destijds in ziekelijken toestand verkcerende: 1. in de maanden October en November 1867, aan mr. J. van der Mandere te Kapelle; 2. in de maand October 1867 aan Giljam Bruijnooge te Kruiningen; 3. op het laatst der maand September 1867 aan Adriana van Dijke te Krui ningen schuldig verklaard aan het uitoefenen van geneeskunst, zonder daartoe bevoegd te zijn, en veroor deeld tot eene geldboete van 300 gulden, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door ge vangenisstraf van twee maanden, alsmede in de kosten. Tegen dit vonnis hebben de veroordeelde en de officier van justitie hooger beroep aangeteekend. Het provinciaal gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van jl. Dinsdag Dirk Jacob Reisack, geboren te Loguard, in het voormalig koninkrijk llannover, vrijgesproken van de beschuldiging van moedwilligen doodslag, den 7 December 1854 in de gemeente Haar lemmermeer gepleegd op Folker Duitzman. Niettegen staande de omstandige bekentenis van den beschuldigde, die zich na verloop van 13 jaren vrijwillig in handen der justitie stelde, heeft het hof die bekentenis niet als wettig bewijs aangenomen, omdat zij op zich zelve stond en niet voldoende door andere bewijsmiddelen werd gestaafd. Naar men verneemt, is de beschuldigde nog niet op vrije voeten gesteld, vermits de procureur-generaal zich zijne bevoegdheid wil reserveeren, om zich tegen het arrest in cassatie te voorzien. Gemengde berichten. De heer J. J. Hoogenboom, landbouwer en vetwei der te Noordwelle, heeft aan de weduwe Gloude, vleesch- houwster te Zierikzee, voor de som van f 1600 verkocht 3 koeien en 1 os, oud 3j jaar, te zamen levend wegende 3144 Nederlandsehe ponden. Dit wordt ons medege deeld als een bewijs, dat de vetweiderij ook in die streken op prijs wordt gesteld. Dezer dagen is, naar uit Mannheim gemeld wordt, aldaar het zonderlinge feit voorgevallen, dat iemand voor de rechtbank een opera-aria moest zingen, dat als een overtuigend bewijs in de rechtzaak diende. De leden van het hoftheater te Mannheim hebben, na tien jaren aan de opera verbonden te zijn, recht op pensioen. Inde volgende maand waren de tien jaren van den baszanger Becker geëindigd, en het comité der opera, om een pensioen uit te winnen, verbrak het contract, op grond dat de stem van den heer Becker voor eene opera niet meer voldeed. Dientengevolge diende hij eene klacht in bij de rechtbank, die een comité benoemde van schouwburg en muziek-directeuren uit Mainz, Darmstadt en Wies- baden, om in deze als zaakkundigen uitspraak te doen. Den 28 der vorige maand hield dit comité eene zitting, waarvoor de heer Becker verscheen en de opdracht ontving, om de aria van Sarastro te zingen: „In diesen heiligen Hallen." Hij zong deze ariazóo uitmuntend, dat de jury hem allen lof gaf, waarna de rechtbank de opera- directie veroordeelde om den heer Becker, na afloop van het contract, zijn pensioen te verzekeren. In de Pall Mali Gazette van Maandag komt een brief voor uit Rome, waarin gezegd wordt, dat men zeer bezorgd is voor het leven van den paus, die in de laatste dagen verscheidene toevallen gehad heeft. Dr. Viale Prela heeft den paus rust aanbevolen en er op aange drongen, dat hij zich zou onthouden van zoo menigvuldig audiëntie te verleenen en kerkelijke plechtigheden bij te wonen. Voor de assises van het departement der Beide- Sèvres (hoofdplaats Niort) werd sedert Vrijdag jl. een geding behandeld, waarop de algomeene aandacht in Frankrijk, maar vooral van de Vendéesche bevolking, was gevestigd. Het gold eene beschuldiging van ver giftiging van zekeren Pierre Texier, een öOjarig ge goed en ongehuwd landbouwer van la Meilleraye, die, na een lijden van eene maand, in Augustus jl. bezwe ken is, en wel, gelijk bij de gerechtelijke schouwing gebleken is, ten gevolge van toediening van arsenicum. Van deze misdaad wordt beschuldigd de 36jarige schoon zuster van het slachtoffer, Honorine Oharlot, weduwe Auguste Texier, eene zeer rijke boerin uit den omtrek van la Meilleraye, die de