die het sedert eenige maanden aangenomen heeft, eene goede afteekening der partijen veroorzaakt, zoodat uit de nieuwe verkiezingen eene niet nit modderende en weifelende personen, maar uit bepaalde liberalen of conservatieven, die goed weten wat zij willen, bestaande kamer zal te voorschijn komen. Dat de meerderheid daarvan het tegenwoordige kabinet genegen zal zijn mag men echter op goeden grond betwijfelen. Intusschen zal hare samenstelling van dien aard wezen dat zij het aan een kabi..et der meerderheid mogelijk zal maken om de wetgevende werkzaamheid, die sedert 1866 geheel ge staakt was, met kracht weder op te vatten. Voorts mer ken wij met genoegen op dat de dwaze Pruisen-vrees en Pruisen-vijandschap, die gedurende de Luxemburg- sche quaestie langzamerhand tot de grenzen van delirium gestegen was, sedert den zomer van 1867 meer en meer beschouwd is als veroorzaakt te zijn door eenige waan zinnige gewetenlooze onruststokers. Als eene erkenning van de vriendschappelijke gezindheid jegens Pruisen kan dienen, dat sedert maanden in de dagbladen van onze naburen heftig gestreden wordt over de vraag aan welke van de Neclerlandsche partijen de schuld der tijdelijke verkoeling van de betrekkingen tusschen Pruisen en Nederland te wijten is." Kcnoemiiigen en besluiten. marine. Benoemd tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het korps mariniers de sergeant-adspirant-kwartier- meester C'. J. Hazenberg. leger. Op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein .1. J. baron Melvill van Carnbée, van het regiment grena diers en jagers. Kerknieuws Maandag jl. zijn te Zierikzee bij de verkiezing van 48 gemachtigden voor het kiescollegie der Nederduitsche hervormde gemeente 654 stembiljetten ingeleverd. De opening daarvan had Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag plaats. Er waren '2 briefjes in blanco en 652 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was alzoo 327. Gekozen zijn 46 gemachtigden, allen candidaten van de liberale partij. Een van deze was candidaat van beide partijen en bekwam 621 stemmen. Van de overige 45 gekozenen was het hoogste cijfer stemmen 485 en het laagste 415. Herstemming moet plaats hebben voor 2 leden, tusschen 4 personen, van welke 2 tot de libe rale richting behooren, doch die niet op de aanbe- velings-lijst waren geplaatst en die respectievelijk 289 en 213 stemmen bekwamen, en 2 die op de aanbevelings lijst van de beide partijen voorkwamen en respectievelijk 279 en 238 stemmen erlangden. Van de 45 alleen door de orthodoxe partij aanbevolenen bedroeg het hoogste cijfer 209 en het laagste cijfer 143 stemmen. De heer A. van Griethuysen, predikant bij de her vormde gemeente te Ycrseke, heeft voor het beroep naar Bleskensgraaf bedankt. De heer G. 0. W. van Geytenbeek, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijsel, heeft het be roep naar Scherpenisse aangenomen. Marine en leger De officier van administratie lc klasse Duvelaer van (lampen, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de functiën van administrateur bij de maritime zieken-inrichting aldaar, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht, en met den 1 Februari a. op gemeld wachtschip vervangen door den officier van administratie le klasse H. S. Bosschart, terwijl met dien datum aan den officier van administratie 2e kl. B. L. van Dan len Wetters,dienende op genoemd wachtschip, worden opgedragen de functiën van administrateur bij de maritime zieken-inrichting. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Vrijdag de volgende vonnissen in hooger beroep uitgesproken: Maria Kerkhoven, huisvrouw van P. Klosser, wonende te Vlissingen, was bij vonnis van den kantonrechter te Vlissingen van 8 October jl. schuldig verklaard aan het in haren winkel voorhanden hebben van 1. onherijkte maten en gewichten, en 2. valsch gewicht, en te dier zake veroordeeld in twee geldboeten, eene van f 10 en eene van f 5.50. Op liet door het openbaar ministerie ingesteld hooger beroep heeft de rechtbank dit vonnis bevestigd voor zooveel liet eerste feit betreft, doch verniettgd voor wat het tweede feit aangaat en de beklaagde wegens dit feit van alle rechtsvervolging ontslagen, en haar veroor deeld tot eene geldboete van f 10, alsmede in de kosten, ook op het hooger beroep gevallen. Jacob van Belzen, oud 25 jaren, en Cornelis Sehroevers, oud 22 jaren, nettenbreier, beiden wonende te Arnemuiden - beklaagd dat zij den 5 Augustus jl., des avonds te half tien uren, binnen de bebouwde kom der gemeente Arnemuiden door luid schreeuwen en zingen dc rust der ingezetenen hebben verstoord zijn, met vernietiging van een vonnis van den kantonrechter alhier van den 7 October jl., schuldig verklaard aan het ver wekken van nachtelijk burengerucht tot verstoring van de rust der ingezetenen en ieder hunner veroordeeld in eene geldboete van 7 en in de kosten. Matthijs Vis, pud 59 jaren, sjouwer op <le werf te Vlissingen beklaagd van in den nacht van 23 op 24 Juli jl. in dc grooto waterleiding onder llitthem, in pacht bij Alewijnse te Middelburg, met een kruisnet te hebben gevischt zonder voorzien te zijn van eene acte en zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende, noch in gezelschap van dezen is bij vonnis van den kantonrechter te Vlissingen van den 1 October jl. schuldig verklaard en veroordeeld in twee geldboeten, ieder van f 6, alsmede in dc kosten. In hooger beroep heeft de rechtbank dit vonnis bevestigd met verbetering echter voor zooveel daarbij niet was uitgesproken de verbeurd verklaring van het visclituig en de gevangen visch of de waarde daarvan. Gelijke beslissing is genomen ten aanzien van een gelijkluidend vonnis van den kantonrechter te Vlissingen tegen Karei Homan, oud 52 jaren, werkman te Vlissingen, die zich op clenzelfden tijd en dezelfde plaats aan dezelfde overtreding had schuldig gemaakt. Voorts heeft de rechtbank de volgende vonnissen uit gesproken Adriaan Kramer, broodbakker en winkelier te West- Souburg beklaagd dat hij den 25 October jl. langs het kantoor van toezicht en invordering der plaatselijke belastingen aan de Langevijle-barrière bij het doen van aangifte van 18 pond brood 22 pond heeft ingevoerd, zoodat hij 4 pond niet heeft aangegeven is schuldig verklaard aan invoer van brood binnen de gemeente Middelburg door een handelaar zonder aangifte voor de plaatselijke belasting, zulks na reeds vroeger wegens frauduleusen invoer van gedistilleerd veroordeeld te zijn, en veroordeeld tot eene geldboete van f 50, met verbeurd verklaring der aangehaalde brooden, benevens in de kosten. Hendrik Gillisse, oud 14 jaren, smidsleerling al hier beklaagd dat hij den 17 Octoberjl. op de publieke straat A. Franse met een halven klinkersteen moedwillig tegen het oog heeft geworpen is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsuren zonder dat hierdoor eenig beletsel om te werken is ontstaan, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 dagen, als mede in de kosten. Leendert Bezemer, oud 21 jaren, sjouwer, en Neeltje Lijnse, vrouw van Jan Bezemer, oud 56 jaren, beiden wonende te Vlissingen beklaagd dat zij den 26 October jl. Laurina Koppejan ten huize harer ouders moedwillig hebben mishandeld, de eerste na reeds vroe ger wegens diefstal veroordeeld te zijn geweest zijn schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden voor zooveel de tweede be klaagde betreft, veroordeeldde eerste tot eene gevange nisstraf van eene maand en eene geldboete van 8, en de tweede tot eene gevangenisstraf van 8 dagen, en beiden solidair in de kosten. Jan Botting, Léin Bosselaar en Cornelis van Vlaan deren, allen boerenarbeiders beklaagd dat zij den 27 October jl. in en buiten do herberg de Gans onder Oost-Souburg- elkander onderling hebben mishandeld - zijn, met uitzondering van den eersten beklaagde, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De eerste beklaagde, die reeds vroeger wegens mishandeling tot gevangenis straf is veroordeeld, is schuldig verklaard en, onder aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eeno