„Wij zijn nooit van meening geweest, dat de Staats courant alleen moet strekken om besluiten en benoemingen wereldkundig te maken. Zoo anderen of wij een bericht mededeelen, dat blijkt onjuist te zijn, dan kan het in het publiek belang zijn, een démenti te geven. Het kan veel schadelijk misverstand uit den weg ruimen, indien de regeering openheid betracht. „De publieke zaak worde publiek behandeld; dat juichen wij toe. Maar men rectiflceere dan feiten, voor zoover zij onjuist zijn, en deele eenvoudig den stand der zaak mede. Dat zal gunstiger indruk voor de regeering maken en meer waarde aan de officieele waarheid doen hechten, dan wanneer men handelt als in het geval dat ieders aa-ndacht getrokken heeft." De gemeenteraad alhier heeft in zijne heden namid dag gehouden zitting onder anderen de volgende zaken behandeld. Aan mejufvrouw J. O. A. Roering is, op verzoek, eer vol ontslag verleend als hulponderwijzeres op de school B, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom is, evenzeer op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke schoolcommissie. Aan jhr. mr. A. W. en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje is, als vertegenwoordigende de eigenaren van twee graven, een gemetseld en een aarden, op de begraafplaats alhier, op hun verzoek eene gemetselde grafruimte voor twaalf kisten afgestaan, onder de gebruikelijke voor waarden, met terugneming van het hun vroeger afgestane aarden graf. Een adres der kommiezen en boden bij de plaatselijke belastingen, strekkende om tegemoetkoming in het over het vorige jaar zoo geringe bedrag der consentgelden, hetwelk voor ieder hunner slechts p. m. f 3 heeft opge leverd, is gesteld in handen der financieele commissie. Op een adres van J. van Leeuwen, te Yerseke, aan nemer van het leggen van het hoofdriool op den Dam alhier, houdende verzoek om tegemoetkoming in door hem geleden schade tengevolge van den hoogen vloed van 1 op 2 December jl., is afwijzend beschikt. De rekening der kamer van koophandel en fabrieken is goedgekeurd. Aan commissarissen der wisselbank is machtiging ver leend tot af- en overschrijving op hunne begrooting van een post van 185.081, voor kantoorbehoeften. Een verzoek van het bestuur der godshuizen tot onder steuning van een door dat bestuur aan gedeputeerde staten gericht adres strekkende om machtiging te verkrijgen tot verlenging van den pachttermijn van een stuk zaailand, gelegen te Gent in Oost-Vlaanderen is ingewilligd. Op een adres van den heer B. A. Fokker, houdende verzoek om afstand van een klein stuk grond en een klein gedeelte water, gelegen bij zijne schors- en pelmo len, is besloten, dien heer en alle verder zich aan te mel den adressanten te kennen te geven, dat over den afstand in koop of pacht van vrijvallende gronden in verband met de spoorweg- en kanaahverken, niet beslist kan wor den alvorens die werken geëindigd zijn. Aan L. van der Staal en de wed. Kok is, op hun ver zoek, een gedeelte grond achter hunne woningen bij het scheepsdok in erfpacht afgestaan. Een present-exemplaar der door den lieer D. Dronkers uitgegeven brochure, getiteld: „Beschouwingen over ons drinkwater, benevens mededeelingen wat tot verbe tering daartoe is voorgesteld," is voor de loden ter inzage gelegd. Op voorstel van burgemeester en wethouders is beslo ten, een gedeelte grasetting bij de begraafplaats, hetwelk niet openbaar kon verpacht worden, aan een zich aange meld hebbend persoon voor den tijd van twee jaren, ingaande met 1 Januari jl., onderhands te verpachten. De commissie ad hoe heeft rapport uitgebracht over de bekende voorstellen van het burgerlijk armbestuur tot wijziging der administratie. De commissie liccft zich in hoofdzaak met die voorstellen vereenigd. Op voorstel van den heer Lantsheer is echter besloten, burgemeester en wethoudeis alsnog uit te noodigen, den raad te willen preadviseeren omtrent het rapport der commissie, voor zooveel de comptabiliteit betreit, aangezien daarover, in verband met de voorschriften der gemeentewet, verschil van gevoelen bestaat. Van deze en verder behandelde zaken geven wij mor gen een meer uitvoerig verslag. In het Sluiseh Weekblad leest men: „Voormalig 4e district. Uit de jongste Staats- en Middelburgsche couranten vernam men do tusschen de Nederlandsche en Belgische regecringen getroffen over eenkomst omtrent de gemeenschappelijke medewerking ter aansluiting van Belgische spoorwegen aan en door het voormalig 5e district van Zeeland, in de richting- naar Neuzen. „Ampele en voor de betrokken streken verblijdende mededeelingen werden er ook in die couranten aange troffen omtrent de vorderingen der van staatswege aangelegd wordende spoorwegen in Zuid-Beveland en Walcheren; maar