MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 209. Dinsdag 31 December. 1867, Editie van Maandag avond 8 uren. Middelburg 30 December. Wij kunnen thans met zekerheid melden dat, volgens wijziging in de onlangs vastgestelde regeling, het tegen woordig garnizoen alhier met Mei niet verplaatst wordt. Te Vlissingen znllen na 1 Mei acht kompagniën infan terie garnizoen houden. In de Staatscourant van Zondag en Maandag zijö opge nomen de wetten van den 18 dezer, tot wijziging der hoofd stukken V en Vlli van de staatsbegrooting voor 1866, alsmede de wetten houdende bekrachtiging van provin ciale belastingen, waaronder die in Zeeland. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 28 dezer is bepaald, dat de nieuw benoemde ijker A. Damme in dienst zal treden op 1 Januari 1868 en zijne functiën zal uitoefenen te Brielle, ter vervan ging van den arrondissements-ijker C. J. van Kerkwijk, met dat tijdstip naar elders verplaatst. De heeren Henri Conscience en Karei Versnaeijen uit Antwerpen houden dezer dagen in verschillende plaatsen van ons land letterkundige voordrachten, waar over het oordeel nog al uiteenloopt. In sommige ge meenten waar zij optraden verwierven zij bijval, in ande- renwederniet. Een onzer correspondenten geeft ons den indruk, dien de door hen gehoudene voordrachten op hem gemaakt hebben, aldus weder „De algemeene belangstelling in de Vlaamsche letter kunde bleek uit de tegenwoordigheid van een talrijk en uitgelezen publiek. „Jammer, dat deze belangstelling op eene gebeele teleurstelling moest nitloopen. „De heer Conscience heeft twee stukken voorgedragen. Het-eerste: „de terugkeer in het Vaderland", is eene novelle, welke, onder een anderen naam reeds voor jaren uitgegeven, aan een groot gedeelte van bet publiek be kend was; zij onderscheidt zich door dezelfde deugden en gebreken, als de meeste van zijne verhalen. Onder deze deugden behoort een fijne, teekenachtigc voorstel ling van kleine, vaak onopgemerkte, maar niet onbelang rijke trekken uit het Vlaamsch volksleven en een leven dige, dichterlijk gekleurde schildering van eenvoudige, stille natuurtafereelen, en onder de gebreken het al te eenvoudige en doorzichtige van het weefsel des verbaals en het al te onwaarschijnlijke, dikwijls, aan het onge rijmde grenzende van de ontknooping. „In hot tweede stuk: „de roeping der vrouw" waagde de romancier zich op het hem geheel vreemde gebied van wijsgeerige bespiegeling. Eene aaneenschakeling van de meest versletene commonplaces, door geene enkele nieuwe of geestige opmerking afgewisseld, was het resul taat van deze meer dan vermetele poging. „En de uiterlijke voordracht van den schrijver muntte niet uit door welluidendheid, levendigheid, elegantie of eenige andere eigenschap, in staat om de gebreken en zwakke plaatsen van het gesprokene te bedekken. „DeheerVersnaoijen las eenige doorhem vervaardigde gedichtjes voor, welke zich alleen door een zekere soort van beeldspraak onderscheiden, die het best te vergelij ken is bij de figuren in een kaleidoscoop, die, hoe men ze ook dooreen schudt nimmer iets anders dan een bonte Verwarde mengeling van vormen en kleuren vertoonen, geene duidelijke teekenbare beelden. Zoo sprak hij o. a. van „eene zee, die zucht", van „een adem die tot bron Wordt", van „een bron die straalt" enz. enz, „Waarlijk de Hollandsche poëzij geeft tegenwoordig weinige of geene teekenen van leven. Maar een publiek, dat een Beets, Potgieter, van Lennep, Schimmel en ten Kate bezit en waardeert, kan toch slechts met weerzin het oor verleenen aan de valsche tonen van het speeltuig van den heer Versnaeijen! In de week 15 -21 December jl. is te Zevenbergen éen persoon aan cholera overleden. Benoemingen en besluiten. