DË (-LOHF, öuilmlcmtr. 3cctiji)ingcrt. PETK0LEUM a 20 cent de Kan, Beicrsch Bier, VAN BUITiENLANDSCHE LETTERVRUCHTEN. Algemeen overzicht. Sedert dc laatste maanden wordt door Belgische dag bladen, en thans ook door deKöln.Zeitung, de zoogenaamde quaestie der Luxcmburgschc schuld besproken. Deze quaestie komt in hoofdzaak neder op eene vordering van Nederland ten laste van Luxemburg en van Luxemburg ten laste van Nederland, waaromtrent sedert 1851 nu en dan onderhandelingen zijn gevoerd. De Nederlandsche vordering ten laste van Luxemburg schijnt voort te vloeien uit het aandeel van Luxemburg in de gezamen lijke schuld van België en Nederland, eene vordering, waarvan Luxemburg de gegrondheid geheel ontkent, en voorts uit in 1830 tot 1839 door Nederland met betrek king tot bondsaangelegenheden gedane voorschotten, welke Luxemburg slechts bereid is om gedeeltelijkalsin zijn belang gedaan te erkennen en te laten valideeren. De vordering van Luxemburg ten laste van Nederland vloeit, te recht of ten onrechte, voort uit de ontvangst van sedert 1830 verkochte domeinen en uit Luxemburg's beweerd aandeel in het actief van het voormalig Yereenigd konink rijk der Nederlanden. Luxemburg's vordering werd in 1854 door Nederland erkend tot een bedrag van 2,242,923 gulden, zoodathet, zijne eigene pretentie daarmedevermin- derende, van Luxemburg eene som van 4,891,151 gulden bleef eischen, terwijl de Luxemburgsche regeering echter bleef beweren dat bij slot van rekening Nederland haar eene som moest uitkeeren. Na tallooze diplomatieke schrifturen, waarbij nu eens Nederland, dan weder Luxemburg iets toegaf, is deze quaestie echter tot dus verre onopgelost gebleven. Deze'oplossing zal dan ook wel achterwege blijven, zegt de Köln. Zeitung. Wij betwijfelen echter of dit in het belang van Nederland zou wezen. Indien de souvereiniteit over Luxemburg, op de eene of andere wijze: door geweld, revolutie of ver koop, van den tegenwoordigen groothertog op een keizer van Frankrijk, koning van Pruisen of keizer van Duitsch- land mocht overgaan, dan zouden Luxemburg's beweerde vorderingen tegenover Nederland wel eens op eene voor dezen staat minder aangename wijze kunnen gehand haafd worden. Wij gelooven het alzoo voor Nederland van zeer veel belang te mogen achten dat, zij Luxem burg dan ook al door dynastieke banden aan Nederland verbonden, ten minste alle andere banden tusschen deze aan elkander vreemde staten worden losgeknoopt. Omtrent de mededeelingen door het gewijzigd Engelsch ministerie aan het lagerhuis gedaan blijkt nader uit het verslag daaromtrent dat de Iersche quaestie niet geheel onaangeroerd is gelaten. De oplossing dier quaestie zal bij het ministerie een punt van nauwgezette overweging uitmaken. Het was echter wel weusehelijk dat men te dien opzichte eindelijk eens tot een resultaat kwam en zich niet bleef bepalen tot het arresteeren van Fenians of als zoodanig beschouwde personen en tot het vervolgen van dagbladen. Wat dit laatste punt betreft wordt in Ierland weder het gewoon verschijnsel bij drukpers vervolgingen waargenomen, dat namelijk het prestige der rechterlijke uitspraken door dergelijke politieke ver oordeelingen vermindert en dat het veroordeelcnd vonnis voor den schuldigverklaarden veroordeelde slechts een marche-jiiecl istotgroote populariteit, zoodat het denkbeeld van straf daarbij niet slechts geheel wegvalt, maar in deze omstandigheden eigenlijk op geheel tegenoverge stelde wijze werkt. Zoo geniet thans de heer Sullivan, wegens een artikel in the Weekly News tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, eene groote populariteit. Na zijne veroordeeling had hij zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad te Dublin, daar hij die betrekking gedurende hetondergaan zijner straf toch nietzou kunnen waarnemen. De meerderheid van den gemeenteraad heeft echter het gevraagd ontslag niet verleend en daardoor eene hulde willen bewijzen aan den heer Sullivan, met veroordeeling tevens van het ten zijnen laste gewezen veroordeelend rechterlijk vonnis. Tot dergelijke valsche maatschappelijke verhoudingen leidt meestal het systeem van politieke drukpersvervolging. Men zal zich herinneren dat het orgaan van den heer Granier de