öuitcnlanö. ^antrfUbcricIjtm. m 2löücrtcnttcn. J. P. VAN DEN HEUVEL. J. BEAAT. L. J. ROLAND. J. A. GELDOF. ZEEliWSCIIE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2 dezerJ. K. Poleij, jm. 27 j. met J. de Krijger, jd. 26 j. J. de Jonge, weduwn. 65 j. met A. J. Volkers, wed. 46 j. (Van 25 Januari tot 1 Februari.) Vlissingen. Bevallen: M. Stroo, geb. Louwerse, z. J. van der Maden, geb. Soetens, d. Overleden: E. C. de Wolf, d. 2 m. G. Porrey, jm. 21 j. A. A. M. van Campenhout, jd. 33 j. L. Naerebout, jd. 24 j. A. F. van Meerbeek, z. 7 w. P. Kors, d. 3 m. Goes. BevallenJ. P. Quist, geb. Meijler, d. E. Rouw, •geb. de Dreu, z. W. Ossewaarde, geb. Potappel, z. A M. van Fraassen, geb. Bonze, z. C. Rejack, geb. de Bad, z. Overleden M. Reijnders, wed. van J. Barbier, 61 j. M. Snijder, z. 1 m. K. Carlier, vrouw .T. L. Kouwenberg, 37 jaren. Zierikzee. Gehuwd: M. J. Boot, weduwn. 53 j. met W. Dalebout, jd. 34 j. J. van Nieuwenhuizpn, weduwn. 64 j. met J. A. van Haren, jd. 41 j. L. Kardol, jm. 32 j. met C. C. Blanker, jd. 24 j. BevallenM. Bakker, geb. Peeterse, z. M. Janse, geb. Tabberné, z. J. Cats, geb. Vermeurs, z. E. Tuinder, geb. Heijerick, z. M. Doeleman, geb. de Waardt, z. M. van dei- Have, geb. de Vos, z. L. van Strien, geb. den Boor, d. (doodgeb.) OverledenC. van Aken, z. 4 dagen. Aisemt-cn overzicht. De gespannen toestand in de regeeringskringen te Parijs en onder de leden van liet Fransch wetgevend lichaam, welke zich, gelijk wij reeds mededeelden, om trent het wetsontwerp over de drukpers heeft geopen baard, geeft aanleiding tot verschillende geruchten omtrent het woelen en intrigeeren der reactionairen. Het dagblad la France bevat te dien opzichte een artikel, „de geruchten van den dag," waaraan wij het volgende ontleenen „Het is reeds van algemeene bekendheid dat verschil lende leden van liet wetgevend lichaam zijn aangezocht geworden om het wetsontwerp af te stemmen, omdat hun tegenstemmen den souverein zou ontheffen van een edelmoedig genomen maar onvoorzichtig bevonden initiatief. Van eene andere zijde heeft men gisteren onder de leden van dat staatslichaam een veel ernstiger bericht verspreid; men beweerde namelijk dat eene depu tatie van journalisten uit de departementen aan den keizer de handhaving van het thans bestaand admini stratief systeem was komen vragen, en dat zijne majesteit zou hebben geantwoord dat het wetgevend lichaam haar eenen dienst zou bewijzen, indien het de wet afstemde. Wij kunnen de verzekering geven dat de keizer dit niet heeft gezegd. De keizer heeft juist een geheel tegen overgesteld besluit genomen en de door den heer Baroche uitgesproken redevoering bewijst dat de rcgcering ten volle haar initiatief handhaaft." Overigens meldt la France dat het besluit om tegen het wetsontwerp te stemmen in de club der rue de 1'Ar cade genomen is, terwijl slechts een vijftigtal leden tegenwoordig waren. Het lot van het wetsontwerp zal reeds dadelijk bij de behandeling van het eerste artikel beslist worden. Alvorens daartoe over te gaan zal het wetgevend lichaam echter verschillende amendementen moeten behandelen. Gisteren heeft de minister Rouher het woord gevoerd en bevestigd dat de regeering het wetsontwerp omtrent de drukpers niet zal intrekken. „Een krachtig gouver nement zeide hij moet steeds zijne toezeggingen handhaven. Wij vreezen bovendien de drukpers niet, waar wij middelen bezitten om haar te beteugelen." Hoewel voor het oogenblik van geenerlei aanslagen der Fenians vernomen wordt, blijft Ierland toch oen der hoofd-onderwerpen van gedaclitenwisseling voor de Lon- densche dagbladen en tijdschriften. Aan eene mededee- ling uit de Engelsche hoofdstad ontleenen wij omtrent de lersche toestanden het volgende: „Het ontbreekt hier niet aan personen, die gaarne aan de wereld zouden doen gelooven dat de schuld der onge lukken van Ierland uitsluitend aan de Ieren zelf is te wijten. Zij zullen u zeggen dat, zoo het land