wandaad, naar men vermoedde, gepleegd had uit vrees, dat Pierre Texier, bij langer leven, hare twee nog zeer jeugdige dochters ten gunste van andere neven en nichten zou onterven. Als hare medeplichtigen stonden terecht haar 71jarige vader Frangois Charlot, mede een rijk Vendéesch pachter, en Frangoise llichard, de öljarige bediende en verpleegster van Pierre Texier. Wat dit geding belangrijk maakte, is, eensdeels, dat de vergiftiging onder het oog des genees- heers, den lieer Ganne, indien niet begonnen, dan toch krachtdadig voortgezet zou zijn; anderdeels, dat er zeer veel vermoeden voor de schuld der aangeklaagden bestond, terwijl zij alle drie het feit op rekening stelden van den genoemden geneesheer, hem wel niet rechtstreeks van opzettelijk vermoorden van den lijder, maar van het toedienen van verkeerde en zeer schade lijke middelen beschuldigende; iets, hetwelk zij hem reeds gedurende de ziekte van Texier herhaaldelijk ver weten hadden. Het openbaar ministerie hield de beschul diging ten opzichte der wed. Texier vol. Mr. Lachaud pleitte voor de beschuldigden. Eergisteren heeft de jury hen vrijgesproken. Zij werden alzoo na eene vele maan denlange preventieve hechtenis in vrijheid gestold. De Fransche autoriteiten, thans zoo ijverig bezig met liet organiseeren en kleeden der mobiele nationale garde, schijnen van niets anders dan van militaire uniformen te droomen zegt een Franscli dagblad. Thans is ook een uiform voor de ambtenaren bij de tele grafen bepaald en wel een blauwe nauwsluitende kleeding met infanterie-sabel. „Nog weinige jaren voegt bedoeld blad er bij en wij zullen geheel Frankrijk in militaire kleeding zien gedost." In het Journal de Paris ontmoet men nu en dan berichten aangaande de rijtoertjes die keizer Napoleon gewoon is te doen. Twee agenten, behoorende tot de politie der Tuilleriën, begeleidenden keizer iedere maal; gewoonlijk zijn het dezelfde. Op een tamelijk grooten afstand gaan zij den keizer vooruitof volgen hem,houden zich bij zijn uit- en instijgen in de nabijheid en zijn niet, zooals men zou gelooven, met pistolen, maar met zooge naamde doodslagers gewapend. Cerf, de koetsier van den keizer, dient hem sedert 26 jaren. Vroeger was hij in dienst van Louis Philippe, en de keizer stelt een zeld zaam vertrouwen in hem. Daarvoor is Cerf dan ook een fanatiek aanhanger van zijn heer. Hij is de uitvinder van een aardig gebit, waarmede hij, zoo het noodig mocht zijn, een hollend paard met éen ruk de kinnebak kan verbrijzelen; buitendien kan hij, in het uiterste geval, door een eenvoudigen druk met den vinger de paarden geheel en al van de koets losmaken, zoodat deze laatste blijft stilstaan. Volgens den heer Forcade, den bekenden schrijver der politieke overzichten in de Revue des deux-mondes, worden te Berlijn alle ambassadeurs of vertegenwoordi gers van vreemde mogendheden, die hetzij den koning, hetzij den minister von Bismarck mededeelingen of vragen willen doen omtrent buitenlandsche aangelegenheden, naar den heer von Thile verwezen. Sommige ambassa deurs, en daaronder lord Loftns, schijnen zich door deze afwijking van de diplomatieke gewoonten zeer beleedigd te achten. Ku rgcrlijkc stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 15 dezer: L. L. Adriaansen, jm. 25 j. met J. Geervliet, jd. 22 jaren. (Van 7 tot 14 Maart.) Vlissingen. Bevallen: H. van Hecke, geb. Lems, d. F. II. van Beusichem, geb. van Mourik, z. S. P. de Lange, geb. Willemse, d. S. Fleurbaay, geb. van der Kijk, d. S. J. Hector, geb. van de Sande, d. R. C. Roune, geb. Damster, z. A. S. Bukkens, geb. llobert, z. II. S. Stein, geb. Nauwen, d. Overleden: J. Tompot, wed. van J. S. van der Hoeden, 68 j. A. den Hoijer, weduwn. van T. Obbelaar, 78 j. Goes. Gehuwd: A. K. de Jonge, jm. 27 j. met A. M. Temperman, jd. 30 j. Bevallen: K. A. de Fouw, geb. Mulder, z. K. Molhoek, geb. Jongbloed, z. J. Meijers, geb. de Schipper, z. K. van Liere, geb. Barbier, z. A. M. Does, geb. van de Velde, z. A. Monhemius, geb. van der