u ffiuttailattfr. s Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den ritmeester J. H. Roosmale Nepveu, van het 3e regiment huzaren. Marine en leger. De kapitein bij het koffis mariniers K. H. Koentze wordt met den 10 dezer in het bevel over het detachement mariniers aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis vervangen door den 2en luitenant bij gemeld korps H. B. Stenfert. Klvicrberlchlen. De Staatscourant bevat de volgende berichten „Keulen, 3 Januari. Drijfijs over bijna de helft der rivierbreedte. Waterstand 5 voet 10 duim boven nul gevallen 6 duim. „Nijmegen, 2 Januari. De rivier is overdekt met drijf ijs. De overtocht geschiedt nog zeer geregeld met losse vaartuigen. „Arnhem, 2 Januari. Steeds veel drijfijs. „Wijk bij Duurstede, 2 Januari. De rivier is voor de helft met drijfijs. De schotbalken zijn in de duikersluis geplaatst. Waterstand 4.41 el AP. of 4.42 el onder noodpeilgevallen 0.04 el. „Vreeswijk, 2 Januari. De rivier steeds voor de helft met zwaar drijfijs. Overtocht met zeilpont en roeibooten. Waterstand 2.42 el AP. of 4.10 el onder noodpeil gewassen 0.04 el. „Westervoort, 2 Januari. Zeer weinig drijfijs. Over tocht met pont en schuit. „Deventer, 2 Januari. De rivier over ruim de helft met drijfijs. Overtocht met pont en aak. Waterstand 3.63 el AP. of 4.57 cl onder noodpeilgevallen 0.07 el. „Katerveer, 2 Januari. Over drie vierden der rivier drijfijs. Overtocht met roeiboot. Waterstand 1.37 el -f- AP. of 3.59 el onder noodpeil gewassen 0.37 el. „Kampen, 2 Januari. Boven de brug het ijs vast, be neden de brug open water. Waterstand 0.45 el AP. of 2.11 el onder noodpeilgewassen 0.05 el." „Keulen, 4 Januari. Drijfijs over bijna de halve rivier breedte. Waterstand 5 voet 5 duim; gevallen 5 duim. „Nijmegen, 3 Januari. De rivier is met zwaar drijfijs overdekt. De overtocht geschiedt nog zeer geregeld met losse vaartuigen. „Gorinchem, 3 Januari. Veel drijfijs. De schotbalken worden in de sluis gezet. „4 Januari. De rivier vol drijfijs. Te Hellouw is het ijs in de Waal vast. „Arnhem, 3 Januari. Veel drijfijs. „Wijk bij Duurstede, 3 Januari. De rivier is voor ruim de helft met drijfijs. Waterstand 4.15 el -|- AP. of 4.67 el onder noodpeil; gevallen 0.25 el. „Vreeswijk, 3 Januari. De rivier is voor drie vierden der breedte met zwaar drijfijs overdekt. Waterstand 2.26 el AP. of 4.26 el onder noodpijlgevallen 0.16 el, „Maastricht, 2 Januari, steeds drijfijs. „Blauwe Sluis, 2 Januari. Meer drijfijs dan gisteren. De overtocht in het veer met roeibooten gestremd. „Hedel, 2 Januari. De rivier vol drijfijs. Overtocht met roeibooten. „Woudrichem, 4 Januari. Het ijs in de Maas vast. „Westervoort, 3 Januari. Zeer weinig drijfijs. De overtocht is met pont en schuit. „Deventer, 3 Januari. De rivier is over twee derden der breedte met drijfijs. Overtocht met pont en aak. Waterstand 3.25 el -f- AP. of 4.68 el onder noodpeil, ge vallen 0.11 el. „Katerveer, 3 Januari. Het ijs heeft zich vastgezet. De overtocht is gestremd. Waterstand 1.82 el 4- AP. of 3.14 el onder noodpeilgewassen 0.45 el. „Kampen, 3 Januari. Boven de brug het ijs vast, be neden de brug open water. Waterstand 0.41 el 4- AP. of 2.15 el onder noodpeilgevallen 0.04 el." Gemengde berichten. Jl. Donderdag avond heeft te 's Hage het eerste gala bal