öuitmlcmtr. De Donau-vorsteiidomiiieii en Turkije. Hij had een steen uit den vloer van zijn cachot weten los te maken en wierp dien naar het hoofd des bewaarders, toen deze het cachot binnenkwam, waarop bloedstorting volgde. De zaak wordt gerechtelijk geïnstrueerd. Ten Boef moet, naar wij vernemen, nog altijd volhouden de moordenaar van genoemd meisje te zijn. Reeds eenige malen heeft hij gepoogd zich van het leven te berooven. De gemeenteraad van Rotterdam, die zich in den laatsten tijd meermalen met organisatie en reorganisatie van de politie bezig hield, heeft eergisteren bij acclamatie een voorstel van den burgemeester aangenomen, strek kende tot eene bezuiniging van ruim f 21,000 op den dienst van 1868, door vermindering van personeel en daaruit gevolgde verandering in de regeling van den dienst voor het overblij vend personeel der politie, alles bij wij ze van proef. Wegens de vermindering van personeel en de veranderde dienstregeling moeten er evenwel, tot handhaving eener goede controle, vier onder-inspecteurs dor 3e klasse en nog drie agenten der le klasse aangesteld worden, waartoe door den raad machtiging is verleend, zoowel als tot traktements-verhooging van de agenten, benevens eene gratificatie aan de agenten 3e klasse wegens den verzwaarden dienst, dien zij reeds over de maand December hebben verricht, niettegenstaande hunne bezoldiging toen geene verhooging had ondergaan. Gelijk gezegd is zal dit alleen geschieden bij wijze van proef, om later bij ondervinding er over te kunnen oordeelen, of het wenschclijk is, de verordening op de politie in den zin dezer veranderingen te wijzigen. De Engelsche philanthropie is eene zeer eigen aardige. Dit blijkt weder uit hetgeen de Morning Herald verhaalt omtrent de expeditie naar Abyssinië. Voor het transport van levensmiddelen enz. worden negen a tien duizend muilezels gebruikt. Deze worden begeleid door 18,000 muilezeldrijvers, die, volgens den berichtgever, zeer veel te lijden hebben van de dieren welke zij be sturen, zoodat een groot aantal in meer of mindere mate is gewond. Ru zijn er bij de 10 duizend muilezels tien veeartsen, terwijl er bij de 18 duizend drijvers geen enkele geneesheer is. In den avond van den 10 dezer is te Londen in 86jarigen ouderdom overleden de lieer David Brewster, die zich een Europeesche vermaardheid onder de beoefe naars der natuurwetenschappen had verworven. Hij was de uitvinder van het kaleidoscoop. Vci-koopingcn en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier ten verkoop aangeboden de volgende perceelen: I. Eene karotcrij met huizing en moesland, gelegen aan den Singel tusschen de Veersche barrière en Koepoort, wijk S no. 60. Verkocht voor f 1350. II. Een buitenverblijf, bestaande in huis, koe pel en grond van vermaak, gelegen nevens den eersten koop, wijk S no. 61. Verkocht voor f 1700. III. Een huis en erve, staande in de Sint Geertruidstraat, wijk H no. 72. Verkocht voor 2600. Thernioincterstaiid. 14 Febr.'s av. 11 u. 44 gr. 15 'smorg.7u.42 's midd. lu. 44 gr. Algemeen overzicht. Gedurende de laatste weken werden omtrent den toestand van het Oosten, en meer bepaald omtrent de verhouding der Donau-vorstendommen tot Turkije, de meest verschillende berichten medegedeeld. Wij achten het daarom niet onbelangrijk eene vrij uitvoerige be schouwing daaromtrent op te nemen, gebaseerd op feiten en verschijnselen, welke onder de onmiddellijke waarneming van den berichtgever zich voordoen. Te vecht toch stelt het westelijk Europa belang in den toe stand van het Oosten, alwaar eene na langer of korter tijd te verwachten uitbarsting de ernstigste gevolgen voor verschillende Europeesche rijken zou na zich slepen. v Ten aanzien van den stand van zaken in Turkije