föuitenlcmiX te V'T eraeanS iUf' Waterho°^ gelijk gisteren ei AP. of 3.30 el onder noodpeil. het 7e, K. J. E. van der Putten, van het 8e, en J. W. oe Jongh, van liet 5e reg.hij het 2e reg. de serg. A. E^C. V. Boudewijns, van het 7e, S. Lantinga, van het ;"'i G. A. Meindersma, van het 4e, H. J. Hendrickx, van het le, alsmede H. V. Geerligs en A. van Hille, van het r®ê'- i „bij het 3e reg. de serg. J. II. Nuy, van het 6e reg. <!u E. II. W. van Dam van Isselt, van het korps, de serg.-titul. p. j. Schipperheyn, van het le, alsmede de serg.^J. H. Niemeijer, van het le, en W. F. K. Klercq, van het 7e reg.; bij het 4e reg. de serg.-titul. A. Broese van Groenou, van het le reg., de serg. P. W. van de Velde en C. Bakker, van het instructie-bataljon, J. C. H. Gr. van Duin, van het le en K. E. Tadema, van het 5e reg., de serg.-titul. A. L. F. T. van der Wijck, van het le, alsmede de serg. 0. Jesse, van het 3e reg.; bij net 5e reg. de serg. A. van Doveren, van het 3e reg. als mede M. O. B. de Groot en G. P. Cheriex, van het instr.- hat.; bij het 6e reg. de serg. J. H. A. L. von Freytag Drabbe, van het 3e reg., en J. G. H. Hardenberg, van het orps; bij het 7e reg., de serg. J. L. Reeringh, van het Korps, G. II. L. de Wijs, van het 5e, J. P. van Vliering, van het le en II. Hering, van het 2e reg.; bij het 8e reg. de serg.-titul. G. Feenstra, van het le, de serg. H. F. B. Eogeman, van het le en R. A. T. Wijgersma, van het 5e, de serg.-titul. J. T. Stoffers, van het le, de serg. G. II. Mot, van het 2e, W. A. Aeijelst, van het le, en D. Cheriex, yan het 6e, alsmede de serg.-maj. L. Laurensen, van het 3e reg. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Papendrecht de heer G. J. Ver- woy, thans in de dezelfde betrekking te Druten. Marine en leger. Volgens bericht in de Staatscourant heeft de kapitein ter zee J. E. de Man, kommandeerende Zr. Ms. fregat me t stoom vermogen Adolf hertog van Nassau, aan het departement van marine per telegram gemeld, dat hij den 6 dezer op zijn tocht van Barcelona naar Toulon door stormweder verplicht is geweest de haven van Malion binnen te loopen. Genoemd fregat had veel schade g ele- den, vooral aan sloepen en zeilen; ongelukken zijn echter niet te betreuren en de equipage geniet eene goede gezondheid. De luitenant ter zee le klasse J. Spanjaard, is met den eersten Januari dezes jaars gedetacheerd bij ''s rijks ■werf te Willemsoord, ter adsistentie van den equipage meester der marine aldaar. Rivier-berichten. De Staatscourant bevat de volgende berichten „Keulen, 10 Januari. Zeer weinig drijfijs. Water hoogte 5 voetgewassen 1 duim. „Lobith, 8 Januari. Drijfijs over een derde der rivier- preedte. De spoordienst tusschen Kleef en Zevenaar is nog gestremd. „Nijmegen, 9 Januari. Thermometerstand 26°. F. Er is meer drijfijs dan gisterende rivier over twee derden der breedte daarmede bedekt. De overvaart is moeie- lyker, doch geschiedt nog met losse vaartuigen. „Gorinchem, 10 Januari. Drijfijs. De Nieuwe Merwede steeds geheel open. „Deeneplaat, 8 Januari. Weinig drijfijs. „Dordrecht, 9 Januari. Het ijs wordt in het veer op apendrecht met geladen schietschouwen gepasseerd, r Arnhem, 9 Januari. Eenig drijfijs. W ijk bij Duurstede, 9 Januari. Een weinig drijfijs. Waterhoogte 4.78 el -f- AP. of 4.05 el onder noodpeil gewassen 0.04 el. „Vreeswijk, 9 Januari. Van do Groote Sluis tot het «.laphek steeds open water; boven- en benedenwaarts net ijs vast. Overtocht met zeilpont en roeibooten. Het woQ6ri 'S °'02 cl geyallen en teekent 3.23 el -f- AP. of .aonder noodpeil. Te Jaarsveld en te Schoonhoven wordt het ijs te voet overgegaan. „Rotterdam, 9 Januari. Een weinig drijfijs. „Maastricht, 10 Januari. Drie der negen'bogen van de Maasbrug zijn door het ijs dicht. EnmelrtH 8 Jai!uari' Het vast,. Overtocht te Kmpel te voet en met de schietsehouw. iis'Vw eCi°enr' Januari- Boven het Hedelsche veer het stroom! ÏJsdikte ^ferhemert veel drijfijs en weinig vooj't, 9 Januari. Zeer weinig drijfijs De overtocht heeft plaats met pont en schuit 9r f!?,"' Het ijs vast. Waterhoogte TTot ^62 el onder noodpeilgevallen 0:03 el. de^o u^;?1'' Jam,ari- Het 9» vast. Overtocht met ,,Het Ü8 vast Waterhoogte ,40 ei -f AP. of 2.31 el onder noodpeilgewassen 0.02,el." Gemengde berichten, «c^eepeifew9y.