helaas, met geen enkel woord werd daarin gerept van den „achteraf, en vergeten hoek": voormalig 4e district van Zeeland. „Op niets van dat alles is daar in de verste verte uit zicht de stichting van een enkel nietig telegraafkantoor- schijnt daar zelfs op de lange baan geschoven te worden. Daar hoort men slechts van verlande scheeps- en uit wateringskanalen, en van door den staat „nergens geëvenaarde geïnde rijke inkomsten uit die verlande zeeboezems." Legio zijn de berichten en samensprekin- gen aldaar, hoe de bevolking dier streken vruchteloos streeft naar afdoende middelen ter uitredding hunner met totale onvruchtbaarheid bedreigd wordende lande rijen. Aan deze zijde van den Scheldeoever dus niets dan klaagtonen, in tegenoverstelling van de gunstige vooruitzichten van andere deelen der provincie, 't Zijn voorwaar geen instemmende gelukkige of vroolijke accoorden." Senoeiitingcn en besluiten. KIDL-J3R0RDEN. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer J. J. Hasselman, minister van koloniën, oud-resident van Djocdjocarta; mr J. W. Romer, advocaat-generaal bij den hoogen raad der Neder landen; jhr. mr. W. E. Engelen, vice-president dei- commissie van administratie over de gevangenissen te Leeuwarden mr. H. Ameshoff, president der directie van de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij te Utrecht; J. Borski, commissaris-president van den raad van admi nistratie der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij te Amsterdam; J. F. Boogaard, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken; jhr. mr. C. van Foreest, lid van de tweede kamer der staten-generaal mr. W. J. Tonckens, lid van de eerste kamer der staten- generaal; de kapitein-luitenant ter zee titulair W. de Freinery, inspecteur over de artillerie der marine; J. M. Obreen, directeur van het depot van kaarten en van de boekerij bij het departement van marine, tevens voor- z itter der commissie tot het examineeren van zee-offlcicren enz.W. A. Ribbe, referendaris bij het departement van financiën; F. II. Kruseman Aretz, directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Zutfen; de luitenant-kolonel A. Engelvaart, directeur van de normaal schietschool; de luitenant-kolonel D. G. Andreae, kommandant in de 3e stelling der genie; de onder-intendant 2e klasse C. C. E. d'Engelbronner, chef van het bureau administratie bij het ministerie van oorlog; A. Kamp, regent der onder-afdeeling van het Roomsch-catholiek seminarie van het bisdom van 's Her togenbosch, te St. Michielsgestel in Noord-Brabant; dr. H. N. van Teutem, lid van de commissie tot de zaken der Remonstrantsche broederschap en emeritus predi kant, te Rotterdam; J. van J. Ferares, opperrabijn der Portugeesch-israëlietische gemeente te 's Gravenhage; H. Gimberg van der Hoeven, referendaris, chef van het bureau koloniale bestellingen bij het departement van koloniën, en A. 0. Dumontier, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, chef van den geneeskundigen dienst bij de landmacht in Suriname. Benoemd tot kommandeur der orde van den Neder landschen leeuw de heer J. C. baron Gevers, Zr. Ms. gezant te St. Fetersburg, en mr. J. Rau van Gameren, president van het provinciaal gerechtshof in Gelderland; en bevorderd tot kommandeur dier orde jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, commissaris des konings in de provincie Noord-Brabant, en jhr. mr. H. II. RoëlI, commis saris des konings in de provincie Noord-Holland, ridders dier orde. eeketeekenen. Vergunning verleend aan M. Bruins, A. L. J. Couturier, J. C. Pabst, J. Westral en E. W. Shon' allen in dienst van Z. K. H. prins Frederik der Neder landen, tot het aannemen en dragen der hun door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken gouden medaille. visscheiuoen. Benoemd tot secretaris-penningmeester van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, gevestigd te Tliolen, de heer S. O. de Casembroot, te Tliolen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de christelijk-afgescheidene gemeente te Westmaas de heer H. A. Jonkman, thans predikant bij die gemeente te Kruiningen. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Axel is beroepen do heer M. J. Wentink, predikant te Loon op Zand. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken Bartel van Ouwerkerk, slagersknecht alhierbeklaagd dat hij den 14 November jl. op de openbare straat aan II. J. Heblij, brievenbesteller, moedwillig een slag in het aangezicht heeft gegeven, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan is, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen, alsmede in de kosten. Daniël Adriaanse en Pieter Olieslager, beide wonende te Zoutelande beklaagd dat zij den 14 No vember jl. op den Koudekerkschcn straatweg na een woordentwist elkander moedwillig mishandeld hebben zijn, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen, en veroordeeld ieder tot eene geldboete van 10, benevens beide voor dc helft in de kosten. M. W. Wouters, oud 14, M. H. den Doop, oud 11, A. M. den Doop, oud 13 en J. H. T. den Doop, oud 14 jaren, allen alhier wonende beklaagd: de beide eersten van diefstal van suikergoed in den winkel en ten nadeele vau den suikerbakker J. D. Oerlemans op den 3 November jl., de beide laatsten van medeplichtigheid daaraan door het desbewust helen van het gestolene zijn schuldig ver klaard: de eerste en tweede beklaagde aan diefstal in den avond van 3 November jl. ieder van een doosje chocoladè- croquets, ter waarde van 70 cent, gequalifieeerd als dief stal bij nacht in een bewoond huis, en de eerste bovendien aan diefstal in den morgen van 3 November, van eene hoeveelheid photographie-pepermunt, ter waarde van 30 cent, gequalifieeerd als eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, doch onder verzachtende omstandigheden; en veroordeeld de eerste tot eene maand en de tweede tot zes dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten, met vrijspraak van de derde en vierde beklaagde, wier schuld niet wettig en overtuigend is gebleken. W. Kuipers, oud 20, en P. Dubois, oud 22 jaren, beide sjouwers alhier beklaagd van diefstal van hout op den Blauwendijk, ten nadeele van den heer I. de Broekert zijn schuldig verklaard aan diefstal bij nacht door meer dan een persoon, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeeld ieder tot twee maanden gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. -r- J. de Bel, P. Antheunisse, J. Schouweneel en P. Dobbelaar, allen polderwerkers alhier beklaagd van diefstal van hout ten nadeele van den aannemer dei- spoorweg- en kanaalwerken zijn schuldig verklaard, de twee eersten bij verstek, aan diefstal bij nacht door meer dan éen persoon, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en ieder veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en solidair in de kosten. G. Korsman, werkman alhier beklaagd dat hij den 17 November jl. II. Roose moedwillig slagen heeft toegebracht is, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit, en veroordeeld tot eene geldboete van ƒ5, alsmede in de kosten. J. Kuyt en zijne huisvrouw wonende bij Zaandam, die sedert ach t maanden zich in preventieve hechtenis bevonden als beschuldigd van moedwillige brandstich ting met gevaar voor menschenlevens, zijn eergisteren door het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland, over eenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal en de conclusie des verdedigers, vrijgesproken. Gemengde berichten. Het jl. Zaterdag morgen van hier naar Amsterdam ver zonden postpaket is niet op de plaats van bestemming aangekomen. De vermissing is te Utrecht liet eerst ontdekt. Men denkt dus dat het tusschen die gemeente en Breda moet ontvreemd zijn. Het bevatte onder anderen twee aangeteekende brieven met eene waarde van om streeks 800. Bij eene inspectie over de dienstdoende schutterij te Zierikzee ter gelegenheid van 'skonings jaardag, werden eergisteren door den kommandant der schutterij, met een toepasselijk woord, de eeretcekenen voor 15 jari gen schutterlijken dienst uitgereikt aan de muzikanten J. G. Bethe GCz. en J. T. Bethe. Den 15 dezer heeft te Bosehkapelle op plechtige wijze de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden burgemeester, den lieer J. Vereecken, tevens burgemees ter te Stoppeldijk. Vóór eenige dagen had in de nabijheid van Coevor- den het volgende geval plaats: Een behoeftig, doch overigens eergierig gezin had reeds dagen lang het nij- pendst gebrek geleden, grootendeels levende van eenige bijeengegaarde boerenkool, zonder ander toebehooren in water gekookt. Was 't wonder, dat de man eindelijk, versuft en als wezenloos, 'op zekeren nacht een boeren- oven, waarin hij wist dat brood gezet was, zocht open te krijgen, ten einde zijne hongerende huisgenooten ten minste van eenig gezond voedsel te voorzien De knecht van den eigenaar des ovens hoort echter eenig gerucht, begeeft zich stil naar buiten en betrapt den dief op hec- terdaad, die dadelijk schreijend zijn voornemen bekent en smeekt, hem niet nog ongelukkiger te maken. Voor den eigenaar gebracht, herkent deze in hem een overi gens oppassend man, wiens groote armoede hem onbekend was en, tot straf voor zijne overtreding, schenkt hij hem grootmoedig het geheele baksel brood. De arme snelt naar zijne woning, deelt van 't warme brood aan zijne huisgenooten rond, en allen doen zich aan dit zoo lang

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2