middelburgsche COURANT. 1868 Donderdag 16 Januari. *3imtenlcm£r. Editie van Woensdag avond 8 uren. A A Sf B TEDOG. i»'iljgeme.<iStei en Hiouders der gemeenten Baar- flor. a t?1! '^^^^^nsiierhe, zullen op Donderdag «f» 6 Februanj 1868b des middags ten 12 ure, in het g meentehuis te Baarland, trachten aantebesteden: Het maken van 2850 strekkende ellen Grindweg, in bovengemelde gemeenten. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op den dag ei aanbesteding, des morgens ten 9 ure, aantevangen gehucht Kwadendamme, terwijl inmiddels infor- matien kunnen verkregen worden bij den heer F. Fer- dinanddsse Wz., te Goes. Het bestek zal van den 15 Januari 1868 ter lezing lig gen in de gemeentelluizen te Baarland, te Hoekenskerke n te s Heerenhoek, en afdrukken daarvan in de voor naamste koffijhuizen en logementen, terwijl die ook a f1 verkrijgbaar worden gesteld bij de Boekhandelaars r. Kleeuwens Zoon te Goes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van Baarland, van Hoedekenskerke, P. BRUGGEMAN. C. GOUD. De secretaris dier gemeenten, J. W. DE BLINDE. Middelburg 15 Januari. In de heden namiddag gehouden zitting van den ge meenteraad alhier is mededeeling gedaan van een brief van den miuister van oorlog, waarin ter kennis wo rdt gebracht dat genoemde minister,naar aanleiding van het aan den koning gericht adres, waarbij op liet behoud van het garnizoen te Middelburg wordt aangedrongen, door M. bij kabinetschrijven gemachtigd is te bepalen, dat het tegenwoordige garnizoen voorloopig hier gevestig d zal blijven. - Ten gevolge van dezen brief is, op voor stel van burgemeester en wethouders, besloten een adres van dankbetuiging aan den koning toe te zenden, waar van de redactie aan het dagelij ksc.li bestuur is opgedrage n. raati8P>esliiit tot heffing der gemaalbelasting voor 1868 is bij koninklijk besluit van 14 December jl. be krachtigd. Aan eene commissie van drie loden is een rechtskun dig onderzoek en advies opgedragen omtrent een inge komen adres van 1'. J. de Pinois alhier, betreffende een e erfpachtsquaestie van gronden in de Zandstraat. Een verzoek van het bestuur der godshuizen tot het doen van at- en overschrijving op zijne begrooting ter voorziening in de behoefte aan ziekenverpleging is toe gestaan. Volgens ingekomen afschrift hoeft de kamer van koop handel en fabrieken alhier een adres van adhaesie aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden ten aanzien van de voorgenomen spoorweglijn Boxtel—Cleef. Op voorstel vatl den voorzitter van den raad is besloten dit adres bij den minister te ondersteunen. Aan het burgerlijk armbestuur is voor liet jaar 1867, op verzoek, verhooging van subsidie toegestaan tot oen bedrag van f 609.38 j-, wegens meerdere verpleging in de gestichten en verlioogmg der huishuren. Ook is vastgesteld de grondslag der korting voor bet pensioen van den directeur en do leeraren der burger avondschool. 1 ot leeraar in de staathuishoudkunde aan de burger avondschool is benoemd mr. A. J. van Deinse. ot leden van het stembureau voor de aanstaande vc aezmg van leden voor de tweede kamer zijn gekozen de heeren van Diggelen, van Visvliet en Fokker, en als plaatsvervangers de heeren Veïbrugge eti Lambreclitsen van Ritthem. De wonderlijke coalitie tnsschen verschillende tegen over elkander staande fractiën en staatkundige partijen ih Nederland is zeer zeker zonderling, maar niet geheel en al onverklaarbaar als men de wonderlijke samenkop peling van beginselen nagaat, welke het tegenwoordig kabinet vertegenwoordigt. Zeer beknopt worden die ver schillende beginselen door dr. W. J. A. Jonckbloet, in zijne in ons vorig nommer vermelde brochure, aldus ge resumeerd „Beginselen