geldboete van 8, bij niet-bctaling te vervangen door eene gevangenisstraf van 2 dagen, alsmede in dc kosten. Gemengde berichten. Volgens het Hulsterblad is Donderdag nacht te Hontenisse, door middel van het doorsnijden eener glas ruit, uit het kantoor van clen gemeente-ontvanger eene som van f 40 ontvreemd. Uit Gouda schrijft men aan de Nieuwe Rotterclam- sclie courant: „Men verneemt, dat het stembureau te Montfqort, eigener autoriteit, tegen alle wettelijke bepa lingen in, het bureau te halt' vier uren des namiddags, en clus een half uur te vroeg, gesloten heeft, zoodat ver scheidene kiezers buiten de gelegenheid waren, hunne stem uit te brengen. Naar men zegt, zouden die teleurge stelde kiezers daartegen procesverbaal hebben opgemaa kt. Men vraagt zich hier af, of eene dergelijke handelwijze niet van invloed kan zijn geweest op den uitslag der stemming in dit district, te meer als men in aanmerking neemt, dat jhr. de Brauw herkozen is met eene meerder heid van slechts 4 stemmen." In de vorige weck constitueerde zich te Olst eene vereeniging, met het doel, in hare maandelijksche verga deringen te bespreken de beraadslagingen, die in de beide kamers der staten generaal gehouden worden, om zoo doende bekend te worden met de inzichten, niet alleen van de regeering, maar ook van de leden der kamers, opdat de leden der vereeniging, bij het uitbren gen hunner stemmen ter benoeming van leden der tweede kamer, niet van de voorlichting van anderen afhankelijk zijn, maar zeiven eene keuze kunnen doen. In eene mededeeling uit 's Gravenhage aan het dagblad le Temps leest men, na eene uitvoerige ontwik keling van Nederland's politieke toestand dezer dagen, het volgende „Onze politieke bemoeienissen hebben niet verhin derd dat ons winterseizoen geanimeerd en zelfs vroolijk is geweest. De groote nationale uitspanning, het schaat senrijden, wc d door het prachtigste winterweder, dat de arme duivels van niet-schaatsenrijders doet rillen van koude, begunstigd. In bijna alle steden werden ijsfeesten georganiseerd. Wist gij jvel dat de overwinnaars bij die hardrijderijen in snelheid konden wedijveren met een spoortrein in zijn gewone vaart? „Wat vooral hier in 't bijzonder merkwaardig is, is het schaatsenrijden met lantarens. Men moetweten datde Hol lander weinig waarde hecht aan kunststukken op schaat sen uit te voeren, aan het ronddraaien, aan het schrijven van zijn naam, aan achteruitrijden enz. Daar hij groote afstanden heeft af te leggen op zijne binnenlandsche vaarten en plassen, stelt hij er zijne eer in om ver en spoedig te rijden. Zoo rijdt men van de eene stad naai de andere en komt men den denzelfden middag terug, terwijl men daarbij voorzien is van een dier lange aarden pijpen, welke zeer ligt breken, zoodat het ongedeerd terugbrengen daarvan een bewijs is dat men onder weg geene enkele maal gestruikeld heeft. „Een geliefd amusement der jonge dorpelingen van beider sexe is om elkander bij de hand te nemen en alzoo eene lange rij te vormen, geleid door den besten rijder uit het gezelschap, waarbij men op deze wijze een groo- ten afstand met ontzaglijke snelheid aflegt. Natuurlijk geeft daarbij elk de hand aan zijne liefste. Ik heb onlangs een van die tochten gezien, waarbij men zich van lantarens had voorzien. Het was eene donkere nacht en fantastisch kronkelde zich de rij als een slang van vuur door de duisternis, nu eens zich als tot een kring oprollende, dan weder zich uitbreidende als een vurige keten en schitte rende arabesken teekenende op den zwarten achtergrond van het in sombere stilte verzonken landschap. „Moge ook ons liberalisme zich thans zijne beste schaatsen aanbinden en zijne pijp niet breken! zeide mij iemand, terwijl wij te zamen van dit kosteloos amuse ment terugkeerden." Men heeft te Parijs allerwege op heimelijke wijze een dagblad verspreid, getiteld: de Republiek. Onlangs is door den heer J. W. Schuurman, raads heer in het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, aan Z. M. den koning