ten hove plaats gehad. Onder het groot aantal aan wezige genoodigden bevonden zich onder anderen Z.K.H. de prins van Oranje; HH. KK. HH. prins en prinses Fre- derik en prinses Mariede ministers, waaronder twee der nieuw benoemden, de heeren Wintgens en van Lijnden van Sandenburg; de gezanten met hunne secretarissen van legatie; de presidenten, griffiers en verscheidene leden der beide kamers van de staten-generaalvele hoofd-ambtcnaren, burgerlijke en militaire autoriteiten enz. Sedert zes weken heerschte te Weenen groote schaarschte aan steenkolen en deze is in de laatste dagen tot volslagen gebrek gestegen, zoodat de fabrieken in die hoofdstad en in de omstreken wegens gebrek aan brandstof gedeeltelijk den arbeid staken of tot allerlei surrogaten de toevlucht moeten nemen. De steenkolen- magazijnen van den Noorder-, Zuider- en Wester-spoorweg zijn geheel ledig en de wagens der fabrieken van Sechs- haus, Schellenhof, Rannersdorf, Schwechat enz. keeren zonder steenkolen naar de etablissementen terug, na te vergeefs getracht te hebben eenigen voorraad op te doen. Aan de universiteit van Zuricli heeft eene zeldzame plechtigheid plaats gehad. Voor de eerste maal sedert het bestaan der hoogeschool aldaar is eenige dagen ge leden, in tegenwoordigheid van een buitengewoon talrijk opgekomen auditorium, eene dame tot doctor bevorderd. De medische faculteit verleende aan mejufvrouw Bode- schada Suslowa, van Petersburg, den graad van doctor in de genees-, heel- en verloskunde. Die jonge dame bestu deerde, volgens de Republikaner, sedert vier jaren met grooten ijver en volharding de medische wetenschappen, en heeft thans, gelijk ieder ander student, haar doctoraal examen met grooten lof afgelegd, tengevolge waarvan haar de hoogste academische graad is toegekend. Te Berlijn wordt een aquarium gebouwd van 12,000 vierk. voet oppervlakte. Den 11 dezer zal op het kasteel van Frohsdorf (de residentie van den hertog van Chambord) het huwelijk voltrokken worden van den gewezen groothertog van Toscane, Ferdinand IV (in 1835 geboren en sedert 1859 weduwnaar van prinses Anna van Saksen) met de acht tienjarige Prinses Alice van Parma, zuster van hertog Robert van Parma, en nicht van den genoemden Franschen pretendent. Volgens de clericale bladen, is de geheele aristocratie van den Faubourg Saint-Germain uigenoo- digd geworden 0111 deze huwelijks-plechtigheid bij te wonen. Te Deventer is eene winkelvereeniging uit de handwerksklasse tot stand gekomen, welke reeds 47 loden telt en met 1 Februari a. haar lokaal zal openen. Ten bewijze, dat ook onder de roomsch-catholieke geestelijken van Ierland personen gevonden worden, die de Fenians zedelijk ondersteunen, deelen de dagbladen eene redevoering mede, welke in de vorige week door een pastoor te Queenstown is uitgesproken. Die geeste lijke zeide onder anderen het volgende„Al wat geschied is, wordt door den stand van zaken in Ierland volkomen gerechtvaardigd. Het Iersclie volk is misnoegd en levert eene bron van groote gevaren op voor het Britsche rijk. Ik wil niets zeggen wat naar eene aansporing tot oproer of tot schending der wet zou gelijken, doch ik moet openlijk verklaren, dat Ierland's toestand zeer gevaarlijk is voor Engeland's macht en voor de integriteit van Groot-Britannie. Ieder rijk, welks