^anMsbmcfjtfn. L0TEU1J YAN VROUWELIJKE HANDWERKEN 2tëüfrtfnticn. UMfcaiiitjljcit). EN ANDERE VOORWERPEN, TEN BEHOEVE DER ARMEN DEZER STAD. NEDERL. ZENDELING-GENOÖ de regeeringspers in koor uitroepen dat dit bericht „verzonnen" is. Zulk een tegenspraak van heel of half officieele organen maakt dan gewoonlijk, al is zij vol strekt niet afdoende, alle verdere debatten onmogelijk. Zoo zal, om een enkel voorbeeld te noemen, de corres pondent van een onafhankelijk dagblad melden dat men bezig is om een paar vestingen te wapenen. Het officieel orgaan noemt onmiddellijk dat bericht „verzonnen." De correspondent licht nu zijn bericht nader toe, meldt dat de magazijnen gevuld worden, dat er stukken geschut op de wallen worden geplaatst enz. enz. Komt het onaf hankelijk dagblad er in dat geval nog zonder waarschu wing af, dan ontvangt het een communiqué waarin wordt beweerd dat het geïncrimineerde bericht „met bekende bedoelingen" geschreven is, waartegen het publiek op zijne hoede moet wezen, en dat hetgeen de correspon dent het wapenen der vesting heeft gelieven te noemen slechts eene verplaatsing is van materieel, alles het gevolg van eenige maatregelen van militaire autoriteiten, zonder eenig verband met de politiek. De vraag, waarom het vrcde-accoord juis t nu door de officieuse pers zoo krachtig moet worden aangeslagen, ziet men beantwoord in de mededeeling uit Parijs dat de regeering tot eene leening van vier honderd millioen franken zal overgaan. De regeeringsorganen hebben alzoo bovenvermelde vredelievende instructiën ontvan gen om de ongerustheid der natie over deze leening, onmiddellijk na aanneming der legerorganisatie, niet ten toppunt tc voeren. De bekende schrijver Emile de Girardin heeft een geschrift uitgegeven, waarin de door hem omtrent de ge beurtenissen van 1867 geschreven artikelen zijn opge nomen. Hij werd, gelijk men zich herinneren zal, op 6 Maart 1867 veroordeeld wegens een in la Libertó voor komend artikel en de „veroordeelde van 6 Maart" plaatst thans als voorrede van zijn geschrift een brief aan den toenmaligen procureur-generaal bij het keizerlijk hof te Parijs, thans senator, Chabanacy de Marnas. Daarin wordt de volledige vrijheid van drukpers verdedigd en luidt het slot aldus: „De min of meer verheven positie der vorsten wordt afgemeten naar hunne mindere of meerdere minachting voor de juiste of onjuiste aanvallen, waaraan geen hunner ontkomen kan. „Frederik II liet een aangeplakt papier, vol beleedi- gingen tegen zijn persoon, afnemen, niet om het te ver scheuren of aan de kennisneming der rechtbanken te onderwerpen, maar om het wat lager te doen plaatsen opdat de samengeschoolde nieuwsgierigen het gemakke lijker zouden kunnen lezen. Frederik II zeide bij die gelegenheid: „„Mijn volk en ik hebben eene overeenkomst gesloten, waarmede wij beide tevreden zijn: Mijn volk zegt wat het denkt en ik doe wat ik meen dat goed is."" Frederik II, zoo sprekende en handelende, is groot. 1 „Napoleon I echter, die mevrouw de Stael verbant en haar werk over Duitschland in den scheurpapiermand werpt, Napoleon I, die op 29 September 1807 den baron Auguste de Stael het verzoek om zijne moeder weder in Frankrijk te laten terugkomen, belovende dat zij geen politiek meer zal behandelen, aldus beantwoordt: „„Behandelt men geen politiek als men onderwerpen op moreel of letterkundig of op elk ander gebied bespreekt! Uw moeder bezit geest, te veel geest misschien; van daar dat zij zich zoo weinig ondergeschikt betoont;"" Napoleon I, die in zijn ontzaglijk rijk zelfs de afkeuring eener vrouw niet kon verdragen, die deze vrouw als zich weinig ondergeschikt betoonende kenschetst, is voor ons klein. „Welke is nu de beste van deze beide wijzen van han delen, van deze twee tegenover elkander staande wegen? „Mocht daaromtrent eenigen twijfel bij u rijzen, mijn heer, dan zou ik u toevoegenSla de geschiedenis op. „Koning Frederik II sterft op zijn troon en laat Pruisen grooter achter dan hij het ontving. „Keizer Napoleon 1 sterftin ballingschap en laat Frank rijk kleiner achter dan het was toen hij zich daarvan meester maakte." Volgens