MIDDELBURGSCHE COURANT. r 37. Donderdag 1868. 5 Maart. 6irmcnlan&. Editie van Woensdag avond 8 aren. ft E N NI in ETIS De Commissaris des konings in de provincie Zeeland, Gelet op art. 1L der wet van den 13 Junij 1857 (Staats blad no. 87) Maakt bekend, dat, volgens liet daartoe door heeren gedeputeerde staten genomen besluit van den 23 Fe bruari} 1868, no. 111: 1. De jagt op houtsnippen en waterwild op den 31 Maart, doch die op watersnippen op den 15 April van dit jaar zal gesloten zijn 2. het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3. de visscherij van den 15 Maart tot en met den 15 April 1868 zal gesloten zijn, en eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alleen met aal korven van wisschen of teenen gevlochten, zal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg-, den 28 Februarij 1868. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg Maart. Gisteren en heden hebben zich in de tweede kamer nog onderscheidene sprekers doen hooren over de ont binding, met dat gevolg, dat de beraadslaging over de interpellatie van den heer Thorbecke nog niet is afge- loopen. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren in den loop der discussie gezegd, dat de regeering het voornemen heeft vóór 1 Juli hare inzichten omtrent de onderwij squaestie te doen kennen. Door den minister van oorlog is medegedeeld dat het plan bestaat om het ontwerp der niilitiewet gewijzigd weder in te dienen. Heden is een voorstel van den heer de Bosch Kemper om de beraadslaging over de interpellatie Thorbecke te sluiten, door de tweede kamer met 39 tegen 32 stem men verworpen. De heer Blussé heeft de volgende motie voorgesteld „De kamer gehoord de inlichtingen der ministers, is van oordeel dat geen landsbelang de ontbinding dei- tweede kamer vorderde, en sluit de beraadslagingen." Morgen worden de discussiën hierover voortgezet. Het verslag dat wij van de zitting van gisteren ont vangen is te uitgebreid om nog in dit Hommer te kunnen worden opgenomen. f Een onzer Haagsche correspondenten deelt ons vol- genderwijze zijn indruk mede van de zitting der tweede kamer van Maandag. „De kamer was aanvankelijk ten getale van 70, maar gedurende de zitting kwamen Dam en Lenting, deden hun eed en namen zitting. De tribunes waren overvol. Ook vele dames. Mevr. van Oudenneulen, mevr. Pels Bijeken, mevr. Schimmelpenninck, mevr. Heemskerk, freule Wintgensenz., in de diplomatique loge. Mevr. Thor becke en mevr. Jonckbloet in de gewone. „Alle ministers zaten aan tafel. „De heer Thorbecke begon en sprak juist zóo dat het onmiddellijk had kunnen gedrukt worden. Maar als altijd kalm. llooge waardige manier; voorbijgaande de kleinig heden maar op elke i een punt, vol kern en pit zonder uit putting van het onderwerp. Deoude heer van Goltstein, na papa Reinders,die thuis is, de nestor der kamer, kan,oude krijger als hij is, de klaroen niet hooren of hij is vaardig. Toen Thorbecke eindigde had hij den voet reeds in den stijgbeugel. De me/ée werd hoe langer hoe dichter; Fok ker, Moens, van Eek en de ministers Heemskerk en van Zuylen, van Bosse en de minister Pels Rijcken, Heiden- rijck en de president, en Godefroi die alleen wel voor twee sprak, zooals hij dat doen kan, levendig onder houdend enraak. „Van de physionomie der ministertafel zal ik niet veel zeggen. Heemskerk was opvallend bleek en zenuwachtig. Het meest bevielen mij Luyben en van Lijnden, kalm en natuurlijk, zooals het, geestelijke heeren past." Bij de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland in het hoofdkiestrict Tholen is, blijkens de heden geopende biljetten, gekozen mr. T. A. Wagtho, met 162 stemmen. De heer J. Sipkes verkreeg 105 steramen. Wij vernemen dat de rogeering het bericht heeft ont vangen van het overlijden te Londen van baron Bentinck, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland in Groot-Britannië. Rcnocniingcii en besluipen. leger. Benoemd bij het personeel van den militairen veterinairen dienst, 'tot paardenarts 3e klasse bij het le regiment huzaren, de veearts W. CV Schimmel. Necrologie. Eergisteren is de heer J. F. Zijlker, lid van de tweede kamer der staten-generaal, te Winschoten overleden. Marine en leger. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee J. E. de Man, is in den namiddag van den 29 Februari jl. van Toulon naar Lissabon vertrokken. De adjunct-administrateur P.D.G.Soetbrood Piccardt wordt met den 11 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevóetsluis. Volgens kennisgeving van den minister van oorlog zal in de maand Juni a. een vergelijkend examen worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan do koninklijke militaire academie. Aan vragen om toelating moeten vóór 1 Mei a. aan het depar tement van oorlog worden toegezonden. De voorwaarden worden in de Staatscourant van jl. Dinsdag opgegeven. De opengestelde plaatsen bedragenvoor den dienst hier te lande: voor de infanterie 35, cavalerie 1, artil lerie 20, genie 4; voor den dienst in Oost-Indië: voor de infanterie 6, cavalerie 2, artillerie 8, genie 3; voor den dienst in West-Indië: voor de artillerie 1. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeelandheeftjl. Maandag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken Pieter Cornelis van Liere, oud 51 jaren, landbouwer, wonende te Kloetinge beklaagd ter zake, dat hij op 2 Juli 1867, te Kloetinge, moedwillig met een doornstok aan C. Koole onderscheidene slagen in het aangezicht en den hals toegebracht, tegen de sclieenen geschopt, en in den duim gebeten zou hebben is bij vonnis der arrondissements-rechtbank teGoes, de dato l40ctober jl., schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, geene ziekte of beletsel om te werken hebbende veroorzaakt van meer dan 20 dagen, en veroordeeld tot eene gevan genzetting van éene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene geldboete van 8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aangemaand, te vervangen door gevan genisstraf van éen dag, alsmede in de kosten van den processe. Op het door den veroordeelde en door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis vernietigd, op grond, dat de eerste rechter de vormen, hij art. 211 van het wetboek van strafvorde ring op strafte van nietigheid voorgeschreven, heeft verzuimd, en den geïntimeerde en mede appellant schul dig verklaard aan het toebrengen van slagen en .kwetsu ren, geenerlei ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebbende veroorzaakt, en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand, te ondergaan in eenzame opsluiting, en in eene geld boete van 8, bij wanbetaling, na daartoe te zijn aange maand, te vervangen door eene gevangenisstraf van éen dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Adriana Duijzer, oud 23 jaren, en Maria Duijzer, oud 12 jaren, beide wonende te Sint Annaland be klaagd ter zake dat zij den 27 October 1867, des middags, te zamen vereenigd en gelijktijdig, van een met kooien bezet stuk land, gelegen onder de gemeente Sint Anna land, toebehoorende aan Marinus Labeur aldaar, in wiens dienst eerstgenoemde op een daar nabij gelegen perceel land veldwerk verrichtte, 3 witte- en 2 roodekooien, welke, volgens hare opgave, afgesneden op dat land i lagen, ten nadeele van M. Labeur, arglistig hebben weg- genomen en zich toegeëigend zijn bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee, de dato 29 No vember jl., de eerste schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende gepleegd ten nadeele van zijn meester, I en bij verstek veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen en in de kosten der procedure, en de tweede i vrijgesproken, als hebbende gehandeld zonder oordeel i des onderscheids. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, voor wat betreft de eerste beklaagde, heeft hot i hof gemeld vonnis vernietigd, en de beklaagde, nu geïn- timeerde Adriana Duijzer schuldig verklaard aan enkelen I diefstal van te veld staande veldvruchten, en haar te i dier zake bij verstek veroordeeld tot eene gevangenis straf van acht dagen en in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Maria van Pellekom, huisvrouw van P. Jobse, oud 51 jaren, werkster, wonende te Middelburg beklaagd van den 3 Juli 1867, op het bleekveld, achter hare woning te Middelburg, met eene schort moedwillig slagen te heb ben toegebracht aan Johanna de Raad, vrouw van C. de Rijk, te Middelburg is bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middelburg de datol2 December