Bel, d. M. Remijn, geb. Re- mijnsen, z. M. Roukema, geb. van der Heide, z. Overleden: J.Timmermans, man van A. Kaas, 79 j. M. A. Ransbacli, vrouw van N. de Lange, 43 j. A. van den Berge, z. 8 m. G. Hopmans, jm. 28 j. A. Geldof, vrouw van J. P. van Sprang, 75 j. Zierikzee. Bevallen: G. M. van Hest, geb. Aalburg, d. A. Anker, geb. den Boer, d. J. Kwist, geb. Plaating, z. M. M. Mulock Houwer, geb. van Andel, d. J. Vos, geb. van der Maas, z. A. van Krieken, geb. van der Valk, z. Overleden: J. Luijcx, jd. 76 j. P. van den Broeke, man van A. C. Meulenberg, 69 j. J. M. Krabbe, d. 5 m. A. Blankert, z. 10 d. Vcrltoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden: 1. Een huis en erf op de Zuidzijde van den Dam, ge merkt G no. 60. Verkocht voor f 2200. 2. Een huis en erf in de Schuddevischstraat, gemerkt G no. 74. Verkocht voor f 500. 3. Een huis en erf als voren, gemerkt G no. 65. Ver kocht voor f 270. 4. Een koepel, genaamd de Dolfijn, aan den Ouden Havendijk, bij de Schietbaan, bniten de Haven-Barrière, gemerkt V no. 48. Niet verkocht. Hoogste bod f 311. 5. Een huis en erf op de Heerengracht, gemerkt M no. 33. Verkocht voor /'2000. 6. Een huis en erf in de Langevijle, gemerkt K no. 383. Niet verkocht. Hoogste bod J.001. En voor afbraak een huis, waarin twee groote kamers en een zolder, geschikt voor verplaatsing, staande in den tuin achter het pakhuis, gemerkt L no. 131 (rood) op den Achtersingel tusschen St. Joris- en Seis-binnenbrug Niet verkocht. Hoogste inschrijving 255. Heden werd alhier aan het provinciaal bestuur van Zeeland aanbesteed, het bouwen van eene sluiswachters woning met bijbehoorende 'schuur in de watering Scher- penisse. De minste inschrijver was de heer A. van Bezooijen te St. Maartensdijk, voor f 4179. Tliermo meters tand. 18Maart.'s av. 11 u.36 gr. 19 'smorg.7u.36gr.'smidd.lu.47gr.'sav.llu.39gr. 20 'smorg.7u.40 's midd. 1 u.47gr. Gemeenteraad van Jliddelburg. Zitting van Woensdag 18 Maar'- -Missives gedeputeerde staten; adres landlieden Arnemuidenmissive van Meuke- ren, spoorweg-concessie; voordracht en benoeming lid plaat selijke schoolcommissie; rekening wisselbankmissive cura toren gymnasium; adres uitgever Nieuwe Middclburgsche courantvoorstel wijziging verordening aardappelenmarkt jaarverslagen; remissie abonnementsgelden banken visch- markt; gratificatie kommiezen. Voorzitter dc heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig dc hoeren Damme, van Deinse, van Diggelen en Luteyn. De heer van de Graft komt later. De notulen der vorige zitting worden na voorlezing goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen1. de mede- deeling des voorzitters betreffende de afwezigheid der bovengenoemde leden2. drie missives van gedeputeerde staten, houdende goedkeuring van een gelijk aantal raadsbesluiten van den 21 Februari jl. tot uitgifte van twee perceelen grond in erfpacht, tot onderhandsche verpachting der grasetting van een perceel gemeente grond, en tot het geven van advies op een adres van het bestuur der godshuizen aan gedeputeerde staten ten aanzien van onderhandsche verpachting van land, aan het gasthuis toebehoorende. De voorzitter doet voorlezing van een ingekomen adres van eenige landlieden te Arnemuiden en Kleverskerke, die wijzen op den slechten toestand van den zandweg naar deze gemeente en daarin voorziening verzoeken, aangezien die weg onberijdbaar is, waardoor groot ongerief ontstaat. De voorzitter bevestigt dat bedoelde weg niet in den besten staat verkeert, en stelt voor, liet adres naar burge meester en wethouders te verzenden, ten einde middelen te beramen om daarin te voorzien. Dienovereenkomstig wordt besloten, nadat de heer N. J. C. Snouck Hurgronje vooraf nog had medegedeeld, dat hij bereids aan den burgemeester van Arnemuiden heeft gevraagd, hoeveel voer zand er dit jaar tot verlegging van den weg noodig zoude wezen, op welke vraag bij echter nog geen ant woord heeft ontvangen. De secretaris doet voorlezing van een brief dd. 24 Fe bruari jl. van de heeren W. H. van Meukeren e. s., te