■centrifugaalpomp, opgesteld aan het oostelijk einde van den brugput. Voor liet maken van de fundeering der bazaltkade, is dwars door het bastion no. 1 een sleuf gegraven, ter diepte van 2 el -r AP. De grond, uit bovengenoemde ontgravingen voortko mende, wordt gebezigd tot vorming van het stationster rein en de kanaaldijken. Een gedeelte wordt achter de bazaltkade in de gracht gestort, ten einde een dam te maken, waarover later het vervoer van materialen kan plaats hebben. Na het slaan der proefpalen werd met het heien voor de landhoofden en pijlers van de brug over het kanaal en voor de bazaltkade een begin gemaakt en geregeld voortgezet, zoodat thans ongeveer 500 palen geheid zijn; voor de fundeering der brug moeten nog slechts enkele palen geslagen worden. Met de ontgraving der veenlaag voor den gemetselden doorgang van 6 el wijdte is een begin gemaakt. De aan voer van materialen voor dit werk gaat geregeld voort. Met het gemeentebestuur van Middelburg werd eene overeenkomst aangegaan, waarbij het dier gemeente vergund zal wordenonder zekere voorwaarden het rioolwater dier stad, hetwelk bij latere afsluiting van de nieuwe haven van Middelburg daarop niet meer zal kunnen lozen, te brengen door de bermsloot langs den nieuwen havendijk, en een duikersluis in den westelijken vleugelmuur van de te bouwen schutsluis bij Veere, op de buitenhaven van het kanaal door Walcheren aldaar. Omtrent het later onderhoud der groote wegen, welke thans in gemeenscliappelijkcn eigendom aan de gemeen ten Middelburg en Vlissingen belmoren, en die tengevolge der spoorweg- en kanaalwerken omgelegd en veranderd worden, is men in onderhandeling. Naar aanleiding van voorstellen, door de gemeente Arnemuiden gedaan, om den grond voor het maken eener halte kosteloos af te staan, in verband met de opheffing, tengevolge van het te graven kanaal door de Oude Arne, van den grindweg naar Middelburg en het daarvoor in de plaats treden eener kortere verbinding met den rijks grooten weg door de te vervallen Arnemnidscho haven, wordt thans overwogen of die voorstellen aannemelijk zijn. Een bestek met teekeningen en begrooting van kosten wegens bet bouwen van eene dubbele schutsluis bij Veere, aan den mond van het kanaal door Walcheren, werd goedgekeurd, en de aanbesteding van dat werk bepaald op 2 Januari 1868. In dat bestek is te gelijk opgenomen het maken van den Oosthavendam voor de buitenhaven aldaar, ten einde op die wijze tegelijkertijd te erlangen eene losplaats en een aardebaan, om de groote hoeveelheid materialen per spoorweg van dien loswal naar de sluisputtcn te kunnen brengen. In verband met het opruimen der vestingwerken van Veere, werd een dam door de vroegere vestinggrachten gelegd, ter verkrijging van eenen beteren uitgang van de stad. In die grachten, waarvan later éen bestemd is, den MiddelburgVeerschen watergang van Walcheren op te nemen, moest van staatswege een kleine duiker gemaakt worden. Ter vermijding van noodelooze kosten) werd besloten, in plaats van dien duiker, eene brug te doen bouwen, van afmetingen, zooals die voordien water gang vereischt worden. Bij onderhandsclie overeenkomst werd met den aan nemer van het maken van genoemden dam (volgens bestek 5, ionds der koopprijzen van domeinen), A. Bin ders, te Breskens, overeengekomen, die brug voor ƒ8,046.25 te maken. Het werk, waarmede onverwijld een aanvang werd ge maakt is thans gereed. Eenige buitenpoldcrs van Walcheren, die thans nog op de Arnemuidsche haven loozen, doch later, bij afslui ting daarvan, hun water door den polder van Walcheren, naar de sluis aan de Zuidwatering zullen moeten bren gen, zijn tot eene regeling toegetreden, waarbij hun onder zekere voorwaarden en tegen eene jaarlijksche contri butie, liet recht dier loozing door den staat wordt ge waarborgd'." Volgens de bij het verslag gevoegde bijlage no. 3, zijnde een -staat aanwijzende de lengte der sectiën of ge deelten van sectiën die in behandeling zijn, zijn voor de lijn Roosendaal-Vlissingen a. in exploitatie (sedert 23 De cember 1863)van Roosendaal tot Bergen op Zoom de geheele lengte ten bedrage van 12,947 ellenb. in aanleg of voltooidvan Bergen op Zoom tot Does de geheele lengte, bedragende 37,069 ellen, en van Goes tot het Sloe mede de geheele lengte, zijnde 11,029 ellen; en c. de onteigeningswet uitgevaardigd