ihtitrnlanö. Éjanöclsbmdjtrn. 2lïU)crtcnttht. woon veel ijs van de Noordpool losgerukt en bij het zuid waarts afdrijven, den Sond, tusschen Groenland en IJs land, tot op den bodem gevuld en verstopt. Daaruit voorspelden de IJslandsche weerkundigen voor het noorden van Europa en ook voor Noord-Duitsehland, tweo tot drie slechte jaren. Deze voorspelling is tot nu toe letterlijk vervuld en wij lijden nog altijd door den invloed van voormelde ijsverstoppingen. Vooral zijn Noorwcegsch- en Zweedsek Lapland, Finland en de Oostzeelanden daardoor dermate getroffen, dat al daar de vreeselijksto hongersnood heerscht. Daaren tegen melden brieven uit het liooge Noordendat aldaar zichtbare, grootc zonnevlekken, en vooral de laatste in de noordelijke landen buitengewoon koude en onvruchtbare zomer, tot de onderstelling grond geven, dat de volgende zomer een drooge, warme en vruchtbare zijn zal. Er heeft zich gedurende het tegenwoordige koude jaar geen ijs van de pool los kunnen maken; daar door kan er ook geen ijs naar het zuiden afdrijven en den maalstroom vullen. Blijft de maalstroom alzoo vrij van ijs, dan wordt hij in zijne verwarmende uitstroomingen niet gehinderd en de noordelijke landen hebben volgens overoude ondervindingen, bij zulke omstandigheden, altijd goede jaren gehad. IS iitgerlijkc stand, MiDnEnnniiG. Eerste huwelijksafkondiging van den 1 dezerA. Brielsman, jm. 26 j. met C. Sandcrse, jd. 28 j. (Van 22 tot 29 Februari.) Vlissingen. GehuwdG. van Breen, jm. 22 j. met M. J. Heffner, jd. 19 j. J. C. van Wijk, jm. 30 j. met N. van Eijk,jd. 22 j. J. A. Bax, jm. 29 j. met L. J. Buchel, jd. 20 j.j J. K. Buijs, jm. 24 j. met S. Arents, jd. 28 j. Bevallen: A. van de Buusc, geb. Notebaart, z. C. Bak ker, geb. van de Velde, z. A. M. Potters, geb. Beurs-: kens, z. A. E. Vrijmoet, geb. Wassmann, d. Kokelaar, geb. Bouwens, z. A. J. Clowting, geb. Wijkhuis, d. J. M. Engels, geb. Ketting, d. Overleden: C. L. Pauwels, z. 8 m. C. E. Campenhout, z. 8 m. C. E. de Kat, wed. van A. D. Dectert, 79 j. A. E. Geiler, vrouw van W. de Held, 64 j. C. Roth, jd. 20 j. Goes. Gehuwd: F. den Hertog, weduwn. 35 j. met G. W. Cornelis, jd. 18 j. BevallenW. C. van Zwccden, geb. van der Bliek, z. P.M. Mulder, geb.de Wijs, z. D. J. Verbiest, geb. Haze, d. J. Gunst, geb. Remijn, z. G. Kloosterman, geb. Hage naar, z. A. Engelse, geb. Otto, z. J. Stieger, geb. Kegel, z. (ievenl.) Overleden C. Kien, man van M. Franken, 67 j. K. J. Kakebeeke, d. 7 j. K. Zweedijk, vrouw van C. Immer zeel,'38 j. Zierikzee. GehuwdO. Loenjers, jm. 27 j. met E. Ree dijk, jd. 21 j. Bevallen: E. Janse, geb. Phernambucq, d. E. Wil- lemse, geb. Berrevoets, z. A. Schouten, geb. Monné, d. Overleden: J. van Bezooijcn, man van G. Timmer mans, 65 j. G. J. van Velthoven, man van L. Itomer, 60 j. Tlicniiuuictcrstaiid. 4 Maart.'8 av. 11 u.48 gr. 5 'smorg.7u.48 gr.'smidd.lu.50gr.'sav. llu. 44gr. 6 'smorg.7u.42 'smidd. lu.47gr. Algemeen overzicht. Gisteren avond heeft het nieuwe Engelsche ministerie zijne eerste ontmoeting gehad met het parlement, maar de verwachtingen die men koesterde omtrent mededee- lingen, die betreffende Ierland zouden gedaan worden, zijn niét vervuld. Volgens een telegram toch dat wij héden ontvangen zouden de mededeel ingen, door den heéf'Disraëli in het lagerhuis gedaan, zich hoofdzakelijk bepalen tot de verklaringen