verklaard en tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede I in de kosten veroordeeld. Hëndricus van Balenoud 14 jarenwonende te Sluis beklaagd dat hij den 4 Oetober 11. van een stuk bouwland onder die gemeentearglistigheeftweggenomen j een lederen tabakszak met eene hoeveelheid'tabak, een halve-guldenstuk en twee cententen nadeele van C. Geus is schuldig verklaard aaneenvoudigen dief stal en veroordeeld tot zes dagen gevangenisstraf en in de kosten. Jacoba Kuijpers, werkster alhier beklaagd dat zij den 14 November jl. aan B. Brasem-alhier moedwillig een slag in het aangezicht heeft toegebracht is schul- dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, en, onder aanneming van verzachtende om standigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 1 als mede in de kosten. Jan Parent en Jaeobus Bok, beiden agenten van politie teVlissingcnbeklaagd dat zij den 9 Januari jl. op de openbare straat aldaar elkander met hun stok moedwillig eenige slagen hebben toegebracht zijn schuldig verklaard aan het hun ten laste gelegde feit, onder aanneming van het niet aanwezig zijn van schade, de geringheid der mishandeling en de voorafgaande woordentwist als verzachtende omstandigheden, en ver oordeeld ieder tot eene geldboete van f 10 en beide voor de helft in dc kosten. Willem Tempelman, daglooner alhier, die de vorige week- voor de rechtbank was gedagvaard om in eene strafzaak getuigenis der waarheid af te leggen, doch niet verschenen was, is dientengevolge, op requisitoir van het openbaar ministerie, veroordeeld tot eene geldboete van f 10, hij niet-betaling binnen twee maanden na aan maning te vervangen door êen dag gevangenisstraf. l iet provinciaal gerechtshof in Utrecht heeft jl. Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van A. Kamps, door het hof in Gelderland ter zake van opzettelijke brandstichting ter dood veroordeeld, doch welke zaak door den hoogen raad naar het hof in Utrecht was verwezen; laatstgemeld hof heeft den beschuldigde echter, bij gemis van bewijs, vrijgesproken. Gemengde berichten. Ken brief uit St. Petersburg aan dc Correspondance du- Nord-Est gericht, geeft met de somberste en hartver- scbeurendste trekken een tafereel van den hongersnood die-in negentien gouvernementen van liet Russische rijk beorscht. „Alles is opgegeten, zoo schrijft men; er is zelfs gooi) korre) graan voor den aanstaanden zaaitijd. Hier halen de boeren het stroo van hunne daken om het te mengen met het weinige havermeel dat zij nog bezitten daar gebruiken zij tot hetzelfde doel boomschorselders voedt men zicli met planten, wortels en mos. Van vele dorpen zijn de bewoners vermagerd door den honger, en zien er uit als geraamten; zij verlaten in massa's hunne woonsteden en gaan met groote benden bedelen in streken waar nog brood is. In vele plaatsen hebben boeren, tot dion: tijd rijk, alles wat zij bezaten, kudden, landbouw werktuigen, kleederen, alles verkocht om zich te voeden. In een der dagbladen lezen wij dat zij in menig district letterlijk naakt en uitgehongerd stierven. De gevallen van hongerdood worden hoe langer zoo talrijker. --De stoomboot Rubis, varende van Dover op Ostende, is in de nabijheid van de laatstgenoemde stad veron gelukt. De passagiers en de goederen zijn gered. De Précurseur d'Anvers geeft in zijn nommer van 3 Maart het volgende vei- Jag van den jongsten verschrik- kcfijken brand van bet met naphta geladen schip, waar van wij in ons vorig nommer met een enkel woord mel ding maakten „Onze haven is dezen morgen het tooneel geweest van eeiie ramp, in zijne gevolgen verschrikkelijker dan alle anderen waarvan wij in den laatsten tijd genoodzaakt waren melding te maken. „Het was omstreeks zeven uren toen een verschrikke lijke ontploffing de inwoners naar de haven deed snellen. Daar vertoonde zich aan hun oog een ontzettend schouw spel. De Eugelsche schooner Mary Ann, gezagvoerder Marshall, geladen met 500. vaten naphta, had vlam gevat. De - luiken, masten en een groot gedeelte van de ver schansing waren ver weggeworpen en bet vaartuig zelf geleek-een groot fornuis. „De equipage bestond uit vier mande kapitein Mars hall, de schoonzoon van den kapitein en twee matrozen, terwijl do vrouw van den kapitein ook aan boord was. „Nauwelijks had de uitbarsting plaats gehad of de be manning van het naburige schip zag een persoon midden door-de vlammen, die reeds eene aanzienlijke hoogte be reikt hadden, naar het voorste gedeelte van het schip snellen en zich in de Schelde werpen. Hij werd.in eene; boot van de douanen opgenomen, en herkend voor den zoon van den kapitein. Een gedeelte van zijne kleederen was verbrand en in zijn hals had hij eene groote brand wonde. Eenige oogenblikken