OIJRANT. N°' 26. Zaterdag 1868. 15 Februari. Editie van Vrijdag avond 8 uren. Middelburg 14 Februari. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkies district Amsterdam zijn 2534 stemmen uitgebracht, waarvan heden, bij de opening der biljetten, 4 van on waarde zijn verklaard, zoodat de volstrekte meerderheid 1266 bedroeg. Gekozen is mr. J. Heemskerk Bz., met 1352 stemmen. Mr. E. II. 's Jacob verkreeg 1174 stommen. De burgerkiesvereeniging te Groningen heeft voor liet lidmaatschap van de tweede kamer der staten-gene raal tot candidaat gekozen mr. J. H. Geertsema Cz. De kiesvereeniging „Nederlands heil," te Groningen, heeft den heer J. A. Feith candidaat gesteld. Gisteren is bij de opening der stembus voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad te 's Heer- Arendskerke, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer G. de Smid, gebleken dat eene herstemming moest plaats hebben tusschen de hecren L. Lucasse en H. Minnaard, die respectievelijk 15 en 11 stemmen verkregen. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Verleend, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan William Porrit, kapitein der Engel- sche schroefstoomboot Leipzig, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift; aan G. Young, stuurman en Th. Burns, W. Hall en B. Crawford, matrozen, behoorende tot de bemanning van genoemd stoomschip, ieder eene gratificatie van vier en twintig gulden en een loffelijk getuigschrift; wegens het redden der bemanning van het op den 4 December 1867 bij Doggersbank gezonken Nederlandsche vischbunhoekschip Haringvisscherij van VI aardingen. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den len luitenant A. Schim van der Loeff, van het korp3 ingenieurs, mineurs en sappeurs, thans op non-activiteit. Marine en leger In de Staatscourant van heden wordt eene opgave gedaan van de namen der hoofd- en verdere officieren die bij 'skonings besluit van den 10 dezer voor het jaar 1868 tot leden en plaatsvervangende leden van do mili tieraden in de onderscheidene provinciën benoemd zijn, zijnde voor Zeelandals lid de majoor Gelderman, provin ciale adjudant in Zeeland, en als plaatsvervanger de kapitein van Heel, van het 3e regiment infanterie, beide alhier. De Staatscourant van gisteren bevat een staat van nalatenschappen, die in den loop des jaars 1866 ten ge volge van het overlijden of het vermist geraken van manschappen, behoord hebbende tot de koninklijke Nederlandsche marine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring van het departement van marine en van het korps mariniers zijn gebleven. -De luitenant ter zee 2e klasse G. van Herwaarden, dienende op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gebracht en op dat rader stoomschip vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse P. Heyning-, thans non-actief. Koloniën. De gisteren hier per Engelsche mail via Marseille aangebrachte brieven en dagbladen uit Nederlandscli Indië, met berichten tot 1 Januari, behelzen geen bij zonder nieuws. Rcefitzaken. Uit 's Hertogenbosch schrijft men 10 Februari „Reeds vroeger is in de dagbladen medegedeeld dat de kommandant dor aan den Bergscheuhoek voor de veepest gestationeerde brigade dragonders lmlpmaré- °haussée in het begin van het jaar 1867 deserteerde, eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van het rijk mede nemende. Deze persoon, wiens spoor men toen bijster was, vluchtte naar Engeland en verbleef aldaar totdat men hem noodzaakte om als soldaat de expeditie naar Abyssinië mede te maken, hetgeen hem niet beviel, waarom hij besloot naar zijn vaderland terug te keeren den 19 December jl. kwam hij zich vrijwillig aan de politiewacht der cavalerie-kazerne alhier aangeven, en werd toen in hechtenis gesteld. „Zijne zaak diende vervolgens voor den krijgsraad te dezer stede en bij vonnis van dien raad, lieden uitge sproken, werd hij schuldig verklaard aan eerste desertie in tijd van vrede en ontrouw in het hem als detache- ments-kommandant opgedragen bewind van penningen (de verduisterde som bedroeg ruim 326). „De krijgsraad verklaarde hem deswege vervallen van den militairen stand en veroordeelde hem tot drie jaren kruiwagenstraf." (Arnh. cour.) Ccmcngdc berichten. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft negen schepen bevracht, waaronder voor Middelburg de bark schepen Walcheren, gezagvoerder G. van den Borden, en Baron van Heemstra, gezagvoerder F. Nepperus Fz. Gisteren is te Vlissingen op plechtige wijze de eerste steen gelegd van eene nieuw te houwen kerk voor de Israëlietische gemeente aldaar, door het oudste lid dier gemeente, den heer Ph. de Leef Sr. Jl. Dinsdag avond hield het te Groede gevestigd de partement der Maatschappij tot nut van 't algemeen eene buitengewone vergadering met dames, welke belegd was om aan den heer A. Meskes, hoofdonderwijzer te Kadzand, de zilveren medaille der Maatschappij wegens dertig jarigen schooldienst uit te reiken. Dr. P. de Kok opende als voorzitter de vergadering met een toepasselijk woord, de heer Schoo hield eene rede, en na de uitreiking van het eermetaal en daarbij behoorend getuigschrift werden door leden en andere personen verschillende bijdragen geleverd. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde liederen. De Goessche courant verneemt uit goede bron dat eergisteren, onder hevige ziekelijke verschijnselen, welke door gepaste middelen evenwel geweken zijn, zich te Goes een paar gevallen van vergiftiging door het ge bruik van mosselen hebben voorgedaan. Woensdag middag te twaalf uren zijn te Bath van Engeland gearriveerd de kotters Aurora's-Increase en Aurora's Queen, medebrengende eenige helmduikers, die aangenomen hebben de lading te lossen uit het wrak van de gezonken stoomboot Sultane en daarna, zoo mogelijk, het wrak er uit te halen. Gisteren zou er een aanvang mede gemaakt worden, en men hoopt bij gunstig weder spoedig te zullen slagen, zoodat men bin nen kort deze hinderpaal voor de scheepvaart opgeruimd zal mogen zien. Men schat de waarde van het wrak met de inhebbende lading op f 550,000. De duikelaars genieten 25 pet. der waarde van de stukgoederen, en 40 pet. van die der granen, waaruit de lading van gemeld wrak bestaat. Buitendien is hun de helft toegezegd eener som van 200 p. st., welke in goud bestaan en in twee kistjes zijn gepakt die zich in de kajuit bevinden. In een bericht uit Brussel van gisteren wordt mede gedeeld dat er eene arbeidstaking en ernstige onge regeldheden hebben plaats gehad in de kolenmijnen van Marcinelle en Gilly nabij Charleroi. Onderscheidene personen zijn gearresteerd. Uit Warschau meldt men het volgende: Groot op zien baart hier de ontdekking van geldverduisteringen op groote schaal gepleegd door de ambtenaren van den Warschau-Weener-spoorweg. Deze lieeren hebben sedert driejaren het zoodanig weten aan te leggen, dat de vracht van vervoerde goederen slechts voor een zeer klein ge deelte in handen van het spoorweg-bestuur geraakte, terwijl fiet grootste gedeelte in de kas dier beambten kwam. Een onderzoek der zaak, hetwelk de directeuren liever hadden tegengegaan, maar waartoe zij genood zaakt werden, daar de bedriegerijen te veel in het publiek bekend werden, heeft tot dusver bewezen, dat het bedrag der verduisterde som is 180,000 zilveren roebels. Men neemt tegenwoordig in Italië proeven met bommen van een nieuw model, die eene even zekere als geduchte uitwerking doen. Hare lonten zijn zoodanig ingericht, dat men op het'oogenblik, waarop het projec tiel geworpen wordt, met