noemendat hij geen onderscheid tusschen liberalen en conservatieven ziet, daar beide partijen éen doel hebben: vooruitgang en opvoering van het volk tot verdere ont wikkeling. Liberaal en conservatief zijn, volgens hem, woorden maar geen beginselen. De president, mr. A. de Vries, zeide naar aanleiding van het door den heer Salvador in een zijner toespraken gezegde, dat hij den heer Godefroi geschorst zou willen zien dat hij het een schandaal voor Amsterdam zou noemen wanneer de heer Godefroi niet gekozen werd. Deze verklaring werd door toejuiching der vergadering gevólgd. De heer Salvador erlangde nu voor de laatste maal het was middernacht het woord, doch kon wegens hetgedruisch der vertrekkende menigte niet worden verstaan. Nadat de stilte was hersteld, dankte de presi dent voor het genoten vertrouwen en de medewerking, om te helpen verhinderen dat deze onschuldige meeting later als eene „onjuistheid'' zou kunnen voorgesteld worden. De heer Salvador stemde met het door den voorzitter gesprokene in, de heer A. C'. Wertheim dankte den president, en daarna ging de vergadering uiteen. Jl. Maandag vierde de gemeente Goes feest hij gelegen heid van den 70en jaardag van haren burgemeester, mr. M. P. Blaaubeen. De deelneming der ingezetenen was ruim en algemeen, en overal wapperden de vlaggen als tolken der feestvreugde. Omstreeks elf uren brachten eenige Leden van het mannenkoor der zangvereeniging aan den feestvierende eene aubade, waarop onmiddellijk twee onderwijzers der lagere scholen, met eenige leerlingen uit de hoogste klasse volgden, om hem een heilwensch te brengen en op kin derlijken toon een lied te zingen ter zijner eer. Inmiddels had zich op het Slot Ostende de optocht geregeld, die samengesteld was uit commissiën van de volgende in stellingen en vereenigingen No. 1. Eenige gardes d' houneur te paard. 2. De wees jongens, met een banier waarop stond: „aan mr.M.P. Blaau been, burgemeester van Goes. 179820 Januari1868." 3. Regenten van het weeshuis. 4. Harraoniegezelschap „de Volharding" afd. instrumentaal. 5. Harmoniegezel schap „de Volharding" afd. vocaal. 6. Gilde der stedelijke werklieden. 7. Vereeniging van bakkers. 8. Oud-strijders van 1813 tot 1815. 9. Officieren en kader der dienstdoende schutterij. 10. Rederijkers kamer „Vondel." 11. Rederij kers-kamer „Aurora", onder de zinspreukElk naar zijne krachten. 12. Departement der maatschappij van toon kunst. 13. Zangkoor „Cecilia." 14. Zangvereeniging Goes. 15. Vereeniging „Zanglust." 16. Zangvereeniging „Nut en genoegen." 17. Zangvereeniging „Eensgezindheid." 18. Vereeniging voor volksvoorlezingen. 19. Vereeniging voor volksbelangen. 20. Vereeniging voor volksvermaken. 21. De sociëteit „van Ongenuchten Vrij." 22. De socië teit „de Vriendenkring." 23. De kolf-societeit „de Prins van Oranje" met triomfwagen. 24. De koninklijke hand boogschutterij „Jacoba van Beieren." 25. De handboog- schutterij Willem Teil. 26. Staats-spoorweg Bergen-op- Zoom— Goes. 27. Arbeiders-vereeniging. Tot slot: De bewoners der Ganzepoortstraat. Onder begeleiding van muziek begaf de optocht zich naar het raadhuis, waar de heer Blaaubeen tegen 12 uren aankwam en het dagclijkscli bestuur zich met de raads leden vereenigd had. 'De heer G. H. Kalcebeeke bood den jubilaris, onder gelukwensch, een pracht exemplaar der gemeentewet aan, als blijk van erkentenis voor het vele goede door hem in de gemeente tot stand gebracht. Voorts werd eene commissie uit de burgerij toegelaten, die, bij monde van den heer W. den Boer Bz. een milieu de table aanbood als een geschenk waaraan zoowel armen als rijken gaarne het hunne hadden bijgedragen. Nadat de optocht vervolgens voorbij het raadhuis had gedefileerd trok hij de voornaamste straten der stad door. Toen de burgemeester, die nog eenigen tijd op het raadhuis vertoefd had, in zijne woning was teruggekeerd, werden hem zoowel door particulieren als commissiën van instellingen en corporatiën heilwonschen