onderdanen ontevreden zijn, is verlamd, en een volk blijft slechts getrouw aan die regeering, welke het welzijn van al de volksklassen evenzeer behartigt. Bidt dan voor de zielen der drie Ieren, die te Manchester de doodstraf ondergaan hebben. Dat is bidden voor moordenaren, zeggen de Engelsche dagbladen, maar al de liberale couranten van Europa en van Amerika roepen met ons uit, dat zij geene moordenaars waren, maar wegens een vergrijp van staatkundigen aard ter dood gebracht zijn. Wij bidden dus voor die edelaardige ongelukken, die op hunne wijze werkzaam geweest zijn ten behoeve der bevrijding van hun vaderland en die daarvoor hun leven opgeofferd hebben. Ik wil die handelwijze niet goedkeuren, want ik ben geen Fenian. Doch het is zeker, dat zij hun leven verloren hebben, omdat zij te goeder trouw het beste middel meenden te bezigenom hun doel te bereiken. Oud-Ierland weent op hun graf, en bidt 0111 erbarming voor hunne ziel. Hebben zij zonden te boeten, spoedig worde hun eene plaats in het verblijf der gelukzaligen verleend." Uit Londen wordt gemeld dat men in het district waar de groote werven van Mildwall en Cubitt town zijn gelegen berekent dat ongeveer 6000 a 7000 hoofden van huisgezinnen buiten hunne schuld van werk verstoken zijn. De bevolking van Berlijn bedroeg den 3 Decem ber jl. 702,437 personen, of 70,058 meer dan bij de telling in 1864. De thans bij de directie van het dagblad le Siècle te Parijs gesloten inschrijving voor een standbeeld van Yoltaire heeft 50,625 franken opgebracht. De waarde van de gebouwde eigendommen in Parijs, zoowel openbare als bijzondere, wordt thans geschat op 10,000,000,000 franken. Er zijn nu in Parijs 60,000 bij zondere huizen, te zaraen bevattende 642,000 apparte menten, zijnde ongeveer het dubbele van het getal van 1850. De huishuren zijn thans ook in Parijs zoo duur, dat de Jockey-club 10,000 franken jaarlijks betaalt voor huur van eene enkele verdieping. De waarde van den grond is naar evenredigheid hoog. Grond om te bouwen, op de boulevard des Italiens gelegen, wordt verkocht tegen 4000 franken per vierkante el. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 2 uur. DecemberJanuari 1868. j3 ei O Richting. 5 1. Barometer bij Oo. Thermometer C. 0 IE?"® 03 -C -5< 1U3 J4 *43 43 u v 0 a O co .5 a 03 bO 03 Pi Aanmerkingen. 29 N. t. W. 7 763.0 5.0 0.84 5.30 0.1 betrokken reg. bew. 30 NOost. 15 770 3 0.6 0.80 3.86 0.0 bewolkt. 31 O. NO. 7 768.3 1.4 0.76 3.15 0.0 lichtbewolkt helder. 1 O. t. N. 8 766.7 2.6 0.78 2.97 0.0 helder. 2 O.NO. 12 766.7 2.0 0.79 3.14 0.0 bewolkt helder. 3 NOost. 12 764.2 2.2 0.88 3.41 0.0 lichtbew. betr. sn. 4 Oost. 5 763.3 2.6 0.88 3 29 0.0 betrokken. Thermometerstand. 4 Jan. 's av. 11 u. 29 gr. 5 'smorg.7u.28gr.'smidd.lu.28gr.'sav.llu.31gr. 6 's morg.7 u. 32 's midd. 1 u. 35 gr. Algemeen overzicht. Onder de zeer krachtige middelen van autocratische regeeringen om de verkiezingen ten hare gunste te doen uitvallen, behoort de wijziging der bestaande verdeeling van het land in kiesdistricten. In Nederland kan dit tot dusverre althansslechts bij eene wet geschieden; in Frankrijk gaat dit echter uiterst gemakkelijk bij kei zerlijk decreet. Een dezer dagen verschenen decreet heeft thans in de verdeeling der circonscriplions électorales eene ingrijpende