het scheepsjournaal aangeboden, hetwelk in de jaren 1830 en 1831 aan boord van de ka nonneerboot no. 2 onder bevel van den luitenant ter zee 2e klasse J. O. J. van Speijk, gehouden is. Dat oorlogs vaartuig was, zooals bekend is, destijds gestationeerd op de Schelde voor Antwerpen. Het zoo merkwaardige stuk is beurtelings eigenhandig geschreven door den heldhaftige» van Speijk en den bij hem toen aan boord dienenden adelborst lc klasse W. A. de Gelder; het loopt tot clen 4 Februaril831. Dc heer dc Gelder (thans kapi tein ter zee) was, zooals ook in het journaal staat opge- teekend, den 3 Februari 1831 door zijnen kommandant naar Batli in commissie gezonden, en bevond zich dus niet aan boord, toen op den 5 Februari van dat jaar de luit. van Speyk, tot handhaving der eer van de Neclerland sche vlag, liever verkoos den brand in het kruit testeken clan den bodem aan den vijand over te geven. De kapitein ter zee de Gelder, met aandoening dat journaal (hetwelk de blijken draagt uit de rivier te zijn opgevisclit) in handen krijgende, heeft, tot staving der algeheele echt heid, geen oogenblik geaarzeld, zulks door eene daarop gestelde verklaring te erkennen. {Stoahcour Dezer dagen kocht een koopman te Zwolle een zwarte kat, om die van haar vel te ontdoen. Hij deed het dier in een zak om het te dooden; toen hij daarmedo bezig was begon het dier jammerlijk te schreeuwen, waarop de huiskat van den koopman kwam toegeloopen, dezen in het aangezicht vloog en hem zoodanig in het gezicht en over de handen krabde en beet, dat hij ver schrikt de vlucht nam, van welke gelegenheid de gevan gene kat gebruik maakte om uit den zak te kruipen en weg te loopen. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen zijn, bij den aanvang van den cursus van 1868,16 nieuwe kweekelingen opgenomen. Daarentegen hebben 17 het instituut verlaten, die allen geacht kunnen worden zoo- danigen graacl van bekwaamheid te hebben verkregen, dat zij behoorlijk in de maatschappij kunnen verkeeren; zij zijn ook allen tot leden aangenomen van het kerkge nootschap, waartoe zij behooren. Gedurende het 77jarig bestaan van het instituut zijn ontslagen of vóór hun ontslag overleden 1027 kweekelingen, waarvan ontslagen 812 als bekwaam om in de maatschappij te verkeeren; 53 om bijzonderen redenen46 wegens bekrompen ver standelijke vermogens; 17 wegens zinneloosheid en 17 wegens aanhoudende ziekelijkheid; 82 zijn overleden. De vorige week is te Londen overleden de groote treurspeler Charles Kean, op 18 Januari 1811 geboren. Met zijn 16 jaar was hij voor het eerst ten tooneele ver schenen als Young Norval in het treurspel Douglas. Gedurende zijne theatrale loopbaan heeft hij vele zeer kostbare geschenken ontvangen, o. a. een diamanten ring van II. M. de koningin, van vele andere bewonderaars voorwerpen in zilver, met name een tafelservies ter waarde van 2000 p. st. (/^OOONederl.). Tenjare 1863 had hij eene reis over de gansche wereld ondernomen en als zuivere winst 11,000 p. st. (f 132,000 Nederl.) terug gebracht. Uit Pesth wordt gemeld dat aldaar jl. Woensdag het koepeldak der nieuwe kerk van Leopoldstad is ingestort. Het domgewelf is doorgebroken; alleen de buitentorens en de buitenbouw zijn staande gebleven. De instorting veroorzaakte een zoo geweldigen schok dat men aan eene aardbeving had kunnen denken, ware de bevolking niet reeds in den voormiddag van het dreigend gevaar onder richt geweest. Er heeft bij deze ramp Jgecn verlies van menschenlevens plaats gehad. De heer von Bigeiow, de vroegere Amerikaansehe nieuwgezant te Parijs, heeft daar het oorspronkelijk manuscript gevonden van Benjamin Franklin's autobio- graphie. Hij heeft het naar Amerika medegenomen. Er blijkt uit dat in dc uitgave van 1817 groote en daaronder belangrijke perioden van het origineel zijn weggelaten. Thermometerstand. 25 Jan. 's av. 11 u. 41 gr. 26 's morg.7 u. 38 gr. 's midd.1 u. 42 gr. 's av. 11 u, 39 gr. 27 's morg.7 u. 36 's midd. 1 u. 41 gr.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2