ver melden wij hier noghetberichtdatdefinancieole toestand van dit rijk onrustbarender dan ooit zou wezen, zoodat de strijd met de opstandelingen op Kandia door de vegeering te Konstantinopel bij gebrek aan geld, de zenuw van den oorlog, zou moeten gestaakt worden. Een telegram uit de Turkschc hoofdstad van eergisteren meidt overigens dat do nog altijd op Kandia vertoevende grootvizier is teruggeroepen. De quaestie omtrent de uit Zwitserland naar Frankrijk uitgeweken Hannoveranen blijft de dagbladpers bezig houden, vooral in verband tot de houding der Oosten- Hihsche regeering te dien opzichte en de meer en meer oenemende agitatie in Hannover zelf. Volgens de offi- m.euse regeeringsorganen te Berlijn zouden bedoelde gewekenen bij hunne komst in Frankrijk van Oosten- rijksche passen zijn voorzien geweest, waaruit die regee- rings-organen afleiden dat de daden van Oostenrijk niet zoo vredelievend zijn als de woorden en verklaringen, vervat in het onlangs door haar openbaar gemaakt receuil van diplomatieke stukken, het „roode boek" genoemd. Een telegram uit Weenen van gisteren meldt intusschen dat, volgens bepaalde verzekering der Wiener Abendpost de Oostenrijksche regeering volstrekt niet verantwoorde lijk is voor het verschijnen der Hannoveranen op Fransch grondgebied, met welke zij in geenerlei betrekking staat. Wat overigens de in Hannover heerschende agitatie aangaat, welke schijnt toe te nemen naarmate het door koning George te vieren feest op 18 Februari nadert, bevat de Spenersche Zeitung van gisteren avond een waarschijnlijk van regecringswege geïnspireerd artikel, waarin blijkens een heden door ons ontvangen tele gram wordt gezegddat koning George, door zijn politiek gedrag tot vermeerdering dier agitatie,de regee ring te Weenen in de noodzakelijkheid heeft gebracht om hem niet langer te vergunnen op Oostenrijksch grond gebied te vertoeven. De schrijver van bedoeld artikel verklaart in allen gevalle nieuwsgierig te zijn naar het geen Oostenrijk doen zal om de te Berlijn als zeer ernstig beschouwde agiteerendc handelingen van den ex-koning George te beletten. Eergisteren heeft het Engelsch lagerhuis zijne werk zaamheden hervat. In die zitting is door den heerDisraëli voorgesteld om eene rechtbank van drie leden samen te stellen, aan wier kennisneming alle gevallen van omkoo- ping bij verkiezingen zouden worden onderworpen. Dit denkbeeld heeft echter bij een groot aantal leden zeer veel oppositie ontmoet. Overigens wordt uit Londen gemeld dat de ziekelijke toestand van lord Derby, welke hem belette om de ope ningszitting van het parlement bij te wonen, weder ge ruchten van eene aanstaande wijziging in het ministerie heeft doen ontstaan. P.S. Een telegram uit Weenen meldt het volgende: „Brieven uit Constantinopel berichten de ontdek king van een uitgebreid komplot in Bulgarije. Het ministerie te Constantinopel is onmiddellijk vergaderd om de daartegen te nemen maatregelen te bespreken." Aan eene mededeeling omtrent den toestand in ooste lijk Europa ontleenen wij het volgende: „Ik ben in staat u talrijke en nauwkeurige berichten te geven omtrent hetgeen men de Slavische beweging der Donau-vorstendommen noemt. Ik wil meer in het bijzonder over de Bulgaarsche beweging spreken, omdat het hoofdzakelijk Bulgarije is, vanwaar sedert eenige jaren, en vooral sedert het laatste jaar liet. verzet tegen de Porte uitgaat, en omdat de opstand zóo hij zal uit barsten naar hetgeen men verwachten kan, ook daar uitbarsten zal. „Gij weet hoe kort geleden bericht werd dat er langs den Donau op Rouaansch grondgebied benden vrijwilli gers werden samengesteldmen is zelfs zoo ver gegaan om hun getal op te geven, bijzonderheden omtrent hunne organisatie mede te