniging „Tot oefening en uitspanning," tot directeur der zangschool van de „Ver eeniging tot bevordering der toonkunst", en tot orchest- directeur van het muziekgezelschap „Uit kunstliefde", alle instellingen in deze gemeente gevestigd. Aan de Arnh. courant wordt uit 'sIlage geschreven: Rrrrl ein anderes zooals de Berlijnsche Guck- kastner zegt. Uit zeer goede bronnen kan iku mededeelen dat er eene nieuwe, geheel onverwachte evolutie van ons ministerie op handen is. Vroeger hadden de leden van het kabinet elkander onverbreekbare trouw gezworen. Vandaar het collectieve ontslag. De heer Heemskerk heeft herhaaldelijk op dat „echtconstitutioneelebeginsel" gewezen. Doch hoe echt ook, zou men dat beginsel nu over boord werpen. De graaf van Zuylen zou thans posi tief zijne portefeuille nederleggen, en wel voor de kamer weder bijeenkomt. De graaf-financier Schimmelpenninck zou ook eindelijk bemerken, dat hij best doetdat voorbeeld te volgen. Ik meen u zelfs reeds de opvolgers van beiden te kunnen noemen. Zij zouden zijn de heeren W. van Goltstein en du Marcliie van Voorthuysen. De minister van koloniën voelt eveneens zijne zwakte, doch de heer Heemskerk en zijne overige aanblijvende ambtgenooten moeten trachten hem dit uit het hoofd te praten. Wel weten zij, dat ook de heer Hasselman zeer bedreigd is, doch men heeft nog niemand gevonden, die de nalaten schap Mijer-Trakranen-Hasselman wil aanvaarden. Boven dien kan het nog eenigen tijd duren, vóór de eigenlijke discussie over de koloniën aanvangt. En een lid van het tegenwoordige ministerie wint genoeg, al wint hij niet dan tijd."" In de gemeenteraadszitting van Amsterdam vaneergis- tereniso. a.aan deorde gesteld de conclusie der raadscom missie, bestaande uit de heeren P. N. Muller, A. de Vries, R. Fcith, E. N. Rahusen en J. G. Rijnders, benoemd tot het uitbrengen van praeadvies over de quaestie der makelaardij. Naar aanleiding toch van het adres, door den gemeenteraad van Rotterdam aan den koning inge diend, waarbij de vrijverklaring der makelaardij is gevraagd, heeft de minister van justitie ook het advies van den gemeenteraad van Amsterdam over deze aange legenheid gevraagd. De commissie stelde voor, dat de raad zou besluiten den minister te antwoorden: 1. dat hij zich onbevoegd verklaart om een advies te geven over de vraag of het algemeen handelsbelang het voorbestaan der makelaardij vordert op de wijze waarop zij thans wettelijk geregeld is; 2. daarb j te kennen te geven, dat- de raad van oordeel is, dat, in geval de makelaardij mocht worden gehandhaafd, liet in het belang der make laars, voor de eer van het gemeentebestuur en voor de handhaving van het gezag dringend noodzakelijk is, dat de' gemeentebesturen van de aanstelling der en van het. toezicht op de makelaars worden ontheven. De conclusie tot onbevoegdverklaring werd na uit voerige gedachten wisseling ten slotte door den raad met 19 tegen 18 stemmen aangenomen, de tweede conclusie zonder hoofdelijke omvraag. Het te Amsterdam verschijnende, aan handel en scheepvaart gewijde blad Onze Vlag behelst een uitvoe rig' opstel over de „vrije makelaardij", welk opstel geschreven is met het oog op het onlangs door eene com missie van den Amsterdamsehen gemeenteraad uitge brachte rapport over de vraag, of het algemeen handels belang het voortbestaan der makelaardij, zooals zij wet telijk is geregeld, blijft vorderen. Onze Vlag vereenigt zich niet met het praeadvies der commissie dat de raad zich onbevoegd verklare om die vraag te beslissenzij verlangt integendeel, dat de raad uitspraak zal doen, en wel ten gunste van de algeheele vrijlating der make laardij. Door die vrijlating, en daardoor alleen, kunnen, haars inziens, de tegenwoordige onregelmatigheden opgeheven er. toekomstige vermeden worden. Wij vernemen, dat op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken, alle pogingen in het werk zullen gesteld worden om de spoorweglijn GroningenWin schoten op den 3 Mei a. voor het publiek te kunnen openen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald 1. dat de commissie aan welke is opgedragen bet exarnj- neeren van hen, die het diploma bedoeld in art. 16 der wet

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1