MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 57. Donderdag W 1868. 9 April. 6innmlcmtr. Editie van Woensdag avond 8 uren. t*' PUBLICATIE. P O L I T I E. De Burgemeester on Wethouders van Vlissingej», Gelet op het besluit van de gedeputeerde staten van Zeeland, van den 15 Juli 1844, no. 1 (Provinciaal blad no. 87), houdende uitnoodiging om overeenkomstig 'skonings verlangen, de ingezetenen jaarlijks te herin neren, aan de bepalingen der wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21,) omtrent de viering der aan de open bare christelijke godsdienst gewijde dagen; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat bij die wet is bepaald als volgt Art. 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdiens tige feestdagen, als door de kerkgenootschappen van de christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrich t worden, welke de godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geene openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke regeering daartoe schriftelijk toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met open deuren verkoopen. Art. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren dor herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre deze binnen den besloten kring der gebouwen lig gende zijn, zullen moeten gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienzelfden tijd geenerliande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijken mogen plaats hebben. Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en hard draverijen, op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd worden, zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzon dering toe te staan, mits niet dan na volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. Art. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabij heid der gebouwen, tot den openbaren ceredienst bestemd en in het algemeen alles wat deze zoude kunnen hinder lijk zijn, voor te komen of te doen ophouden. Art. 6. Dat dé overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene geldboete van niet hooger dan vijf-en-twintig-gulden, ofmeteenc gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders, die buiten staat mochten zijn deze boeten te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal worden verdubbeld' en Wijders al de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de hérbergen of andere publieke plaatsen voor éehe maand gesloten. j, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 31 Maart 1868. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. FORBES WELS. middelburg 8 April. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 dezer, des avonds te half acht uren. Wij vernemen dat de concessie van het gedeelte van SluiskilNeuzen van den vroeger geprojecteerden spoor weg Neuzen—Mechelen thans aan den concessionaris van den spoorweg Gent—Sluiskil is overgegaan en dat er veel kans bestaat om den geheelen spoorweg van Neuzen naar Gent nu spoedig voltooid te zien. De spoorbaan van Sluiskil naar Sas van Gent is reeds bereden en die van laatstgenoemde plaats naar Gent is, gelijk men weet, reeds sedert geruimen tijd voltooid. IScnociniugcii en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw E. A. Zubli, predikant bij de Waalsehe gemeente te 's Gravenhage. eeeeteekenen. Verleend als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Lethée, dienaar van politie 3e klasse, en aan J. A. W. Kipp, te 's Gravenhage, wegens het met levensgevaar redden van een hoofdofficier, die aldaar op 28 Februari jl.te paard gezeten, in de gracht was gestort. koloniën. Op verzoek eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost- Indischen ambtenaar P. Jansen, laatstelijk eerste onder wijzer aan de gouvernements eerste lagere school te Djokdjokarta, thans met verlof hier te lande. pensioenen. Pensioen ten laste van den staat verleend, groot f 596, aan den eervol ontslagen adjunct-commies bij het departement van koloniën J. A. Prohn. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den luitenant-kolonel J. A. van der Muelen, kommandant der troepen en van het garnizoen in Suriname. onderwijs. Eervol ontslag verleend, tengevolge van zijn vertrek naar Java, aan den heer H. J. Hardeman, als leeraar aan de rijks-hooger burgerschool te Roermond, en als zoodanig benoemd dr. H. Onnen, tot dusver leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Sneek. einanciën. Eervol ontslag verleend aan de heeren C. de Beer en N. J. van Hattem, uit hunne betrekking van commies bij de administratie van de grootboeken der nationale schuld, behoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor hunne trouwe en goede diensten gedurende meer dan vijftig jaren den lande bewezen. Bevorderd bij genoemde administratie en bij het agent schap van het ministerie van financiën te Amsterdam: tot referendaris de heer J. W. Blaauw, thans hoofdcommies tot hoofdcommies de heeren J. Backer jr. en J. Geesink, thans commiezen; tot commies de heeren J. F. Wesseling, S. A. N. van Peterson Kamring en D. P. F. Dutilh, thans adjunct-commiezen; tot adjunct-commies de heeren F. A. van West, H. Ameschot, L. B. van Tienen, H. Oltmans, PI. W. Gerrebrands Czn., J. O. de Boer en G. J. van der Burgh, thans eerste klérken. Kerknieuws. Uit Velp wordt gemeld dat deheer V. J. Koningsbergen voor het beroep als predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Haarlem