Rotterdam, die dank betuigen voor de dezerzijds door liet gemeentebestuur en de kamer van koophandel en fabrieken verleende adressen van adhesie aan hunne bij de regeering gedane aanvrage om concessie tot aanleg en exploitatie van eene spoorweglijn van Boxtel naar Cleef, in verbinding met den Zeeuw'schen spoorweg. In- tusschen is gebleken en wordt in dezen brief medege deeld dat de Rheinisehe Eisenbalm enkele bezwaren tegen de voorgenomen verbinding heeft gemaakt, ten gevolge waarvan adressanten besloten hebben nader concessie aan te vragen voor eene lijn van Gent naar Wezel. Op deze aanvrage is door de Pruisische regeering bereids gunstig beschikt. De uitvoering van het nieuwe plan is, volgens de missive, ook voor Zeeland zeer wen schelijk. In de hoop dat de Nederlandsehe regeering alsnn ook spoedig de gevraagde concessie verleenen zal, hevelen adressanten het plan in de ondersteuning van het gemeentebestuur aan. De voorzitter hoopt dat de gunstige uitzichten welke men zich voorstelt verwezenlijkt zullen worden, en stelt voor, de missive voor kennisgeving aan te nemen, waar toe wordt besloten. (De heer van de Graft komt ter vergadering.) Is ingekomen eene missive der plaatselijke school commissie, houdende voordracht van een lid in dat college, in de plaats van mr. D. A. Berdenis van Berlekoni, op verzoek eervol ontslagen. Op deze voordracht zijn ge plaatst de heeren E. H. F. W. Mathon en jlir. mr. D. G. van Teylingen. Tot eene dadelijke benoeming overgegaan zijnde wordt eerstgenoemde benoemd met 8 stemmen, zijnde 5 stemmen uitgebracht op jhr. van Teylingen. Van deze benoeming zal worden kennis gegeven aan de schoolcommissie en den benoemde. Voor de leden heeft ter inzage gelegen en door de financieele commissie is onderzocht de door commis sarissen der wisselbank in duplo ingezonden rekening der inkomsten en uitgaven en van liet reservefonds over 1867, bedragende de inkomsten 15,608.291, dc uitgaven 13,492.99, goed slot [2,115.301. Overeenkomstig liet advies der iinancieele commissie is deze rekening goed gekeurd. Geschiedt voorlezing van een brief van curatoren over het gymnasium, die in de eerste plaats tot hun leedwe zen berichten dat hunne pogingen tot het verkrijgen van een vasten leeraar in de wiskunde aan het gymnasium niet met gunstigen uitslag zijn bekroond, zoodat zij alsnu voorstellen, de tijdelijke opdracht van dat onder wijs aan den conrector dr. Vögler vooralsnog te laten voortduren. Verder stellen zij voor, bij de regeering dc noodige stappen te doen tot liet verkrijgen harer goed keuring om de artt. 16, 2e gedeelte, en 17 van de ver ordening op het gymnasium alhier, buiten werking te stellen, en alzoo de uitreiking van prijzen en mitsdien de gewone jaarlijksche openbare promotie at te schaffen. Eindelijk stellen zij voor, art. 9 dier verordening zooda nig te wijzigen, dat voortaan de groote of zomer-vacantie worde aangevangen met den tijd dier vacantie bij de rijks hoogere burgerschool, welke wijziging wenschelijk is, aangezien twee leeraren van liet gymnasium tevens leeraren aan de hoogere burgerschool zijn. Dei voorzitter adviseert tot goedkeuring dezer geheele voordracht, onder mededeeling dat dit voor zooveel liet eerste punt betreft vooral wenschelijk is in verband met de voorgedragen wet op het hooger onderwijs. De heer Lantsheer zegt dat het den schijn zou kunnen hebben alsof de afschaffing van het uitreiken van prijzen uit economie plaats had; hij meent daarom te moeten opmerken dat hier geen gehlquaestie aanwezig is. Naar aanleiding dezer opmerking vraagt de heer van Visvliet eene inlichting: op de geraeentebegroodug voor 1868 is namelijk een post voor bedoelde prijzen uitge trokken, zoodat hij wenscht te weten of liet de bedoe ling is den voorgestelden maatregel eerst met het volgende jaar of wel dadelijk te doen ingaan. De voorzitter antwoordt, dat men reeds dit jaar daar mede wil aanvangen. De heer Sifflé brengt onder de aandacht dat geen

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2