C)anMsbmcl)tm. 2löüertentiërt. Voorjaars-Examen. Amerika. tegenover de eigenaren. Te dien opzichte zal de regee ring voorstellen: een bij de wet erkend en omschreven recht voor de pachters in het leven te roepen tot het erlangen van schadevergoeding voor aan de door hen bewoonde eigendommen aangebrachte verbeteringen. Voorts zal eene wet, tot wijziging der uitoefening van het kiesrecht in Ierland, worden voorgedragen en einde lijk eene catholieke universiteit te Dublin worden opge richt. Bovendien wil de regeering eene commissie benoemen tot het instellen eener enquête omtrent den algeineenen toestand van Ierland. De Engelsche staatsman lord Clarendon, die een zoo geruimen tijd in Italië heeft doorgebracht, is thans naar Engeland teruggekeerd. Zijn verblijf in verschillende steden en de daarbij door hem opgedane kennis der Italiaansche politieke en sociale toestanden schijnt zijne gematigde en naar conciliatie der twee groote staatspar tijen in Victor Emmanuel's rijk trachtende gevoelens eenigszins gewijzigd te hebben. Mag men te dien opzichte den steeds zeer goed ingelichtcn berichtgever van het Eransch dagblad le Temps ook ditmaal gelooven, dan zou zijne opinie: dat Italië ten opzichte van Rome ge duldig de toekomst moet afwachten, vervangen zijn door gevoelens, welke meer aan die der bewegingspartij doen denken. Lord Clarendon's verblijf te Rome schijnt boven dien, zeer ten ongunste der priesterlijke omgeving van paus Pius IX, te hebben aangevuld wat hem nog aan eene juiste kennis en waardeering dier geestelijkheid ontbrak. Indien deze beweerde verandering van lord Clarendon's gevoelen eene langzame wijziging in Enge- land's neutrale en onverschillige regeeringspolitick omtrent Italië tengevolge mocht hebben, dan zou het huwelijk van lord Clarendon's dochter met den heer Odo Russellofficieus gevolmachtigde van Engeland bij het pauselijk hof waarvan zijne geheele Italiaan sche reis de oorzaak was, of waarmede zij althans samenviel op politiek gebied als een voor do Italianen heugelijk feit in hunne herinnering blijven. Aan het politiek doel van prins Napoleons verblijf te Berlijn valt, naar het schijnt, niet meer te twijfelen. Volgens verschillende mededeelingen uit de Pruisische hoofdstad heeft de prins eenigc conferentiën gehouden met graaf Bismarck. In de gisteren gehouden zitting van het Fransch wet gevend lichaam is aan den procureur-generaal op zijne aanvrage machtiging verleend tot het instellen van ver volgingen tegen de dagbladen le Figaro en la Situation, wegens het opnemen van een voor dat staatslichaam als beleedigend beschouwd artikel. Het geïncrimineerd arti kel van la Situation luidt aldus: „Er is meer en meer sprake van de ontbinding van liet wetgevend lichaam. Ofschoon deze ons onvermijdelijk voorkomt, gelooven wij toch niet dat zij spoedig zal plaats hebben en het kan wezen dat deze kamer, mach teloos geworden om wetten te maken, nog tot de maand Juli haar kwijnend en ellendig leven zal voortslepen. „Zonder betreurd te worden zal zij heengaan, maar bij gebrek aan andere verdiensten, zal zij ten minste tegen over het gouvernement die verdienste hebben dat zij het meer liberaal zal hebben doen schijnen dan het mis schien werkelijk is. „Thans wendt dan ook ieder, die aan de dynastie ge hecht is en voorstander eener verstandige vrijheid, het oog met medelijden af van het palcis Bourbon om dat met vertrouwen op de Tuileriën te vestigen." In de vergadering der te Weenen bijeengekomen Hongaarsche delegatie is bij de behandeling van de be grooting voor het departement van oorlog, namens de regeering bij monde van den heer Falke eene merkwaar dige verklaring afgelegd. Hij constateerde namelijk dat het aannemen eener lijdelijke houding voor de Oosten- rijksche monarchie eene onmogelijkheid zou wezen, indien de eene of andere mogendheid in de Turksche aange legenheden feitelijk mocht willen intervenieeren. Zij het ook dat deze verklaring gevolgd werd door uitingen van vertrouwen op het behoud des vredes en op de goede resultaten der door de regeering gevolgde vredelievende politiek, zoo is gemelde verklaring toch van dien aard, dat zij niet onopgemerkt zal blijven te St. Petersburg en overal elders waar de gouvernementen meer bepaaldelijk in de Oostersche quaestie zijn betrokken. Eindelijk heeft het huis van afgevaardigden zoo schrijft men uit Washington onder dagteekening van 25 Februari na lange en stormachtige debatten met 126 tegen 47 stemmen besloten om den president der Vereenigdc staten in staat van beschuldiging te stellen. Groot is de spanning te Washington en overal elders. De meest verontrustende geruchten zijn in omloop; men spreekt van