dat de regeering den vrede met het buitenland trachtte te bewaren, ofschoon -niet tot eiken prijs. Edelmoedige sympathie voor de andere natiën zou den grondslag van de politiek der regeering uitmaken; Wat dé-binnenlandsche aangelegenheden betreft zou een liberale politiek gevolgd worden. Het beslag door do Pruisische regeering op de goe deren van den gewezen koning van Hannover gelegd voor zoover zij daarover macht kon uitoefenon een daad die al zeer spoedig de bedreiging is opgevolgd is gegrond op de weigering van koning George om het Hann'oVbraansche legioen te ontbinden. Hij heeft thans in een uitvoerige memorie, die reeds ter perse is doen aantooncn dat do maatregel van Pruisen in bepaalden strijd is met den geest en de letter van do geldelijke overeenkomst door hem met het kabinet van Berlijn getrpffen. Of koning George in dit opzicht het recht aan zijne zijde heeft weten wij niet, maar wel dat dit recht' tegenover de 1,200,000 naaldgeweren van den koning van Pruisen al zeer weinig gewicht in de schaal zouleggen. Koning George blijft bovendien ook nu, niettegenstaande het volkomen gemis zijnor toegekende schadevergoeding, verre de rijkste van alle pretendenten in Europa en kan nog zeer goed op eigen kosten een Hannoveraansch legioen in stand houden. Overigens geven de handelingéh van koning George al heet weinig recht op medelijden, en zeer veel waarheid ligt in hetgeen John Lemoine in het Journal desDebats schrijft: „Gaarne willen wij gevallen grootheden eerbiedigen, maar onder voorwaarde dat zij beginnen met zich zeiven te eerbiedigen. Wij hebben b. v. nooit gehoord dat de graaf van Ghambord, die toch van bijna even goeden huize is als de koning van Hannover, ooit op de gedachte is gekomen, het legitimiteitsbeginsel te ruilen voor een inschrijving op het grootboek. Wanneer wij echter het hoofd van dat duizendjarig Guelfen-geslacht het rijk zijner vaderen voor een zeer krachtig linzen- gerecht van CO millioen franken zien verkoopen, dan verzoeken wij vergunning onze tranen voor cene betere gelegenheid te sparen. Men moet in aanmerking nemen, dat deze schadeloosstelling, welke de Pruisische regeering niet dan met de grootste moeite door de kamers kon doen goedkeuren, ten eenemale onafhankelijk is van het persoonlijk vermogen der koninklijke familie. Dit ver mogen bedraagt ongeveer 80 millioen franken in bezit tingen en ongeveer 16 millioen franken die in deEngclsehe bank gedeponeerd zijn, en hierbij rekenen wij niet den wcreldberoemden en historisehen zilverschat van de Guelfen, welks waarde op 10 millioen franken geraamd wordt, en die bij het jongste feestmaal te Hietzing schit terde. Daarbij moet men nog in rekening brengen 50 millioen en meer, die eens van liet huis Brunswijk komen moeten. Naar liet ons toeschijnt, is het met déze geringe middelen mogelijk, juist niet van honger te sterven; intusschcii heeft dit den koning van Hannover niet belet de voorstellen der Pruisische regeering aan te nemen,en met haar over een schadeloosstelling van 60 millioen franken to onderhandelen." Het Fransen wetgevend lichaam heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsont werp waarbij het contingent op 100,000 man bepaald wordt. Dit onderwerp gaf aanleiding tot eene interpel latie over den politiekcn toestand van het land, welke door den heer Picard tot de