MÏDDELBÜRGSCHE COURANT. r 29. Donderdag 1868. 20 Februari. Editie van Woensdag avond 8 ur^n. Middelburg 19 Februari. De 51e jaardag van Z. M. den koning werd heden hier weder op de gebruikelijke wijze herdacht. Van de openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen wapperde de nationale vlag. In het vroege morgenuur en in den namiddag werd het carillon bespeeld. Te elf uren in den voormiddag kwam de dienstdoende schutterij op de Balans bijeen. Bij deze gelegenheid werd voorlezing gedaan van eene missive van den afge treden kommandant van het korps mr. G. J. Sprenge r, die daarin zijn dank betuigde voor de hem steeds betoonde onderscheiding. Evenzeer werd voorgelezen eene kennis geving dat de nieuwbenoemde majoor-kommandant mr. D. A. Berdenis van Berlekom de vorige maand zijne betrekking heeft aanvaard. De nieuwe kommandant hield, nadat het koninklijk besluit zijner benoeming was voor gelezen, eene toespraak. Vervolgens begaf de schutterij zich, voorafgegaan door haar muziekkorps, naardeGroote markt, waar zij werd geïnspecteerd en, in vereeniging met het daar aanwezige garnizoen, eenige manoeuvres uitvoerde. Na den afloop voerde het muziekkorps voor de sociëteit de Vergenoeging nog eenige stukken uit. Te 1 uur gaf het depot van het 3e regiment infanterie, onder directie van den schermmeester den sergeant majoor Brocard, in het Schuttershof een assaut, hetwelk door den burgemeester, verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en vele belangstellenden werd bijgewoond. Nadat het uit een veertiental nommers be staande programma was uitgevoerd (ten deele onder het spelen der muziek van het korps der schutterij) had de uitreiking van belooningen en prijzen aan onderwijzers en leerlingen plaats. Te 2f uren deed het muziekkorps der schutterij zich hooren in de Abdij. Tegen heden avond zijn een aantal autoriteiten en particuliere personen met hunne dames genoodigd tot het bijwonen van een door en commissaris des konings te geven bal. De verpleegden in de gestichten werden op de ge bruikelijke wijze onthaald, terwijl van wege de ver eeniging tot het bezoeken der armen eene buitengewone bedeeling is geschied van de opbrengst der jongste door officieren van het garnizoen alhier gegeven soirée. Ook de tweede afdeeling der Vereeniging Het metalen kruis herdenkt 's konings jaardag. Uit Vlissingen schrijft men ons dat's konings jaar dag daar op ongewone wijze gevierd wordt. Zoowel te 8 uren des morgens als te 12 uren hoorde men van de marinebatterij het koninklijk eere-salvo weergalmen, hetwelk te 4 uren herhaald werd. Het wachtschip was van boven tot onderen met vlaggen versierd. De inspectie van de schutterij en de parade van het garnizoen zijn uithoofde van het ongunstige weder af- gekommandeerd. De Staatscourant van gisteren bevat het volgend koninklijk besluit: Wu WILLEM III, bij de gratie Gods, koking der Nederlanden, prins van Oranje-Nassad, groot hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. Op de voordracht van den raad van ministers, van den 13 Februari 1868; Overwegende, dat bij onze besluiten van den 22 Decem ber 1867 no. 45, en den 3 Januari 11. (Staatsblad no. 3) de gewone vergadering der staten-generaal is gesloten en de tweede kamer dier staten is ontbonden dat bij ons laatstgenoemd besluit het samenkomen dei- nieuw verkozen tweede kamer is bepaald op Dinsdag den 25 Februari 1868; Gelet op de artt. 95 en 99 der grondwet; Hebben besloten en besluiten de vergadering der staten-generaal bijeen te roepen en hare opening te bepalen op Dinsdag den 25 Februari 1868, te éen uur Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschriften zullen worden gezonden aan de beide kamers der staten-gene raal, aan den raad van state, aan de departementen van algemeen bestuur, aan de algemeene rekenkamer en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst, 's Gravenhage, den 15 Februari 1868. WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken, HEEMSKERK. Uitgegeven den zeventienden Februari 1868. De minister van justitie, wintgens. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Tliolen, tot vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer M. M. de I.ange, zijn 285 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan bekwamen de heeren mr. T. A. Wagtlio 99, J. Sipkens 79 en C. J. de Vulder van Noorden 73 stemmen. Tusschen de twee eerstgenoemde!) moet alzoo eene herstemming plaats hebben. De gemeenteraad alhier zal op Vrijdag a., des namid dags te half twee uren, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende zakenmissive gedepu teerde staten, goedkeuring raadsbesluitenmissive com missarissen wisselbank, af- en overschrijving begrooting 1867missive bestuur godshuizen, verpachting lande rijen; missive kamer van koophandel, rekening 1867; verzoek van mr. van Berlekom, eervol ontslag als lid dei- plaatselijke schoolcommissieverzoek mej. Roering, idem als hulponderwijzeres school B; verzoek mr. Snouck Hurgronje, uitgifte grafruimte; verzoek J. van Leeuwen, aannemer riool, om vergoeding voor geleden schade; uitgifte in erfpacht gemeentegrondenrapport commis sie, betrekking van secretaris-penningmeester bij het burgerlijk armbestuur. *Door eenige gasverbruikers te Zierikzee is aan den raad dier gemeente een adres ingediend, waarbij verbe tering van de qualiteit van het gas en vermindering van den prijs wordt gevraagd. Wij vernemen, dat het opnemingsvaartuig, hetwelk des