ieder daartoe het zijne deed, maar dat alle onaangenaam heden (van ongelukken, ofschoon die zeer goed hadden kunnen plaats hebben, hebben wij niet vernomen) hadden kunnen worden vermeden, indien de geheele zaak beter ware geregeld. Van de 24 deuren van het paleis was slechts eene enkele geopend; door deze moest de gelieele verbazende menigte zich nagenoeg met geweld een door tocht banen. Het natuurlijk gevolg was, dat geen enkel rijtuig vóór komen kon en men ook, wanneer eindelijk met veel inspanning het plaats-bureau was bereikt, bijna niet in staat was zich van een toegang-bewijs te voor zien. De gemelijke stemming, waarin het publiek hier door was gebracht, openbaarde zich maar al te zeer in de zaal. Zoo maakten velen zich meester van besproken plaatsen en weigerden eenvoudig die te verlaten voor de rechthebbenden. Anderen hadden de bijzondere beleefd heid van, vlak voor het orchest, zich te plaatsen in het middelpad, zoodat de achter hen zittenden nagenoeg niets konden zien. Zelfs de beleefde aansporing van leden der directie van het paleis, om, zoo zij zich vol strekt niet wilden verwijderen, althans do vriendelijkheid te hebben van de hoeden af te zetten, bleef zonder ge volg. Kortom, men had de schoonste gelegenheid om waar te nemen, hoe eene talrijke menigte, zelfs van fatsoenlijke lui, allen aanleg heeft van onder zekere om standigheden te worden wat men in Engeland noemt „a mob." Ali-pacha's paleis te Stamboul is Zondag der vorige week verbrand. De sultan heeft gedurende den brand onderscheiden malen zijn secretaris gezonden om naar de familie te vernemen en haar te laten weten dat hij bevelen gegeven had om in zijn paleis alles ter harer beschikking te houden wat zij noodig mocht hebben, 's Avonds heeft hij Ali's zoon laten ontbieden en hem eene groote som ter hand gesteld, er bijvoegende, dat hij voor eigen rekening het paleis zou laten herbouwen. Hij heeft voorts werklieden naar Ali's huis te Bedek gezonden om dat tot gemakkelijk winterverblijf in te richten, opdat de grootvizier bij zijn terugkomst van Kandia een comjortable logis mocht vinden. Tevens zal eene stoom boot ter zijner beschikking worden gesteld voor zijne dagolijksche bezoeken van Bedek aan de Porte. Twee dagen te voren waren te Yiange in eene wijk van Stam boul vijftig woningen verbrand, waardoor 250 menschen van al het hunne beroofd en zonder huisvesting waren en niemand heeft er van gerept. Donderdag avond heeft het bestuur der vereenigde handwerksvereenigingen te Birmingham besloten, eene commissie te benoemen, om rapport uit te brengen over een voorstel, dat door al de vereenigingen gunstig was opgenomen, om namelijk als derden vertegenwoordiger een werkman te benoemen. De 10,000 leden der vereeni gingen zouden ieder 'sjaars 1 shilling bijdragen, om den vertegenwoordiger 300 p. st. bezoldiging te geven en zijne verkiezingsonkosten te dekken. Het Engelsche ministerie van Indische zaken heeft het volgende telegram van 15 Februari uit Antalo bekend gemaakt: „Voorste brigade hier aangekomen. Eene korte halt wordt hier gehouden. Dan naar Magdala. Napier heeft don 20 eene samenkomst met Kassaï, vorst van Tigré, om vredesvoorstellen te bespreken. Daar wordt tevens eene groote revue van inlandsche hoofden ge houden. Een afgezant van Kassaï is niet wel behandeld door kolonel Merewether. De vrede is twijfelachtig. Wij