omtrent het koloniale vraagstuk: „Het geheele kabinet is liberaal vóór de eerste kamer ontbinding, sedert eerst conservatief eindelijk ultra conservatief. „Thans voegt het zich toe den heer Wintgens, die stellig tot de ultra-conservatieven behoort; maar ook den heer Luyben, van wien de ervaring getuigt, dat hij eene geheel tegenovergestelde zienswijs is toegedaan. „Omtrent de onderwijsquaestic „Nevens den heer Heemskerk, door onzen gezant te Parij s onlangs nog „een schoolwetman hij uitnemendheid" genoemd, zit de verklaarde vijand der schoolwet de graaf van Zuylen. „Thans vult men het kabinet aan met den heer Wint gens, die steeds op dit terrein den graaf van Zuylen en zijne geestverwanten sterk bestreden heeft; maar ook met den anti-revolutionairen baron van Lynden van Sandenburg. „Op judicieel gebied: „Het geheele kabinet verklaarde bij monde van den minister van justitie Borret, de uitvoering van de wet op de rechterlijke organisatie met kracht en spoed te zullen tot stand brengen; nog in de sluitingsrede van 27 December jl. wordt aan de oppositie verweten, dat te hebben vertraagden den 2 Januari draagt men tot minister van justitie voor den heer Wintgens, den meest feilen tegenstander dier organisatie. „Op financieel gebied „Nevens den minister van financiën is thans als minis ter van justitie opgetreden de man, die den 21 Novem ber 11. het financieel beleid van graaf Schimmelpenninck zoo sterk mogelijk afkeurde in deze woorden: „Ik ontken niet, dat wat de financiën betreft, ik daarin zie een leven van den dag op den dag, eenigszins wat ik daar straks zeidehet zetten van de zaken op liquor, dat mij onrust baart voor do toekomst." Bij eenig nadenken zal het echter toch voor den ontwikkelden kiezer, van welke partij ook, zoo duidelijk mogelijk wezen dat dergelijk kabinet als tichaam, als geheel beschouwd, in de onmogelijkheid moet zijn om de beloften te vervullen die door verschillende zijner leden afzonderlijk aan verschillende tegenover elkander staande partijen gedaan zijn. En de hoop op die vervul ling der meest verschillende beloften kan toch slechts de raison d'être der bestaande coalitie zijn. Naar wij vernemen heeft de commissaris des konings in Overijsel, graaf van Bylandt, zijn ontslag uit die be trekking genomen. Men verhaalt, dat de reden daarvan is, eene aanschrijving, dezer dagen door de regeering tot alle commissarissen des konings gericht betreffende de verkiezingen. (A. Roti. cour.) De Staatscourant van Dinsdag bevat de wet van den 20 December jl., houdende voorloopige vaststelling van hoofdstuk VII b der staatsbegrooting voor het dienst- aar 1868. Verkiezingen. Wij laten hier volgen de namen der candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer, die na dé vroeger medegedeelde door verschillende kiesverccnigingen of redactiën van dagbladen worden aanbevolen. In de hoofdkiesdistricten Amsterdam: Paul 0. van Vlissingen, door het be wind der Vereeniging van en voor Nederlandsche indus- trieelen, te Leiden. Rotterdam: mr. M. Bichon van IJsselmonde, mr. D. C. A. graaf van Hogendorpoud-resident van Samarang, en mr. J. W. Gefken, oud-procureur-generaal in West-Indië, door de kiesvereeniging „Nederland en Oranje", te Rotterdam. D. L. Wolfson, door het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche industricelen, te Leiden. Leiden: P. H. baron Taets van Amerongen en 0. ba ron van Wassenaer Oatwyck, door de kiesvereeniging „Vaderland en Oranje", te Leiden. Roermond: mr. K. Coruelis en mr. P. L. de Lom de Berg, door de kiesvereeniging „de Grondwet'1, te Weert. Hoorn: A. S. van Nierop en H. Mensonides, door de kiesvereeniging „Burgerplicht", te Hoorn. Mr. W. baron van Goltstein