een beroep door Johnson op de natie gedaan, van de arrestatie van den generaal Grant en van den heer Stanton, van de komst der troepen, enz. j Sedert den moord van Lincoln herinnert men zich niet de stad in zulk een spanning gezien te hebben. Dezen morgen hebben de afgevaardigen Stevens en Bingham den senaat mededeeling gedaan van het door het huis genomen besluit, en den heer Johnson officieel uitgenoodigd om zijne verdediging in gereedheid te brengen. Heden houdt de commissie belast met het opmaken der acte_ van beschuldiging hare eerste verga dering. Eene copie van deze acte zal aan den president gezonden worden. Algemeen gelooft men dat deze commissie de beschuldiging zal gronden op de benoe ming van den generaal Thomas tot secretaris van het departement van oorlog, eene benoeming in strijd met de onlangs aangenomen „tenure of office bill" en die bewijzen zou dat Johnson, met een lichtte begrijpen doel, zich werkelijk wilde meester maken van de onmiddellijke en absolute controle op het leger. Na bij de generaals Grant en Sherman schipbreuk geleden te hebben, had de president zich gevleid in den generaal Lorenzo Thomas overigens een vrij onbeduidend persoon een volgzamer werktuig te vinden. Zoodra de dag van de opening der debatten aangebro ken is, zal de heer Johnson gesommeerd worden om voor den senaat, die zich als liet hoogste gerechtshof gecon stitueerd heeft, te verschijnen. Men gelooft dat het proces een maand of zes weken zal duren, te beginnen van den dag der in beschuldiging stelling. Ziehier, in korte trek ken de formaliteiten die gevolgd zullen worden De voorzitter van den senaat zal, na hetgeen hem heden morgen medegedeeld is, een comité benoemen, belast met kennis te nemen der acte van beschuldiging en bij den senaat een rapport in te zenden, waarover deze vergadering zal beraadslagen. Het resultaat der debatten zal vervolgens aan het huis van afgevaardigden medegedeeld worden, die een ander comité zal benoemen om over den gang van het proces toezicht te honden. Nadat de senaat zich als hoogste gerechtshof van justitie en impeachment zal geconstitueerd hebben, moet elk der senatoren persoonlijk de eed afleggen van „onpartijdig recht te zullen spreken." Eerst dan zal het door de de kamer benoemde speciale comité officieel do artikelen van impeachment mededeelen, en zal de beschuldigde president met de getuigen verschijnen. De leden dei- kamer van afgevaardigden zullen, in comité generaal het proces op dc voor de senaatsleden gereserveerde plaatsen bijwonen. De laatstgenoemden moeten op de vragen die hun voorgelegd worden „Schuldig" of „niet schuldig", ton antwoord geven, terwijl twee derden der stemmen vereischt worden 0111 den beschuldigde te veroordeelen. Indien Johnson schuldig wordt ver klaard, zal zijne afzetting nog staande de zitting worden uitgesproken, en zal de voorzitter van den senaat, dc heer Benjamin F. Wade, van Oliio, onmid dellijk geroepen worden om hem te vervangen. Johnson schijnt intusschen niet in het minst veront rust, en de wolken die zich boven zijn hoofd samen pakken doen hem het voorhoofd zelfs niet fronsen. Gisteren avond nog, bij de receptie in het Witte Huis waarop verscheidene leden van het kabinet en van het corps diplomatique tegenwoordig waren, was liij zeer vroolijk. In den morgen had hij, na een kort onderhoud met den secretaris van het departement van marine, den altorney general en het senaatslid Dixon, aan den senaat een missive gezonden houdende protest tegen het besluit dier vergadering, waarbij de benoeming van generaal Thomas onwettig wordt verklaard. Toen men dit docu ment begon te lezen riep een senator: „telaat! te Iaat!" Aan iemand die Johnson kwam bezoeken en die misschien op onhandige wijze hem zijne sympathie betuigde, ant woordde deze laatste„Dat zoogenaamde congres kan met mij alles doen wat het wilmaar het zal mij toch niet beletten om kalm en gerust te slapen." De voorzitter en zijn raadslieden schijnen van meeniug te zijn dat de afzet t ing niet zoo gemakkelijk zal geproclameerd worden als de radicalen wel zouden wenschen, en dat voor alles het opperste gerechtshof zich eerst duidelijk zal moeten verklaren omtrent de constitutioneel^ rechtsgeldigheid van genoemde tenure of office bill. Door den storm van jl. Zondag is de Spaansche brik Esperanzo, gezagv. Basterachéa, van Antwerpen bestemd naar Havana en geladen met kaarsen, genever, wijn, ijzerwerk, zink en stukgoederen, ter reede van Vliss'in- gen van zijne ankers geslagen en met verlies van 4 stuks naar Hansweert gedreven, waar hij in den nacht van Zondag op Maandag op den westelijken kanaaldijk is vastgezet. Reeds is men den volgenden dag