deelen, hunne hoofden te noemen en hunne plannen te openbaren. Die bijzonderheden zijn nog voorbarig; het zou zelfs aan het best ingelichte hoofd dier beweging moeilijk vallen de juiste sterkte van die korpsen op te geven, om de eenvoudige reden dat in die bende eiken dag wijziging wordt gebracht en dat zij in deze oogenblikken nog niet zoo georganiseerd zijn als men het wel wil doen voorkomen. Wat hunne plannen betreft, ze zijn zeer eenvoudig: het doel van deze onver saagde mannen is om Bulgarije binnen te rukken en zich te vereenigen met de nationale benden, haïdouks, die sedert verleden jaar in den Balkan bestaan en die gij, zoodra het teeken tot den opstand gegeven wordt, binnen vier en twintig uren in het veld zult zien verschijnen maar het zou dwaas zijn om geloof te hechten aan alles wat gemompeld wordt over het ten uitvoer brengen van dat planwaar zal men de overtocht van den Donau be proeven? Hoe zal men den veldtocht openen? Het is immers duidelijk dat de opperhoofden hunne geheimen niet zullen laten uitlekken, en dat men ten dien opzichte slechts zeer gewaagde gissingen kan doen. Maar zeker en stellig is het dat de benden bestaan, dat er eene be weging voorbereid wordt; nog meer, dat alles gereed is, en dat men slechts wacht op een sein, hetwelk ik be hoef er dit niet bij te voegen door Rusland moet gegeven worden. „Voordat ik u spreek over de benden die thans defini tief georganiseerd worden, moet ik uwe lezers op de hoogte stellen van den toestand van Bulgarije, zooals die zich reeds verleden jaar gekenmerkt heeft. Mocht men in dit oogenblik al geneigd zijn om zich uitsluitend bezig te houden met de vrijwilligers die zich op den linker-Donauoever vereenigen, zoo moet men toch niet vergeten dat de zetel, het centrum, het brandpuut der agitatie zich in Bulgarije zelf bevindt, dat daar de be weging voorbereid wordt en dat de benden van den rechteroever nooit iets ernstigs zouden kunnen uitvoe ren, indien zij niet in het land zelf, waarom het te doen is, elementen voor den opstand vonden en mannen, die bereid zijn om op te trekken met hunne aangewezen en erkende opperhoofden. „Die elementen nu bestaan in Bulgarije; de opper hoofden zijn alreeds bekend, en sedert verleden jaar heeft de beweging van de haïdouh zekere uitbreiding gekregen. Ik moet u echter eerst eene verklaring geven Van het woord haïdouks dat gij dikwijls in de geschiedenis van den slavisclien opstand zult ontmoeten. De haïdouks, die door de Turken en hunne vrienden gaarne met den naam van struikroovers bestempeld worden, zijn meer dan een eeuw geleden, voor het eerst in Servië verschenen, toen dit land, door de Turken on derdrukt wordende, den worstelstrijd voor zijne onaf hankelijkheid begon. Men zag toen geheele dorpen zich ontvolken, terwijl alle mannen, in staat om een wapen te liandteeren, eensklaps verdwenen. Waarheen gingen zij allen? wat wercl er van hen? Zij begaven zich naar de bergstreken en bergpassen; zij gingen: „het bosch in", zooals men in Servië zegt; daar organiseerden zij zich tot vrijkorpsen, en streden onophoudelijk en hardnekkig tegen de Turken om hen te verontrusten en af te matten. De Servische haïdouks hebben den opstand begonnen. „Thans is er in Bulgarije een beweging op te merken, bijna gelijksoortig met die van eertijds in Servië: de revolutie wordt aangekondigd en geschiedt door de vorming van benden haïdouksevenals in Servië ziet men jongelieden plotseling de dorpen verlaten, en men vindt hen eenige weken later terug, met de Turken strijd voerende, patrouilles verrassende, Turkschc korpsen tot een gevecht uitlokkende en, hetzij als overwinnaars hetzij als overwonnenen, zich weder in de bosschen terug trekkende. „Vooral in den herfst van liet