de Presse te Weenen zou de Oosten rij ksclie regeering het voornemen hebben om consequent de nieuwere vrijzinnige beginselen van bestuur in toepas sing te brengen en ook thans niet weder halverwege te blijven staan. De Presse beweert dat de indiening van een wetsontwerp tot invoering der directe verkie zingen voor leden van het huis van afgevaardigden kan worden tegemoet gezien. Tot dusverre bestond het huis van afgevaardigden uit leden, welke door de verschil lende landdagen der kroonlanden daartoe werden aan gewezen. Men zal zich herinneren dat het congres dcrVereenig- de staten onlangs, bij besluit, op nieuw bij de, commissie voor buitenlandsehe aangelegenheden heeft aangedron gen om krachtig op te treden tot bescherming der in Engeland en Ierland thans vertoevende Amerikaansche burgers, indien deze van de zijde derEngelsche autoritei ten moeielijkheden mochten ondervinden. In verband met dit besluit keuren een aantal Londensche dagbladen de arrestatie af van een Amerikaansch burger met name Train, die onmiddellijk nadat hij in Engeland voet aan wal had gezet is gevangen genomen, zonder dat hem eenig misdrijf kan ten laste gelegd worden. Het eenige waaraan zijne arrestatie kan zijn toe te schrijven is dat hij tijdens zijn verblijf in Amerika zeer hartstochtelijke rede voeringen tegen Engeland heeft uitgesproken. Verschil lende Londensche dagbladen betoogen te dien opzichte dat dergelijk systeem aanleiding zou kunnen geven tot verstoring van den vrede tusschen Amerika en Engeland. Prijzen van effecten. Amsterdam 24 Januari 1868. Nederland. Certiiic. Werkelijke schuld 24 pet. 53T30- dito dito dito 3 62| dito dito dito 4 83f Aand. Handelmaatschappij 4 j 135J België. Certificaten bij Kotlischild 21 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 91 j Certiiic. Hope Co4 58 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 70^ dito dito Leening 1860 44 764 dito ƒ1000 18645 83fV Certificaten6 39 j Aand. spoorweg 1814 Oblig. 1000 1866 5 „83 Loten 1866 5 „194 Polen. Schatkistobligatiën4 59f Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 45f dito 1847/1852 24 22f dito rente Amsterdam5 651\ dito 1864 5 57 rV dito fr. 500 1865 62A dito nationale5 51TV Bankactiën3 661 Italië. Leening 18615 404 Spanje. Obligatiën 3 thans 2f 34,\ Amortisable schuld Portugal. Oblig. 1856—1862 3 39 4 Griekenl. dito (blauwe) 5 r Turkije. dito (binnenl.)5 304 Amerika, dito Vereenigde Staten (1882) 6 751 dito Illinois7 dito St.Paul Pac. Spw. 2e sec. 7 50i dito Atl.Gr.W.Spw.Ohio scc.(p) 7 42 dito dito geconsolideerde 7 22J dito dito debentures 8 241 Brazilië. dito 1852/63 4J dito 1865 5 74A Mexico. dito3 154 Grenada. dito afgestempeld4J 12f Venezuela, dito2 (üraaniiiarkfcn enz. Amsterdam 24 Januari. Raapolie op 6 weken 36|. Lijnolie op 6 weken ƒ36}. Oostburg 22 Januari. De aanvoer was heden ruim en er bestond goede vraag, vooral naar paardenboonen, gerst en haver; alle welke artikelen tot hooger prijzen werden afgedaan. Tarwe, rogge en erwten waren ge makkelijker te verkoopen, zijnde voor laatstgenoemde in gave soort nog 9.50 betaald. Puike nieuwe, gemeenere en blauwe tarwe 11 a 13.75. Nieuwe Zeeuwsche rogge 9 a 10.25. Nieuwe wintergerst fik f 8.20. Dito zomer- gerst /7a 7.50. Haver (voer) f 3 a /5. Paardenboonen f 8.50 a f 9. Groene erwten 8.50 a f 9.50. Middelburg 23 Januari. De aanvoer van tarwe uit Walcheren was heden voldoende, die der overige artike len klein, en uit het overige gedeelte onzer provincie van tarwe en gerst grooter dan de voorgaande week. Walcliersclie tarwe in de beste soorten goed prijshou dend, afwijkende en middelbare soorten onbegeerd. Zeeuwsche dito was 25 cent per mud lager. Rogge in puike soorten prijshoudend, doch alleen door de dago- lijksche behoefte gekocht. Wintergerst in puike soort weinig aangevoerd en prijshoudend, mindere soort 25 cent per mud lager gekocht. Walchersche zomergerst gelijk in prijs gebleven. Zeeuwsche dito 25 cent per mud lager met weinig kooplust. Walchersche witteboonen zeer weinig geveild, met veel kooplust en tot 15 a 25 cent per mud hooger zeer begeerd. Dito bruineboonen met