aannemer was van de fondeering der te leggen brug bij de Vlissingsche poort alhier, en dat bij den volgenden Donderdag bij den heer van Diggelen f21 zoude ont vangen, zieb ter leen of op crcdiet hebben doen afgeven eerst een gulden in klein geld, vervolgens vier gulden, toen 25 cent en eindelijk een ham ter waarde van zes gulden, vau al hetwelk hij zich alzoo bedriegelijk heeft meester gemaakt; en 3. op den 8 October jl. in den winkel van Johan Ceulen te Vlissingen, onder opgave, met de waarheid in strijd, dat hij aan hem aanbevolen was, door zekeren mijnheer CUlen, wiens zwager hij was, en dat hij door den staat is aangesteld als opzichter over de timmerlieden bij de te maken werken onder Vlissingen, zich hebben doen afgeven twee dubbele passerdoozen ter waarde van f 15, en waarvan hij zich alzoo bedriege lijk heeft meestor gemaakt is door het hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis en aan twee oplichtingen, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correetioneele gevangenisstraf van éen jaar en in twee geldboeten van f 25, inet bepaling dat iedere geldboete bijaldien de veroordeelde haar niet betaalt binnen 2 maanden na daartoe te zijn aangemaand, zal worden vervangen door gevangenisstraf van 3 dagen, en voorts met verwijzing in de kosten van den processe. P. A. Nijssen, hoefsmid te Z indijk onder Veere beklaagd van op den 10 October jl. op eene handkar vier roggebrooden van twee pond en twaalf roggebrooden van een pond uit de gemeente Middelburg in degemeente Veere, zonder tot een der poorten te zijn genaderd, te hebben ingevoerd, niet gedekt door een bewijs van betaalde plaatselijke belasting en zulks na reeds vroeger ter zake eener belasting-overtreding veroordeeld te zijn is gisteren door de arrondissements-rechtbank alhier niet-schuldig verklaard en van het hem ten laste gelegde feit vrijgesproken, de kosten te dragen door de gemeente Veere, met bevel tot teruggave van het in beslaggenomen brood of de waarde daarvan. Gemengde berichten. Heden morgen is uit het water in de Turfkaai alhier het lijk van een schippersknecht opgehaald. Bij een inge steld geneeskundig onderzoek zijn geene teekenen van geweld aan het lijk bespeurd. Men onderstelt dat de man in den nacht om eene of andere reden zich op het dek van het schip heeft begeven en overboord gevallen is. Uit Maastricht meldt men dd. 22 December het volgende: „Wederom beeft er in de nabijheid dezer stad eene aanranding plaats gehad. Zekere mevrouw G. werd dezer dagen tusschen het dorp Bcmelen en het Panhuis door twee kerels staande gehouden en van 30 franken beroofd. Dergelijke gevallen hebben in de laatste dagen in die buurt reeds meer plaats gehad, zonder dat inen tot nu toe de daders heeft kunnen opsporen." Jl. Zondag namiddag te half vier uren werd te 's Hage brand ondekt in de in aanbouw zijnde lokalen, bestemd voor do bnreaux der algemeene rekenkamer, in het Voorhout. Tengevolge der genomen maatregelen was de brand reeds te zes uren gebluscht. Slechts een viertal kamers zijn beschadigd. De oorzaak van den brand is onbekend en de lokalen waren niet tegen brand schade verzekerd. Bij de redactie van de Tijd zijn tot heden als bij dragen voor het pauselijke leger ontvangen 129,266.20. Op de drukkerij te Londen waar the Times wordt gedrukt is eene machine in werking die 20,000 exem plaren in een uur afdrukt. De couranten worden gedrukt op zoogenaamd papier zonder eind eu eerst afgesneden nadat zij gedrukt zijn. De wijze van bewerking is voor den toeschouwer bijna geheel onzichtbaar. Uit Amerika zijn berichten ontvangen, dat de mé- téoreuregen op den 14 November zeer sterk is geweest. Het maximum heeftin den staat New-York 's morgens te 4 uren ongeveer plaats gehad en dus toen het voor ons geheel dag