tïuitimlcmö. den voorbedachten raad, en persisteerde bij zijn requisi toir. De verdediger verlangde niet te dupliceeren. De beschuldigde bleef bij zijne volledige bekentenis, doch verzocht gratie. Hij bleef er, op de ernstige vragen des voorzitters, bij dat de booze gedachte tot het plegen der daad alleen in zijn hart is opgekomen, zonder door anderen daartoe aangezet te zijn. Ook verklaarde hij, op eene daartoe nader gedane vraag, dat zijn vroeger ver blijf in de gevangenis en het gezelschap zijner medege vangenen hem geen kwaad hebben geleerd. Ten slotte verzekerde hij dat hij niets meer te zeggen had. Het hof heeft het onderzoek gesloten verklaard en de uitspraak bepaald op a. Vrijdag, des morgens te 10 uren. Bij arrest van gisteren heeft de hooge raad de voorzie ning in cassatie verworpen, door'het rijks-domeinbestuur ingesteld tegen een arrest van het provinciaal gerechts hof in Zeeland in het vorig jaar tusschen dat bestuur en de gezamenlijke ambachtsgerechtigden van Vossemeer en Vrijberge gewezen. Het gold daarbij eene vooral in dit gewest belangrijke rechtsvraag, namelijk of de bedoelde ambachts-gerech- tigden verplicht waren om de tienden van de veldvruch ten in den door hen ton jare 1845 nieuw bedijkten Hol- lare-poldcr aan het domeinbestuur uit te kecrèn. Dit bestuur had zijne vordering gegrond op de stolling „dat het een algemeen erkend beginsel is dat het novaal tiendrecht aan den staat competeert." Nadat de rechtbank te Zierikzee de vordering van het eischend domeinbestuur had ontzegd, was het dispositief van dat vonnis door het provinciaal gerechtshof in Zee land bevestigddie beslissing was hoogst belangrijk, omdat zij steunde op de leer dat het domeinbestuur tegenover de bepaalde ontkentenis dor ambaehts-gerech- tigden zijn recht op de heffing van novale tienden op de gewone wijze moest bewijzen en niet volstaan kon met zich „op een algemeen beginsel" te beroepen, terwijl ook een door het hof ambtshalve ingesteld historisch onder zoek het de overtuiging niet had doen erlangen dat de beweringen van domeinbestuur juist waren. Aan M. van der Heyden, door het provinciaal ge rechtshof te Amsterdam ter zake van vadermoord ter dood veroordeeld, is door den koning gratie verleend van de doodstraf en die veranderd in 20 jaren tucht huisstraf. Rcmengde berichten. Door de Nederlandsche handelmaatschappij is voor deze stad bevracht het schip Catharina Maria, gezag voerder N. Nolet Cz. Betreffende den brand te Genemuiden wordt nader gemeld De brand is omstreeks 10.J,- uren in den avond van Woensdag ontstaan en duurde onafgebroken tot 's mor gens 7 uren voort, zonder dat het mogelijk was om met de brandspuiten uit deze en de naburige gemeenten iets tot vermindering te kunnen aanbrengen. De vele rieten daken, die zich op de achterhuizen bevonden, alsmede massa's hooi, alhier bij menigte aangetroffen, gevoegd bij de enorme quantiteit matten, die te dezer plaatse ge fabriceerd worden, waren bij den sterk heerschenden wind oorzaak, dat in betrekkelijk korten tijd meer dan de helft der woningen in lichtlaaie vlam stonden, ten gevolge waarvan het grootste deel der plaats, en daar onder het groote stadhuis en de nieuwe scholen, vóór eenige jaren voor eene som van f 36,000 met annexe onderwijzers woningen van gemeentewege gebouwd, is vernield. Wat de ramp nog zeer vermeerdert, is de om standigheid, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte der huizen voor brandschade is verzekert en do inboedels bijna in het geheel niet. Menschenlevens heeft men ge heel niet te betreuren; alleen is eene zieke vrouw, die in eene jaagschuit was overgebracht, weinige oogenblikken daarna overleden. Van de p. m. 1000 stuks vee, wier akelig geloei tot in Zwartsluis, op een half uur afstands, werd gehoord en die onder de vreeselijkste wanorde en het gekerm der ongelukkige bewoners uit de vlammen werden gedreven, waar ze met dolle woede op inliepen, zijn slechts 3 a 4 omgekomen, iets dat bijna ongelooflijk schijnt. Het aantal huisgezinnen, van alles beroofd, wordt op omstreeks 