zomers tot hydrographisclie opnemingen aan onze zee gaten gebezigd wordt, voor eenigen tijd dienst zal doen om platen in de Zeeuwsche stroomen aan te wijzen, waar met vrucht oesters zouden zijn aan te telen. Een en ander zal geschieden op voorstel en onder de leiding van mr. baron Gi-oeninx van Zoelen, die dezen tak van in dustrie in Frankrijk bestudeerd heeft. (N. llott. cour.) Uit Zaandam schrijft men ons: „Eenige invloedrijke bewoners van de Zaanstreek hebben in eene op Zondag avond gehouden vergadering besloten tot oprichting van een Zaanlandsch weekblad, dat ten doel zal hebben het politiek leven aan de Zaan streek te ontwikkelen. Het blad zal een liberalen geest ademen, maar niet in polemiek treden. De gelden zijn reeds bij elkander, en zoo spoedig zulks doenlijk is zal het blad het licht zien. „Wat de verkiezingen in het district Haarlem betreft kan ik u mededeelen dat de liberalen tot dusverre nog niet besloten hebben omtrent den te stellen candidaat. Velen meenen de candidatuur van van Nierop niet te mogen loslaten omdat zij die vroeger zoo sterk hebben voorgestaan. Zij meenen dat zulks niet geoorloofd zou zijn, noch tegenover van Nierop noch tegenover de kiezers. - Anderen daarentegen staan de candidatuur voor van Mirandolle, den bekenden schrijver in het Indische tijdschrift, omdat zij meenen dat, deze candida tuur meer kans van slagen heeft dan die van v,an Nierop. Bovendien beweren zij dat Mirandolle, omdat hij een Haarlemmer is, bij vele aanzienlijke Haarleinsche familiën steun zal vinden. Evenwel vrees ik dat men hier aan de candidatuur van van Nierop vasthouden en daardoor.de tegenpartij de overwinning verzekeren zal." De groothertog van Luxemburg heeft den lieer F. A. Printers, te Brussel, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Onze ministers bemoeien zich nog steeds geheel ten onrechte met de orde van de Eikenkroon, gelijk blijkt uit een bericht omtrent een door den heer Heeren te 's Hertogenbosch gegeven diner, bij gelegenheid dat hij zijn 25jarigdekenschap van de orde van advocaten vierde. „Groot zegt de Nieuwe ltotterd. courant - waren de vreugde en toejuiching, toen een gewezen ambts broeder, mr. Luyben, nu minister van roomsch catho- lieken eeredienst, den jubilaris, met de gelukwenschen van den minister van justitie, het brevet en de versier selen toereikte van officier der orde van de Eikenkroon." Wij moeten bij deze gelegenheid andermaal herinne ren dat de Eikenkroon eene vreemde orde is, waarmede de Nederlandsche ministers niets te maken hebben. Benoemingen en besluiten. consulaten. Eervol ontsjag verleend aan den heer A. J. Bauduin als Nederlandsch consul te Nagasaki, en die heer als zoodanig benoemd voor Hipgo en Osacca. belastingen enz. Opgeheven de ontvangkantoren voor de directe belastingen en accijnsen te Charlois, en te Pernis, zooals die thans bestaan, en ingesteld een ont vangkantoor voor de directe belastingen en accijnsen te Charlois voor de gemeenten Charlois, Katendrecht, Pernis, Hoogvliet, Rhoon en Poortugaalen benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Charlois c. a. de lieer A. van Cappellen Wzn., thans ontvanger derzelfde middelen te Pernis c. a. Opgeheven de ontvangkantoren der directe belastin gen en accijnsen gevestigd te Abcoude, Loenen en Wilnis, zooals die thans bestaan, en ingesteld de navolgende ontvangkantoren derzelfde middelen, als: te Loenen, yoor de gemeenten Loenen, Loenersloot, Vreeland, Loods- .dreebt, Abcoude-Baambrugge en Nigtevechtte Mijdrecht, voor de gemeenten Mijdrecht, Vinkeveen-Waverveen en Wilnis. Voorts benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen: te Loenen c. a. de heer J. Drabbe, thans in dezelfde betrekking aldaarte Mijdrecht c, a. de heer G. C. G. van Ketel, thans in dezelfde betrekking te Wilnis c. a. marine. Bevorderd, met ingang van 1 Maart a., tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse B. D. van Trojen; tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse G. Doorman, en tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse J. Janse. Verlof verleend voor den tijd van éen jaar, met ingang van 1 Maart a., aan den kapitein-luitenant ter zee D. J. Brouwer, ten einde zich te kunnen belasten met de reor ganisatie en het toezicht op de expertise der koopvaardij schepen. Eervol ontheven yan de betrekking van lid der com missie tot het examineeren der zee-officieren enz., de kapitein-luitenant ter zee J. L. Nierstrasz, en hem in ,die betrekking vervangen door den luitenant ter zee le.klasse J. II. P. E. Kniphorst. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij,het 2e regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant J. G. Vorstman, van het le regi ment, gedetacheerd als adjudant bij het koloniaal werf depot. Onderwijs. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 15 Februari, zijn de heeren JI. J- Hardeman, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond, dr. C. de Gavere, leeraar aan de landhuishoudkundige school te Groningen, en K. L. van Schouwenburg, leeraar aan, de gemeente hoogere burgerschool te Zaandam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië, om te worden geplaatst bij het gymnasium Willem 111 te Batavia, de eerstgenoemde als leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de,tweede als leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie, en de laatstgenoemde als leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1