zijn nu in vijandig land. Zes Arabieren, die zich van het kamp verwijderd hadden, zijn doodgeschoten. De vijand heeft hen vreeselijk verminkt. Drie Engelsche officieren vermist. Theodorus rukt aan met 30,000 man. Hij kan geen grooter dagreizen maken dan van 3 mijlen. Menelek en een ander hoofd houden Magdala ingesloten. Verleden week waren er berichten van de gevangenenbij hen was alles wel. Achter Antalo kan men niet meer fourra- geeren. De afstand naar Magdala is vijftien kleine dag- marschen." De Revue Nationale behelst eene statistieke opgaaf van verliezen, welke de oorlogen van den laatsten tijd zoowel in manschappen als in geld hebben veroorzaakt. Sedert 1854 zouden meer dan 1,700,000 personen gesneu veld of ten gevolge van wonden en in den oorlog beloopen ziekten (cholera, typhus enz.) bezweken zijn; terwijl het geldelijk verlies op nagenoeg 48 milliarden franken moet worden geschat. De oorlog met Rusland heeft, volgons den schrijver (den heer Leroy-Beaulieu), 785,000 man schappen weggesleept en 8i milliarden franken gekost; de vieijarige burgeroorlog in Noord-Amerika was slechts op het verlies van 281,000 manschappen, maar daarentegen op eene uitgaaf van 23^ milliarden franken te staan ge komen. De Revue zegt, dat deze opgaaf nog niet eens als volledig kan worden beschouwd, daar omtrent de expe- ditiën naar Mexico, naar Cochin-China enz. juiste gegevens ontbroken hadden. Iemand te Zwolle kwam dezer dagen door het koopen van oud koper in het bezit van eenige munt stukken, waaronder een door buitengewone zwaarte zijne aandacht trok. Hij begaf zich daarmede naar een penningkundige, wien het na veel moeite gelukte, het muntstuk schoon te maken, en die toen zag dat het zeer fijn goud was, en aan de eene zijde een beeldenaar had met eene Latijnsche inscriptie, Philip III, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondië, met het jaartal 1503 of 1507. De andere zijde draagt een kruis, waartussehen twee kronen en twee leliën; het op die zijde aange brachte randschrift is nog niet wel leesbaar. Men zegt, dat voor het muntstuk reeds de vijfvoudige waarde van het goud geboden is. In een dezer dagen te Londen gehouden vergadering van de London Workingmeri s «ssociation is definitief beslo ten tot het houden eener algemeene conferentie van werklieden-vereenigingen in Mei ianstaande, onder den naam van „handwerks-parlcmeiit." Punten van behan deling zijn: 1. de tegenwoordige toestand der handwerks vereenigingen en hare toekomst; 2. of en welke wetge ving noodig is, om de handwerks-vereenigingen op eene wettige en veilige basis te brengen3. middelen voor de aanneming van een georganiseerd stelsel van emigratie, waarbij de overbodige ongebruikte arbeidskrachten des lands benuttigd kunnen worden4. de noodige maatre gelen om zich eene gepaste vertegenwoordiging van de belangen van den arbeid in het hervormde parlement te verzekeren. Er is een comité benoemd om de verga dering voor te bereiden. De rechterlijke dagbladen geven verslag van een curieus proces, hetwelk thans voor de rechtbank van koophandel te Parijs beslist is. De heeren Erlanger, Laing, lid van het Engelsche lagerhuis, oud-ministers van koloniënMacdonald, directeur van het General credit te Londen, en verschillende andere Engelsche bankiers vroegen rekening en verantwoording van een zekeren heer Muton, ter zake van 8 millioen