verandering gebracht. Deze verande ring is het resultaat van een zeer nauwkeurig onderzoek in de stemmingslijsten bij vroegere verkiezingen. Wan neer b. v. de eene of andere stad in de eene of andere circonscriptie zich bij vorige verkiezingen als niet- gunstig voor den gestelden regeeringscandidaat deed kennen, wordt die stad thans ingedeeld bij eene aan grenzende circonscriptie, Waarin haar getal stemmen op den toekomstigen oppositie-candidaat geheel en al verdwijnt in het verpletterend aantal stemmen ten gunste der regeeringscandidaten door de plattelands bevolking uitgebracht. Bij de thans ingevoerde wijziging in de bestaande verdeeling der kiesdistricten zijn dan ook de circonscriptiën, waarin de heeren Glais-Bizoin, Favre en andere leden der oppositie in der tijd eene groote meer derheid erlangden, deerlijk verminkt geworden. Ook is het aantal leden van het wetgevend lichaam bij dit decreet met negen vermeerderd. Dit negental moet echter natuurlijk door de plattelandsbevolkingen wor den gekozen. Parijs daarentegen mag slechts zijn ge woon getal afgevaardigden kiezen. Onder deze om standigheden wordt het nog bezwaarlijker voor den oppo sitie-candidaat om zegevierend uit het strijdperk te treden tegen de strijdkrachten van den regeeringscandidaat: den prefect, den onder-prefect, de maires, de veldwachters, de gendarmes, den pastoor enz. Deze en meer andere manoeuvres zijn nooit uitblijvende gevolgen wanneer de natie lijdzaam duldt, dat de eerste stap wordt gedaan om hare vrijheden onder het een of ander schoonschijnend motief te verkorten. Een door den heer Picard bij het wetgevend lichaam ingediend verzoek om de regeering omtrent deze wijzi ging der kiesdistricten te mogen interpelleeren is natuur lijk door de afdeelingen met verpletterende meerderheid, acht tegen een, verworpen. Alle maatregelen om aan de meerderheid van het tegenwoordig wetgevend lichaam de herkiezing te verzekeren kunnen haar niet anders dan hoogst aangenaam zijn. De samenstelling van het Belgisch ministerie, gelijk Wij die in ons vorig nommer mededeelden, is thans door den Belgischen moniteur officieel bevestigd geworden. Uit Florence wordt gemeld dat de heer Menabrea, op zijn Diogenes-tocht om ministers te zoeken, eindelijk bij den heer Visconti-Venosta, minister van buitenlandsche zaken tijdens het sluiten der September-conventie, is aangekomen. Het schijnt dat deze aanvankelijk niet onge negen zou wezen om deze portefeuille weder te aan vaarden. In dat geval zou de heer Menabrea in het nieuw kabinet als minister van binnenlandsche zaken optreden. Omtrent de leden van het nieuw benoemd Oostenrijksch ministerie voor de landen aan deze zijde der Leitha wor den de volgende bijzonderheden vernomen. Prins Carlos Auersperg is zeer liberaal en zeer rijk. Hij bezit een aantal landgoederen en geheel het graafschap Wcls in Boven-Oostenrijk. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Giskra, geboren in 1820, heeft zich steeds als een liberaal staatsman doen kennen. Even als de advo caat Berger, in dit kabinet tot minister zonder porte feuille benoemd, werd hij naar het bekende parlement te Frankfort afgevaardigd. In vroegeren tijd hevig vervolgd wegens zijne liberalo^'gevoelens, kon hij eerst in 1850

Middelburgsche Courant | 1868 | | pagina 2