heeft bedankt. I&cclitzaken. Voor het provinciaal gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht Nicolaas Hendrik de Heer,'géborén te Rotterdam, wonende aan de Overtoom ónder Sloten, beschuldigd van bigamie of dubbel huwelijk. Vroeger te Rotterdam gehuwd, doch door den dood zijner vrouw weduwnaar geworden, was hij andermaal in den echt 'getreden. Daar hij met zijne tweede vrouw in oninih lééfde en zij te Hamburg was gaan wonen, heeft hij gemeend de ontbinding van zijn tweede huwelijk niet té Hióët'en afwachten, en is hij in Octóber 1867 te Sloten vóór de derde maal gehuwd. Zijne tweede en derde v'rbtiw waren béide tér terechtzitting als getuigen tegenwoordig. De advocaat-généraal 'inr.""J.' Spoóir 'requiréerde tègén hem tuchthuisstraf van zés jaren; de hem toégé voegde verde diger, mr. F. R. Croinmelib, wees op eenige verschoónende omstandigheden, en het hof veroordeelde item tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. fiemeiigde berichten. Twee personen, E. J.Pusenier en J.de Kindt, de eerste wonende te Clinge in Zeeland, de tweede té Clinge in België, zijn, als verdacht van te hebben deelgenomen aan den diefstal met inbraak bij den landbouwer Huijsen in de gemeente Axel, door de marécliausée in hechtenis genomen en Maandag naar het huis van arrest te Goes overgebracht. Meer dan honderd koopvaardijschepen, bijna van alle natiën, waren sedert twee maanden te Rammekens geankerd. Deze massa bodems, op gunstigen wind wach tende, gaven eene ongekende bedrijvigheid, daar de levensmiddelen voor de bemanning dagelijks met sloepen uit Vlissingen gebaald werden. Den 28 Maart zijn een groot aantal naar zee gezeild. Op de stoomboot Valpa- raiso, kapitein Geovanorits, 300 landverhuizers aan boord hebbende, werden dien dag door een roomsch catholiek priester, die zijne landgenooten tot hier uitgeleide deed, zeven paren in den echt verbonden. De jeugdige gelieven verklaarden tot zulk eene wijze van lm wel ij ks-voltrek king gedwongen te zijn, daar in hun land geen verlof daartoe te bekomen was, zonder te kunnen aantoonen dat bruid en bruidegom voor het minst 400 tlialer inko men bezaten. Op een der zeilende schepen beviel de vrouw van den kapitein van een tweeling, waardoor hij genood zaakt werd naar zijn ankerplaats terug te keeren. {Nieuws- en adoM. van Zeeuiosch Vlaanderen?) Ter gelegenheid van het 22sic landhuishoudkundig congres, in de laatste dagen van Juni te Roermond te houden, zal op een der congresdagen van wege de maat schappij van landbouw in Limburg eene luisterrijke ten toonstelling van vee plaats hebben. Er is sprake van het houden van een geschiedkundigen optocht, voorstellende den intocht van aartshertog Albert en gevolg, te Roer mond in den jare 1602. Volgens een bericht in de Nieuwe Rotterdamsche courant heeft het Rotterdamsche publiek een „walgelijk schouwspel" opgeleverd, tijdens Maandag avond de Zigeuners op het zeer drassige gedeelte naast het opge hoogde zandige gedeelte der Nieuwe veemarkt hunne zes tenten hadden opgeslagen. Twee of drie politie agenten wilden, durfden of konden niet beletten, dat jóngens zelfs de tenten openhaalden en beschadigden, totdat twee daarvan wier bewoners rustig daar binnen bleven omvervielen. Gisteren heeft de kamer van afgevaardigden in Saksen met eene meerderheid van twee derde der uitge brachte stemmen de doodstraf afgeschaft verklaard. -In den loop der vorige week zijn in verschillende Steden van Engeland vijf personen wegens moord ter dood gebracht. Het dagblad la Situation zal dezer dagen zijn bestaan eindigen. Gelijk men weet, werd dit te Parijs verschijnend blad onderhouden door den ex-koning van Hannover, wien het in korten tijd niet minder dan 300,000 franken gekost heeft. Er werden 105 exemplaren voor de abonnementen en 110 voor afzonderlijken verkoop gedrukt. Bij bet gerechtshof te Berlijn zijn de volgende zaken betreffende persdelicten behandeld: 1. De Staatsburger Zeitung. Deze gaf in haarnommer van 7 December een hoofdartikel, getiteld„De zegepraal der openbare opinie", waarin gesproken werd over het ontslag van den minister Van justitie, graaf zur Lippe. De drukker, tevens uit gever van het blad, werd veroordeeld tot 4 en de schrijver van het stuk tot 6 weken gevangenisstraf.2. De Soeial Democrat. In dat 'blad was den 5 Februari een artikel opgenomen betreffende eene vergadering van de vereeni- ging tot rechtsbescherming. In dat artikel werd eene vergelijking gemaakt tusschen de letter der wet op het recht van vereeniging en de interpretatie, die het ko ninklijk hoofdbestuur aan deze wet had gegeven, welke interpretatie als valsch, kunstmatig en derhalve als on aannemelijk werd voorgesteld. Dit werd door den rechter als eene beleediging beschouwd, op grond waarvan de redacteur tot eene boete van 20 tbalers werd veroor deeld.3. De Kladderadatsch. Deze gaf in het nommer van 1 December eene gravure, voorstellende eene scène uit Goethe's Faust. Het onderwerp daarvan was: Gretchen waarschuwt Faust tegen Mepliistopheles. De openbare autoriteit meende in de portretten der daarin voorgestelde personen eene bijzonder sprekende gelijkenis met graaf Bismarck,den minister van justitieen den bekenden afge vaardigde Twesten op te merken. Zoowel daaruit, als op grond van andere omstandigheden, werd er clan ook uit op-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1