MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°' 15. Zondag 1868. 26 Januari. Öimtcnlanix Editie van Zaterdag avond 8 uren. AANBESTEHIKCr. Op Vrijdag den 7 Februari] 1868, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de distriet, aan het gebouw van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het verhoogen en verzwaren van den zee dijk tussehen de dijkpalen 23 en 25, over eene lengte van 200 el. en bet maken van eene kade op den in 1856 gelegden Sehen- keldijk in de watering Scherpeni3se, be- hoorende tot de werken der Calamiteuse polders. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den 6den en 3den dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur te Zierikzee. 's Gravenhage, 11 Januarij 1868. Voor den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÓDER. lIFIiPOADERWIJKERES. Aan de Openbare school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs voor meisjes te Ylissingen, wordt tijdelijk gevraagd, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, eene tweede Hulponderwijzeres, hebbende min stens eene acte voor de Fransehe taal, op eene jaarwedde van f 400. Belanghebbenden worden uitgenoodigd om zich, vóór den 15 Februari 1868, aan te melden bij mej. Bijleveld, hoofdonderwijzeres aan die school, onder overlegging der vereischte bescheiden. Brieven franco. Ylissingen, den 20jJanuari 1868. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. FORBES WELS. PUBLICATIE. VERKIEZINGEN. De Burgemeester van Vlissingen. Gezien art, 7 der wet van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), regelende het kiesrecht en de benoeming van de afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten- gencraal noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15 Februari eerstkomende, te doen blijken. En is hiervan afkondiging geschied, waar liet behoort, den 22 Januari 1868. De Burgemeester voornoemd, J. W. CALLENFELS. PUBLICATIE. HOOFDELIJKE OMSLAG. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, maken bekend dat door den gemeenteraad, in zijne zitting van den 15 dezer maand, zijn benoemd tot leden der commissie, bedoeld in de laatste zinsnede van art. 4 zijner verorde- ning op de invordering van den hoofdclij ken omslag, van den 19 Maart 1866, de heeren J. G. Hector, W. de Kruyff en J. C. Ockers. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Januari 1868. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS, PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis va» belanghebbenden dat het register van de in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte aiphabetische lijst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 23 tot en met den 31 Januari 1868; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- legging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den commissaris des konings in de provincie, door middel van een door de noodigebewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hein, die ze inbrengtwelk verzoekschrift zal moeten worden over gebracht bij den burgemeester tegen bewijs van ontvang. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Januari 1868. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De Secretaris, P. FORBES WELS. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Yzciidijke maken bekend, dat door hen op Donderdag den 20 Februari 1868, des voormiddags te 11 uren, in de raadzaal aldaar, publiek zal worden aanbesteed Het maken en verbeteren van eenige straten en riolen in de kom dier gemeente, met bijlevering van de daartoe benoodigde materialen, bestaande in ongeveer 166 dui zend straatkeien enz. De aanwijs in loco zal plaats hebben op Woensdag den 19 Februari aanstaande, des voormiddags te tien uren. Het bestek van aanbesteding zal van af den 1 Februari ter secretarie ter lezing liggen en ook van dan af aldaar in afschrift te bekomen tegen betaling van f 1. Yzendijke, den 14 Januari 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. BEKAAR, Burgemeester. F. J. M. BEVIN Jor., Secretaris. Middelburg 25 Januari. Zelden heeft bij eene verkiezing in dithoofdkiesdistrict zoo weinig stem verbrokkeling plaats gehad als deze maal het geval is geweest. Behalve op de vier aanbevolen candidaten werden van de 1972 geldige stemmen slechts uitgebracht 5 op mr. 0 baron van Wassenaer Catwijck, 4 op J. W. Vader, op mr. W. L. baron van Tuyll van Serooskcrke van Zuylen, mr. G. N. de Stoppelaar en J. L. Bernhardi respectievelijk ieder 2, en de weinige overigen op verschillende personen. Ons overzicht van de afgeloopen verkiezing (op de volgende bladzijde voorkomende) is thans volledig en men kan dus het verkregen resultaat eenigermate be- oordeelen. Dat het naar den zin der regecring zal zijn is zeer onwaarschijnlijk. Van de 75 leden der ontbonden tweede kamer zijn: Herkozen 53, waaronder 28 a) die tegen, 25 h) die voor de begrooting van buitenlandsche zaken gestemd hebben. Uitgevallen 15, waarvan 7 c) die tegen en 7 d) die voor gestemd hebben (benevens de heer