OlIRANT. N°' 25. Donderdag <3mnenlantr. 1868. 13 Februari. Editie van Woensdag avond 8 uren. HERBEITE/DINCl. Gegadigden worden verwittigd, dat de besteding tot het aanleggen en onderhouden van werken op het strand aan de Oude Hoeve, aan de noordwestzij de van Schou wen, provincie Zeeland, met de levering van al de daar toe vereisclite bouwstoffen en arbeidsloonen, uit hoofde van de hooge aannemingsom is afgekeurd. Eene herbesteding van dat werk is bepaald op Vrijdag den 21 Februarij 1888, voor middags ten 10 ure, aan bet gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg. De herbesteding geschiedt bij enkele inschrijving, volgens art. 10 van het bestek no. 156, goedgekeurd den 14 November 1867, behoudens de volgende wijzigingen 1. Bladz. 3, reg. 19 van boven staat: 30, moet zijn 50 duim. 2. 4, 11 art. 39, moet zij nart. 30. 3. in art. 7, 18, moet in plaats van 1 Mei 1868 worden gelezen1 Augustus 1868. De kosten der eerste besteding komen mede ten laste van den aannemer. Inlichtingen zijn te bekomen bij den hoofdingenieur te Middelburg en'bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, 5 Februarij 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, J. SCIIRÖDER. Nidflelburg 12 Februari. De minister van binnenlandsclie zakenoverwegende dat ten gevolge van het niet-aannemen van het lidmaat schap der tweede kamer van de staten-generaal door jhr. rar. J. de Bosch Kemper in het hoofdkiesdistrict Haarlem, eene nieuwe stemming in dat district moet plaats hebben heeft bij beschikking van 11 Februari bepaald1. dat de verkiezing in dat hoofdkiesdistrict zal geschieden op Dinsdag den 25 Februari a.; 2. dat, zoo herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dinsdag den 10 Maart daaraanvolgende. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 22 Januari jl., bepalende de sterkte, samenstelling en indeeling der schutterijen, zoo dienst doende als rustende in de provincie Zuid-Holland. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den heer D. Rahusen, te Amsterdam. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onder-officieren en verdere manschappen, behoord heb bende tot de landmacht in Nederlandsch Indië, welke gedurende het tweede kwartaal 1867 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld, en die, voor zoo veel de saldo's meer dan f 250 bedragen, bij die weeska mer, en daar beneden, bij het departement van koloniën in Nederland, door de rechthebbenden behooren te wor den opgevorderd, onder overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren II. J. P. D. Bosch, resi. dent van Djokjokarta, W. C. Happé, gewezen secretaris der residentie Banjoemaas, laatst resident van Menado, thans mot verlof in Nederland. marine. Op verzoek eervol ontslag verleend, met 30 April a., aan den magazijnmeester der marine te Hel- levoetsluis J. F. R. Schultz, onder dankbetuiging voor zijne bewezene diensten en onder toekenning van zoo danig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aan spraak te hebbenen de magazijnmeester der marine te Vlissingen J. Oudijk van Putten, met den 1 Mei daar aanvolgende, in dezelfde betrekking overgeplaatst naar Hellevoetsluis. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 'slandsdienst verleend aan den gcneraal-majoor titulair W. E. Kroesen, lid van den raad van Nederlandsch Indië, onder dankbe tuiging voor de langdurige en goede diensten door hem aan den lande bewezen en met toekenning van pensioen. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de volgende officieren bij de rustende schutterij in deze provinciebij het half bataljon no. 2, aan G. B. van der Have, als 1 .pitein, en A. van Westen, als 2e luitenant; bij het bataljon no. 4 aan L. A. Croin, als 2e luitenant, wegens verandering van woonplaats; bij het bataljon no. 5, aan B. K. Boom, als 2e luitenant, wegens veran dering van woonplaats. Benoemd tot 2en luitenant a la suite bij de dienstdoende schutterij te Goes, L. A. Croin, tot dusver 2e luitenant bij het bataljon rustende schutterij no. 4 in de provincie Zeeland. Kerknieuws. Voor de herstemming van twee gemachtigden voor het kiescollege der hervormde gemeente te Zierikzee, hebben 459 kiesgerechtigden hunne stem uitgebracht, zijnde ongeveer 200 minder dan bij de eerste stemming. Uit het dubbeltal is de candidaat der vrijzinnige richting met 324 stemmen en de candidaat, die zoowel door de vrijzinnige als door de rechtzinnige richting was aanbe volen, met 319 stemmen gekozen. De overigen, zijnde een van de liberale en een van de orthodoxe richting, verkregen respectievelijk 144 en 120 stemmen. De heer C. P. Tiele, predikant bij de Remonstrant- sche gemeente te Rotterdam, heeft voor het op hem uit gebracht beroep naar Amsterdam bedankt. Onderwijs. Uit het vroeger medegedeelde tweetal, door curatoren van het athanaeum illustrie te Deventer voorgedragen ter vervulling der door het ontslag van den hoogleeraar van Vloten ontstane vacature, heeft de gemeenteraad aldaar eergisteren tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal en geschiedenis benoemd den heer I. Jongeneel, predikant te Hurwenen. Maandag middag hield dr. J. W. R. Tilanus zijne inaugurale rede, tot aanvaarding van het hoogleeraars- ambt aan de geneeskundige school te Amsterdam. Zijne oratie had tot onderwerp: de physiologische richting in de heelkunde. Marine en leger Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee J. E. de Man, is den 8 dezer te Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. Gemengde berichten. Het Fransche gouvernement heeft het volgende ter algemeene kennis gebracht: Na gevoerde onderhande lingen, die vele maanden duurden, hebben Nederland, Italië, België, Zweden, Noorwegen, Baden, Wurtemberg, Beieren, Zwitserland, Spanje, Portugal, Denemarken, de Romcinsche staten en Luxemburg eene conventie getee- kend met Frankrijk, om het nieuwe maritieme seinboek in te voeren. Graaf Bismarck heeft zoo verhaalt men elkander te Berlijn eene samenkomst met den in 1848 uit Duitschland gebannen en naar Amerika uitgeweken repu blikein Karei Schurzgeliad, welke samenkomst meer dan drie uren zou geduurd hebben. Uit het gehouden gesprek zou gebleken zijn dat graaf Bismarck er naar streefde om eene verzoening tusschen Amerika en Engeland te bewerken ten einde zich bij een mogelijken oorlog zoo niet van een verbond, dan toch ten minste van de neutra liteit van Engeland te verzekeren. Karei Schurz zou daarbij onder anderen te kennen gegeven hebben dat hij zelf, oven als de meeste leden der republikeinsche partij in Amerika, alle pogingen aanwendde, om de verwikke lingen, die uit de Alabama-quaestie dreigen te spruiten, te voorkomen, en zou als zijne meening te kennen ge geven hebben dat de verkiezing van den generaal Grant tot president der Unie gunstig voor de politiek van graaf Bismarck zou zijn. „Men zal zich nog wel, zegt 1'Etoile Beige, de duis tere zaak van den Fransclien advocaat Sandon herinneren, die eenige jaren geleden, onder voorwendsel van ver- standsverbijstering, teCharenton door tusschenkomst van den heer Billault in een gesticht opgesloten werd, ten einde de openbaarmaking van eenige compromitteerende brieven, die de heer Sandon van dezen minister van staat beweerde te hebben, te verhinderen. Welnu, het schijnt dat in Pruisen eveneens eene zaak aan het licht is gekomen, welke maar al te veel overeenkomst heeft met die van den advocaat Sandon. Aan den afgevaardigde Aegidi heeft men te