voor de geheele vastgestelde richting van het Sloe tot Vlissingen, ter lengte van -13,388 ellen. Uit Amsterdam schrijft men ons „De verkiezing of liever herkiezing is heden met de zegepraal van den liberalen candidaat afgeloopen. Met eer. meerderheid van circa 150 stemmen is de heer Heemskerk Bz. gekozen. Amsterdam is zijn ouden ver tegenwoordiger, dien het sedert 18 jaren naar de kamer zond, getrouw gebleven. Doch dit alles leeren u ook de gewone berichten, en was ook eigenlijk niet de reden van mijn geschrijf. „Wij hebben de ministerieele bladen in de laatste dagen bij hernieuwing hooren klagen over de gemeene middelen, bij de verkiezing aangewend. Natuurlijk zijn die middelen tegen hunne candidaten gebruikt. Zelfs is op dien grond een nieuwe ontbinding aanbevolen, schoon men later onder den indruk der wisselende ministerieele plannen weer tot vreedzamer gedachten is gekomen. Doch dat er zulke oneerlijke misleiding der kiezers heeft plaats gegrepen, stond niettemin volgens de regeerings- organen vast. De bewijzen zijn natuurlijk niet gegeven. „Van de verkiezingen hier in Amsterdam zouden wellicht vrij wat bewijzen zijn aan te voeren. Jammer maar het is een klein verschil dat het niet de libe ralen, maar juist de conservatieven zijn, die er zich van hebben bediend. Den man die zich in een bekende restau ratie openlijk beroemde, op meer dan 20 stembiljetten van afhankelijke kiezers den reeds ingevulden naam van Thorbecke te hebben doorgeschrapt, wijst ieder met den vinger aan. Zoo zijn er tallooze proeven aan te voeren. Doch het meest sprekende bewijs, om de zeldzame ver metelheid, is een strooibiljet, eergisteren voor 's Jacob onder de voordeur der woningen geschoven. Daarin leest men het volgende: „„Één stem kan het geluk van ons dierbaar vader land, van onze stad op het spel zetten. De Revolutie mannen, die de regeering willen verjagen, rekenen op de lauwheid van dc welgezinden, en pochen reeds nu: „dat de vrienden van „Vaderland en Oranje", van Recht voor allen en van „Amsterdam" wel weder stil te huis zullen blijven om het slechte weer of om de onkosten van eene vigelante te besparen, of omdat de heer E. H. 's Jacob ook wel zonder hulp zal verkozen worden." „Op, op, vrienden van uw land! van uw stad! van uw koning! Niemand blijve te huis. Op, op!! „Met God voor Neerland en Oranjezoo zij onze leus. „„De mannen van de revolutie zullen niet te huis blij ven. Het einde van do vorige eeuw heeft hun ijver aanschouwd." „Dat zijn de eerlijke middelen, waarvan zich de con servatieven bedienen. Met dergelijke logenachtige en opruiende taal wordt op de hartstocht der groote menigte gewerkt. Arm Nederland!" Jl. Dinsdag avond heeft te Rotterdam eene vergadering van leden der kiesvereeniging „Burgerplicht" plaats gehad, waarin een reglement is vastgesteld, met het doel om door onderlinge bespreking en het houden van voor drachten de algemeene belangstelling in rijks-, provin ciale- en gemeentebelangen te bevorderen. Bedoeld reglement luidt aldus: Art. 1. De beginselen der vereeniging zijn de vrijzin- nig-constitutioneele. Art. 2. Het doel der vereeniging is do belangstelling in de aangelegenheden van het land, de provincie en de gemeente op te wekken of te versterken, door a. Bespreking dier aangelegenheden op de gewone vergaderingen, bij dit reglement bepaald; b. Samenwerking en overleg met andere kiesvereeni- gingen, die met haar dezelfde beginselen zijn toegedaan; c. Bevordering der oprichting van zulke vereenigingen, waar zij nog niet bestaan d. Het stellen en aanbevelen van candidaten voor de tweede kamer, de provinciale staten en den gemeente raad. Art. 3. Ieder, die met de beginselen der vereeniging instemt, ook al is hij geen kiezer, kan als lid worden aangenomen, mits hij zich vóór het houden eener verga dering bij het bestuur aanmelde en het reglement teekene. Art. 4. Het bestuur bestaat uit 9 leden. Leden van de tweede kamer, der provinciale staten, van den raad en van andere kiesvereenigingen kunnen geen deel uitmaken van het bestuur. Ieder jaar treden drie leden van het bestuur af volgens een rooster, voor de eerste maal bij loting vast te stellen. De aftredenden zijn niet dan na verloop van een jaar herkiesbaar. Art. 5. Ieder lid heeft.het recht, aan alle discu'ssiën deel te nemen. Het stellen van en het stemmen over candidaten