MIDDELBURGSCHE COURANT. r 4i. Donderdag 1868. 12 Maart. V Editie van Woensdag avond 8 uren. Middelburg 11 Maart. Heden heeft in het hoofdkiesdistrict Haarlem de opening plaats gehad der gisteren ingeleverde stembil jetten voor de verkiezing bij herstemming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. Mr. D. Hoor ders verkreeg 1052, mr. A. S. van Nierop 953 stemmen zoodat eerstgenoemde is gekozen. Van de 2400 kiezers hebben 2024 aan de stemming deelgenomen. Den 22 Januari stemden 1632, bij de herstemming op 4 Februari 1909, en den 26 Februari 1688 kiezers. In Januari verkreeg mr. van Nierop 641 stemmen, in Februari 830, den 26 Februari 835. Bij laatstgenoemde verkiezing waren 808 stemmen op mr. Hoorders uit gebracht. Gisteren hebben de leden van de tweede kamer der staten-generaal zich in de afdeelingen begeven tot ach tereenvolgend onderzoek van de vier na te melden wets ontwerpen: 1. bekrachtiging van een crediet, door den gouverneur-generaal van Ncderlandscli-Indië geopend boven de begrooting van Nederlandseh-Indië voor het dienstjaar 1867; 2. definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen van Suriname en Curagao voor het dienstjaar 18683. verandering der grenzen tusschen de gemeenten Oostzaan en Wijde Wormer; 4. verandering der grenzen tusschen de gemeenten Haarlemmcrlicde en Spaarnwoude en Slotenen 5. be palingen aangaande het vaststellen eener toelage boven de militaire pensioenen bij de zeemacht ter zake van werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzee- sche bezittingen en tusschen de keerkringen. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, heeft mr. Willem Lodewijk Joost Spoor, vroeger substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te Eindhoven, gisteren de eeden afgelegd als griffier bij de arrondis sements-rechtbank te Zierikzee. De minister van binnenlandsche zaken heeft benoemd tot klerken bij de rijkstelegraaf: C. W. van Breda te Dord recht; A. W. van Diggelen te Middelburg; H. Klaasesz te Steenwijk; J. B. Logeman te 's Hertogenbosch; R. J. A. Rust te Dinteloord, en J. C. Wannee te Delfs- haven. - In de Staatscourant van gisteren is opgenomen hét aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag over den toestand van het rijks-archief en de verrichte werkzaamheden in 1867. Bij het bestaand bezwaar tot geheele herziening der wet op het personeel, hoeft de regeering, volgens hare verklaringen, getracht eenige partieele verbetering in die wet aan te brengen en tot dat einde bij de tweede kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij 1. van de belasting worden vrijgesteld de bewaarscholen en de kweekscholen voor onderwijzers en voor de zeevaart, benevens de lokalen door geestelijken of bedienaars van den godsdienst uit sluitend tot het geven van godsdienst-onderwijs gebezigd. Door deze bepaling vallen tevens alle schoollokalen, zoo wel bijzondere als openbare, in de termen van vrijstelling wanneer de onderwijzers hebben voldaan aan de bepa. lingen der onderwijzers wet; 2. de vrijstelling wordt uit gebreid tot alle instellingen van weldadigheid, in de artikelen 1 en 2 der armenwet vermeld, en tot wees- en gasthuizen, benevens tot gestichten van verbetering of ■voor idioten, krankzinnigen, ziekenverzorging, blinden, doofstommen of ooglijders, die niet onder openbaar gezag of beheer staan, nocli aan diakenen behooren3. aan de vrijstelling van gebouwen, dienende tot de werkzaam heden van algemeen nut, de voorwaarde is gehecht, dat deze instellingen van erkende vereenigingen moeten uitgaan, terwijl voorts nog onbelastbaar worden gesteld de inrichtingen ter bevordering van kunsten en weten- j schappen, die onder openbaar gezag of beheer staan of I aan erkende vereenigingen behooren4. wordt vrijge- j steld al hetgeen tot het fabricks- en trafiekswezen en tot de handwerks- en ambachtsnijverheid hehoort, derhalve ook de werk- en bergplaatsen van bakkers, grutters, slachters en van personen, die andere ambachten of handwerken uitoefenen5. ook nog worden vrijgesteld de bij de wet van 1833 met 50 pet. belaste pakhuizen, zolders, kelders en andere bergplaatsen van handelsgoe deren 6. onder de onbelastbare perceelen worden opge nomen die, bestemd tot het vervaardigen, herstellen of bergen van voer- en rijtuigen of tot berging van mate rialen van spoorwegmaatschappijen en andere soortgelijke werkelijke bergplaatsen. De quaestie omtrent de belastbaarheid der jeugdige vrouwelijke dienstboden is zoodanig opgelost, dat voor do vrouwelijke dienstboden van 18 tot 21 jaren een vast recht van f 5 verschuldigd zal zijn, zoodat hier het opklimmend tarief voor dienstboden niet zal worden toegepast, terwijl het voor de vrijstelling ter zake van het getal inwonende kinderen onverschillig zal zijn naar welke klasse de dienstboden anders belastbaar zijn. Verder zijn nog eenige bepalingen voorgesteld omtrent het aangeven der huurwaarde, het betalen der boeten enz. Volgens bekendmaking van den opper-ceremonie- meester in de Staatscourant van heden zal het hof voor den tijd van acht dagen den lichten rouw aannemen, wegens het overlijden van Z. D. II. den landgraaf van Hessen Philippsthal. In de Staatscourant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 23 Februari jl., bepalende de sterkte, samenstelling en indeeling der schutterijen, zoo dienstdoende als rustende, in de provincie Noord-Brabant. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergund aan Abraham Carel Wertheim, consul van Saksen-Coburg-Gotha 1e Amsterdam, ridder 2e klasse der orde van Ernst van Saksen-Coburg-Gotha, het aannemen der bevordering tot ridder der le klasse dier orde, hem door zijne hoogheid den hertog van Saksen- Coburg-Gotha toegekend. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1533 'sjaars, aan J. F. Molenbroek, eervol ontslagen hoofd commies bij het departement van binnenlandsche zaken. hoog er onderwijs. Benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1868—1869 de hoogleeraar J. J. van Oosterzee. Kerknieuws. De heer M. J. Wentink, predikant bij de hervormde gemeente te Loon op Zand, heeft voor het beroep naar Axel bedankt. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse W. J. A. Noltlienius, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. korvet van Speyk en op gemeld wachtschip vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse H. Quispel. De officier van gezondheid 2e klasse M. C. Slegt, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Wil lemsoord, wordt, onder intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. korvet van Speyk, met den laatsten dezer maand op non-activiteit gebracht. De le luitenant bij het korps mariniers J. L. Cadet, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en den 2 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip gesteld ter beschikking van den kom- mandant en inspecteur van voornoemd korps. De adjunct-administrateur W. F. Margadant, laat stelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den 2 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non-activiteit gebracht. Uit oen goede bron verneemt de Nieuwe Rotter- j damsche courant, dat dit jaar twee kampen door de troepen van het leger zullen worden betrokken. Onder het opperbevel van Z. K. H. den prins van Oranje zullen teMillegen van 29 Augustus tot 21 September kampeeren 12 bataljons infanterie, waaronder 3 bataljons jagers en grenadiers, met de muziek van dat korps, 3 eskadrons huzaren, 4 batterijen veld- en 1 batterij rijdende artille rie, trein enz. De brigades zullen gekommandeerd worden door de kolonels Macleod en de Bockde cavalerie door kolonel Jackson, terwijl de majoor Schuurman de func- tiën van chef van den staf zal waarnemen. De artillerie en mineurs zullen te Zeist kampeerende sterkte hiervan is nog niet bepaald. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaatshebben van jongelingen, die als machi nist-leerling 2e klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot veertien bepalen. Gemengde berichten. Sedert eenige dagen hebben weder een aantal werk lieden en geëmploieerden aan de directie der marine te Vlissingen aanzegging ontvangen dat zij naar de andere directicn zullen worden overgeplaatst. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld dat jl. Zaterdag morgen zestig landverhuizers, afkomstig uit de pro vincie Zeeland, met het Engelsche stoomschip Osborne, gezagvoerder Johnson, via Leith naar Noord-Amerika zijn vertrokken. Men kondigt de openbaarmaking aan van de gedenk schriften van dr. Baschden geneesheer van wijlen keizer Maximiliaan, welke laatste aan dezen dokter hoogst belangrijke documenten zou hebben ter hand gesteld, onder anderen een door hem zelf geschreven overzicht van de korte geschiedenis zijner regeering. Het boek van dr. Basch zal een groot aantal particuliere correspondentiën des keizers bevatten en zelfs een gedeelte van het dagblad, dat deze gedurende zijne gevangenschap te Queretaro geschreven heeft. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld omtrent de oorzaken, die de ontploffing hebben teweeg gebracht van de lading naptha in den Engelschen schoener Mary Ann, en den verschrikkelijken brand, die daarvan het gevolg is geweest. Uit dat onderzoek is hot volgende gebleken. Den dag van het onheil had men des morgens, omtreeks zes uren, vuur ontstoken op het voorste en achterste ge deelte van het schip. De luiken van het schip waren niet geplombeerdvijftig vaten naptha bevonden zich op het dek op het oogenblik van het ongeluk. De geheele lading bestond uit 485 vaten naptha. De ontploffing heeft een kwartier uurs na het ontsteken van vuur plaats ge had, terwijl de kapitein, zijne vrouw en nog drie schepe lingen zich in hunne hut bevonden. De schok moet ont zettend geweest zijn, want het dek en de daarop staande vaten zijn in de lucht gesprongen en de hut zelve is ingestort. Het is slechts door een onbegrijpelijk toeval, dat de stuurman zich heeft weten te redden; want het binnenste gedeelte van het vaartuig was geheel verdwe nen, zoodat hij de uiterste pogingen heeft moeten doen, om naar buiten te komen en van den kant in het water te springen. Deskundigen schrijven de oorzaak van de ontploffing toe aan den stroom heete lucht, die zich door de beide ontstoken vuren gevormd had en het uit de naptha ontwikkelde gas heeft doen ontvlammen. Het schip was niet tegen brandschade verzekerd en het bijzonder eigendom van den kapitein. Het lijk van den. kapitein Marshall, dat Zaterdag jl. naakt en met zware brandwonden overdekt uit de Schelde werd opgevischt, is onder de gemeente Zwijndrecht (Vlaanderen) ter aarde besteld. In het Handelsblad leest men het volgende: „De eerste voorstelling van het Japansche gezelschap gaf Zaterdag aanleiding tot tooneelen van verwarring, gelijk wij die hier in Amsterdam zelden hebben bijgewoond en waarvan wij ernstig hopen, dat zij niet zullen worden herhaald. Sommigen wierpen de schuld op het ongeduld van liet publiek, anderen op de politie, weder anderen op de directie van het paleis; wij voor ons golooven, dat

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1