©uiten lanï>. £janMsbcricl]ten. ÜHiöaDiQljctö. 3öücrtcnticit. uitvoerig zijn voorstel verdedigde en een schets gaf van een adres zooals hij dat zou hebben willen opgesteld. Als zijn gevoelen over de motie-Blussé gaf hij daarbij te kennen, dat hare aanneming ten gevolge moest hebben dat het ministerie zijn ontslag nam. Wordt een adres in zijn zin aangenomen, dan is hij overtuigd dat liet minis terie onmiddellijk zijn ontslag zou nemen en hij raadde der regeering nu ook aan zoo spoedig mogelijk heen te gaan. De beraadslagingen werden hierop gesloten en het voorstel van den lieer de Bosch Kemper yerworpen met 69 tegen 3 stemmen. Tegende heeren Kien, van Foreest en de Bosch Kemper. 4iei!iee»ileraii(l van Jilddclbiirg. Zitting van lieden 25 Maart. Onderliandsclie verhuring ge meente eigendommen verkoop idem wijziging verordening marktwezen beslissing adres M.S. deZeenvvjaarverslagen; overlegging kohier plaatselijke directe belastinginkomsten. Voorzitter do heer Bijleveld van Serooskerke. De heeren Luteyn en van Deinse komen later. De notulen worden gelezen en, na eene kleine wijziging, op verzoek van den heer N. J. C. Snouck Hurgronje, goedgekeurd. De voorzitter legt over een staat tot verlenging van onderhandsche verhuring van eenige gemeente-eigen dommen, t. w.het huis in de Boogaardstraat bij de Koopmansbeurs voor /40, een in het Cellebroershof voor f'.30, en eene erve buiten de Veersche barrière, kadastraal bekend sectie F, voor/1.75 'sjaars. Deze staat is met algemeene stemmen vastgesteld, nadat de voor zitter heeft medegedeeld dat eene onderhandsche verhuring wordt voorgedragen, om de kosten eener openbare verhuring te vermijden. Wordt gelezen een verzoek van C. Willeboordse, landbouwer to Kieuw- en St. Joosland, tot aankoop van eenigen gemeentegrond langs een hem toebeboorend hofje bij den Nieuwlandschen weg. Mede wordt voorgelezen een op dit verzoek uitgebracht rapport van den gemeente-bouwmeester, die adviseert den ge vraagden grond, ter grootte van ongeveer 200 vierk. ellen, in koop af te staan tegen f 70, gelijkstaande met een prijs van 3500 per bunder. Bedoelde grond heeft namelijk voor de gemeente weinig waarde en de verkoop daarvan zal, blijkens de overgelegde situatiekaart, kun nen leiden tot eenige verfraaiing. De heer Fokker vraagt of hier niet wordt bedoeld dat de grond gelegen is bij liet kanaal van Arnemuiden naai de zaagmolens, waaróp bevestigend wordt geantwoord. Het verzoek is daarop met algemeene stemmen inge willigd. De voorzitter deelt mede dat de commissie voor de verordeningen togen wier overtreding straf is bedreigd, in wier handen is gesteld het voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van art. 1 der verordening op het marktwezen van den 24 December 1860, zich daar mede, met uitzondering van een paar woorden, heeft vereenigd. Het voorstel strekt om bedoeld artikel te doen luiden als volgt„De dagelijksche markt van de aard- en boomvruchten zal, met inachtneming van het bepaalde bij de art. 13 en 14 der verordening op het marktwezen van 18 Maart 13 Mei 1857, nader gewijzigd, gehouden worden op de plaatsen door burgemeester en wethouders daartoe aangewezen. Voor den verkoop van aardappelen wordt bepaald de kade bij den Dam, tenware burge meester en wethouders in buitengewone omstandigheden daartoe tijdelijk eene andere plaats mochten aanwijzen, in welk geval de voorschriften dezer verordening betrek kelijk die kade ook van toepassing zullen zijn op de tijde lijk aangewezen plaats." De commissie adviseert het woord „kade" in den laat stee regel te vervangen door „marktplaats." Met inachtneming dezer wijziging is het artikel zooals het is voorgedragen met algemeene stemmen goedge keurd. Vervolgens is aan de orde het in de vorige zitting ingekomen verzoek van den beer M. S. de Zeeuw, druk ker en uitgever der Nieuwe Middelburgsche courant en Zeeuwsch advertentieblad, tot gratis opneming in die courant van alle van het gemeentebestuur uitgaande publicatiën en stukken, behalve de aankondigingen van aanbestedingen enz., waarvan de kosten op derden ver haalbaar zijn. De voorzitter herinnert dat dit verzoek met de daartoe betrekking hebbende bescheiden voor de leden ter inzage heeft gelegen, en adviseert namens burgemeester en wet houders tot inwilliging daarvan, op gelijke voorwaarden als vroeger zijn gemaakt met den heer A. J. de Wilde, uitgever der voormalige Provinciale Zeeuwsche courant. Do heer Fokker vraagt of de Nieuwe Middelb gsche courant door het toestaan van het verzoek eene „stads-courant" wordt. Nadat de voorzitter