gebracht. Te half zeven uren des avonds had de optocht in eenigszins gewijzigde orde andermaal plaats, begeleid met fakkellicht en chineesche lantarens. Aan menige woning was eene verlichting aangebracht, terwijl ook van tijd tot tijd bengaalsch vuur ontstoken werd. Voor de woning van den feestvierende hield de optocht stil, om hem eene serenade te brengen. De vereenigde bewoners der kaden hadden het vaar tuig van den heer Wapstra inwendig doelmatig ingericht en uitwendig schitterend verlicht. De heer Blaaubeen bracht met zijne familie dit schip middelerwijl de optocht voortging een bezoek even als het weeshuis, waar de kinderen hem met een lied begroetten, het gast huis en de Ganzepoortstraat, aan welker einde eene piramide prachtig was geillumineerd. Het feest werd besloten met een door de Vereeniging voor volksvermaken aangekondigd vuurwerk tegenover het koffiehuis de Vriendschap, op welks bovenzaal de heer Blaaubeen en zijne familie door het comité der Vereeniging ontvangen werden. De feestvreugde duurde tot laat in den nacht voort. De statuten van de Vereeniging tot instandhouding der Christelijke bewaarschool te Schoondijke zijn bij koninklijk besluit goedgekeurd; die vereeniging is mits dien als rechtspersoon erkend. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den'20 dezer, zijn L. P. Luyks, W. A. Lamping en H. J. van Beek, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot opzichter der derde klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den Oost-Indi- schen hoofdambtenaar J. G. Coorengel, resident van Timor. tot het aannemen der versierselen van komman- deur der orde van Christus, hem geschonken door Z. M. den koning van Portugal. polderbesturen. Benoemd tot lid der commissie tot onderhoud en heheer der nieuwe uitwatering van de polders Stoppeldijk c. a. D. F. P. Seydlitz. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van /'287'sjaars, op grond van zielsgebreken, aan den 2en luitenant-admi nistrateur van kleeding en wapening op non-activiteit J. Pickée. Gedetacheerd voor den tijd van vijf jaren bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de le luite nant C. E. Sepp van het 2e, de le luitenant-adjudant W. Hingman van hot le, de le luitenants G. Vogelenzang van het 6e, L. Offerhaus van het 8e en F. J. P. Sievers van het le, alsmede de 2e luitenant J. P. Bloys van Treslong van het 2e regiment infanterie. Bepaald, met wijziging van het koninklijk besluit van den 24 December jl. ten aanzien van de reden van op pensioen stelling en van het pensioensbedrag van den majoor van het korps mariniers jhr. A. A. van Neukir- chen, genaamd Nyvenheim, dat die hoofdofficier, onder toekenning van den titulairen rang van luitenant-kolo nel, met 1 dezer op pensioen is gesteld, ter zake van ongeschiktheid voor den dienst wegens in en door den- zelven ontstane lichaamsgebreken, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1300. Kerknieuws. Op den 22 dezer zijn bij de verkiezing van 48 ge machtigden voor het kiescollegie der hervormde gemeente te Zierikzee, van de ruim 750 kiezers, 654 ter stembus opgekomen. De uitslag zal vermoedelijk eerst op aan staanden Vrijdag bekend zijn. Gemengde berichten. Naar men verneemt, heeft dr. J. C. Zaalberg Pz., gewezen predikant te 's Gravenhage, den titel van lid van verdienste, hem aangeboden door de aldaar geves tigde vereenigingLicht, Liefde, Leven, waarvan hij de stichter is, dezer dagen van do hand gewezen. Sedert korten tijd circuleeren visitekaartjes met eene soort van metaalvormig wit moiré, dat zeer schoone, kristalachtige nuances vertoont. Dr. Wittstein heeft deze kaartjes onderzocht en bevonden, dat een op beide vlakken gemoireerd kaartje van 331 grein gewicht 6-i grein loodsuiker bevat, genoeg om een 3- tot 5jarig kind te dabden of op den rand van 't graf te helpen. Als der vermelding waardig deelt men mede, dat op den 16 dezer uit de cellulaire gevangenis te Roermond een persoon ontslagen