ge schiedt alleen door hen die kiezers zijn voor hefCollegie, waarin eene vacature móet vgrvnld worden. De leden, die tot een wande te ki&$verceniging behoo- ren, nemen aan de stemming geen deel. Het opmaken van de lijst der candidaten en de keuze daaruit hebben niet in dezelfde vergadering plaats. Art. 6. Ieder voorgestelde candidaat kan namens de vereeniging worden uitgenoodigd aan de beraadslaging deel te nemen. Bij de stemming is hij niet tegenwoordig. Art. 7. De gewone vergaderingen worden in den regel maandelijks gehoudenbuitengewone vergaderingen zoo dikwijls het bestuur ze noodig acht, of een tiende der leden dit schriftelijk met opgaaf der redenen verlangt. Art. 8. Over personen wordt altijd met gesloten, onge- teekende briefjes gestemd. Er hebben zoo noodig twee vrije stemmingen plaats, daarna herstemming tusschen de twee personen, die bij de tweede vrije stemming de betrekkelijke meerderheid hadden. Bij staking der stemmen beslist het lot. Blanco stembriefjes worden niet meegerekend. Art. 9. Voorstellen, die niet op den agenda voor komen worden niet in behandeling genomen zonder goedkeuring van het bestuur. Voorstellen, door éen of meer loden ingediend en vol doende ondersteund, worden op de agenda der volgende vergadering geplaatst. Het reglement kan alleen veranderd worden met goedvinden van drie vierden dor leden. Voorstellen, het reglement betreffende, kunnen niet in behandeling komen, als ze niet te voren schriftelijk bij het bestuur zijn ingediend. Art. 10. Ter bestrijding der kosten, die de vereeniging maakt, worden de uitgaven door het bestuur over de leden gelijkelijk omgeslagen. Ieder lid betaalt bij zijn toetreden tot de vereeniging éen gulden. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 7 dezer tot regeling der concessiën van kunstmatige oesterbanken op de Schelde en Zeeuwsclie stroomen. Bij beschikking van den minister van koloniën van den 13 Februari, zijn de lieeren A. Walland en M. CouvéeDjz. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Men leest in do Amsterdamsehe courant: „Naar wij vernemen, is de regeering van oordeel, dat van eene overneming voor rekening van den staat van de werken voor het kanaal door Holland op zijn smalst onder de tegenwoordige omstandigheden geene spraak kan zijn, doch -zou eene nieuwe regeling aan het gemeentebestuur zijn onderworpen. Zijn wij wel onderricht, dan zou daarbij worden voorgesteld, dat de drie millioen, laatstelijk ten behoeve van het werk door den gemeenteraad aange boden, door den staat aan de maatschappij zouden kun nen worden uitgekeerd, waartegen het rijk, bij de wet, zich zou verplichten tot het voltooien der werken, wan neer de maatschappij mocht falen, daarvoor binnen te bepalen termijnen te zorgen." Kerknieuws. De heer C. de Wilde Cz., predikant bij de hervormde gemeente te Poortvliet, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Oud-Beierland bedankt. De lieeren II. W. Creutzberg en J. Vermeer, beide predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, komen voor op het door den kerkeraad dier gemeente te Zwolle opgemaakt drietal van predikanten. kinderwijs. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten, het stedelijk gymnasium op te heffen en in de plaats van de eerste afdeeling dier inrichting te stellen eene Latijnsche school, en in de plaats van de tweede afdeeling eene hoogere burgerschool. Itlarine en leger De monitor de Krokodil, voor rekening van het Nederlandsche gouvernement te Birkenhead (Engeland) in aanbouw, is in den namiddag van den 13 dezer met goed gevolg te water gelaten. Gemengde berichten. Dinsdag ochtend tusschen 3 en 4 uren barstte er brand uit in de Oxford Music Hall, een van de schoonste Londensche concertzalen, waar 2000 a 3000 personen plaats kunnen nemen. Het geheele gebouw en een tal van instrumenten werden vernield. Men onderstelt, dat de brand is onstaan door een sigaar, die op eene kokos mat is geworpen geworden. De te Leeuwarden in het tuchthuis gedetineerde pefrsoon Ten Boef, bekend wegens zijne vóór eenige maanden gedane, doch later door niets gestaafde verkla ring, dat hij de dader zou zijn van den indertijd bij Din- teloord op een jong meisje gepleegden moord, heeft zich dezer dagen aan een der gevangenbewaarders vergrepen.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2