hierop ontkennend heelt geant woord, onder opmerking dat dit niet door den adressant is gevraagd, zegt de heer Fokker dat bij zich met het voorstel kan vereenigen. In stemming gebracht, is het verzoek met 14 stemmen tegen 1 aangenomen. Tegen stemde de heer Damme. Met den heer de Zeeuw zal alsnu een contract worden aangegaan. De verdere uitvoering van bet besluit is aan burgemeester en wethouders opgedragen. Voor de leden worden ter inzage gelegd twee ingeko men jaarverslagen der commissiën van middelbaar en lager onderwijs. (De heer Luteyn komt tor vergadering.) De openbare zitting wordt voor eenigen tijd gesloten. Na de heropening blijkt dat ook de heer van Deinse ter vergadering verschenen is. De voorzitter legt over het kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten, waartegen eenige reclainatiën zijn ingekomen; een staat van te verleenen restitutie dier belasting over 1867, alsmede een staat van onwaarde. Overeenkomstig zijn voorstel is besloten, de beraad slaging aan te houden, de stukken voor do leden ter inzage te leggen en in eene heden over acht dagen te houden zitting het kohier vast te stellen. Daarna is de openbare zitting gesloten. Algemeen overzielit. Behalve do tot de geestelijkheid behoorende leden van het Oostenrijksch huis der heeren, die natuurlijk tegen het wetsontwerp omtrent het burgerlijk huwelijk hebben gestemd bij de eindstemming op eergisteren, hebben zich nog eenige weinige leden der reactionaire partij onder de zeventien tegenstemmers bevonden en eindelijk waar schijnlijk nog enkele leden, behoorende tot die fractie, welke men de fractie der vreosachtigen op politiek ge bied zou kunnen noemen, welke fractie in elk land valt waar te nemen en uit zekere vrees alle hervorming be strijdt. liet is de partij, die gelijk de schrijver van Paris en Amérique zoo geestig schreef -als zij bij de schepping der wereld tegenwoordig ware geweest, in hare vrees voor alle verandering van het bestaande, zou hebben uitgeroepen: Mon Dieu,»e dérange pns le chno.i! De Fransche dagbladen maken steeds molding van allerlei ongeregeldheden in een groot aantal steden ten gevolge der organisatie van de mobiele nationale garde. Vooral te Bordeaux zijn deze ongeregeldheden Zaterdag en Zondag van zeer ernstigen aard geweest, zoodat do gewapende macht te hulp moest worden geroepen. Ook te Rennes en in een paar voorsteden van Parijs hebben samenscholingen plaats gehad, waarbij de algemeene ontevredenheid zich uitsprak in het zingen der Marseil- laise en in het aanheffen van een leve de republiek! Ten aanzien van prins Napoloon's reis in Duitschland bevat lo Temps een artikel waarin wordt betoogd dat de halsstarrigheid, waarmede de Moniteur deze reis blijft ignoreeren en waarmede de officieusc organen alle poli tiek karakter daaraan blijven ontzeggen, wel eenigszins aan het bezoek van keizer Napoleon te Salzburg herin nert. Ook toen werd beweerd dat dit bezoek met de politiek volstrekt niet in verband stond, terwijl thans wel niemand meer aan de toenmalige belangrijkheid der samenkomst van beide keizers twijfelt. Dat ook thans prins Napoleon eene politieke reis maakt, acht le Temps reeds dadelijk bewezen door het feit dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden eene reis maakt, en door het feit dat bij die reis maakt in Duitschland. Dit bewijs is, volgens dat dagblad dan ook zoo onbetwistbaar, dat het publiek door geenerlei verzekering van officiouse regeeringsdagbladen van zijne overtuiging te dezen op zichte kan worden afgebracht. Prins Napoleon naar Berlijn reizende was voor elk nadenkende: Frankrijk's buitenlandsche politiek, welke zich in beweging stelde. Dit alleen acht le Temps reeds een onrustbarend ver schijnsel omdat daarin eene nieuwe schrede valt op te merken op den reeds zoolang gevolgden politicken weg, waarbij men blijft wankelen tusschen oorlog en vrede. Het Fransch wetgevend lichaam heeft Maandag het door de regeering aangevraagd crediet van twee millioen franken ten behoeve van Algeric toegestaan. Over deze credietaanvrage werd nog door den heer 1 Jules Favre het woord gevoerd, niet om daartegen oppositie te voeren, maar om te betoogen dat de admi nistratie van Algerië niet geheel en al onschuldig is aan den thans zoo nijpenden hongersnood, dat do onaf hankelijke dagbladen in de kolonie zelf den thans heerschenden hongersnood hebben voorspeld, maar dat men, in plaats van op hunne wenken acht te slaan, den hoofdredacteur van Le conrrierde FAlgérie toteen maand gevangenisstraf veroordeelde. Het openbaar ministerie beweerde dat