Gemengde berichten. Den 27 Maart heett een dijkval en oeverafsehuiving plaats gehad bij den Kloosternol, district Scharendijke van den polder Schonwen, die eene lengte en eene breedte van omtrent 100 ellen verkreeg. De verdieping bedraagt 10 tot 15 ellen. Hoewel het vallen spoedig op hield, ging eene massa grond door den zwaren golfslag verloren. De commissaris des koninps en de hoofd-inge- nieur van den waterstaat in Zeeland hebben eergisteren het bedreigde punt in oogenschouw genomen. Tegen onmiddellijk gevaar is men reeds nagenoeg beveiligd. In den nacht van 20 Maart heeft ten huize van J. Huisen, rustend landbouwer, wonende aan den Axelschen straatweg, in de gemeente Axel, een brutale diefstal, met inbraak vergezeld, plaats gehad. Des avonds te ongeveer 10 uren, toen de bejaarde lieden reeds ter rust lagen, zij neenige personen het huis binnengedrongen en hebben zij, terwijl een hunner de bewoners onder dreigementen belette hun bed te verlaten, alles doorzocht en wat hun beviel, eetwaren niet uitgezonderd, zich toegeëigend. Na alzoo ruim 2 uren zich daarmede te hebben beziggehouden, zijn zij vertrokken, medenemende zoo men zegt, ongeveer f 3000 aan geld en geldswaardig papier of bankbiljetten. -- In de jl. Vrijdag te Grauw gehouden vergadering hebben de leden van den gemeenteraad, de heeren P.J.van den Eeckhout, A. Kouyzer, P. Lemsen, P. Staal en P. J. d'Haens, na het bespreken van hun vroeger geno men besluit, waarbij de schoolonderwijzer ter dier plaatse werd ontslagen, en liet overwegen van het daarop ver kregen resultaat, hun ontslag als lid van den raad inge diend. Zelfs was de heer I'. L. van lierenburgh, slechts vóór drie dagen als lid van den gemeenteraad beëedigd, zoo danig overtuigd van de billijkheid der handelwijze van den raad, dat hij mede onmiddellijk zijn ontslag aanbood. Alleen de burgemeester hield zich terug. - De laatste berichten omtrent de onlusten in Hene gouwen zijn geruststellend. De gendarmerie, bijgestaan door piketten cavalerie heeft ongeveer drie en twintig personen gearresteerd en te Charleroi in hechtenis gebracht. Volgens een bericht uit Charleroi van gisteren avond zou bij de onderzoekingen der justitie gebleken zijn dat onder de rustverstoorders geld is uitgedeeld. Volgens tijdingen uit Rome, van verschillende zijden ontvangen, lijdt paus Pius IXaan eene ingewands kwaal, welke gedurende de laatste dagen een vrij onrust barend karakter schijnt te hebben aangenomen Het Fransch officieus regeeringsorgaan la Patrie bevestigd deze berichten. Uit Genéve wordt gemeld dat de aldaar onder de werklieden plaats gehad hebbende manifestatiën tot geepe botsingen met de politie hebben geleid de vrees voor ongeregeldheden schijnt echter nog niet geweken. In verschillende Italiaansche steden worden volks vergaderingen gebonden en zijn adressen in omloop om te protesteeren tegen het door de regeering bij de verte genwoordiging ingediend wetsontwerp tot heffing eener, naar veler meening, zeer drukkende belasting op het gemaal. In de nabijheid van Marseille hebben do werklie den van eenige aldaar bestaande sigarenfabrieken het werk gestaakt en voorts onder het zingen der Marseil- laise optochten gehouden. De politie heeft zich wijselijk van alle tusschenkomst. onthouden, ofschoon do noodige maatregelen genomen en de troepen in de kazernen geconsigneerd waren. De verzamelde menigte is einde lijk bij het vallen van den avond uiteengegaan. Duitsche bladen bevatten liet verhaal van een vreeselijk ongeluk, dat in Wurtemberg op de spoorweg lijn naar Geissliugen is voorgevallen op 20 Maart des middags tnsschen twaalf en een uur. Do weg van Geisslingen naar Amstetten vormt eene sterke helling. Van den goedertrein van Amstetten naar eerstgenoemde plaats, uit 25 wagens bestaande, brak de derde wagen, die van Fransch maaksel en minder sterk dan do anderen was. De locomotief en tender zetten hun weg voort met een conducteur en een stoker; maar de22 wagens, die volgden enmeteenegroote vaart de hellingatdaalden, verbrijzelden in den schok, zoodat