weinig begeerte, flauw prijshoudend. Dito paardenboonen met kleinen aanvoer en tamelijke vraag gelijk in prijs geble ven. Goed kokende Walchersche groene erwten met heel kleinen aanvoer en veel vraag, volkomen prijshoudend. Jarig en nieuw winterkoolzaad geheel zonder handel. Puike nieuwe Walchersche tarwe tot f 15 per mud ge kocht; mindere soort onbegeerd. Puike nieuwe rogge f 11.50 a f 12 per mud met kleine behoefte. Puike win tergerst tot f 7.75 per mud gewild. Dito Walchersche zomergerst tot f 7.50 per mud gekocht. Zeeuwsche dito f 7 a f 7.25 per mud gehouden doch bij het einde der beurs nog onverkocht. Walchersche witteboonen 13.60 a f 13.75 per mud besteed met veel vraag. Dito bruine boonen f 15 per mud met weinig handel. Dito paarden boonen f 8.90 a f 9 per mud gaarne ingewilligd. Dito goed kokende groene erwten zeer begeerd, weinig meer voorhanden en tot ƒ10.50 per mud betaald. Jarig winter koolzaad 12.75 per mud verlaten zonder koopers. Raap olie 36.75. Patentolie 38.75. Lijnolie f 39.50 per vat op zes weken, kontant 1 lager. GEMIDDELDE MARKTPRIJZEN. Middelprijzen van bakbare tarwe ƒ14.75 en rogge 11.50. Aardappelen 3.40 a 3.60 per Ned. Mud. Yersche boter 0.98 a 1.02 per Ned. pond. Aan belanghebbenden bij deze Loterij wordt bekend gemaakt 1. dat de Tentoonstelling der Voorwerpen is bepaald op Dinsdag en Woensdag den 28 en 29 Januari 1868, in de Abdij, in het huis letter A no. 52, alwaar dezelve van des voormiddags 11 uren tot des namid dags 4 uren, zullen te bezichtigen zijn, op vertoon der quitantie van het Voorwerp dat men ter verlo ting heeft bijgedragen, of tegen betaling van 25 ct. voor de Armen. Er zullen zoowel aan liet lokaal der Tentoonstelling, als bij den Boekdrukker Jong- kindt, op de Zuidzijde van den Dam, Catalogussen van de ingezondene Voorweipen verkrijgbaar zijn tegen betaling van 10 cent, insgelijks ten voordeele der Armen 2. dat de uitloting op Donderdag den 30 Januari zal plaats hebben op het Raadhuis dezer Gemeente, des namiddags te 2 uren; 3. dat de Lijst der ingekomen nommers niet vóór Vrijdag 31 Januari zal verkrijgbaar zijn, tegen be taling van 2 cent, bij den Boekdrukker .Jongkindt, doch gratis voor de houders van Catalogussen der voorwerpen 4. dat de getrokkene voorwerpen moeten worden afge haald tegen overgifte van het Lot, op Zaterdag den 1 Februari, van 11 tot 3 uren, aan het huis in de Abdij, alwaar de Tentoonstelling heeft plaats ge had; en 5. dat de Loten dezer Loterij voor éen gulden verkrijg baar zijn bij de Boekverkoopers J. C. W. Ai.torf- eer, en ook op de dagen der Tentoonstelling aau het lokaal in de Abdij. Het ISRAËLITISCH ARMBESTUUR betuigt hare hartelijke dank aan den milden gever, door tusschenkomst van den Heer I. Boasson, voor de gift van ƒ11.40. Zij beveelt hare Armen verder hare Stadgenooten aan. E. H. BOASSON. A. IIENDR1X. J. ANDRIESSE. Voorspoedig bevallen van eene Dochter E. W. A. HUIJERVRÉKE. Middelburg, 24 Januari 1868. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. DE VRIES BLONK. Vlissingen, 24 Januari 1868. Heden behaagde het den Almachtigen, onzen hartelijk geliefden eenigen Zoon DIRK, Theol. Stud. aan de Hooge School te Utrecht, na een langdurig cn geduldig lijden, op zijnen drie en twintigsten verjaardag tot zich te nemen. Makkum, Prov. Friesland, J. APPEL, Pred. 20 Januari 1868. M. APPEL—Viveen. Heden overleed onze waarde en veel geliefde Vader PIETER TEVEL, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Middelburg, P. C. TEVEL. 22 Januari 1868. A. E. TEVEL, van der Mooren. Heden overleed, tot diepe smart van mij, mijne Kin deren en Behuwdkinderen, mijne geliefde Echtgenoote CORNELIA JOH ANNA PIETRONELLA VAN OCKEN- BURG, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Middelburg, 23 Januari 1867. JACs. JOHs. VAN UIJE. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden op zijn 50sten jaardag, betuigt de ondergeteekende zijnen hartelijken dank. Middelburg, A. P. DE W1J3. - 22 Januari 1868. OPENBARE SAMENKOMST, Zondag dl des avonds te inliet Klein S c h Spreker: D/jU- IVL. AlKtJSCH.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3