begonnen met lichten, maar men vreest, dat het schoono vaartuig onmogelijk zal zijn af te brengen. Volgens de laatste berichten was men aan het aftakelen en liet het reeds water door. Jl. Woensdag middag zijn te Vlissingen in de haven gekomen De Belgische brik Transit, gezagv. N. Schaap, in bal last komende van Antwerpen, bestemd om te Vlissingen van een Nederlandschen zeebricf voorzien te worden. De Engelsche driemastschooner Victoria, gez. R.Hicks, geladen met vuurklei, die bij Hoedekenskerke aan den grond gezeten heeft en lek is, en De Noonlsche bark Ilcx, gezagv. G. Faluath, in ballast komende van Ostende bestemd naar Cardiff, die averij aan het tuig heeft. Graanmarkten enz. Amsterdam 13 Maart, Raapolie op 6 weken 38}, Lijnolie op 6 weken 37. Oostburg 11 Maart. De aanvoer van granen was heden tamelijk ruim en er bestond goede vraag voor puike mon sters, afwijkende werden meestal te hoog gehouden doch waren beter dan vorigen week te verkoopen, inzonderheid van haver, gerst, paardenboonen en erwten. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe 13 a 14.75. Nieuwe Zeeuw- sche rogge 10.50 a 11.25. Nieuwe wintergerst 7.30 k 8.25. Dito zomergerst 7 a 8. Haver (voer) /la/ 5.25, Paardenboonen 8.75 a 9. Groene erwten 9 a 9.90. Middelburg 12 Maart. Puike Walchersche tarwe van 15.50, 15.60 tot 15.75 per mud betaald, afwijkende soort niet begeerd. Zeeuwsche tarwe was bij het eind der beurs nog onverkocht. Puike nieuwe rogge 11.75 tot 11.80 gekocht, bij partij kon men lager terecht, Dito wintergerst van 7.50 tot 7.75 genomen. Dito Wal chersche zomergerst 7.50 betaald. Zeeuwsche dito van 6.90 tot 7 losgelaten. Walchersche witteboouen van 13.75 tot 14 betaald. Dito bruineboonen tot 15 ge kocht, groote soort bijna niet getoond. Puike Walcher sche paardenboonen bijna niet getoond; voor een enkel monster werd 9.25 betaald. Goed kokende Walchersche groene erwten werden van 10.50 tot 10.60 gekocht, niet kokende Zeeuwsche soort 9 betaald. Jarig winter- koolzaad tot 13.25 te vergeefs aangeboden. Raapolie ƒ38} a 38}. Patentolie 40} a 40}. Lijnolie 39} k 40 per vat op zes weken, contant 1 lager. Harde lijn koeken 13. Zachte dito 15 de 104 stuks. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe 15.25 en rogge ƒ11.50. Aardappelen 3.50 a ƒ4.— perNed.Mud. Versche boter 1.10 a 1.30 per Ned. pond. Prijzen van effecten. Amsterdam 13 Maart 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 21 pet. 53} dito dito dito 3 55 63yV dito dito dito 4 n 84} Aand. Handelmaatschappij 44 n België. Certificaten bij Rothschild 24 55 55} Rusland. Obligatiën 1798/1816 v 92} Certific, Hope Co 4 55 61} Oblig. dito 1855, 6e serie 5 dito dito Leening 1860 44 n 71} 55 76} dito ƒ1000 1864 5 55 84} 6 55 42} Aand. spoorweg 55 189} Oblig-, ƒ1000 1866 5 83} Loten 1866 5 Polen. Sehatkistobligatiën 4 55 55 62 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 55 474 dito 1847/1852 24 55 23| dito rente Amsterdam 5 66} 58 5 55 dito fr. 500 1865 65 dito nationale 5 521 hjr 720 Italië. Leening 1861 5 55 Spanje. 55 35 Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 38} Griekenl. dito (blauwe) 5 55 11} Turkije. 5 55 31} Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 55 74} dito Illinois 7 55 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 55 48} dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 55 dito dito geconsolideerde 7 55 dito dito debentures 8 55 26} Brazilië. dito 1852/63 44 55 5 55 70} Mexico. 3 55 15} Grenada. dito afgestempeld 4} 55 12 U Venezuela. 55 10fV 12 Maart. Heden beviel voorspoedig van een Zoon N. FRANSELLA—VAN KOOTEN. De INSPECTEUR van het Lager Onder-wijs in Zeeland maakt bekend, dat de voor deze Provincie benoemde Commissie voor het afnemen der Examens ter verkrij ging van Acten van bekwaamheid tot het geven van School- cn Huisonderwijs, zal bijeenkomen op Woensdag den 15 April 1868 en volgende dagen, in het lokaal dei- voormalige Rekenkamer in de Abdij te Middelburg; en dat de dagen en uren, waarop do verschillende Adspiran- ten zullen moeten verschijnen, hun later door de Heeren Schoolopzieners zullen worden opgegeven. De Belanghebbenden behooren zich vóór of op den 1 April c. k. aan te melden bij den Schoolopziener van het District, waarin zij wonen of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de Acte die zij verlangen, en met overlegging van éen of meer Getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne Geboorte-Acte, alsmede van de Acte van bekwaamheid of van algemeene toelating, welke zij reeds vroeger mochten hebben verkregen. Middelburg, Q Jffc-WAN VISVLIET. 20 Februari 1868.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3