danken dat hij de vorige week de aandacht der tweede kamer van Pruisen gevestigd heeft op de petitie van een oud-officier uit Sleeswijk-IIolstein die, in de lente van 1867 te Berlijn gearresteerd zijnde onder voorwendsel van den koning gehoond te hebben in een aan den prefect van politie gerichten brief, eerst gedurende zes weken in preventieve hechtenis heeft gezeten en vervolgens in een krankzinnigengesticht op gesloten is, waarin hij zich op dit oogepfclik nog bevindt. In deze petitie nu wordt verklaard dat die oud-officier den geïncrimeerden brief nooit geschreven heeft en dat hij volmaakt gezond van verstand is. Wat bovendien buiten allen twijfel vaststaat, is dat, hoewel reeds een jaar sedert zijne opsluiting verliep, zijn staat van krank zinnigheid nog niet gerechtelijk geconstateerd is, zoo als do wet dat bepaalt," De heer Br'ight heeft van zijne tegenwoordigheid te Birmingham paitij getrokken, om behalve de Iersche zaken, ook de dringende quaestie van het onderwijs in eene redevoering te behandelen. Er deed zich daartoe eene gelegenheid op, zooals niet beter te wenschcn was; namelijk een feestmaal door den heer Wright, den presi dent der kamer van koophandel, aangeboden aan de handwerkslieden, die op kosten van het genootschap van kunsten de tentoonstelling hadden bezocht. Bright nam deze gelegenheid waar, om op het groot nut van het onderwijs te wijzen, waarbij hij als voorbeelden tot staving van hetgeen hij betoogde de Yereenigde Staten en Pruisen aanhaalde. Hij beweerde dat eerstgenoemde staat gedu rende de laatste 40 jaren do wereld meer met resultaten van kennis en wetenschap had verrijkt, dan alle landen van Europa te zamen. Met betrekking tot Pruisen haalde hij een gezegde van Cobden aan, namelijk dat de Pruisen de Yankees van Europa zijn, en dat uit hunne algemeene ontwikkeling is op te maken, dat zij eenmaal de machtigste natie in Europa zullen worden, want zij hadden het stelsel van de Vereenigde Staten, om elk burger een grondig schoolonderwijs te doen toekomen, in hooge mate, hoezeer niet langs denzelfden weg, bij zich ingevoerd. In de toekomst, zou zonder twijfel de kracht der natiën afhangen van de kracht en den vooruitgang op het gebied van uitvinding en van nijverheid, en van zedelijke verheffing van.het individu, kortom, in al wat eene natie grooter maakt dan de anderen. Te Harlingen is Dinsdag avond der vorige week gearriveerd de burgemeester van den Burg op Texel met de stembus uit die gemeente. Wegens den sterken westc- wind was het niet mogelijkgcweestmeteen klein vaartuig liet Nieuwediep aan te doen, waarom genoemde heer zich met eene schuit naar Harlingen liet brengen, van daar met de stoomboot op Amsterdam vertrok en zoo over Haarlem per spoortrein de hoofdplaats van het kies district Alkmaar bereikte. Uit Bozen wordt gemeld, dat den 4 dezer des avonds aldaar het huwelijk is voltrokken tusschen den aartshertog Heinrich en mejufvrouw Hoffmann in de woning dezer laatste. Niemand droeg daarvan kennis, zelfs niet dc bedienden en het bericht van het huwelijk, alleen in tegenwoordigheid van twee getuigen gesloten, werd eerst ruchtbaar toen de .jonggehuwden reeds naar Italië vertrokken waren. Te Bozen hoopt men, dat dc aartshertog, die geheel tot het ambtelooze leven is terug gekeerd, zich in die stad zal vestigen, waar hij de achting aller burgers geniet. Mejufvrouw Hoffmann is 26 jaren en de aartshertog Heinrich 38 jaren oud. Uit Worms wordt gemeld, dat het totale bedrag der inzamelingen voor het te Worms op te richten Luther- gèdenkteeken, tot nu toe is 180,192, zonder de renten der in effecten belegde gelden. Er is te Berlijn sprake van den aanleg van een

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1