van den Heuvel die afwezig was). Van deze had 1 e) die tegen en 2 f) die voor gestemd hebben, zich niet herkiesbaar gesteld. Verder behooren onder de uitgevallenen de ministers Wintgens en Luijben. In herstemming 7, waaronder 3 g) die tegen en 4 h) die voor gestemd hebben- Van de 10 nieuwe leden die door deze verkiezing }n de kamer zijn gekomen, belmoren 4 i) bepaald tot de vrij zinnige richting, terwijl 5 k) hunner door het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage waren aanbevolen, en van een (Smitz) de richting ons geheel onbekend is. Op de lijst der herstemmingen komen 15 l) candidaten voor van vrijzinnige kies vergaderingen en 11 m) der regeeringspartij. Omtrent den uitslag der herstemming zullen wij ons van elke kansrekening onthouden. Wij willen alleen nog opmerken, dat te Amsterdam óf Thorbecke óf van Bosse zal moeten gekozen worden, en dat alleen liet feit dat Thorbecke te Amsterdam in herstemming komt reeds van groote beteekenis is. De liberalen hebben zeker een groot verlies geleden door de niet-herkiezing van Stieltjes, Heemskerk Bz. en van Limburg Brouwer, vooral van de beide eersten. Maar daar staat tegenover, behalve liet in-herstemming komen van Thorbecke te Amsterdam, de niet-herkiezing van van Lijnden in Arnhem, die tal van jaren door dat district is afgevaardigd en zich, niettegenstaande zijn ministerschap, bepaald candidaat had gesteld, benevens de verwijdering bij eerste stemming van van Rappard en Bichon. De verkiezingen zijn ook in zooverre gunstig afgeloo pen dat slechts in 10 hoofdkiesdistricten voor 14 leden herstemmingen noodig zijn. In October 1866 waren die getallen 14 cn 20. Voorts is niet éen lid vooralsnog in meer dan een kiesdistrict verkozen. Men kan reeds nu aannemen dat liet getal anti- ministerieele leden 32 bedraagt, terwijl de regeering op den meer of min krachtigen steun van niet meer dan 30 leden zal kunnen rekenen, zelfs wanneer men eens. aanneemt, wat zeer twijfelachtig is, dat zij in den regel de conservatieve, clericale en anti-revolutionaire leden aan hare zijde zou zien. Een meerderheid heeft de regeering dus volstrekt niet verkregen. Zelfs al vielen al de herstemmingen on gunstig voor de liberalen uit, al had de regeering uit degenen die in herstemming vallen zelve eens de keuze, dan zou zij toch nooit meer dan 11 leden van hare rich ting daarvan kunnen uitzoeken, daar de herstemmingen te Amsterdam en Hoorn bepaald in liberalen zin m oeten uitvallen. Iïct getal leden der oppositie vermeerdert daardoor met 2 en de verhouding zou dus worden 34 tegen 41. De regeering zou zelfs in dit bijna ondenkbare geval toch slechts eene zeer twijfelachtige meerderheid van 7 stemmen hebben. Maar al ware deze meerderheid ook minder twijfelachtig, dan zou toch de moreele uitslag der verkiezing, wel verre van te beantwoorden aan liet resultaat dat men zich van de ongerechtvaardigde ont binding der kamer heeft voorgesteld, voor het ministerie doodend wezen. Dullert, Beinderè, Westerhoff.Zijlker, de lioo van Alderiverelt, Ilingst, Wybenga, Ds. Jloeus, Storm van 'sGravensande, Dam, •Godefroi, Kransen van de Putte, Viruly Verbrugge, B'orn, Kokker, van Eek, van Kerkwijk, Gnljé, baron de Blebersteiu, van der Maesen de Sumbreff, Thorbecke, Gratama, Kei stens, van Beyma, van Blom, van Delden, Dumbar, en Joncbloet. b) van Naanieu van Eemnes, van Nispen van Sevenaer, Ileij- denrijck, Lïdth de Jende, van flardenbroek van Lokhorst, baron van Goltstcin, Kien, du Marchie van Voorthnysen, van fiecnen, Bocbussen, Insinger, Pijnappel, Hoffmann, de Brauw, Case.nbroot, van Sypesteyn, Begram, Simons, Saaymans Vader, Verheijen, Bots, van Zinnicq Bergmann, llaffmans, Wassenaer Catwijck en W. van Goltstein. cStieltjes, Heemskerk Bz., de lïaadt, Beens, Limburg Brouwer, Lom de Berg en Vlensonides. dBidder van Eappard, Keucbenius, Wintgens, Hoekwater, Bichon van 1.1 sselmonde, Luyben, en 's Jacob. e) Do Baadt. f) Keucbenius en Hoekwater. g) Hoilingerns Pijpers, Geertsema en van der Linden. li) Van Lijnden van Sandenburg, van der Kucht, Taets van Amerongen en Koreest i) I.enting, Blnssé van Oud-Aiblas, van Bosse cn de Bruyn Kops. 1c) Gefken, van der Does de Willehois, Barret, Kallï en de Bosch Kernper. I) Dullert, Sloct van den Beele, van Bosse, Thorbecke, Bonibach, de Bruyn Kops, HoilingerusPijpers, deBrnyn Kops, van der Lin den, Geertsema, van Nierop, Cornelis, Meusonides, van JN'ierop, en van der Kaay. m) Groen van Prinstertr, van Lijnden van Sandenburg, van Kuyk, Nierstrasz, Borret, Taets van Amerongen, Vos de Wael, van der Hucht, de Bosch Kemper, Arnoldts en Koreest. Indien de hier volgende opgaven juist zijn (dat hier en daar niet een klein verschil zou bestaan is bijna ondenk baar maar dit zal toch aan liet eindcijfer niet zoo heel veel veranderen) dan hebben zich bij deze verkiezing in het gelieele rijk GO,307 kiezers naar de stembus begeven. In Juni 18oG bedroeg dit getal 43,747in Oct. '66, 71,660.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1