regeering gericht werd. Zij werd door den heer Kouher beantwoord met de ver klaring dat de betrekkingen van Frankrijk tot de buiten- landsche mogendheden tegenwoordig uitmuntend waren, en dat de „zwarte stippen" die zich aan den horizon schenen te vertoonen, nu geheel verdwenen waren. Wat het aan de orde zijnde ontwerp betrof werd door den maarschalk Niel volgehouden dat de nieuwe legerorga- nisatie, die door de oppositie zoo heftig bestreden werd, belangrijken besparingen zou opleveren en een waar borg voor de veiligheid van het land in zich sluit. In het aanstaande voorjaar zullen, volgens de verzekering van den minister van oorlog, al de soldaten van Chasscpot- geweren voorzien zijn en met dit bewonderenswaardig vuurwapen, dat thans tot den uitersten graad van vol komenheid gebracht is, zal Frankrijk de andere mogend heden twee jaren vooruit zijn; het zal dan niets meer to vroezen hebben en zich dan geheel aan het werk van den vrede kunnen wijden. In de Hamburger Nachrichton komt een particulier telegram uit Weenen voor, waarin gemeld wordt dat de grootc mogendheden met toestemming van de Porte te Konstantinopel eene conferentie zullen houden, ten einde de aangelegenheden betrekkelijk Kandia te regelen. De artikelen der beschuldiging van den president der Noord-Amerikaansehc unie is nog met een vermeerderd. Het huis der vertegenwoordigers heeft oen suppletoir artikel aangenomen, waarbij hij beschuldigd 'wordt van eenige besluiten van het congres openlijk onwettig te hebben verklaard. De senaat te Washington heeft zich als gerechtshof georganiseerd met den heer Chase tot voorzitter, om de aanklachten tegen den president Johnson teonderzoeken en het vonnis uit to spreken. 44rann markten enz. 6 Maart. Raapolie op 6 weken 37J. Amsterdam Lijnolie op 6 weken 36 j. Oostburg 4 Maart. De toevoer was lieden ruimer dan vorige week en er bestond weder goede vraag voor puike monsters, terwijl afwijkende, waaruit het meeren- deel van den aanvoer bestond, weder te hoog gehouden werd; vooral was dit het geval met tarwe en paarden boonen, die daardoor meest onverkocht bleven. Puike nieuwe tarwe 14a/ 14.75. Gemeenere en blauwe dito 12 a 13.75. Nieuwe Zecuwsche rogge 10.50 a 11,25. Nieuwe wintergerst 7.50 8.25. Zomer dito 7.25 a 8. Haver (voer) 3.50 a 5.25. Paardenboonen 9a 9.25. Groene erwten ƒ9 a 9.75. Middelburg 5 Maart. Bij eenen kleinen aanvoer van granen en peulvruchten uit Walcheren en het overige gedeelte onzer provincie was het met den handel stil. Puike Walchersche tarwe bijuajallecn voor dagolijksehe behoefte gekocht en prijshoudend, afwijkende soort wei nig gewild. Zecuwsche dito geheel zonder handel. Kogge in de beste soort flauw, prijshoudend en voor dagelijksche behoefte alleen gekocht. Puike wintergerst, Walchersche en Zecuwsche zomer dito, in de beste soorten prijshou dend, afwijkende soorten onbegeerd. Ilaver weder goed prijshoudend. Walchersche witteboonen met kleinen aan voer en flauwe vraag tot vorige prijzen gekocht. Bruine- boonen gelijk van prijs gebleven. Walchersche paarden boonen in de beste soort prijshoudend, mindere soort niet begeerd. Puik kokende Walchersche groene erwten zeer weinig meeriaangeboden en zoowel tot dagelij ksch verbruik als ter zaaiing gezocht en prijshoudend. Jarig en nie"w winterkoolzaad zonder handel. Puike Walcher- sche tarwe