en jhr. mr. J. de Bosch Kemper, door eenige kiezers, bij door een zevental hunner onderteekende advertentie in de Haarlemsche courant. Dordrecht: mr. P. Blussé van Oud-Alblas en mr P. P. van Bosse, door eene Maandag avond te Dordrecht gehouden bijeenkomst van tachtig der vrijzinnige rich ting toegedane kiezers, onder leiding van mr. W.P.Smits, rechter in de arrondissements-rechtbank. Bij de stemming over genoemde candidaten, nadat hunne candidatuur was aanbevolen, verkreeg mr. Blussé 79 stemmen; mr. van Bosse 68, tegen 9 die op mr. Gevers Deynoot, oud lid der kamer voor 's Gravenhage, werden uitgebracht en twee oningevulde briefjes. Delft: mr. O. C. E. d'Engelbronner, te 's Hage, door het bewind der Vereeniging van en voor Nederlandsche industricelen, te Leiden. Middelburg: mr. D. van Eek en mr. G. A. Fokker, door de kiesvereeniging „de Grondwet", te Middelburg Jhr. J. L. do Jonge, te Zierikzee, en jhr. mr. II. J. van der Heim, te \s Gravenhagedoor de kiesvereeniging „Vreest God, eert den koning11, te Vlissingen. Goes: mr. P. H. Saaymans Vader, door de kiesver eeniging in Noord-Beveland „Eendracht maakt macht", in overeenstemming met de kiesvereeniging te GoeS „Steunende op den bijbel verdedigen wij de vrijheid." Al km aa rjhr. mr. O. van Foreest en mr. E. II. ;s Jacob, door de conservatieve kiesvereeniging „Vaderland en koning", te Alkmaar. !s G r a v e n li a g ejhr. mr. F. L. W. de Koek, afgetreden directeur van het kabinet des konings, en jhr. II. C. van der Wijk, oud lid van den raad van Neêrlandsch Indië, döör de kiesvereeniging „Nederland", te 's Hage. Beide hebben de candidatuur aangenomen. Gouda: M. A. F. II. Hoffman en mr. W. M. de Brauw, door de conservatieve vereeniging te Gouda. Breda: F. H. H. Borret, te Klundert, en jhr. mr. F. X. Verheijen, te Breda, door de kiesvereeniging „Grondwet en eendracht," te Breda. Mr. P. E. A. Janssens en mr. S. T. A. van der Heijden, te Bergen op Zoom, door de kiëzersvereeniging „Festina Lente," te Bergen op Zoom. F. H. H. Borret en mr. P. E. A. Janssens, door de Roosendaalsehe courant. Tilburg: jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, lid der ontbonden kamer, en F. H. H. Borret, te Klundert, door de conservatieve kiesvereeniging „Openbaarheid," te Tilburg. Zutfen: mr. H. A. ridder van Rappard, te Zutfefij en jhr. mr. C. J. C. H. van Nispen tot Sevenaer, te Arn hem, door de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Neder land en Oranje," te Zutfen. Deventer: mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, te 's Gravenhage, en E. baron van Lijnden, te Utrecht, door de afdeelingen Voorst en Apeldoorn der kiesvereeniging „de Grondwet." Assen: mr. J. II. Thorbecke en mr. L Oldenhuis Gra- tama, door de kiesvereeniging „Oostermoer" te Drenthe. Gorinchem: W. J. Knoop en L. A. J. W. Sloet van den Beele, door do „kiesvereeniging" te Zalt-Bomme). W. C. M. Begram en G. Simons, door de kiesvereeni ging „Koning en vaderland", te Gorinchem. Almelo: mr. G. M. van der Linden en mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, door de kiesvereeniging te Enschede» EScnocniingeii cai besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. W. Holtrop, bibliothecaris der koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der Danebrogs-orde 3e klasse, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. i.eger^ Benoemd bij den generalen staf, tot generaal- majoor, chef van den generalen staf, de kolonel J. II. W. Ie Clercq, thans adjunct van den chef van den generalen staf. Benoemd totlen luitenant hij het wapen der infanterie^ naar ouderdom van rang, de 2e luitenants E. A. Prager,

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 1