zekerheid kan nagaan, binnen hoeveel minuten of seconden de uitbarsting volgen zal. Bovendien zijn zij met verscheidene kleine bommen op gevuld, die tegelijk met de moederboin losbarsten. Zij leveren daarbij nog het voordeel op, dat zij ook onder water of onder den grond ontploffen. De directeur van de landbouwschool te Nienburg deelt in de Hann. Landeszeitung de volgende waarneming van het Sint Elms vuur mede. De onderwijzer Kiister te Lohe ging in den nacht van 29 op 30 Januari, onder regen en sneeuwbuien, terwijl de wind heftig was opge stoken, van Nienburg naar Lohe. Te Lemke gekomen, zag hij den weg van dit dorp naar Lohe over eene lengte van 10 minuten sterk verlicht. Die weg is met kleine csschenboomen bezet, welke eerst slechts aan de eene zijde, 50 schreden verder aan beide zijden zijn geplant, en voorts allen 3 a 5 takken hebben. Elke tak droeg aan liet uiteinde eene kleine blauwe vlam van 1 duim grootte. De heer Kiister beproefde enkele van die lichten uit te blusschen, wat hem echter niet gelukte. De weg werd hierdoor zoo sterk verlicht, dat men even als bij helderen maneschijn op grooten afstand vóór zich kon zien. Gedurende dit natuurverschijnsel was de lucht aan den horizon sterk verlicht. De grond in de nabijheid van den weg bestaat uit moerassige weilanden, waarop zich vele dwaallichten vertoonen. Sedert langen tijd werden te Harlingen aan boord der Engelsche stoomschepen allerlei goederen, als: schapenbouten, zoetemelksche kazen, zelfs kwart en achtste vaatjes boter vermist, van welke goederen men wist dat zo ingeladen waren. Men had de Ilarlinger sjouwerlieden wel eens verdacht, dat deze schuldig zou den zijn aan het vermissen dezer goederen. Dezer dagen evenwel ontdekte een der werklieden aan een ander, dat hij den Engelschen onder-machinist een vaatje boter uit het laadruim naar de machinekamer had zien vervoeren. Dit werd ruchtbaar, en toen de zaak onderzocht werd bleek het, dat het vaatje boter onder de steenkolen was geborgen. De beschuldigde werd nu geboeid en is zoo naar Londen gebracht. In de vorige week verscheen te Baak een vreemd koopman, die voorgaf runderen te willen koopen en zijn intrek nam in een der logementen. Hij kocht dan ook werkelijk in den loop van den dag ruim 50 stuks vee,t voor buitengewoon liooge prijzen, o. a. op Óen stal voor meer dan f 1200. De vreugde daarover was onder de boeren zoo groot, dat men den koopman op sigaren en wijn, en verder op alles wat hij begeerde, onthaalde, terwijl den volgenden dag een rijtuig voor hem gereed stond om klinkende munt te halen. De vreemdeling was toen evenwel reeds met de noorderzon verhuisd, zonder den waard te betalen. Te Vilvoorden heeft het volgende voorval plaats gehad. Eene aldaar wonende dame bevond zich alleen te huis, terwijl haar echtgenoot en dienstboden afwezig waren, toen twee welgekleede heeren zich aanmeldden, die naar haren man vroegen, van wien zij ongetwijfeld wisten dat hij niet 't huis was. Terwijl de dame de straatdeur geopend hield, pakte onverwachts een der beide hoeren haar in zijne armen op en liep met haar tot achter (in het huis, zonder dat zij in staat was eenigen bijstand in te roepen. Intussehen drong de andere lieer in een der kamers, brak de secretaire open en maakte zich meester van eenige bankbiljetten en industrieele actiën, ter waarde van 12,000 franken. Daarop snelde hij naar zijn collega en beide bonden alstoen de dame zoo stevig vast, dat zij geen vin kon verroeren en namen daarna ijlings de vlucht. Volgens de opgaaf van een der New-Yorksche dagbladen, heeft het aantal Noord-Amerikaansche wal- vischvaardërs, die gedurende 1867 aan de visscherij zoowel in de Atlantische als in de Stille Zuidzee hebben

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1