men over eene lengte van 5Ó0 ellen niets zag dan uiteengeslagen balken, planken, wielen, rails enz. Al de goederen waren uiteengerukt en vernield; ook verscheidene menschen zijn het slachtoffer van het onheil geworden. Men schrijft uit het noorden des rijks: Het aantal personen dat in 't begin der maand April e. k. uit het noorden des lands, inzonderheid Drenthe en Friesland, naar Amerika vertrekt, wordt op p. m. (100 begroot In onderscheiding van vroegere transporten, bevinden zich onder de thans vertrekkenden vele handwerkslieden, vooral timmerlui en metselaars; terwijl het getal gegoede personen ditmaal niet gering mag heet.en. Onder de gelei ders bevinden zich eenigen, die reeds 13 tot 16 jaren in 't nieuwe werelddeel hebben doorgebracht. Te Dublin zijn in de laatste dagen weder drie per sonen gearresteerd, verdacht van fenianisme. Ook te Cork is eene woeste bende een huis binnengedrongen om wapenen op te halen en te Buttcvant heeft men getracht de Protestansche kerk door eene zoogenaamde helsche machine in brand te steken. De doodstraf, over de schuldigverklaarde fenians Muilady en Thompson uitgesproken, is in ievenslangen dwangarbeid veranderd. Men vindt in de dagbladen eene opgaaf van de schadevergoedingen, dezer dagen door de jury van ont eigening te Parijs toegekend aan de eigenaien en de bewoners van huizen, welke geslecht moeten worden voorden aanleg der nieuwe straten de 1'Empeieur en van Réaumur. Aan verscheidene magazijnhouders zijn schadeloosstellingen van 200,000 tot 500,000 fr. toege legd; de aanzienlijkste vergoeding is echter te beurt gevallen aan den eigenaar van een der hoekhuizen van den boulevard der Capucines, namelijk 2,300,000 fr. (ter wijl bovendien eene vergoeding van 190,000 fr. aan den bewoner van het pereeel is geschonken). De in dit op zicht gelukkige, maar in een ander en gewichtiger op zicht beklagenswaardige eigenaar van liet bedoelde huis is de heer Henri Didier, afgevaardigde voor het depar tement de 1'Ariëge, die eenige weken geleden op het spreekgestoelte van liet wetgevend lichaam door eene vlaag van krankzinnigheid is overvallen, welke zijne overbrenging naar ecu geueeskundig gesticht noodzake lijk heeft gemaakt. Het Belgisch dagblad 1'Espiègle, hetwelk in een van zijne nommers den lieer Anspach, burgemeester van Brussel, beschuldigd had dat hij zich had laten oinkoopen door de ondernemers van de werken tot veibetering der Senne, is dezer dagen veroordeeld geworden tot het betalen van 10,000 fr. schadevergoeding. iiiii'üCi'IijUc slaiid. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 29 dezer: G. Wisse, weduwn. 48 j. met E. O. Verheul, jd. 40 j. D. J. Hollestelle, jm. 25 j. met C. Brieve, jd. 22 j. Th. C. G. liivière, weduwn. 37 j. met C. J A. Goethals, jd. 23 j. A. van Maale, jin. 27 j. met T. Groenhof, jd. 46 j. M. A. Boone, jm. met M. C. Pickaar, jd (Van 12 tot 2-t Maart.) Vlissin&kn. Bevallen: K. Mommaas, geb. Meijers, z. P. Step, geb. de Bruijne, z. S. H. Feijs, geb. Haarzakker, d. A. J. Luitvvieler, geb. Hamakers, z. J. Iiiemens, geb. van Poelje, z. L. M. Nijland, geb Sesee, d. C. Flissebaalje, geb. van den Broeke, z. J. lt. van Os, geb. Bleijenberg, d. P. M. de Bakker, geb. Bajens, d. Overleden: M. J. L. de Goeij, d. 17 m. J. B. Visser, z. 3 m. G. F. Schutz, d. 15 m. j. Iiiemens, z. 2 d. W. H. Kest, d. 1 j. Goks. Gehuwd: A. Frenlts, jm. 24 j. met J. de Graaff, jd. 22 jaren. Bevallen: C. Wijtcnburg, geb. Rooije, d. M. Burgs, geb. van de Rafelaar, d. Overleden: P. Meijers, z. 13 dagen. Zieiukzee. Gehuwd: P. B. van der Werf, jm. 18 j. met A. H. Bos, jd. 19 j. Bevallen W. M. Mol, geb. Feijtel, z. D. Goudzwaard, geb. van Ast, z. S. Wiltson, geb. Doeleman, d. G. Anker, geb. Iluson, z. J. W. van Dishoeck, geb. Wiltenburg, d. J. van 't Noordende, geb. Nestelaar, d. G Hooze, geb. Spee, z. J. Blankert, geb. Opperman, d. J. C. Rilibens, geb. Pieter, z. P. J. Verkaart, geb. Vingerhoed, z (levenl.) J. Luijek, geb. Verseput, z. Overleden M. Roskam, d. ruim 3 m. A. van Huizen, z. 2 jaren. Thermometers tand. 30Maart.'s