slecht bebouwd wordt, daarvan de reden is dat de pachter de moeite niet wil nemen om zijn toestand te verbeteren; dat, zoo de instellingen van nijverheid, welke aldaar vroeger bloeiden, opgehouden hebben te bestaan, dit geschiedt omdat de aanhoudende grèves de kapitalen de vlucht deden nemendat, zoo de eigenaars der lersche landgoederen steeds elders in Engeland blijven wonen, dit tot oorzaak heeft dat geen landlord gevaar wil loopen van den een of anderen dag te worden doodgeschoten; dat„ zoo de oceaan telken dage te vergeefs een aantal visch op de kust brengt, welke voor de Ieren verloren gaat, daarvan de aanleiding is dat te Galway eene „horde wilden" het monopolie handhaaft, waarvan zij zeiven geen gebruik maken. Hoe dikwijls heb ik in the Times gelezen dat hetgeen aan de Ieren ontbrak door geen regeering hun kon worden geschonken, namelijk: lust tot den arbeid, eendracht, vertrouwen in hunne medeburgers en vertrouwen op eigen krach ten? Hoe dikwijls heb ik niet hooren zeggen door oppervlakkige of slecht ingelichte beoordeelaars dat de ellende der Ieren uitsluitend het gevolg zou zijn van hunne gebreken, welke steeds het Keltisch ras zouden aankleven. Mocht men sommige lieden aan deze zijde van het St. George-kanaal gelooven dan zou de Ier van natuur lui zijn, leven bij den dag, onwillig wezen om zich aan de wet te onderwerpen en niet terugdeinzen voor het begaan van een moord. Zij vergelijken dan den armoedigen toestand der lersche provinciën, alwaar, gelijk in Connauglit. het inlandsch en catholiek element domineert, met den bctrekkelijken voorspoed van Ulster, alwaar het Engelsch en protestantsch clement meer op den voorgrond treedt, om hunne beweringen zegevierend te staven. „Zoo spreken echter niet diegenen, welke do lersche toestanden grondig hebben leeren kennen, zoo spreken zelfs geen Engelschen die onpartijdig en ontwikkeld zijn. Volgens William Thornton zijn de Ieren niet zeer werk zaam, daar zij geen belang hebben om zich in te spannen om meer te verdienen dan tot betaling hunner pacht en tot voorziening in hun levensonderhoud noodig is, omdat deze meerdere opbrengsten toch den landlord zouden ten deel vallen. „Zij leven bij den dag, daar de onzekere toestand waar in zij hun bestaan voortslepen hun in de absolute onmo gelijkheid stelt om hunne berekeningen te baseeren op overwegingen omtrent de toekomst. „Zij leiden een ellendig leven, omdat zij van de op brengst hunner werkzaamheden slechts kunnen behou den wat strikt noodig is om te voorzien in hun levens onderhoud. „Somtijds wordt door enkelen de goddelijke en men- schelijko wet geschonden omdat de ontzaglijke armoede hen tot wanhoop en van wanhoop tot razernij voert. „Het is dan ook niet billijk om de Ieren zelf verant woordelijk te stellen voor de rampen, welke hen treffen. De werkelijke oorzaak dier ellende is de treurige toe stand waaronder de landbouw in Ierland zucht en de gunstige uitslag der pogingen, door Engeland in vroe- geren tijd aangewend, om alle nijverheid en industrie opIerschen bodem te vernietigen. De Nemosis der historie doet Engeland thans boeten voor zijne voorheen ge pleegde handelingen jegens Ierland." Met do laatste pakketboot uit Amerika is het bericht aangebracht dat de commissie voor buitenlandsche aan gelegenheden te Washington, waaraan, gelijk men weet, door de kamer van vertegenwoordigers was opgedragen om middelen te beramen tot bescherming der Ameri- kaansclie burgers in den vreemde, thans daaromtrent een voorstel bij het congres heeft ingediend. Indien dit bericht juist is dan zou de commissie aan het uitvoerend gezag de bevoegdheid willen zien toegekend om voor iederen Amerikaanschen burger, genaturaliseerd of van geboorte, die in Europa door eene regeering mocht wor den gearresteerd, buiten de gevallen van gebleken schuld aan eenig misdrijf of aan desertie, een der op het grond gebied der Unie vertoevende onderdanen dier regeering gevangen te