is, aan welken bij het verlaten van liet huis van arrest de som van f lio.86 ter hand gesteld werd, die hij gedurende zijne gevangenschap verdiend had. „Men weet zegt de Nederlandsche Staatscou rant dat de nationale of gemengde volksscholen voor lager onderwijs, door het ministerie Peel voor Ierland ingesteld ter opbeuring der onwetende bevolking, geens zins de beoogde vruchten dragen, daar een aanmerkelijk deel der bevolking door bezwaren van godsdienstigen en kerkelijken aard belet wordt gebruik van die scholen te maken. Thans is, bij een besluit der koningin van Enge land van den 16 dezer, eene staatscommissie benoemd om onderzoek en rapport te doen omtrent den staat en de behoeften van het volksonderwijs in Ierland. De aan hef van dat besluit luidt aldus: „Vermits wij dienstig hebben geacht eene commissie te benoemen om onderzoek te doen omtrent den aard en den omvang van het onderwijs, verleend wordende dooi de onderscheidene in Ierland gevestigde instellingen, hetzij geheel of gedeeltelijk ten koste van openbare kassen, van particulieren, van vereenigingen of inschrij vers, of godsdienstige orden, ter verspreiding van kennis in de noodwendige kundigheden of vakken van het lager onderwijs; om verder onderzoek te doen omtrent de practische werking en eigenlijke vruchten der gemengde scholen in Ierland; om uit te maken of en welke regelen, thans in die scholen gevolgd wordende, met nut voor het algemeen veranderd of afgeschaft kunnen worden, als mede of er andere regelen, en welke, in de plaats daar van te stellen zouden zijn; en om op te geven welke maatregelen genomen kunnen worden om de bevolking van Ierland meer algemeen in de zegening van het lager onderwijs te doen deelen. „Onder de bijzondere punten, welke de benoemde staatscommissie zal hebben na te gaan, behoort ook: „welke oorzaken of redenen zekere maatschappijen of particulieren weerhouden van hunne scholen te brengen onder het stelsel en beheer van het gemengde school wezen en hoe ver de regelen, door het bestuur van dat schoolwezen gemaakt voor het godsdienstonderricht, zonder gevaar zouden kunnen worden gebezigd met het doel om de heilrijke werking dier scholen verder uit te breiden." Uit Bergen op Zoom schrijft men 17 Januari„Men hoort hier in het geheel niet meer spreken over het sloopen der vesting.Velen beweren dan ook, dat de regee ring hiertoe niet dan gedwongen zal overgaan, en wijzen er op, dat nu achtereenvolgens drie eerstaanwezende ingenieurs der genie zijn overgeplaatst, juist toen zij het ontwerpplan bijna in gereedheid hadden gebracht." Uit Dusseldorp schrijft men van den 16 dezer: Gis teren deed zich hier het zeldzame geval voor, dat een lijk, 't welk op het kerkhof zou hegraven wordenwerd afge wezen en naar het stadhuis moest teruggebracht worden. Een zekere Frank, namelijk, verscheen aan de poort van het kerkhof met liet lijk van zijn broeder Jolian, dat hij op zijn eigen wagen derwaarts had gebracht. De poort van het kerkhof echter bleef voor hem gesloten, en men weigerde het lijk aan te nemen, omdat het niet op den stads-lijk wagen derwaarts was gebracht. De stad namelijk heeft zich het monopolie toegeëigend, om alle lijken op haren wagen natuurlijk tegen zeer hooge prijzen ten grave te brengen, en bestrijdt aan anderen dus dit recht. De bloedverwanten van den gestorvene echter brachten deswege hunne bezwaren bij den regee- rings-president in, die te hunner gunste besliste en de opneming van het lijk gelastte. In de kolenmijn Nen-Iserlohn, nabij Bochurn, had zich tengevolge van het jongste onstuimige weder in den nacht van den 14 dezer eene groote hoeveelheid gas opgehoopt, waardoor eene vreeselijke ontploffing volgde, waarvan de gevolgen tot nu toe niet zijn te overzien. Men vreest echter, dat weinigen der mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, het leven hebben behouden. Gedurende den geheelen voormiddag van den löden is men bezig geweest om de verongelukten op