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het zesde schooldistrict van Zeeland mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswertb, te Hulst. landmeters. Benoemd tot landmeters le klasse bij het kadaster, de heeren B. J. Bos, C. Pous en A. Douglas, thans landmeters der 2e klasse. Kerknieuws. De heer J. B. Barenbrugh, predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Zicrikzee, aan wien op zijn verzoek eervol emeritaat is verleend, hield in de voormiddag-godsdienstoefening van 29 December in de Nieuwe kerk voor een buitengewoon talrijk gehoor zijne afscheidsrede, naar aanleiding van 1 Joh. 3 3. Onderwijs. *Eergisteren werd te Zierikzee in het lokaal der armen school het 25 jarig bestaan der armenbewaarschool fees telijk herdacht. De heer P. J. Andreae hield namens de directie der armen-en der burgerbewaarschool eene toe spraak. De kinderen, die door den heer Ileijse een der ontwerpers van het feest werden toegesproken, werden onthaald, zongen van tijd tot liederen, begeleid door orgelmuziek van den heer D. A. Ezerman, en ontvingen elk oen kleedingstuk ten geschenke. Ook was er een lijk versierde kerstboom opgericht. De aan het hoofd der school staande jufvrouw vierde dien dag juist haar 20sten jaardag en ontving van de directie en anderen geluk- wenschen en geschenken. Marine en leger. De benoemde luitenant ter zee 2e klasse H. van den Pauvert, wordt met den 1 Januari aanstaande overge plaatst van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en met dien datum op eerstgenoemd vaartuig vervangen door den adelborst le klasse 0. Kreet de Virieu, thans dienende op voormeld wachtschip. Bcclitzakcn. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland, heeft jk. Zater dag de volgende arresten uitgesproken. Nicolaas Doeburg, oud 20 jaren, wonende alhier beklaagd als zou hij in den avond van 25 October jl. om streeks half zes uren uit eene geslotene kist, staande in de toen geslotene kamer, bewoond door Simon Meijers in de Nieuwstraat te Middelburg, na èn de kamer èn de kist met de daarvoor bestemde sleutels geopend te hebben, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend twee enkele guldens, aan genoemden Simon Meijers toe- behoorende is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden alsmede in de kosten der procedure. Pieter Smies, oud 64 jaren, arbeider, wonende te Hoek, thans gedetineerd in het huis van verzekering alhier beklaagd als zou hij arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend1. in den nacht van 27 op 28 Sep tember jl. een baalzak met aardappelen van een stuk land onder Hoek, alwaar die aardappelen uitgedaan waren en in zakken stonden, ten nadeele van Charles Ludovicus Hamerlinck te Neuzen; 2. in den nacht van 8 op 9 October jl. omstreeks een uur, ongeveer een half mud aardappelen, ten nadeele van Charles Ludovicus Hamer linck te Hoek, uit diens wagenhuis, staande met de woning op het van alle zijden afgesloten erf, in welk wagenhuis, of liever het zoogenaamde eegdenkot, aan dat wagenhuis annex, hij zich den toegang zou i hebben verschaft door over de bij wijze van deur voor de opening geplaatste onderBleper te klimmen is niet- 1 schuldig verklaard aan het eerste hierboven vermelde feit en daarvan vrijgesproken, doch schuldig ver klaard aan het andere hem ten laste gelegde feit van diefstal gepleegd bij nacht in de aanhoorigheid van een bewoond huis, zulks na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan éen jaar te zijn veroordeeld geweest, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren, alsmede in de kosten van het proces. Gemengrle berichten. Volgens de