<h/he ha,lde,maatschappi.j heeft vier Honio-bü"„ waaronder voor Middelburg „de Het'h ^•'081(^?r van.der Valk Dz. door zwakheid0 van Ttb°Ck hepa:!lt:dat »h8 (lie &evoelt ziine fittana hoi met in staat te zijn om ssijner woonplaats WmÜ°k 1,1 biJ de rechtbank P°!itiek wetboek luidt ecné der kalierlro lnf fl .?s,: 'r staatsburger, die kiezer is, rinoi.o- ,unen hj) door zwakheid van verstand en ge kheid van ontwikkeling zich niet in staat gevoelt om deel te hebben aan het bestuur van zijn vaderland en kan alzoo zelf vragen om onder politieke curateele te worden gesteld. Hij hrenge daartoe zijne stem uit, bij verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging, op mannen, wier beginselen strenge beperking van zijne politieke rechten eischen. De bepaling dat de inkomsten van den onder curateele gestelde „bijzonderlijk besteed moeten worden om diens lot te verzachten en zijne genezing te bevorderen," komt echter zeer bepaaldelijk alleen in het burgerlijk wetboek voor. In het tweede genoemde geval worden de inkom sten gewoonlijk tot geheel andere doeleinden gebezigd en althans zeker niet om de onder curateele gestelden uit hun toestand van geringe politieke ontwikkeling op te heffen. In een schrijven uit Vera-Cruz van den 27 Novem ber komt het volgende verhaal voor van het overdragen van het lijk van keizer Maximiliaan aan den admiraal Tegethoff 'door het hoofd van het plaatselijk bestuur van Vera-Cruz: „In den namiddag van den 26 is het lijk, ge ëscorteerd door eone sterke afdeeling cavalerie, hier aan gekomen. De bevelhebber van het geleide was belast met een verzegeld pakket, inhoudende den sleutel dei- doodkist, hetwelk hij in handen moest stellen van den burgemeester onzer stad. Het lijk werd vervolgens ge plaatst in de hoofdkerk, waar de burgemeester, de leden van den stedelijken raad, die van de besturen der gezond heids- en weldadigheids-commissiën en de voornaamste plaatselijke autoriteiten zich verzameld hadden. De kerk werd, op last der politie, door de nieuwsgierigen ont ruimd en geslotenaan de deuren werden schildwachten geplaatst. Kort daarna verscheen de admiraal met zijne stafofficieren, allen in zwaren rouw gekleed. Toen de ruwe houten kist en de daarin besloten zinken kist ge opend waren, zag men eene fraaie kist van rozenhout, waarop een sierlijk kruis was gebeeldhouwd. De burge meester verbrak daarop de zegels van het pakket, waarin een gouden sleutel was geborgen en opende de kist. Het lijk was geheel in het zwart gekleed; de han den waren met zwart glacé-handschoenen bedekt. Het gelaat was in volkomen ongeschonden staat en ge makkelijk te herkennen door ieder, die den keizer bij zijn leven had gezien. De kist was geheel met fluweel gevoerd en het lijk tusschen kussens gelegd, ten einde verplaatsing der ledematen te beletten. Nadat de admi raal plechtig verklaard had, dat hij in het lijk het lichaam herkende van Ferdinand Maximiliaan, aartshertog van Oostenrijk, en het als zoodanig aanvaardde, werd de kist weder gesloten en de sleutel aan hem ter hand gesteld. Vervolgens werd een proces-verbaal van de overdracht opgemaakt, waarvan afschriften gemaakt werden voor het Mexïcaansche gouvernement, voor den admiraal en voor het stads-archief. Het stuk werd onderteekend door den admiraal en zijnen staf, door den burgemeester en door al de aanwezige autoriteiten. Het lijk werd daarop onder bewaring gesteld van eene afdeeling Mexicaansche infanterie, tot den volgenden ochtend, toen het op eenvoudige wijze en zonder militaire eerbe wijzen aan boord