200 begroot. De ellende is onbeschrijfelijk. Uit de naburige gemeenten wordt voedsel en dekking aangebracht, om in do eerste behoeften te voorzien. De rechtbank te Eindhoven heeft rechtsingang verleend tegen den hulpdirecteur van het postkantoor te Gemert, beschuldigd van het door bedriegelijke mid delen achterhouden van gelden. Een notaris uit de nabij - beid schreef onlangs een paar clienten aan om betaling: toengeene betaling volgde, verzocht hij den hulpdirecteur die gelden te innen. Langen tijd daarna waren volgens zoggen van den laatste de gelden nog niet betaald. Hij schreef andermaal, doch de directeur schreef op de brie ven „geweigerd om het port" en zond die terug. Toen nu onlangs de notaris zelf ter plaatse kwam en persoon lijk daarnaar onderzoek deed, bleek het, zegt men, dat beide clienten den directeur voor hem betaald hadden en dat zij geene brieven ontvangen, veel minder als ge weigerd teruggezonden hadden. De directeur is in zijne betrekking geschorst. Gelijk gebleken is uit eene missive van directeuren der Nederlandsche maatschappij van nijverheid aan den gemeenteraad van Amsterdam, is dezer dagen in 't licht verschenen het verslag van do commissie, benoemd door die Maatschappij, tot overweging van het plan van den lmer A. Huet, om Amsterdam door een open zeegat aan de Noordzee te verbinden. Deze commissie, samengesteld uit de lieerendr. G. Simons, voorzitterD. G. Andreae, luitenant-kolonel der genieA. K. Blommendal, kapitein luitenant; A. Galand; C. A. von Hemert; hoofd-ingenieur jhr. J. R. F. Ortt; hoogleeraar F. J. Stamkart; T. J. Stieltjes; schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck; P. van Vlissingen, en F. W. van Eeden, secretaris, heeft op de haar voorgelegde vragen de volgende besluiten genomen: Eene vrije gemeenschap van Amsterdam met de Noordzee langs den kortsten weg is verkieslijk, en alzoo is een open zeegat door Holland-op-zijn-smalst wensckelijk. Een zeegat vóór Amsterdam kan even goed, indien niet beter, dan een zeegat bij Texel tegen een vijand worden verdedigd. De mond van zulk een zeegat zal, bij eene breedte van minstens 1000 Nederl. ellen, bereikbaar zijn voor groote schepen, onder ongunstige omstandigheden. Tegen de diephouding van het zeegat zelf bestaat minder bezwaar; maar het blijft de vraag of zich vóór den mond niet banken zullen vormen. De doorgraving van Holland-op-zijn-smalst is, technisch, even uitvoerbaar als die van den Hoek van Holland. Het open zeegat zal, in vrije verbinding met Noord- en Zuiderzee, voldoen aan de tegenwoordige behoeften. Bij het nemen van de noodige voorzorgen is er geen overwegend water- staatsbezwaar. De lagere ebben zullen voor de afwate ring der polders en waterschappen aan het IJ eer voor- dan nadeelig zijn; voor Amsterdam zal wellicht daaruit een klein nadeel voortspruiten. De commissie voegt nog daarbij, dat de kosten zeer aanzienlijk zullen zijn, maar dat daaromtrent geene bepaling kan worden ge maakt zonder een op boringen en waterpassing berustend uitgewerkt plan. Het is, naar het oordeel der commissie wenschelijk, dat zoodanig onderzoek onbevooroordeeld door een deskundige zal worden opgemaakt, Woensdag avond hebben te Maastricht ongeregeld heden plaats gehad. Een 150 tal werklieden van den heer van Setors, mede aannemer der werken aan het Z. Wil lemskanaal buiten de Boschpoort aldaar, vertoornd over de niet betaling van het door hen verdiende dagloon, hadden besloten hun geld met geweld te verkrijgen, liet huis van genoemden aannemer belegerd, de glazen inge worpen en hem zeiven gedwongen de vlucht naar eene verborgene plaats te nemen, tevens dreigende de wo ning in brand te steken. Eenige gendarmen, die on middellijk op de plaats waren aangekomen, boden het hoofd aan de oproerlingen en vingen een gevecht met hen aan, waarbij een hunner eene wonde aan het hoofd bekwam, terwijl aan een der werklieden door een sabel houw een gedeelte der wang werd weggenomen. Spoedig kwamen nog 10 a 12 gendarmes opdagen, die 4 der bel- hamers in hechtenis namen en alzoo een einde