vorige jaar heeft de be weging zich op eene ernstige wijze geopenbaard; tot dien tijd had men wel van benden iiooren spreken, maar men wist niet dat zij reeds zoodanig georganiseerd waren. Thans weet men dat de beweging belangrijk geweest is. Vier vrijkorpsen bezetten den Balkan, eene totale macht van 2400 tot 3000 koppen vertegenwoordigende; hun hoofd was de haïdouk Panaïoti-Chitew, op wiens hoofd Mithat-pacha, de gouverneur van Bulgarije, een prijs gesteld heeft en die den Turken een ongeloofelijke vrees inboezemt. Men verhaalt elkander in de. Bulgaar sche dorpen dat die held evenals zijne gelijken onkwets baar is, en dat hij nog nooit in een strijd de nederlaag geleden heefthij draagt, zegt men, een maliënkolder en even als alle haïdouk-hoofden, houdt hij er van om zich op schitterende wijze te klecdcn, en om zijn borst met glin sterende versierselen te behangendat is cian ook waar schijnlijk de reden waarom hij bij de Tnrksche soldaten den bijnaam heeft ontvangen van den Gouden Duivel zijne tegenwoordigheid in een gevecht alleen is vol doende om schrik te brengen onder de Muzelmannen. „Tegen den Gouden Duivel is niets aan te vangen is een bekend gezegde in Bulgarije. „Panaïoti-Chitew staat niet alleen; aan zijne zijde vindt men nog de chefs of voïvoden Zonko, Démètre Pechlevan, Philippe Toten, Schivko, en eindelijk 11e Marko, de populairste chef, hij die den meest directen invloed uitoefent op de bevolkingen ten platten lande. „Al die chefs hebben het vorige jaar tegen de Turken gevochten,- ik zou u meer dan een dier gevechten kun nen noemen welke bij de soldaten van Mithat-pacha nog volstrekt niet vergeten zijn. Toer. de herfst gekomen was, zijn de benden in de bergen teruggetrokkende chefs, vooral Panaïoti, hebben toen alles in het werk gesteld om den opstand in de aanstaande lente voor te bereiden, om aanhangers te werven op de beide oevers van den Donau, om zich munitie en wapens te verschaffen, kort om om nieuwe benden te organiseeren die, van Servië of Roumenië komende, don oorlog weder zouden doen ontbranden, de Turken noodzaken om hunne macht te versnipperen, en het lage land, waarop de haïdouks nog niet krachtig hebben kunnen handelen, in opstand te brengen. „Wanneer die benden van den Balkan alleen op hunne eigen hulpbronnen moesten steunen, zouden zij zeer spoedig vernietigd zijn, dit is zeker; zij hebben geld noch goede geweren en, dit is wel het voornaamste, de Bul gaarsche bevolking, de plattelandsbewoners, gevoelen voor den opstand niet die hartstochtelijke genegenheid, welke eertijds de Serviërs noopte om zich, zonder zich te ontzien, in de worsteling tegen de Turken te storten. „Ongetwijfeld bestaat er eene agitatie onder de volks klassen, en in de bergstreken is de ontevredenheid ook zeer grootdoch die agitatie der steden vindt haar oor sprong niet bij de lagere volksklasse, maar in de kringen der handelaars; zij wordt door Russischen invloed onder houden, en heeft behoefte om onderhouden te worden wil zij niet geheel ophouden. „Het Russisch gouvernement ('t welk, twijfelt daar geen oogenblik aan, de draden dezer geheele beweging in handen heeft) kent dien toestand volkomen en verzuimt niets om dat vuur, hetwelk ieder oogenblik dreigt uit te dooven zoo het niet van buiten opgerakeld word' voedsel te geven. Om dit nieuwe krachten te sche" hectt het uitgedacht Bulgarije met eene voor' statistieke commissie, die echter inderdaad eene politieke commissie was, te doen de commissie, waaraan de sultan verlof Bulgarije, Tracië en Macedonië te bezig metofficieel meridiane sche kaarten te teekenen, len zij is samengesteld uit d teins Karatassow, Art? den sultan zijn dri' dÜ™?* .1

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3