later zag men dat de kapi tein zich half naakt en geheel verbijsterd op hot dek in de vlammen stortte. Zijn hemd stond nagenoeg geheel in brand en de vlammen kronkelden zich om zijne beenen. De ongelukkige, in zijn slaap verrast, heeft wellicht nog zijne vrouw ter liulp willen snellen en zal zoodoende tijd verloren hebben. Dat ijselijke schouwspel duurde geluk kig slechts eenige seconden. Marshall viel in het water en zag zelfs niet don staak dien men hem toestak, maar zonk als een kogel naar den bodem der rivier. „Drie slachtoffers, mevrouw Marshall en de twee man der equipage, bleven midden in de vlammen. Men hoorde hunne jammerlijke kreten boven de kleine uitbarstingen die elkander met tusscbenpoozen opvolgden. Eensklaps stort de groote mast met geweld naar beneden. De stem men zwegen de dood bad zijn werk volbracht. Van de vijf personen die zich aan boord bevonden is slechts een den dood ontkomen, en diens leven is nog in gevaar ten gevolge van de zware brandwonden. „Dit onheil was voltooid in minder tijd dan noodig is om het te verhalen. Het was onmogelijk om eenige red ding te beproeven. Het vaartuig brandde geheel af en een breede vuurstroom bedekte de omringende wateren. Al wat men doen kon was de andere schepen op de rivier tegen liet gevaar beschutten en te dien einde werd de schoener naar den linkeroever gesleept. TegenlOuren braken dc kettingen van hare ankers en dreef zij af. De sleepboot Otto wierp toen hare enterhaken in het bran dende vaartuig en bracht het naar eene plaat aan de bocht van den stroom, waar het voortgaat met branden. Een ontzettend dikke rookwolk hangt over de rivier en over dc stad in do richting van de Roode poort. „De oorzaak van den brand is nog onbekendalleen vermoedt men dat, daar de luiken gesloten waren, hot gas van de naphta zich binnen in het vaartuig opeen gehoopt heeft en dat een matroos dé brand heeft doen ontstaan door een lucifer aan te steken om vuur te maken. Men zegt ons dat de Mary Ann verzekerd was. „De Opinion geeft nog eenige nadere bijzonderheden. Het geheelc verlies wordt op eene waarde van 40,000 franken geschat. Een der manschappen die op het oogen- blik van dé ontploffing in een mast gevlucht was, is, onder hartverscheurende kreten, midden in den vuur gloed gevallen. De kapitein laat behalve zijn zoon nog twee kleine meisjes na." Paus Pius IX heeft, onder dagteekening van don 15 Januari, een Latijnschen brief van dankbetuiging geschreven aan den Protestantschen godgeleerde Tischen- dorf, die aan Z. II. een exemplaar had aangeboden van de door hem bezorgde uitgaaf van het Nieuwe Testament naar bet beroemde bandschrift van het Yaticaan. Aan deze hulde van paus Pius wordt te moer waarde gehecht, omdat de lioogl. Tischendorf er geen geheim van beeft gemaakt, dat zijne uitgaaf strekken moet om „den ge- brekkigen arbeid, vroeger door den kardinaal Angelo Maji verricht", aan te vullen en te verbeteren. Het Tiende Ncdcrlandsch taal- en letterkundig congres zal den 31 Augustus, 1 en 2 September a. te 'sGravenhage worden gehouden. Jl. Maandag bad in de in aanbouw zijnde roomsch catholieke kerk te Breda het volgende ongeluk plaats. Een gedeelte van het verwulf dier kerk stortte in, en daardoor sloeg een daaronder geplaatste steiger omver, waardoor een metselaar, op dien steiger werkzaam, daarmede naar beneden viel en zoodanige kwetsuren bekwam, dat men voor zijn levensbehoud vreest. Do justitie te Breda heeft zich de zaak aangetrokken en deskundigen benoemd, om den toestand van dat gebouw te onderzoeken. In den nacht tussehen 1 en 2 Maart heeft te Monnickendam het volgende ongeval plaats gehad. Zekere goochelaar moest na eene doorhem gegeven voor stelling met zijne vrouw, kind en nog een daarbij belioo- rend persoon de Havengracht passeeren, ten einde naar hun logement of slaapstede te gaan. Vermoedelijk door de heerschondo nachtelijke duisternis misleid, zijn de vrouw en het kind in het water geloopen, waarop de vader bun ter redding is nagesprongen. Ofschoon op het geroep van hulp van de vierde genoemde persoon, deze, zoo spoedig men dit des nachts verwachten kan, verleend werd, zijn de man, vrouw en hun zesjarig kind na eenigen tijd zoe- kens, vermits zij allen reeds gezonken waren, levenloos uit de Havengraeht nabij de sluis opgehaald. De overlede nen laten bovendien nog drie zeer jeugdige kinderen na. - Te Ashtabula, Ohio, werd verleden week do sneeuw zwart gemaakt door millioenen sneeuw-vlooien, die naar de oppervlakte kwamen, eenige uren ronddar telden en daarna weder verdwenen, om op den bepaalden tijd-weder te voorsehijn te komen. Door de justitie te Eindhoven is een onderzoek ingesteld naar een moord, door een 30jarig jongeling te Nuenen, nu en