Arnhemsche Courant loopt het gerucht te Arnhem, dat Biljoen en Beekhuizen, hetwelk onlangs door een particulier aldaar gekocht is, bestemd zou zijn tot veiblijfplaats van den koning van Hannover, voor wiens rekening het zou zijn gekocht. Uit Meppel wordt gemeld dat binnen kort een aan vang zal worden gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor den aanleg der spoorweglij n Zwolle Almelo, in verbinding met den staatsspoorweg. De commissarissen der Maatschappij van welda digheid te Frederiksoord hebben bekend gemaakt, dat de laatstelijk gehouden collecte (behalve de gift van f 5000), voor zoo ver bekend is, een onzuiver bedrag van f 50,030 beeft opgebracht, en dat zij zich, ge schraagd door dien krachtigen steun, in staat gevoelen de hun opgedragen taak bemoedigd voort te zetten. De Groningsche courant meldt, dat te Groningen sedert eenigo dagen valsche rijksdaalders in omloop waren. De justitie had reeds eenig vermoeden opgevat tegen twee personen, die de stukken zouden hebben uitgegeven. Zaterdag deed de justitie bij hen eene huiszoeking en vond zij een aantal half voltooide rijks daalders, benevens de matrijzen waarin ze gegoten waren. Na langdurige ontkentenis bekenden de ver dachten eindelijk dat zij de vervaardigers waren en de stukken in omloop hadden gebracht. Beide personen, reparatents van machines aan den staatsspoorweg te Groningen, zijn voorloopig aangehouden. In den Times of India wordt melding gemaakt van de aankomst in Abyssinië van zekeren majoor Levcson, die van plan is om, zich beroepende op zijne vriendschap met den eerst naar Abyssinië gezonden consul Plowden, voor wien koning Theodorus van Abyssiuië hooge ach ting had, de vrijheid der gevangenen te vei krijgen. Somtijds echter zegt de heer Leveson ook, dat hij eene opdracht der Engelsche regeering heeft. Zooveel is zeker dat hij reeds in Juli zijne persoonlijke bemiddeling bij koning Theodorus aan lord Stanley heeft aangeboden. Van een antwoord blijkt niets. In zijn brief bood Leveson aan om, zoo de expeditie gezonden werd, als guerilla- chef dienst te doen; op „dergelijke wijze," schrijft hij, „als ik in den Krim-oorlog do Turken gediend heb." De heer Leveson heeft meermalen Afrika doorreisd en spreekt de talen der inboorlingen. Hij heeft ook boeken over zyne reizen geschreven. Hij is laatst geweest kolo niaal secretaris en luiten >.nt-gouverneur van Lagos op de westkust van Afrika, doch heeft die betrekking moeten nederleggen tengevolge van zware wonden, bekomen in gevechten met de negers. Tevens schreef hij aan lord Stanley, dat hij don Italiaanschen, den Deeuschen, den Amerikaauschen en den Duitschen oor log heeft medegemaakt. Op een der Parijsche boulevards wordt op dit oogenblik eene proef genomen met eene nieuwe Ameri- kaansche wijze van bestrating. Die bevloering bestaat uit ijzeren platen van eene vierk. Nederlandsche el, waarin zich openingen bevinden, die met hout (popel hout, daar het aanvankelijk gebezigde eikenhout niet spongieus genoeg en zeer aan barsten onderhevig was) zijn aangevuld. Deze bevloering levert een behagelijk gezicht op. In een ander gedeelte der Fransche hooidstad worden gelijktijdig nieuwe proeven met asphalt-bevloe- ring genomen, ten einde de voor- en nadeelen der twee systemen met elkander te kunnen vergelijken. Thans eerst is men na aanhoudenden arbeid er in geslaagdjtotopden bodem der kolenmijn „du Bon Buveur," te Jemmapes, door te dringen; in welke miju in Maart jl. tengevolge cener instorting van een gedeelte van het schoorwerk, een cn twintig arbeiders bedolven zijn gé wordén. In een der uiijugaugen heeft uien elf van de nog

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 1