Cassagnac, le Pays, beweerd had dat de jury van eer in de zaak der heeren Guéroult en Havin tegen den afgevaardigde de Kervéguen stukken had geëcar- teerd, waaruit de juistheid der door dezen tegen eenige dagbladen ingebrachte beschuldiging ware gebleken, zich aanbiedende om daarvan het bewijs te leveren. Vijf dagbladen en de Kevue des deux mondes hebben thans le Pays gesommeerd om dit bewijs te leveren en die stukken openbaar te maken, zich zelf verbindende om geenerlei klachten daarover bij het openbaar minis terie in te dienen. In de gisteren gehouden zitting van het Fransch wet gevend lichaam is art. 11 van het door de commissie van rapporteurs op nieuw ingezonden wetsontwerp omtrent de drukpers aangenomen met 135 tegen 105 stemmen. Dit artikel luidt aldus „Art. 11. Elke openbaarmaking in een periodiek ge schrift betrekkelijk een feit tot het privaat leven behoo- rende is eene contraventie, welke gestraft zal worden met eene boete van vijf honderd franken. „Geene vervolging zal echter kunnen geschieden dan op klachte der beleedigde partij." Wij zullen wel niet nader behoeven aan te toonen welkeen onmetelijk veld van vervolging hiermede tegen de dagbladpers geopend wordt. De graaf de Meudon, ook in Nederland onder dien naam nog wel bekend-sedert zijn bezoek aan verschillende Nederlandsche stedejqschijnt te Berlijn zijn incognito niet zeer streng te bewaren.'Dpor-een aantal leden der konink lijke familie bezocht en door koning Wilhelm ontvangen wordt prins Napoleon's bezoek aan het Pruisische hof thans te Parijs met belangstelling gadegeslagen. Som mige berichten doen liet voorkomen dat prins Napoleon's bezoek in verband staat met het verlangen der keizer lijke regeèring om aan de nog niet ten uitvoer gelegde artikelen van het te Praag gesloten vredestractaat te zien voldaan en wel in het bijzonder de quaestie van noordelijk Sleeswijk te zien opgelost. De zending van 's keizers neef zou daarbij een zeer officieus en confiden tieel karakter dragen om de Pruisische regeering niet te kwetsen, welke steeds genoemd vredestractaat heeft willen beschouwen als uitsluitend de contracteerende partijen te Berlijn en te Weenen betreffende, zonder dat eenige andere mogendheid daarmede iets te maken had. Als eene met prins Napoleon's verblijf te Berlijn coincideerende omstandigheid wordt overigens gemeld dat er daling valt op te merken op de Duitsehe beurzen. Dat alles niet rozenkleurig is in de betrekking van vorst of prins heeft de aartshertog Hendrik van Oosten rijk onlangs weder geleerd. Hij meende dat hij een huwelijk kon aangaan volgens zijne persoonlijke keuze. Die keuze viel op eene actrice, tengevolge waarvan geheel het hof te Weenen, zoo teeder gehecht aan etiquette, in groote opschudding geraakte óver den op dit gebied zoo revolutionairen prins. Hij viel onmiddellijk in ongenade, verloor al zijne waardigheden en inkomsten, zal weldra wellicht al zijne ridderlinten, groot en klein, verliezen, kortom de keizer heeft hem ongelukkig gemaakt gelijk men dit verlies van waardigheden en inkomsten aan het Oostenrijksche hof noemt omdat hij „zoo weinig eerbied voor de goede zeden" heeft betoond. Men weet trouwens dat aan het woord „hof-moraal" en niet alleen aan het Oostenrijksche hof eene geheel buiten gewone beteekenis moet gehecht worden, waarmede het woord „moraal" in republieken, en in monarchiën, bui ten het residentieleven, niets gemeens heeft. Te Bucharest is Woensdag in de kamer van afgevaar digden door den heer Nicolesco de vrij zonderlinge inter pellatie tot de regeering gericht omtrent de mogelijkheid van een aanstaanden coup d'éiat. In de ontwikkeling zijne interpellatie door de meerderheid belet, bleek eer gisteren dat het zittingsverslag van dit incident geen melding maakte. Eene zeer heftige scène tusschen den heer Nicolesco met de overige leden der minderheid en de meerderheid was daarvan het gevolg, welke scène ein digde met de verklaring van de leden der minderheid dat zij hun ontslag zouden nemen, indien de meerder heid voortging om stelselmatig hun het spreken te be letten. Het schoonerschip Vertrouwen, gezagvoerder T. D. de Kuiter, is 14 Januari van Itapura te Buenos-Ayres aan gekomen. Alles wel aan boord. -Heden zijn te Vlissingen in het dok gekomen de Nederlandsche bark Johanna, gezagvoerder A. Verduin, gekomen van Indië met koffie, suiker enz., bestemd naar Middelburg, en de Nederlandsche schoener Clemens, ge zagvoerder C. Reynhout, komende van Engeland met steenkolen, bestemd voor Vlissingen. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 Maart 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2'- pet. 53} dito dito dito 3 63} dito dito dito 4 83} Aand. Handelmaatschappij 4} België. Certificaten hij Rothschild 21- Rusland. Obligatiën 1798 1816 5 91} Certific. Hope Co4 62} Oblig. dito 1855, 6e serie 5 7l| dito dito Leening 1860 4} 76} dito f 1000 1864 5 84} Certificaten6 42} Aand. spoorweg 190 Oblig. ƒ1000 1866 5 83} Loten 1866 5 „198} Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47X dito 1847,.1852 2} 23} dito rente Amsterdam5 66} dito 1864 5 59} dito fr. 500 186564} dito nationale5 53} Bankactiën3 - Italië. Leening 18615 42} Spanje. Obligatiën 3 thans 2} 35} Amortisable schulds Portugal. Oblig. 1856—1862 3 38 j} Griekenl. dito (blauwe)5 11} Turkije. dito (binnenl.)5 31} Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 74} dito Illinois7 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 48} dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 „26} Brazilië. dito 1852/63 4} dito 1865 5 71} Mexico. dito3 14} Grenada. dito afgestempeld4} 13} Venezuela, dito2 10} Bevallen van een Zoon, CHARLOTTE LOUISE R00DENBURG—TAK. Dordrecht, den 4 Maart 1868. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden onze veel geliefde Broeder, de Heer ABRAHAM MAK KERS, Weduwnaar van wijlen Vrouwe E. C. POST, in den ouderdom van 78 jaren. Schiedam, Uit aller naam, den 4 Maart 1868. C. MAKKERS. De tijd voor Sollicitanten als Hoofdonderwijzer te Sas van Gent, is verlengd tot 31 Maart a. s., en het vergelijkend onderzoek bepaald op 7 April 1868, 's mor gens elf uren. TWEE CJemeobeleerde Hamers TE HUUR op de Markt. Te bevragen aan het Bureau dezer Courant Bij M. H. BROEDER is er in de derde Week 5e Klasse, op no. ?93 getrokken een Prijs van IOOO gulden. uit de Nederlandsche Brouwerij, 22} cent de Flcsch, bij M. KRUIJSSE. Terstond benoodigd, voor éen jaar vastwerk, een onge huwde Se h i I d e r s l-i n e e li tProtestan tsche Godsdienst, om als Meesterknecht werkzaam te zijn, bij de Wed. M. DE VOS, te Cortgeen. Brieven franco. Ter Drukkerij van de Middelburgsche Courant kunnen een paar flinke J o 11 gens ter opleiding worden geplaatst. Jaargang 1868. Eerste deel, zijnde de afleveringen van Januari, Februari en Maart. inhoud: Bijzonderheden omtrent Abyssinië en koning- Theodorus. (London Society.) Het Haberfeld-Treiben in Beieren. (Cornhill Magazine.) Be stad Rouaan. (Westermann's Monatshefte.) Be Spaansclae koloniale beg-rooting-. (Rcvne maritime et coloniulo.) Een Methusalem te Barijs. (Die Gartenlaube.) Be laatste veldtocht van Garibaldi. Door een Ooggetuige. (Cornliill Magazine Overwintering- der Telegraaf-construo- teurs in het voormalig- Russisch Ame rika. beschreven in twee brieven der beambten. (Daily Morning Call.) Be financieel© zeepbellen van den tegen- woordig-en tijd. De Levantscbe handel. (Blsck- wood's Magazine.) Het denkvermog-en der dieren, inzonder heid hij den Olifant en den Hond. (Das Ausland.) Be provinciale pers in Engeland. (Belgravia.) Be Oostenrijksche Lloyd te Triest. (Ilausschatz der Liinder- iind Völkerkiinde.) Josiah Wedgwood en zijne verdiensten ten aanzien der Aardewerk-fabricatie. (Edinburg Heview.) Be JPiano-forte fabriek van de heeren Broadwood Sc Zonen te Londen. (The Illustrated London News.) Be financieele zeepbellen van den tegen- woordigen tijd. De nieuwste manier om zaken, te doen. (Saint-l'auls Magazine.) De uitgave geschiedt bij DE GEBROEDERS ABRAHAMS, te Middelburg. De prijs per jaar is f 6.- STOOMBOOT DIENST TUSSCHEN MIDDELBURG EN ROTTERDAM. Uren van vertrek in Maart. VAN MIDDELBURG: VAN ROTTERDAM: Zondag 8 'smorg. 11 uur. Zondag 8'smorg. 8,30 Maandag 9'smidd. 12 uur. Maandag 9 8,30 Dinsdag 10 12,30 Dinsdag 10 8,30 Donderd. 12'smorg. 6uur.Woensdag 11 8,30 Vrijdag 13 6 Vrijdag 13 10,15 Zaterdag 14 6 Zaterdag 14 10,16 Zondag 15 6 Zondag 15 10,15 SNELPERSDRUKKER!.! VAX DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 4