van 15.25 tot ƒ15,40 gekocht, afwijkende I soort van 14.25 tot 14.50 betaald. Zecuwsche tarwe niet te plaatsen-. Puike nieuwe rogge tot ƒ11.65 a 11.75 genomen, hij partij werd lager aangeboden. Puike win tergerst van 7.65 tot 7.75 gekocht. Dito Walchersche zomergerst van 7.15 tot 7.25 betaald. Zeeuwsélie dito van 6.70 tot ƒ6.90 gelaten. Walchersche witteboonen 13.75 tot 14 gekocht. Dito hruineboonon tot ƒ15 ge nomen, grootc soort was niet beneden de 14 te beko men. Dito paardenboonen van 8.90 tot 9 gekocht. Dito goed kokende groene erwten van 10.50 tot ƒ10.60 betaald. Jarig wlnterkoolzaad op 13.25 bij partij gehou den, zonder koopers. Raapolie 37.75. Patentolie 39.75. Lijnolie 39.50 a 40 per vat op zes weken, contant 1 lager. Harde lijnkoeken 13. Zachte dito 15 de 104 st, GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare r 15.25 en rogge 11.50. Aardappelen 3.85 a f Mud; Versche hotel- 1.28 a 1.32 per Ned Prijzen vf Amsterda- Nederland. Certific. Wer 53 g dito d 63| dito di 84 Aand. Handelm België. Certificaten hij Rusland. Obligatiën 1798 .i,92 Certific. Hope Go4 62 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 71^ dito dito Leening 1860 41- 76^ dito ƒ1000 18645 „84 Certificaten6 43 J Aand. spoorweg 189J Oblig. 1000 1866 5 83j Loten 1866 5 198| Polen. Schatkistobligatiën4 62/ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 47,55 dito 1847 1852 21 23| dito rente Amsterdam5 66 dito 1864 5 59 dito fr. 500 1865 64-j dito nationale5 534 Bankactiën3 Italië. Lcening 18615 42| Spanje. Obligatiën 3 thans 2} 354 Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 38H Griekenl. dito (blauwe) ,5 Ui Turkije. dito (binnenl.)'5 31j-f Amerika. dito Vereenigdo Staten (1882) 6 74f dito Illinois7 814 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 50 dito Att.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 dito dito geconsolideerde .7 „25 dito dito debentures 8 264 Brazilië. dito 1852/63 4j dito 1865 5 71A Mexico. dito3 14 lï Grenada. dito afgestempeld4} 13§ Venezuela, dito2 Getrouwd P. J. GOUDA QU1NT, Dödcwaard, Tlieol. Doet. en Pred. den 4 Maart 1868. en G. TAATS. Bevallen van een Zoon CHARLOTTE LOUISE ROODENBURG—TAK. Dordrecht, den 4 Maart 1868. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden onze veel geliefde Broeder, de Heer ABRAHAM MAK KERS, Weduwnaar van wijlen Vrouwe E. C. POST, in den. ouderdom van 78 jaren. Schiedam, Uit aller naam, den 4 Maart 1868. C. MAKKERS. Heden ontvingen wij het treurig bericht dat in den nacht van den vierden op den vijfden Maart 11., na een langdurig lijden, te Leiden is overleden onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mojufvrouw IIÉLÈNE ELISA- BBTH JOS1NE DE FREMERIJ. Middelburg, Mr. J. DE FREMERIJ. den 5 Maart 1868. A. M. DE FREMERIJ-Bolt. Eenige kennisgeving. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Beliuwdkinde- ren, mijnen oprechten dank. Middelburg, JACs. JOHs. VAN UIJE. den 6 Maart 1868. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen waarden en veelgeliefden Vader, PiETER TEVEL, betui gen deondergeteekenden bij dezen hunnen welmeenenden dank. P. C. TEVEL. A. E, TEVELvan der Mooren. De Neringdoenden /fer Ofefc Afg^ech. Geref. Gemeente, maken door deze iopmerkzaam op den aanstaanden BiUMSt.qpkWM^ftag 11 Maart.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3