dan aan zinneloosheid lijdende, jl. Zondag op zijn vader gepleegd. Ziende dat zijn vader, ruim 70 jaren oud, op een stoel zat te slapen, nam hij een mes en sneed hem den hals af, bracht het lijk daarna inde schuur en overdekte liet met een laken. Als reden geeft hij op dat gedaan te hebben om eene betere regeling in het huishouden te verkrijgen. Men verzekert dat Frankrijk binnen kort in recht- streeksche telegrafische verbinding zal zijn met Amerika. Ten gevolge oener overeenkomst tussehen de nationale telegraaf-maatschappij en de Fransche maatschappij voor den trans-atlantischen kabel, is het zeker, dat een draad zal gelegd worden tussehen Frankrijk en de Vereenigde staten. Inde Amerikaanschcpetroleum-districtenkent ieder den naam van den millionair Steele, die aldaar zulke uitgebreide en voordeelige zaken heeft gedaan, dat zijn inkomen, nu drie jaren geleden, ongeveer 2000 dollars per dag beliep. Sedert dien tijd heeft zijn lot zulk eene verwisseling ondergaan, dat hij thans den kost moet ver dienen als vocrmanskneclit, op dezelfde terreinen die vroeger zijn eigendom waren. Volgens bericht uit Londen is jl. Vrijdag een goederentrein op den Noorder-spoorweg in volle vaart aangereden tegen eene locomotief, welke zich op den weg bevond om eenige wagens met steenkolen te halen. De machinist, de stoker cn de conducteur zijn door den schok gedood. De prachtige ster, die iedcren avond gedurende de eerste uren van den nacht aan den licmcl schittert, wacht thans niet meer tot de zon ondergegaan is om zich aan ons oog te vertoonen. Venus belooft ons in het begin der lente weder nachten vol liefelijkheid en poëzie. Nog gedurende twee maanden zal hare reeds zoo wonder baarlijke glans steeds toenemen. Omstreeks iedere acht jaar overschaduwt deze schitterendste aller planeten, even als thans, den glans van Sirius. Dit prachtige ver schijnsel heeft meer dan eens schrik onder de volken der aarde gebracht; zoo spoedig verontrust het bijgeloof hen, die niets van de weldaden der natuur weten te genieten! Toen het licht van Venus in 1716 op klaarlichten dag als een bijzon schitterde, veroorzaakte dit een algemee- nen schrik onder de bewoners van Londen. Om hen toch gerust te stellen, leerde de groote Halley, de opvolger van Newton, hen dat die perioden van glansonregelmatig schijnen, omdat zij van vele lioofd-elementen al hangen, die weder naar onafhankelijke wetten varieeren. Venus gaat eerst dan schitteren wanneer zij het punt harer grootste nabijheid van de zon cn van de aarde sterk nadert, terwijl haar verlicht halfrond naar onze aarde gewend is. Virgilius beweert dat JEneas Venus altijd zien kon, zelfs midden op den dag, in hare perioden van flauwe schittering'; maar de terugkeer van de tijdstippen waarop de planeet zich aan de gewone stervelingen vertoont, is aan eene menigte vaste gebeurtenissen verbonden. Men zou haast kunnen zeggen dat Venus voor ons hare ge schiedenis heeft geschreven. De Moniteur, die nog geen melding gemaakt hoeft, van het verschijnsel hetwelk wij op dit oogenblik zoo bewon deren, zou bijna van ondankbaarheid beschuldigd kunnen worden. Venus toont zich thans inderdaad zooals in 1798, toen generaal Bonaparte te Parijs kwam om de zegepralen van den veldtocht in Italië aan het Directoire hekend te maken. De liclitgeloovige en impressionable lieden, wier aantal altijd zoo groot is, verbeeldden zich dat deze ster die van den overwinnaar van Arcola cn Lodi was. Doeli die ster was slechts een planeet, schitterende met een geleenden glansdat vergat men toen in de dagen van Brumaire maar al te veel. In het jaar van den coup d'état verscheen dezelfde ster en trok evenzeer de aandacht van het publiek. Men zou wensclien de ster liever niet te zien, indien hare ver schijning aan de volkeren de vrijheid kostte. De astronomen uit den renaissance-tijd gaven aan Venus een middellijn van bijna gelijke grootte als die van onze aarde. Wanneer men echter heter meet zal men bevinden dat zij zich vergist hebben. Indien wij al verder verwij derd zijn van de warmte bron van het zonnestelsel, zoo kaatsen wij haar licht echter over eene grootere opper vlakte terug. Bovendien is onze lichtgevende oppervlakte niet zoo diep gegroefd als dio van onze zustcrplaneet. Wij wenden getrouwer onze verlichte zijde naar haar toe, uithoofde van de verplichtingen, welke onze positie als grootere planeet medebrengen. Men leest in de Romanzeitung, onder het opschrift „Eene voorzegging" het volgende „Zooals dikwijls in de nieuwspapieren is medegedeeld; heeft zich, tenge volge van de plaats gehad hebbende groote hitte, in den zomer van 1866, in de noordelijke poolstreken buitenge-

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2