fr., die hem in 1865 waren toevertrouwd om te Konstantinopel de noodige ondersteuning te koopen ter zake eener leening. Zij hiel den vol, dat een som van 5 millioen, voor den groot vizier bestemd, aan dezen niet was ter hand gesteld. De heer Muton daarentegen hield vol, dat hij al het geld aan verschillende personen, wier namen hij echter weigerde te noemen, had uitbetaald. De advocaat Deleuze kwam voorde eischers op en de lieerP. Andral verdedigde den heer Mnton. De kamer deed uitspraak en besliste, dat de gesloten overeenkomst den heer Muton inderdaad ontsloeg van eenige verantwoording te doen van het hem toevertrouwde geld en dat buitendien die overeen komst, uit haar aard ongeoorloofd, geen recht tot ver volging opleverde. Bij gevolg zijn de eischers niet ontvankelijk verklaard en veroordeeld in de kosten van het proces. Een brief van 6 Januari, uit Japan geschreven aan kapitein Sherard Osborn, geeft omtrent de revolutie in Japan de volgende bijzonderheden. „De onlusten hebben een aanvang genomen ten tijde van de eerste toelating der vreemdelingen. De Engelschen hebben over deze zaak onophoudelijk onderhandeld met den taikoen, in het denkbeeld, dat deze de eigenlijke gezaghebber was. Het blijkt echter, dat de mikado, de geestelijke keizer, meer te zeggen had dan men geloofde, en dat de taikoen slechts de opperste der daimio's was, welke zelve op zijne macht naijverig waren. Het verzet tegen de toelating der vreemdelingen ging voornamelijk uit van den mikado; de wereldlijke vorsten hadden meer open oogen voor de voordeelen, die het verkeer met de buitenlanders aanbrengt. Toch stonden de partijen zoo, dat voor het oogenblik de daimio's meer op de hand van den mikado warenniet omdat zij de voordeelen van den vreemden handel niet wilden, maar omdat zij die niet verkregen. De taikoen toch had wel gezorgd, dat alleen in zijn onmiddellijk gebied de havens geopend werden, en dat de provinciën der daimio's gesloten bleven voor het handelsverkeer. Die scheve verhouding barstte los, toen de mikado door den taikoen bevel had laten geven aan de daimio's, om alle vreemdelingen te verdrijven. Een der daimio's, Kioesioe, volgde dit bevel op. De tai koen, door de Engelschen aangesproken, beschuldigde Kioesioe van eigenmachtig zonder zijn bevel gehandeld te hebben. Kioesioe vatte de wapens op tegen den taikoen en werd door vele andere daimio's onmiddellijk bijgestaan. „De oorlog in Japan wordt echter steeds zeer lang zaam gevoerd. De Japanners vechten zeer slecht, 's Mor gens tot tien uren een weinig vechten, dan ontbijten. Weder wat vechten tot drie uren en dan dineeren en wachten tot den volgenden dag. Dit is, zegt de cor respondent, de gewone etiquette van den krijg in Japan. Op die wijze kunnen oorlogen zeer lang duren. Eindelijk intusschen is de taikoen in Osaka ingesloten. De jonge mikado is door de oproerige daimio's gevangen genomen. De revolutie schijnt niet zoo ver te gaan, dat zij zelfs het gezag van den mikado wil afschaffen. Hare leuze is: „De mikado alleenheerscher des lands, in vereeniging met een raad van 18 onafhankelijke daimio's." De dai mio's schijnen nu den jongen mikado door dwang tot concessies te willen brengen. En zoo zij hun doel be reiken, zullen zij, ieder zoo veel mogelijk, in zijn gebied de voordeelen van het buitenlandsche verkeer zich trach ten te verzekeren, wat voor de