av. 11 u. 40 gr. 31 'sinorg.7u.39gr.'simdd.lu.50gr.,sav.llii.41gr. lApril.'smorg.7 u.44 's uiidd. I u.53gr. Staten-generaal. TWEEDE KAMEU. Zitting van Zaterdag 28 Maart. Eindverslag; bepaling dag discussie; aangenomen wetsontwerpen. Het eindverslag is gereed over hoofdstuk V (binnen- landsche zaken) der staatsbegrooting voor 1868. De dag der beraadslagingen zal nader worden bepaald. Tegen aanstaanden Maandag te 11 uren zijn aan de orde gesteld de beraadslagingen over de volgende wetsont werpen: 1. tot vaststelling der Indische begrooting voor 1868; 2. tot wijziging der Indische begrooting voor 18673. bekrachtiging van een crediet, door den gou verneur-generaal geopend boven de Indische begrooting voor 18ó7. Op voorstel van den heer Fransen van de Putte werd besloten de West-Indische begrootingen eerst te behan delen, na ronddeeling der hieromtrent uit Suriname ont vangen stukken. Zonder beraadslaging worden aangenomen de wets ontwerpen: 1. tot beschikbaarstelling van gelden wegens verstrekkingen door liet departement van oorlog, dienst 1868; 2. tot verandering der grenzen tussclien de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Sloten; 3. idem tnsschen de gemeenten Oostzaan en Wijdewor- mer; 4 tot naturalisatie van 11 personen. Omtrent liet wetsontwerp tot naturalisatie van J. Draij- ton Lec te Seheveningen,ontstond eene woordenwisseling tnsschen de heeren Godefroi, van der Linden en den minister van justitie, omtrent de vraag of een Amerikaan, in een ander land genaturaliseerd, zijne nationaliteit blijft behouden. Door den minister van justitie werd aan de kamer eene verklaring overgelegd van den minister van justitie der Vereenigde staten, waaruit blijkt dat een Amerikaan, in een vreemd land genaturaliseerd, zijn eigen nationaliteit verliest. Op voorstel van den lieer van der Linden werd be sloten dit stuk te doen drukken en ronddeclen en in middels de beiaadslagingen over het wetsontwerp aan te houden. Zitting van Maandag, 30 Maart. Ingekomen wetsont werp, eindverslagenalgeineeiie beraadslagingen Indische begrooting. Is ingekomen een ontwerp van wet tot bekrachtiging van twee credieten door den gouverneur-generaal ge opend boven de Indische begiojting voor 1867. -Ver zonden naar de afdeelingen. Al do eindverslagen over de verschillende hoofdstuk ken der staatsbegrooting voor 18 >8 zijn gereed. De dag der discussiën zal nader worden bepaald. Aan de algemeene beraadslagingen over de begrooting voor Nederlandsch Indië voor 1868 hebben lieden zes sprekers en de minister van koloniën deelgenomen. Slechts een der sprekers, de lieer van Sijpesteyn, verklaarde in te stemmen met liet gevoelen der meerder heid in de afdeelingen, dat men bij deze begrooting zich moest onthouden van bespreking der beginselen van koloniale staatkunde en zich enkel moest bepalen tot de cijfers. Hij deed dit dan ook door de volgende drie punten te behandelen: 1. de werking der comptabiliteitswet, die voor Indië geworden is een bron van moeilijkheden, belemmeringen en wanorde in de Indische administratie; 2. liet financieel resultaat der begrooting, waaruit blijkt dat er een tekort op de middelen in Indië bestaat van 19 millioen, wanneer men de inkomsten der gouverne mentscultures buiten rekening laat; en 3. de middelen om de nadeclige gevolgen van den tegenwoordigen toe stand te voorkomen. Van de sprekers, die het eerst de politieke koloniale vraagstukken bespraken, was liet de lieer Nierstrasz die wees op den kwijnenden toestand der industrie en op liet geschokt vertrouwen, vermits men niet weet waar de regeering heen wil. Ook in den inwendigen toestand van Java vertoonden zich die ongunstige verschijnselen, die hij in de bijzonderheden aanwijst. Hij keurde verder af de inmenging in de gewoonten en gebruiken van de inlandscho bevolking, en wees er op dat het prestige van het gezag werd ondermijnd, doordien men liet prestige der hoofden niet genoeg heeft gehandliaatd. Hij ver langde ook voorziening in den toestand waarin de druk pers verkeert, wier ongebondenheid veel