aan dit betreurenswaardig tooneel maakten. (N. Mott. cour.) Tengevolge van eene vechtpartij, welke Woensdag avond op het Velperplein te Arnhem tusschen een korpo raal der infanterie en eenige jongens plaats had, hadden zich Donderdag avond op het Velperplein een aantal militairen verzameld, die tegen zeven uren de stad in trokken. Al spoedig gaf dit aanleiding tQt eene botsing met burgers, tengevolge waarvan eene groote vechtpartij in de Rogge- en Ketelstraat ontstond. De militairen trokken sabel en bajonet, de politie, vereenigd met de rijksveldwacht, kwam tusschen beiden, en weldra ver scheen op verzoek van den commissaris van politie eene sterke patrouille. De rechterlijke en militaire autoriteiten bevonden zich mede weldra op het terrein en dank zij de genomen maatregelen heeft men ernstige tooneelen kunnen voorkomen. Nogtans zijn in de schermutselingen verscheidene personen, ook agenten van politie, gewond. Eenige belhamels onder de korporaals zijn in verzekerde bewaring genomen. Het fraaie weder had een aantal nieuwsgierigen op de been gebracht, zoodat er den gan- schen avond eene groote drukte op straat heerschte. (Arnh. cour.) Uit Lemberg wordt gemeld dat de spoorwegbrug over de Pruth, bij Luzony, op 3 mijlen van Czernowitz, toen de gemengde Czernowitzer trein daarover reed, is ingestort. Twee locomotieven en negen wagens met vee vielen in de rivier; de passagiersrijtuigen bleven gelukkig staan. Het rechtstreeksch goederen verkeer naar Czer nowitz is gestaakt. Nu dertien jaren geleden verongelukte hetBritsche koopvaardijschip St. Abbs op Afrika's oostkust nabij den Equator. Sedert is het vermoeden gerezen en laatstelijk door verscheidene omstandigheden versterkt, dat de bemanning door eenen Afrikaanschen volksstam, de Somali, gevangen genomen is en nog gevangen gehouden wordt. De Heer Angelo die zich door reizen in Afrika bekend liecft gemaaktheeft nu aan het Engelsche gouvernement aangeboden ter plaatse onderzoek en pogingen ter bevrijding dier gevangenen te gaan doen. Dit aanbod is aangenomen na eenige aarzeling, veroor zaakt door de beduchtheid voor eene tweede expeditie als de Abyssinische. De Iersche correspondenten der Engelsche couran ten en de Iersche dagbladen zelve zijn eenstemmig in hun bericht van den goeden indruk, dien het plan van den prins van Wallis, om na Paschen Ierland te bezoe ken, in Ierland maakt. De prins zal tevens de insignes van de orde van St. Patrick ontvangen, welke door den prins-gemaal gedragen zijn. Tot nogtoe was de plaats van prins Albert als ridder van die orde nog niet vervuld. Te Weenen verschijnt thans een tijdschrift onder den titel van Warren's Woehenschrift für Politik und Volks-Wirthschaft, waarin de echten van koning George worden verdedigd. De sterrenkundige Bovelli te Marseille heeft weder een kleine planeet, de 96ste, tusschen Mars en Jupiter ontdekt. Men kent thans derhalve 104 planeten. Het adres dat jaarlijks door de Londensche ver- ecniging tot bevordering 'van de kiesbevoegdheid der vrouwen aan het Engelsche parlement wordt gezonden, zal ditmaal van 14000 liandteekeningen voorzien zijn. Te Brugge werd Zondag morgen een oppassend jongeling Emile Meulenbroek door twee gendarmen uit zijne woning gelicht en geboeid tusschen de beide agen ten der openbare macht naar het politiebureau gebracht. In de familie heerschte de grootste ontsteltenis. Een uur later werd de jongman vrijgelaten, de politie had zich vergist; iemand van denzelfden naam, maar in een ander deel der stad wonende, had moeten gearresteerd worden. Intusschen is de zuster van den oppassenden jongeling ziek van schrik en de geheele familie nog in verslagenheid. De openbaar gemaakte begrooting voor het Engel sche departement van marine voor het dienstjaar 1868/69 beloopt 11,177,290 p. st.die van het vorige jaar bedroeg 10,976,253 p. st. In dat budget wordt het aantal man schappen van de zeemacht vastgesteld op 52,070; dat is ongeveer 800 minder dan in het vorige jaar. Volgens berichten uit Alexandrië zijn den 19 Fe bruari aldaar twee schokken