jl., schuldig verklaard aan het. moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel van te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie dagen, alsmede in dc kosten. Op het door de veroordeelde en door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof gemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling der beklaagde in de kosten der procedure, op liet hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. Eene boerendochter te Ritthem, die Zondag dc koeien was gaan melken, bleef langer weg dan gewoonlijk, zoo dat liare afwezigheid de ongerustheid harer ouders op wekte. Bij onderzoek bleek dat het 20jarige meisje ver dronken was. Waarschijnlijk is zij tijdens een aanval van vallende ziekte, waaraan zij lijdende was, in het water geraakt en hierin op eene noodlottige wijze omgekomen. Te Goes hebben dezer dagen een paar ongelukken plaats gehad. De vorige week is een 9-jarig jongentje, dat op een tot het vervoer van meevaten bestemden wagen zat, door het afglijden van een balk daaraf gevallen; door het wiel aan het hoofd verwond zijnde, werd hij on middellijk naar het gasthuis vervoerd. Gisteren middag is een 6-jarig dochtertje van M. Addics, dat bij de fabriek van den heer van de Putte bezig was met het uitzoeken van sintels, in brand geraakt, naar men beweert doordien zij zich te dicht geplaatst liad bij het verlaatgat, waarin juist de gloeiende sintels geworpen werden en waardoor hare kleederen vlam hebben gevat; de bekomen brand wonden zijn vrij hevig, maar niet gevaarlijk. Op den stal van den landbouwer C. van der Bout, te Zierikzee, is eene ziekte onder de paarden uitgebroken. Zes zijn er door aangetast, naar men vreest met doode- lijkcn afloop. Te Antwerpen is een schip, geladen met 500 vaten naphta, in brand geraakt. Op het.bal, dat ter gelegenheid van 'skonings ver jaardag door den graaf van Bij landt te Zwolle werd ge geven, droeg eene dame een groen geverfd kleedingstuk. Na den afloop van het bal werd die dame ongesteld, ter- wijl zij die het kleedingstuk vervaardigde al een paar dagen onpasselijk was. De verdachte groene kleur leidde tot het denkbeeld van vergiftiging, naar aanleiding waarvan door den heer H. J. A. Blankhart een gedeelte van het kleedingstuk chemisch werd onderzocht, waar van het resultaat was, dat zich daarin eene aanmerke lijke hoeveelheid arsenicum en kopergroen bevonden had. Do dame en de naaister zijn beide hersteld. De maire van Maizières, de heer Ordinaire, is door de rechtbank van correctioneele politie te Besamjon ver oordeeld tot 40 dagen gevangenisstraf en geldboeten, wegens de uitgave eener brochure: „Eene verkiezing in het groothertogdom Gérolstein." De cellen in de gevangenis Ste. Pélagie te Parijs, die voor de wegens drukpers-delict veroordeelde schrijvers worden gereserveerd, zijn op dit oogenhlik zóo vol, dat de heer Gilbert, die zicli heeft aangemeld om op de rol te worden ingeschreven en de straf te ondergaan, waartoe hij is veroordeeld, geen plaats heeft kunnen krijgen, maar zijne beurt zal moeten afwachten. Zonderling ver schijnsel oj) een oogenhlik dat de wetgeving zich bezig houdt met het vaststellen cener wet, die de drukpers vrijheid liect te zullen vestigen Het middelbaar onderwijs voor meisjes breidt zich in de groote steden van Frankrijk, onder krachtige be gunstiging van de overheden, allengs meer uit. Zoo zijn dezer dagen dc lessen te Toulon in hijzijn der voor naamste overheden geopend; de gemeenteraad dier stad heeft, evenals die van Marseille, beurzen tot bevordering van dat onderwijs, gesticht. Intnsschen verklaart de hooge geestelijkheid van Frankrijk zich schier eenstem mig tegen het plan der regeering om door openbare lessen van lcckcn, wetenschappelijke en letterkundige beschaving aan meisjes te geven. f'crkoo[isn»en en aanbestedingen. Jl. Maandag avond is alhier ten vei koop aangeboden het snelzeilend Noderlandsch sehoonerschip Cornelia, groot 197 tonnen, met inventaris enz. Verkoclitvoor ƒ6400. Gisteren zijn te Vlissingcn te koop aangeboden: een huis en erve in de Lange Walstraat, wijk E no. 22. Opgehouden op 175. - Een huis en erve in het Pluim- straatje, wijk D no. 94/95. Opgehouden op ƒ275. Een

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1