te sporen in den namiddag had men dan ook reeds 75 lijken en 25 zwaar en licht gewonden gevonden. Hoe groot het aantal slachtoffers in het geheel zal zijn, is nog niet nauw keurig bekend. In het wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs in Spanje, wordt voorgesteld te bepalen, dat de huisvader, die weigeren mocht zijn zoon naar de school te zenden, eerst door den vrederechter of den pastoor, vervolgens door den gouverneur der provincie daartoe zal worden aangemaand; indien hij desniettemin in zijne ongehoorzaamheid aan de wet volhardt, zal zijn naam worden bekend gemaakt in het Provinciaal blad, een officieel blad voor elke provincie, en zal hij van de benoeming tot staatsambten uitgesloten zijn. Buitendien zal hij daar, waar schoolgeld gevorderd wordt, twee malen zooveel moeten betalen als andere huisvaders. Verder vestigt de nieuwe wet scholen in alle dorpen, en belast zij de gouverneurs der provinciën met het be stuur van het lager onderwijs, terwijl zij ook voor het inkomen der schoolmeesters en voor de verstrekking van schoolbehoeften zorgt. Deze voordracht zal eerstdaags in openbare discussie komen en, naar het zich laat aan zien, zal zij bijval bij de wetgevende kamers vinden. De koperen kist, welke van Weenen naar Triest is gezonden en waarin het lijk van keizer Maximiliaan met de uit Mexico gekomen kisten zal worden gesloten is van buiten donkerbruin geschilderdde kanten van het deksel zijn met vergulde lauwerbladen versierd; de bovenste gladde vlakte is gevat in eene smalle met ornementen versierde vergulde lijst. Aan het hoofdeinde van de kist bevindt zich opliet deksel een verguld cru cifix, in het midden een verguld medaillon met het keizerlijke Mexicaansche wapen, en aan het voeteneinde een groot insgelijks verguld medaillon,waarin het volgende opschrift in zwarte letter staat te lezen: Ferdinandus Maximilianus, archidux Austriae, natus in Schoenbrunn, VI Julii MDCCCXXXII, qui, imperator Mexicanorum anno MDCCCLXIV ëlcctus, dira et cruenta nece Quere- tari XIX Junii MDCCCLXVI1 heroica cum virtutc interiit. (Ferdinand Maximiliaan, aartshertog van Oostenrijk, ge boren te Schoenbrunn 6 Juli 1832, die in het jaar 1864 tot keizer der Mexicanen gekozen, den 19den Juni 1867 te Querataro een bloedigen en wreeden dood met heldenmoed onderging). Burgerlijke «tand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 19 dezer: C. Kraamer, jm. 21 j. met N. Filius, jd. 27 j. (Van 11 tot 18 Januari.) Vlissingen. Bevallen: A. E. Tollenaar, geb. de Held, z. A. J. de Vos, geb. Francois, d. J. F. Huser, geb. van der Eijk, z. A. Laernoes, geb. de Bruyn, z. R. S. van de Ven, geb. Gillebert, z. L. Theune, geb. Stroo, d. A. G. C. Jehu, geb. Sehneider, z. (doodgeb.) Overleden: J. H. Deybel, man van M. C. Harting, 61 j. C. Deuninck, jd. 47 j. H. Barten, man van J. Nieuwonder, 49 j. J. A. Maas, man van J. van Sluys, 72 j. Zierikzee. Bevallen: J. van der Ploeg, geb, Kaan, d. N. Landman, geb. Paret, d. J. Houkamp, geb. Uil, d. C. Keijzer, geb. Adamse, z. E. Aleman, geb. Gans, z. (doodgeb.) OverledenII. M. Gilden, z. 10 d. C. den Boer, d. 1 w. A. Frijlink, wettig gescheiden echtgenoot van T. de Roo, 75 j. H. de Bic, man van M. Verseput, 68 j. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden eene karoterij, genaamd Land- en Wafel-zicht, gelegen onder Middelburgs Ambachten, bij Nieuw- en Sint Joosland. wijk V no. 10. Verkocht voor f 1811. Thermometers tand. 20 Jan. 's av. 11 u. 39 gr. 21 's morg.7 u. 38 gr. 's midd.1 u. 43 gr. 's av. 11 u. 39 gr. 22 's morg.7 u. 42 's midd. 1 u. 46 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Honderdag 16 Januari. Mededeeling ingekomen stukkenvaststelling rekening cn begrooting schutterij contract verhuring ijklokaalbenoeming stembureau. Afwezig de heeren de Knokke van der Menlen, van den Bosch en O. Verhagen, met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd.

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2