werd gebracht van het Oostenrijksche fregat Novara; hetzelfde vaartuig hetwelk den keizer naar Mexico heeft overgebracht. Het fregat heeft onmid dellijk daarna zee gekozen. De kosten van het maken der kisten en van het overbrengen van het lijk naar Vera-Cruz zijn door het Mexicaansche gouvernement gedragen." Uit New-York wordt van 27 December jl. aan het Handelsblad geschreven: „Twee onzettende onheilen, die ongelukkig hier epidemisch schijnen te zijn, venneer- derden deze week de reeds zoo monsterachtige kroniek van verschrikkingen. Op don Lake-Shorespoorweg, die langs het meer Erie loopt, stortten twee waggons in een afgrond, met het gevolg, dat de kachels de eerst half verpletterde passagiers in brand staken en acht en veert ig menschen om het leven kwamen. De meesten waren zoodanig verbrand en verkoold, dat zij niet alleen onken baar waren, maar in sommige gevallen niet eens het ge slacht kon herkend worden. Het onheil werd veroorzaakt door de zware vorst en een slechten rail. Het andere ongeluk gebeurde op zee. De stoomboot Raleigh, van New-York naar New-Orleans bestemd, verbrandde op 20 mijlen afstands van Charleston. Verscheidene der opva renden werden gered, maar tot op dit oogenhlik worden nog 24 personen vermist. Van schip noch lading kwam een splinter terecht. De gevolgtrekking, die uit deze aaneenschakeling van onheilen te maken is, valt na- deelig uit voor het karakter van den Yankee." Te Parijs was het, volgens een schrijven, gedag- teekend 8 Januari, dien dag zoo donker, dat in alle openbare gebouwen, koffiehuizen enz. den geheelen dag het gaslicht branden moest. Die duisternis werd' veroor zaakt door de ontzaglijke sneenw-wolken, die boven de stad hingen. In Zwitserland zoo vertelt Carl Vogt in de Köl- nische Zeitung, onder het opschrift„kleine verschillen op spoorwegen" is eigenlijk niet het volk, maar de mid delstand souverei'n en deze denkt voor alles aan zichzelf. Daarom zijn in den winter slechts de waggons tweede klasse verwarmd. De eerste klasse kan pelsen nemen, de derde klasse mag bevriezen. De tweede klasse ver warmt. hare plaatsen even zoo goed met kachels als hare kamers. Sedert in Znrich de oppositie tegen de zooge naamde vrijheeren vanRegensburg door de laagste klassen ondersteund geworden is, verwarmt men ook de derde klasse. In Frankrijk en Duitschland worden slechts de voeten der aristocratie, d. i. de eerste klasse, verwarmd. In Duitschland heeft men nog eenigen vrijen wil in snel- en koerierstreineil kan men (met uitzondering van den Rijnspoorweg) /fijne voeten nog koud laten; in Frankrijk staat het echter in het reglement in de eerste klasse moet men zich de voeten laten warmen; daarvoor heeft men dan ook in Frankrijk recht op een stoof, in Duitschland daarentegen niet, De Noord Duit- sche hond heeft toch nog niet alles gelijk gemaakt. Wie groote reizen maakt, weet dat uit ondervinding. In Baden worden in iedere coupé, al heeft er ook slechts een persoon plaats genomen, twee stoven geplaatst. Daar heerscht nog overvloed ofschoon de militaire conventie het reizen duur gemaakt had, was de oogst toch goed. De Main-Wezer spoorweg is, door de tijdsomstandigheden geleerd, reeds verstandiger gewor den. Men geeft slechts zoovele stoven als noodig zijn maar ruilt ook somtijds de Kruiken van de eene coupé met die van de andere. In Keur-Hessen, zegt het spreek woord, heeft men groote schotels en weinig eten, hij gevolg bevat ook iedere coupé eerste klasse voor zes personen een stoof, die juist de grootte van de middelste plaats heeft, De vier passagiers die in de hoeken zitten kunnen, zoo zij elkander goed verdragen en van station tot station van plaats verwisselen, afwisselend toch éen van hunne voeten warmen. Deze inrichting schijnt ten doel te hebben de innige aansluiting, die in Keur-Hessen nog steeds met zwarig heden te kampen heeft, te bevorderen. De voet, die in hondgenootschap op de