dit dagblad, door te wijzen op de toen nog te keeren rampen van den hongersnood, het wanbedrijf had begaan van het verspreiden van valsehe berichten en van het opzetten tot haat en verachting van het gouvernement. De heer Jules Favre eindigde met te protcsteeren een protest dat ook in andere landen dan Frankrijk tegen koloniaal beheer wordt gehoord tegen de verblinding om de Algerijnsëhe kolonie te blijven beschouwen en besturen als een veroverd land, zonder rechten, welke men heeft te eerbiedigen. Maandag heeft de heer GTadstone in liet lagerhuis zijn voorstel tot wijziging van het systeem der staatskerk in Ierland ingediend. Dit voorstel strekt 0in de werkzaam heden der invloedrijke geestelijke commissiën to beper ken en voorts om bij adres aan de koningin, als opper hoofd der kerk, het verzoek te richten tot overdracht van een groot deel der haar als zoodanig toegekende rechten op kerkelijk gebied aan het parlement. Een telegram uit Washington meldt dat de procedure tegen den lieer Johnson gisteren na het verstrijken van den aan de verdediging verleenden termijn is voortgezet- De verdedigers van den president hebben do aan hunnen cliënt te laste gelegde punten van beschuldiging ont kend, en geconcludeerd dat hun een nieuwen termijn van dertig dagen zou worden toegestaan, om zich nader op do verdediging voor te bereiden. Deze conclusie is echter door den senaat met 41 tegen 12 stemmen afge wezen. Berichten omtrent de Engelsche expeditie-troepen in Abyssinië melden dat weldra eene beslissende botsing tusschen deze en het leger van koning Theodorus te verwachten was. Een gerucht dat deze slag reeds zou hebben plaats gehad en koning Theodorus zou zijn ver slagen geworden en op de vlucht gedreven met achter lating zijner Engelsche gevangenen in handen der overwinnaars, werd tot dusverre nog niet bevestigd. (üraanmarktcn enz. Amsterdam 25 Maart. Raapolie op 6 weken f 37f. Lijnolie op 6 weken f 37. Middelburg 24 Maart. Raapolie 37.50. Patentolie f 39.50. Lijnolie f 39.50 contant f 1 lager. Pr ijjicn van effecten. Amsterdam 25 Maart 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2) pet- 531 dito dito dito 3 62| dito dito dito 4 84§ Aand. Handelmaatschappij 4j België. Certificaten bij Rotlischild 2.J- Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 92j Certific. Hope Co4 62f Oblig. dito 1855,6e serie 5 72 dito dito Leening 1860 41 77 J dito f 1000 18645" 84 Certificaten 6 43 Aand. spoorweg191/ Oblig. 1000 1866 5 831 Loten 1866 5 l93j Polen. Schatkistobligatiën 4 611 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 46(1 dito 1847/1852 2-1 231 dito rente Amsterdam5 66 dito 1864 5 57 ji dito fr. 500 1865 6 3 ij dito nationale5 52 Bankactiën3 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën3 thans 2] 34tV Amortisable schuld Portugal. Oblig. 18561862 3 38 rV Griekenl. dito (blauwe)5 Hf Turkije. dito (binnenl.)5 3 li Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 „7411 dito Illinois,.7 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 dito Atl.Gr. W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde 7 26-1 dito dito debentures 8 Brazilië dito 1852/63 41 dito 1865 5 711 Mexico. dito3 141 Grenada. dito afgestempeld4j Venezuela, dito2 Middelburg, 25 Maart 1868. De VEREENIGING tot het bezoeken der armen maakt dankbare melding van de ontvangst eener gift van II. P., groot f 500, op den 21 dezer. De Directie der Vereeniging, J. J. DE KANTER, Voorzitter. D. G. VAN TEYL1NGEN, Secret. N. VERHULST Wz., Penningm. Middelburg, 23 Maart 1868. DIAKENEN der Nederduitseh Hervormde gemeente 'alhier berichten met hartelijke dankzegging de ontvangst eener gift van /250, onder de letters H. P., in Bank- en Muntbiljetten, aan den Diaken-Kassier J. C. VAN DEN BROECKE Jr., ter hand gesteld. A. J. VAN DEINSE Jr., Voorz. A. E. VERWIJS, Secretaris. Arnemuiden, 22 Maart 1868. Het DIACONIE-ARMBESTUUR dezer gemeente, erkentelijk voor de milde giften, in den afgeloopen Win ter, zoo ruimschoots toegezonden ten behoeve der armen, die daardoor menige verkwikking hebben ontvangen, betuigt allen gevers en geefsters den warmsten dank. Namens het Diaconie-Armbestuur, G. MEERMAN, Diaken. J. VAN EENENNAAM, Diaken. Getrouwd J. C. BENTE1JN Middelburg, en den 24 Maart 1868.J. A. PIETERSE. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. II. LANS- DAAL--DUNSELMAN. 24 Maart 1868. Heden overleed onze lieveling PR.VNijOlS WILLEM, oud 10 jaren. J. J. BLANKERT, (\en 21Maart^l8G8. M. W.JHANKERT, vA N KouWTrO vF^N_U ENNÈ.QUIN,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3