van aardbeving waargenomen, welke echter geen schade hebben veroorzaakt. Men zegt, dat dienzelfden dag ook op het eiland Malta eene lichte aardbeving is bespeurd. In Boston heeft men proeven genomen, om de stoombrandspuiten met petroleum te stoken, en de uit komst heeft de grootste verwachtingen overtroffen. Zes minuten nadat het vuur was aangestoken werkte de machine en met grooter kracht dan ooit te voren, bij verwarming met steenkolenvuur. De proef duurde een uur en de toeschouwers waren verrast toen het vuur oogenblikkelijk was uitgeblusclit toen de geleibuizen van den oliehouder afgesloten waren geworden. Er was in dat uur voor dertig stuivers petroleum verbrand, ter wijl de kosten der steenkolen in denzelfden tijd 380 dol lars zouden bedragen hebben. Men verneemt, dat ernstige onlusten hebben plaats gehad te Toulouse, ter zake van de mobiele nationale garde. Gelijk men weet, heeftop dit oogenblikde oproeping plaats van het contingent van 100,000 man dier garde. De kreet „weg met den keizer!" is zelfs aangeheven. Te Parijs heerscht ter zelfder zake veel agitatie en hebben ook manifestatiën plaats gehad, maar van minder ernstig karakter. De heer Peyrat, hoofdredacteur van den Avenir National, heeft heden de gevangenis Ste.Pélagie verlaten, waar hij eene maand gevangenisstraf heeft ondergaan. De heer Vermorel, de hoofdredacteur van den Oourrier Frangais, wordt in de volgende week ontslagen. Er komt dus weder plaats voor de journalisten, die geroepen zijn om in die gevangenis over de weldaden der Eransche drukpersvrijheid na te denken. De cel van den heer Peyrat wordt reeds heden avond weder bezet, en ver volgens wachtnog een twaalftal veroordeelde journalisten op vacatures in Ste. Pélagie. Een onlangs verschenen rapport doet zien, dat gedurende 1867 de Engelsche kustwacht gered en bewaakt heeft aan verongelukte schepen en ladingen een waarde van 1,256,418 p. st. en binnen het zelfde jaar aan 925 per sonen het leven gered heeft. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Westkapelle ten verkoop aangeboden de navolgende onroerende goederen als: 1. Een huis en erf, staande en liggende te Westkapelle. Verkocht voor f 702. II. Een partij bouwland, groot 29 roed. 50 ellen. Verkocht voor f 271. III. een partij bouwland, groot 56 roed. 70 ellen. Verkocht voor/646; liggende beide partijen onder Westkapelle. -IV. Een partij bouwland, groot 78 roed., liggende onder Zoutelande. Verkocht voor f 870. Thermometerstand. 13Maart.'s av. 11 u. 52 gr. 14 'smorg.7u.48 'smidd. lu.56gr. Algemeen overzicht. De onzen lezers bekende sommatie door de vier perio dieke geschriften, te Parijs verschijnende, het Journal des dé'oats, la Liberté, 1'Avenir national en de Revue des deux-mondes, aan den heer de Kervéguen: om de brieven, waarmede hij zijne „lasterlijke aantijgingen" blijft ver dedigen, openbaar te maken binnen een termijn van drie dagen, is geen gevolg gegeven. Doorgenoemdeperiodieke geschriften is alzoo eene aanvrage om machtiging tot het instellen van vervolging togen den heer de Kervéguen in handen gesteld van den president van het wetgevend lichaam. Dit verzoek wordt heden in de afdeeiingen in overweging genomen. Bij de in het Fransch wetgevend lichaam aangevan gen debatten over het wetsontwerp omtrent het recht van vereeniging en vergadering hebben de heeren Gar- nier-Pagès en Jules Simon tegen het wetsontwerp het woord gevoerd. Gisteren heeft de minister van staat Rouher eene allerheftigste redevoering uitgesproken, waarin hij betoogde dat de herstelling van het recht van vereeniging, zooals de oppositie zulks verlangde, gelijk zou staan met de wederinvoering der clubs, welke tot zoo bloedige, onlusten aanleiding hebben gegeven. Om trent de bewering der oppositie dat de regeering, dooi de beperking van genoemd recht, vraee-Terk-ennen geeft, zeide de minister dat de regeerins^ïolsOTkt geen vrees koestert, maar in hare vaderlantlZftffdffiifeh vrede en de rust des lands wil verzekereijj^|^^fi(l<éiïÉ*söuders

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3