stoof staat, geniet dc voordeelen der vereeniging de alleen staande voet bevriest in particularistische koude. Op den Thuringschen spoor weg verandert de zaak weder. Hier worden, volgens onlangs ontvangen berichten, slechts stoven gegeven, wanneer de koude zes graden bedraagt. Daar echter de thermometer in de kamer van den spoorweginspecteur hangt, die met overgeschoten locomotielkolen verwarmd wordt, zoo heeft de koude in het gelukkige Thuringen de hij reglement voorgeschreven zes graden nog niet bereikt en daar het geval, dat de bedoelde koudegraden zich in het vertrek des inspecteurs vertoonen naar alle gedachten dezen winter niet meer zal plaats hebben, zijn al de stoven nara Halle gezonden. Daar krijgt men ze weder, opdat men met warme voeten en warme harten te Berlijn zijn intocht kan houden. Verkooplngen en aanbestedingen. Jl. Zaterdag is te Ylissingen ten verkoop aangebo den een huis en erve, zijnde eene broodbakkerij, staande op de Oude Markt aldaar, wijk F no. 36 en 37. Verkocht voor f 1240. Tliermometerstand. 11 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 12 'smorg.7u. 34gr.'smidd.l u.36gr.'sav. 11 u. 36 gr. 13 's morg.7 u. 36 's midd. 1 u. 40 gr. Algemeen overzicht. Eergisteren heeft de Italiaansche kamer van afgevaar digden hare zittingen hervat. De voorzitter herinnerde in verband met de nieuwjaarstoespraak van koning Vic- tor Emmanuel aan de wenschelijkheid dat, bij den ern- stigen toestand waarin Italië verkeert, voorzichtigheid en eendracht werden betracht. Ook de minister Menabrea deed daartoe een beroep op de leden van het parlement hij zijne mededeelingen omtrent de samenstelling van het nieuw ministerie. Hij betoogde voorts dat de geva ren, welke liet land bedreigen, slechts kunnen worden afgewend door de houding van het parlement en de vaderlandsliefde des volks, terwijl men moest beletten dat de reactie, welke thans weder het hoofd ophief, het met zooveel opofferingen tot stand gebracht werk ver nietigde. De minister van financiën deelde aan de kamer mede dat hij aanstaanden Woensdag zijn financieel rap port zou overleggen. Uit Parijs wordt gemeld dat gedurende de laatste weken alle Italianen, die aldaar aankomen op de nauwlettendste wijze door de keizerlijke politie worden gadegeslagen. Dit schijnt vooral het geval te wezen sedert men te Genua sporen meent te hebben ontdekt van eene samen zwering tegen het leven van Napoleon III. Volgens de Prov. Correspondentz bestaat het plan bij de Pruisische regeering om de verdeeling des lands in kiesdistricten, tot dusverre bij koninklijk besluit ge regeld, bij eene wet vast te stellen. Tegenover de vrees van sommigen voor eene oor logsuitbarsting tusschen Frankrijk en Pruisen, versterkt door eene uitdrukking van den Fransclien minister van oorlog bij de nog altijd voortdurende debatten in het wet gevend lichaam omtrent de legerorganisatie, valt thans eene vredelievende verklaring van den heer von Bis- marek op te teekenen, geuit op eene dezer dagen gehou den jachtpartij. Te dien aanzien zegt echter 1'Etoile Beige zeer terecht het volgende: „Men zou zeggen dat dc vredelievende verklaringen welke men uitspreekt slechts ten doel hebben om de volken woedend te maken. Men zou zeggen dat de bej schikking over oorlog en vrede zich met elkander heb ben verstaan om de scherpste railleriete bezigen tegenover Europa, hetwelk gedoemd is om te luisteren, naar het ge sprokene op eene jachtpartij, vereerd door de tegenwoor digheid van den lieer vón Bismarck, om te weten wat het te hopen of tö vreezeri heeftl Ook de Eiigelschèn laten zeer zeker nooit een feest voorbijgaan zonder een poli tieke speech uit te spreken. Maar men vergete niet dat dit steeds offieieele feesten zijn welke op de eene of an dere wijze met de staSfKï&db in verband staan.en geen jachtpartijen, alwaar men, na met het glas in de hand het

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 3