vrijheid van den handel op Japan niets anders dan voordeelig kan werken. De correspondent geeft aan de Engelschen den raad, om ten spoedigste hunne vergissing van vroeger te herstellen den taikoen los te laten en zich bij de daimio's aan te sluiten. Waarschijnlijk zal dit wel de Engelsche politiek in Japan worden. Althans in de tegenwoordige onlusten hebben zij reeds plechtig bekend gemaakt zich niet te zullén mengeniets waartoe hunne vroegere vriendschap met den taikoen anders allicht aanleiding zou kunnen geven." Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks-afkondiging van den 8 dezerF. Beuzenberg, jm. 21 j. met G. S. Baas, jd. 24 j. J. B. Landman, jm. 25 j. met A. M. Geijp,jd. 21 j. B. Ka naar, jm. 23 j. met A. F. Frenks, jd. 26 j. J. C. Benteijn, jm. 26 j. met J. A. Pieterse, jd. 23 j. W. Goedhart, jm. 33 j. met M. B. Harthoorn, jd. 23 j. (Van 29 Februari tot 7 Maart.) Vlissingen. Gehuwd: J. Roos, jm. 26 j. met P. S. de Wolff, jd. 27 j. P. de Visser, jm. 23 j. met P. Uiterschout, jd. 24 jaren. BevallenC. H. Philipse, geb. D'Jong, z. R. J. Barto, geb. van den Bos, d. A. F. Calten, geb. Wibaut, z. OverledenA. Luitwieler, z. 13 m. H. F. Rekkers, man van J. Moens, 85 j. M. A. C. Dommisse, d. 16 m. A. M. Donker, vrouw van D. Brugge, 47 j. A. Bolly, jm. 72 j. Goes. BevallenH. van Anrooy, geb. Bruinshoofd, z. K. Luijks, geb. Moerland, d. II. Koens, geb. Oostdrjk, z. K. Touw, geb. Snoep, z. E. Barkelau, geb. Speelman, z. Overleden: G. J. Peijnenborg, z. 2 m. A. Polderdijk, vrouw van C. Linthout, 28 j. J. Gerritse, z. 17 d. Zierikzee. Bevallen: G.de Jonge, geb. van Oeveren,z. M. Klaasse, geb. Blok, z. J. Blankert, geb. Verschuur, z. C. Leijdekkers, geb. Volbregt, z. J. van Westen, geb. Boot, d. T. M. Koole, geb. Bal, z. OverledenC. Hage, z. 14 w. G. P. Struijk, jd. 28 j. In de maand Februari 1868 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 7geboorten 52 (zoons 23, dochters 29) sterfgevallen 29 (van het mannelijk geslacht 14, van het vrouwelijk 15)levenloos geboorten 2. Elders over leden geen. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 5. van l tot 5,4. 5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20,0. 20 25, 3. 25 30, 0. 30 35, 0. 35 40,1. 40 45, 3. 45 50, 2. 50 55, 1. 55 60, 0. 60 65, 3. 65 70, 4. 70 75, 0. 75 80,1. „80 85,1. 85 90,0. 90 95,0. TE VLISSINGEN: Huwelijken 11; geboorten 21 (zoons 10, dochters 11); sterfgevallen 18 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijk 11)levenloos geboorten 2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar6. van 1 tot 5, 2. 5 tot 10, 2. 10 tot 15, 0. 15 tot 20,1. 20 25,1. 25 30, 0. 30 35, 0. 35 40, 0. 40 45, l. 45 50, 0. 50 55, 0. 55 60, 0. 60 65, 2. 65 70, 1. 70 75, 0. 75 80, 1. 80 85, 1. 85 90, 0. 90 95, 0. TE zierikzee: Huwelijken 3; geboorten 16 (zoons 3, dochters 13); sterfgevallen 7 (van het mannelijk geslacht 5, van het vrouwelijk 2)levenloos geboorten 2. De ouderdom bij het overlijden was als volgt beneden het jaar: 1. van 1 tot 5, 2. 5 tot 10, 0. 10 tot 15, 0. 15 tot 20, 0. 20 25, 0. 25 30, 0. 40 45, 1. 60 65, 1. „65 70,1. 70 75, 1. Verknopingen en aanbestedingen. Jl. Zaterdag is in de gemeente Serooskerke verkocht een huis met erfpachtsrecht op 785 ellen grond, voor f 871.25, en een schuur met erfpachtsrecht op 485 ellen grond, voor f 1401.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2