nadeel berokkent. verlangde handhaving van het cultuurstelsel, niet alleen in het belang van Nederland, maar vooral in dat van Indië, en vreesde dat, als op den thans ingeslagen weg wordt voortgegaan, Indië weldra gesubsidieerd zal moeten worden. Hij wenschte daarom spoedig krachtige maatregelen tot handhaving van liet gezag, waarbij geen uitzondering moet gemaakt worden of het liooge of lage ambtenaren geldt. De eenig mogelijke weg om de In dische inkomsten te behouden is: handhaving van het cultuurstelsel. De lieer Rochussen was ook van gevoelen dat het Nederlandsche ge ag op Java op verregaande wijze is ondermijnd en geschokt. Nergens bestaat meer veilig heid. Die ondermijning is vooral geschied door het besluit van 26 Februari 1867, waarbij aan de, inlandsche hoofden zware straffen worden opgelegd. Ook hij wees op de houding der bandelooze drukpers, zooals die misschien nergens in Europa bestaat. Hij zag de financiecle toekomst ook donker aan, vermits Indië voor zijne eigen uitgaven bijna 20 millioen te kort komt. Het is dus noodig spoedig maatregelen te nemen, willen wij niet spoedig in de noodzakelijkheid komen Indië te moeten subsidiëren. Zijn stem over de begrooting is nog onbepaald. Mocht liij, wegens bet hooge eind cijfer, tegenstemmen, dan is het volstrekt niet omdat hij de richting van dezen minister niet zou zijn toegedaan. Integendeel; hij wil den minister gaarne op den goeden weg steunen. De lieer van Nispen van Sevenaer besprak de sluikerijen met de amfioen gepleegd en vroeg van den minister eenige inlichtingen omtrent liet onderzoek nopens de woeste gronden. De minister van koloniën verdedigde zich voornamelijk tegen de beschuldiging van reactie Hij wil geen reactie tegen goede instellingen, maar wel terugkomen op ver keerde wegen. Hij acht het zijn plicht tegen utopiën op te komen en haalde onderscheidene voorbeelden aan ten bewijze, dat wanneer hij in liet oog van sommige hervormers reactionnair is, deze reactie dan alleen voortvloeit uit liefde voor den vooruitgang en om in alles met beleid te werk te gaan. Bij die voorbeelden wees de minister er op dat dc enquête omtrent de koffiecultuur was opgedragen aan een man, die zich op Mcnado zeer ongunstig had doen kennen. Hij zal dan ook een ander met de enquête belasten. Ook wilde hij de werkzaam heden aan de kasdastrale opname van Java verbonden doen plaats hebben door de plaatselijke autoriteiten De minister verklaar e vooits den koning de /aak te hebben onderworpen omtrent het besluit van den gouverneur- generaal, waarbij zware straffen tegen de inlandsche hoofden zijn bedreigd. De minister keurde verder het zoogenaamde vier-palen-besluit at en gat omtrent de amfioenzaak te kennen, dat lnj daarbij uitgaat van het denkbeeld van beperkte verstrekking naar gelang der behoefte Overigens erkende de minister liet gebruiks recht der inlandsche bevolking op de woeste gronden. De heeren Koorders en Insinger constateerden het zwijgen der opposit.e in deze belangrijke zaak. Eerst genoemde behandelde de koloniale staatkunde in 'talgemeen en verdedigde den minister tegen de beschuldiging van reactie. Hij meende dat men op kolo niaal gebied in de noodzakelijkheid was om terug te gaan van den venlcrfolijkcn weg waarop wij ons thans bevinden. IIij wees ook op de zaak der koffie- enquêtewaaromtrent lnj overlegging der stukken ver langde, en merkte op dat in liet, bestaande roekeloos desorganiseerende stappen waren gedaan. Hij wenschte ook overlegging der stukken nopens de opheffing van het zoogenaamd Preanger-stelsel. In de gegeven omstandig heden acht lnj liet als eerste plicht liet cultuurstelsel in kracht te herstellen en te handhavenbet prestige der inlandsche hoofden te herstellen, en een einde te maken aan de demoralisatie ouder de ambtenaren. De. lieer Insinger verlangde van den minister nadere inlichtingen omtrent de ko%is-rnqnê'e en verklaarde tevens met genoegen 's ministers zienswijze te hebben vernomen omtrent dc kadastrale opname van Java.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2