öititenlantr. Bcetijdmgcn. É)anücL$bcricI)tfn. u)djbatnqheitï. LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN 2löüertmttnt. Algemeen overzicht. Heden vangen de debatten in den Fransclien senaat aan over het door liet wetgevend lichaam aangenomen wetsontwerp omtrent de leger-organisatie. Tot rappor teur werd de heer Dumas gekozen, een chemicus, welke keuze volgens bewering van sommige Parijsche dagbla den volkomen juist is, met het oog op de moeielijkheid der analyse van een zoo gecompliceerd en geamalgameerd wetsontwerp. De politieke analyse van den heer Dumas is intusschen zeer gunstig voor de regeering afgeloopen en de rapporteur is enkel bewondering voor de schitte rende verdiensten van de nieuwe legerorganisatie. De heer Dumas teltzoo leest men in een brief uit Parijs waarschijnlijk den chemicus onder zijne voorouders, waarvan men verhaalt dat hij, eene chemische proeve doende in tegenwoordigheid des konings, tot den vorst zeide: „deze twee stoffen, sire, zullen thans de eer hebben om zich voor uwe majesteit te vermengen." De rechtbank der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak der dagbladen, welke vervolgd zijn wegens het opnemen van verslagen der zittingen van het wetgevend lichaam, anders dan in den bij de wet bepaalden vorm. Tien dagbladen zijn veroordeeld tot eene boete van duizend franken. Wij hebben deze quaestie reeds onlangs besproken en kunnen dus hier volstaan met de herinne ring dat krachtens de Fransche wet, althans volgens de uitlegging daarvan door de rechtbank der Seine, alleen de officieele verslagen mogen worden opgenomen. De meeste dezer veroordeelde dagbladen nu hadden dat officieel verslag wel opgenomen, maar in hetzelfde of in een volgend nommer bovendien enkele regelen daarvan nader geanalyseerd, enkele plaats gehad hebbende inci denten toegelicht of eene lijst der verschillende sprekers met eene korte opgave der door elk hunner behandelde onderwerpen geplaatst. Overwegende nu dus spreekt de Fransche rechtbank dat volgens de bepalingen van art. 42 der constitutie in verband met het senatus-consult van 2 Februari 18G1, het geven van verslag der zittingen van het wetgevend lichaam door de dagbladen slechts bestaan zal in de overneming der debatten in extenso voorkomende in het officieel orgaan, of wel in de over neming van het verslag opgemaakt op gezag van den president. Overwegende dat alzoo de openbaarmaking van elk ander verslag verbodenis. enz. Verschil lende der veroordeelde dagbladen melden dat zij van dit vonnis in hooger beroep zullen komen. Onder de Pruisische steden welke het meest door den mislukten oogst geleden hebben en nog lijden, neemt Gumbinncn eene eerste plaats in. Eene mededeeling uit Berlijn aan het agentschap Bullier meldt dat de invloed rijkste inwoners dier stad thans een adres aan koningin Augusta hebben gericht om hare bescherming in te roe pen tegen den president der provincie, waartoe Gumbin- nen behoort. In dit adres wordt gezegd dat als men zich voor dien ambtenaar vertoont met verzoek om wel te willen bewerken dat er ondersteuning worde ver leend aan de zoo zwaar geteisterde landstreek, van zijne zijde ten antwoord wordt gegeven„Gij hebt de verkie zingen in democratischen zin doen uitvallen, des te ongelukkiger nu voor u; wij doen niets voor democraten; voor hen die tegen do regeering stemmen, hebben wij arbeid noch geldelijke hulp." Onder de grieven van den heer Mauraeh, aldus is de naam van dezen president der provincie, is er een, welke, naar hot schijnt, hem ten hoogste verbolgen doet zijn op de bevolking van Gum binncn „de voorzitter van den gemeenteraad groet hem nooit." Omdat dus de inwoners van Gumbinncn geen regeerings-candidaten hebben verkozen en omdat de voorzitter van den gemeenteraad zijn hoed niet afneemt voor den president der provincie, is een deel der bevol king gedoemd om van armoede en ellende om te komen. Niet dan aan de regeeringsgezinden brood, ondersteu ning, betrekkingen en eereambtenHierin zijn ten minste de regeeringen te Parijs en te Berlijn eenstemmig. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft zich gedurende de laatste dagen met begrootingsdebattcn bezig gehouden en van het budget reeds verschillende hoofdstukken aangenomen. Bij de behandeling van de uitgaven voor het departement van binnenlandsche zaken drongen twee leden aan op de opheffing van den staats raad. De regeering achtte echter het tijdstip niet gelukkig gekozen om dergelijke belangrijke quaestie thans in discussie te brengen en de meerderheid heeft zich met dit gevoelen vereenigd. Het Ned. barkschip Stad Middelburg, gezagv. L. de Vries, is gisteren te Vlissingen in het dok gekomen. De Oostenrijksche brik Celestine, van Triest naar Antwerpen bestemd, is gisteren bij Kammekens op strand gezet uithoofde van lekkage. Meelt prijzen. Rotterdam 27 Januari. Er was slechts weinig aan bieding, doch goede kooplust. €1 ra a n in ark ten enz. Amsterdam 27 Januari. Raapolie op 6 weken 36;}. Lijnolie op 6 weken 36}. Rotterdam 27 Januari. Tarwe was heden 25 cent hooger; haver en erwten" 20 cent en witzaad 50 cent lager, bij kleinen aanvoer. Axel 25 Januari. Tarwe 13.05 a 13.65rogge 10.55 a 10.95; win tergerst 7.30 a 7.70zomergerst 7.a 7.30; haver 4.40 a 4.65; paardenboonen 8.40 a 8.75; duivenboonen 8.75 a 9.1.5; bruine- boonen 11.65 a 12.35; groene erwten 8.65 a 9.15; gele dito 8.40 a 8.85 grauwe dito 7.95 a 8.85 boekweit 7.85 a 8.10. Prijzen van effeeten. Amsterdam 27 Januari 1868. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2V pet. 53} dito dito dito 3 63 dito dito dito 4 83} Aand. Handelmaatschappij 41- 135} België. Certificaten bij Rothschild 2} 54} Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 91} Certific. Hope Co4 59} Oblig. dito 1855, 6e serie 5 „70}-} dito dito Leening 1860 4} 77 dito 1000 1^645 83} Certificaten6 39} Aand. spoorweg 182} Oblig. 1000 1866 5 83} Loten 1866 5 193} Polen. Scliatkistobligatiën4 59} Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 45} dito 1847/1852 2} 22} dito rente Amsterdam5 65} dito 1864 5 57} dito fr. 500 1865 62} dito nationale5 51} Bankactiën3 663 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën 3 thans 2} 34} Amortisable schuld Portugal. Oblig. 18561862 3 39 Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnenl.)5 30} Amerika. dito Vereenigde Staten (1882) 6 75} dito Illinois7 83} dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 50} dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio sec.(p) 7 lij dito dito geconsolideerde .7 „22 dito dito debentures 8 24} Brazilië. dito 1852/63 4} dito 1865 5 74 Mexico. dito3 15} Grenada. dito afgestempeld4} 12} Venezuela, dito2 EN ANDERE VOORWERPEN, TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. Aan belanghebbenden bij deze Loterij wordt bekend gemaakt 1. dat de Tentoonstelling der Voorwerpen is bepaald op Dinsdag en Woensdag den 28 en 29 Januari 1868, in de Abdij, in het huis letter A no. 52, alwaar dezelve van des voormiddags 11 uren tot des namid dags 4 uren, zullen te bezichtigen zijn, op vertoon der quitantie van het Voorwerp dat men ter verlo ting heeft bijgedragen, of tegen betaling van 25 ct. voor de Armen. Er zullen zoowel aan het lokaal der Tentoonstelling, als bij den Boekdrukker Jong- kindt, op de Zuidzijde van den Dam, Catalogussen van de ingezondene Voorwerpen verkrijgbaar zijn tegen betaling van 10 cent, insgelijks ten voordeele der Armen 2. dat de uitloting op Donderdag den 30 Januari zal plaats hebben op het Raadhuis dezer Gemeente, des namiddags te 2 uren 3. dat de Lijst der ingekomen nommers niet voor Vrijdag 31 Januari zal verkrijgbaar zijn, tegen be taling van 2 cent, bij den Boekdrukker Jongkindt, doch gratis voor de houders van Catalogussen der voorwerpen 4. dat de getrokkene voorwerpen moeten worden afge haald tegen overgifte van het Lot, op Zaterdag den 1 Februari, van 11 tot 3 uren, aan het huis in de Abdij, alwaar de Tentoonstelling heeft plaats ge had; en 5. dat de Loten dezer Loterij voor éen gulden verkrijg baar zijn bij de Boekverkoopers J. C. W. Ai.touf- fer, en ook op de dagen der Tentoonstelling aan het lokaal in de Abdij. Middelburg, 25 Januari 1868. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de ontvangst eener gift, op den 23 Januari van N. N., groot 100, in een bankbiljet A. A. 4731. ])e Directie der Vereeniging, J. J. DE KANTER, voorzitter. D. G. VAN TEYLINGEN, secret. N VERHULST Wz., penuingm. Middelburg, 27 Januari 1868. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier berichten met dankzegging onder de letter X. te hebben ontvangen eene gift van ƒ51.25, in eene uitge- loote Obligatie groot ƒ50, ten laste van de Kerkvoogdij der genoemde Gemeente, benevens de daarop verschenen Coupon ad 1.25. A j. yAN DEINSE Jr., Voorz. A. E. VERWIJS, Secretaris. Middelburg, 27 Januari 1868. DIAKENEN der Evangelisch Luthersche Gemeente vermelden de ontvangst eener gift van 1, met het op schrift: „Werk-Inrichting voor Blinden," gevonden in de Kerkcollecte van den 26en, M. C. J. N. HEËROLDT, Praes. Fr. CREDÉ, Secretaris* Heden overleed, tot diepe smart van mij, mijne Kin deren en Beliuwdkinderen, mijne geliefde Eclitgenoote CORNELIA JOIIANNA PIETRONELLA VAN OCKEN- BURG, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Middelburg, 23 Januari 1867. ■TACs. JOHs. VAN UIJE. De Heer en Mevrouw RITTER betuigen hunnen dank, voor de belangstelling bij het voltrekken van hun Huwe lijk ondervonden. T J Breda, 26 Januari 1868. Werd de naam der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank in den laatsten tijd, ook in ons Middelburgsch dagblad meermalen genoemd, en die Ver eeniging, zij liet ook van ter zijde, daarin besproken, nu de verkiezingsstrijd achter ons ligt, wensch ik, ten einde ook voor de toekomst elk misverstand zoowel ten op zichte van de bedoelingen als van den werkkring dier Vereeniging weg te nemen, het volgende in herin nering te brengen De Vereeniging tot afschaffing van Sterken drank, als volksdrank is niet, gelijk sommigen nog altijd schijnen te meenen, eene Vereeniging tot bekeering van dronkaards. Hare leden, de ware afschaffers, zijn slechts bij uitzondering menschen, die zich vroeger aan dronkenschap schuldig maakten. Zij is veelmeer te be schouwen als de aaneensluiting en samenwerking van personen, die de overtuiging zijn toegedaan eene over tuiging, die zij door woord en daad uitspreken -dat alle gebruik van sterken drank, dus ook het zooge naamd matig gebruik als volksdrank, behoort nagelaten te worden, omdat dit matig gebruik doorgaans nadeelig, altijd gevaarlijk en, naar hun oordeel, met het oog op de jammeren, waartoe het aanleiding geven kan en geeft, en op de millioenen, die het jaarlijks verslindt tenzij dan als geneesmiddel ongeoor loofd is. Zij heeft, wat betreft hare meening omtrent liet scha delijke van een dusgenaamd matig gebruik voor de gezondheid aan hare zijde het duidelijk uitgesproken gevoelen, niet van eenige medici, maar van meer dan vijfhonderd geneeskundigen in ons vaderland*), die niet geschroomd hebben den Sterken drank openlijk als volksdrank te veroordeelcn, terwijl zij, wanneer men haar van o v e r d r ij v i n g beschuldigt, waar zij tegen het matig gebruik van den Sterken drank strijd voert, hare aanklagers verwijst naar het ontzettend aantal jam meren, die jaarlijks direct of indirect uit dit drankgebruik voortkomen. Niettegenstaande deze hare vaste overtuiging, sedert vijf en twintig jaren op velerlei wijzen door haar uitge sproken, veroordeelt zij niemand, die, u i t o v e r t u i g i n g meent zich niet aan hare zijde te moeten scharen. Het komt niet in haar op als dronkaards te willen ken schetsen, die het matig gebruik, als geoorloofd verdedigen; zij erkent als bondgenoot iedèr, die een open oog heeft voor de gevaren aan het drankgebruik verbonden en daarom ook anderen de oogen wil openen, al strijdt hij ook niet als lid der Vereeniging, geheel aan hare zijde. Het ligt dan ook geenszins op den weg der Vereeniging als zoodanig, om zich partij te stellen tegenover per sonen of zich bij verkiezingen, direct of indirect, te mengen in politieke geschillen. Zij wenscht op haar vreedzaam gebied, als eene, bij uitnemeudheid zedelijke, Vereeniging te blijven arbeiden en gaat, niettegenstaande den tegenstand, dien zij hier en daar ondervindt, rustig haren gang, overtuigd dat zij, langs den door haar gekozen weg, medewerkt tot bevordering van het waarachtig welzijn in huisgezin en maatschappij. E. J. W. KOCH, VOORZITTER DER M1DDEI.BURGSCHE AEDEEL1NG. Zie het werkje getiteld: de Sterke drank als volks drank veroordeeld, door circa 500 geneeskunstoefenaren en het vervolg. Arasterdam 1861 en 1865. Dit werkje is, tegen betaling van 5 cents, bij deheeren v. Bentliem en .Tutting voorbanden, waar ook GlfATTS verkrijgbaar is het ge schrift: de Afschaffing van Sterken drank en de Ned er- landsche vereeniging op nieuw geschetst. Dirigeerende Leden der TEEKEN-AC ADEMIE, noodi- gen de vroegere honoraire Leden en Begunstigers uit tot de bezichtiging van twee Schilderijen en eenige Teeheningen, vervaardigd door den Kunstschilder J. F. SCHUTZ. De gelegenheid wordt aangeboden gedurende veertien dagen, in het gebouw der' Academie, thans Burger avondschool, terwijl ook andere personen toegang wordt gegund tegen betaling van 10 cent,J;en behoeve van den Congierge.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3