nemen, als de bedoelde Europeesche regee ring mocht weigeren om den Amerikaanschen burger onmiddellijk op vrije voeten te stellen. Waar dergelijke voorstellen aan het congres worden gedaan, zal de tijding der willekeurige arrestatie van den heer Train door de regeering te Londen, te Washington de gemoederen nog meer verbitteren. PS. De artikelen 1 en 2 van het wetsontwerp omtrent de drukpers zijn door het Fransch wetgevend lichaam aangenomen met 215 tegen 7 stemmen. Graanmarklen enz. Amsterdam 5 Februari. Raapolie op 6 weken f 36. Lijnolie op 6 weken 36j I'rijzen -van effecten. Amsterdam 5 Februari 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2) pet. 54,"0- dito dito dito 3 63) dito dito dito 4 84§ Aand. Handelmaatschappij 4.) België. Certificaten bij Rothschild 2) Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 pet. 9LA- Certific. Hope Co 4 614 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 dito dito Leening 1860 41 70) 764 dito f 1000 1864 5 84| 6 394 Aand. spoorweg 1824 Oblig. f 1000 1866 5 «34 5 193 Polen. Schatkistobligatiën 4 60| Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 464 dito 1847/1852 21 dito rente Amsterdam 5 66) 5 58,V dito fr. 500 1865 63| dito nationale 5 524 3 669 Italië. Leening 1861 5 414 Spanje. Obligatiën3 thans 24 36^ Amortisabie schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 39| Griekenl. dito (blauwe) 5 124 Turkije. dito (binnenl.) 5 31-tV Amerika. dito Vercenigde Staten (1882) 6 751 dito Illinois 7 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 504 dito Atl.Gr.W.Spw.Oliio sec.(p) 7 44 dito dito geconsolideerde 7 234 dito dito debentures 8 27) Brazilië dito 1852/63 41 5 744 Mexico. 3 15) Grenada. dito afgestempeld 44 n 13) Venezuela. 2 n 4 pet. Spoorweg Rusland f 150. Russische Loten 1864 f 192.25. Rusland 4 pet. 1867 60.) pet. 5 pet. Amerika 1874 77) pet. Oude Portugezen 391 pet. De DIRECTIE der Vereeniging tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de ontvangst van f 468.00,' als zuivere opbrengst der soirée litteraire, et musicale, den 31 Januari jl. door HH. Officieren gehouden, om te strekken tot eene buitengewone bedeeling aan de Armen van alle gezindten dezer Stad, alsmede van f 260.73, zijnde het aan de Vereeniging toegekend aan deel in de verloting van Vrouwelijke handwerken. Middelburg, 5 Februari 1868. Namens de Directie der Vereeniging, J. J. DE KANTER, voorzitter. D. G. VAN TEYLINGEN, secret. N. VERHULST Wz., penningm. Veere, 3 Februari 1868. Andermaal werd aan de ondergeteekenden op heden eene gift van f 10 uitgereikt door den heer Mr. J. Snijder, onder de letter B uit Middelburg. Welmeenende dank voor dit vernieuwd bewijs van liefdadigheid wordt bij deze aan den onbekenden gever toegebracht. p(! Commissie, Voorspoedig bevallen van eene Dochter I. P. SCHNED THEjR, geliefde Echtgenoot van Serang, 27 Decemb. 1867. Mr. C. C. A. VAN BURG. (Java.) O. I. Ambtenaar. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Amsterdam, na een langdurig en smartelijk lijden, onze geliefde Moeder Mejufvrouw de Wed. P. PANDER, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Middelburg, J. PANDER. 4 Februari 1868. H. PANDER—de Boer. Voor de vele blijken van deelneming en toegenegen heid, den ondergeteekende bij gelegenheid van zijnen ï.evciitigsten Ceboortedag, zoo van de zijde der Ingezetenen van Goes, als van elders betoond en ge schonken, betuigt hij, ook namens zijne Kinderen, den hartelijksten dank. M. P- BLAAUBEEN. Vergadering vanVennootcn, Vrijdag den 7 Februari 1868, des middags te éen uur, ten huize van den Heer HELMIS in de Noordstraat alhier, om aan te hooren een voorstel door de Directie te doen en daarop te besluiten, betrekkelijk de richting dor vaart van dê Stoomboot de Stad Vlissingen, ingevolge besluit der Algemeene Vergadering van den 20 September 1867. Middelburg, DE directie. 31 Januari 1868.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3