was, namelijk toen het hier ongeveer 9 uren in den morgen was. In Michigan zag men er 1500 per uur vallen, te Washington 1000 in 21minuten; teWilmingtou 500 in 20 minuten; te Richmond 1500 per uur, enz. Aan het Handelsblad wordt geschreven, dat dezer dagen in het paleis des konings van Griekenland een zonderling voorval heeft plaats gehad. De heer Rbo- dosotoinos, hotmaarschalk en neef van den heer Kapo- distrias, had zich 2eer beleedigende uitdrukkingen veroorloofd met betrekking tot een der leden van het Spaansche gezantschap, en onder anderen gezegd dat hij een valsche speler was. Zoodra laatstgenoemde dit ver nam, begaf hij zich naar het paleis, waar de hofmaar schalk zich bevond, verweet hem zijne ongepaste han delwijze en diende hem vervolgens eene handtastelijke bestraffing toe. Hierop volgde een duel met pistolen, waarbij echter geen der strijdenden werd gewond. In de haven van West-Hartlepool ligt thans een schoener met name, „William and James" ter reparatie. Het varrtuig is meer dan honderd jaren oud, zijnde in het jaar 1763 telpswich gebouwd, en wordt voor hetoudste in de vaart zijnde kolenschip gehouden. De heer Smel- wood, van West-Hartlepool, die het onlangs gekocht heeft, vond tusschen het schotwerk eenige papieren gedagtee- kend uit 1770. Het merkwaardigste in de geschiedenis van dit schip is, dat het nooit op het strand heeft gezeten en nooit een man op zee heeft verloren. De jury te Londen, welke eene gerechtelijke schouwing heeft gehouden over de lijken der slachtoffers van den aanslag tegen de Clerkenwell-gevangenis, heeft de drie op het oogenblik der ontploffing in de nabijheid van de gevangenis in hechtenis genomen personen schuldig verklaard aan het plegen van opzetteljjken moord. Onder die drie personen bevindt zich eene vrouw, Anna Justice genaamd; de twee mannen heeten Desmond en Allen. De kantonrechter te Assen heeft een geneesheer, tevens apotheker, wegens het ontbreken van 78 genees middelen in zijne apotheek volgens de wet veroordeeld tot 78 geldboeten van /3 elk, of bij nict-betaling tot 78 dagen gevangenisstraf. Te Newcastle on Tyne heeft een ongeluk plaats gehad. Op last van den magistraat zou men eene hoeveel heid nitro-glycerine, waarvoor geen goede berging door den eigenaar kon aangewezen worden, uit den weg ruimen. Buiten de stad ligt een verlaten steengroeve, waar de grond uitgediept is en gaten en spleten aanbiedt. De sheriff' van Newcastle, de heer Mawson, een man die voor zeer bekwaam in chemische zaken doorgaat, vond best de ontplofbare olie in eenige van die gaten te stor ten, na daarin eerst eene hoeveelheid asch en zand geworpen te hebben. Dit ging alles naar wensch. Doch nu bespeurde men, dat in eene der kisten of vaten, waarin de olie geborgen was geweest, eene hoeveelheid gekristalliseerde nitro glycerine was overgebleven. Het is bekend, dat de genoemde stof, hetzij gekristalliseerd, 't zij door koude gestold, nog veel lichter ontploft dan reeds in vloeibaren toestand 'tgeval is. De heer Mawson liet een der vaten stuk slaan en een gedeelte van de kristallaag afbreken, toen plotseling eene geweldige ontploffing volgde, waardoor vijf der aanwezige personen in de lucht geworpen of letterlijk in stukken geschoten werden. De kuil, waarin zij zich bevonden, was als ware het de mond van een groot mortier, geladen met 24 pond nitro-glycerine. Van de negen aanwezige personen zijn slechts vier, die op eenigeu afstand stonden, behouden. De heei'Mawson ligt zeer gevaarlijk. Een paar jongens, die uit nieuwsgierigheid meegegaan waren, hebben den dood gevonden. Zoo ook een politie agent. Een huurkoetsier, die den sheriff er heen gereden had, had juist aan een der beide aanwezige jongens gevraagd, om zijn paard voor hem vast te houden, daar hij de zaak wat meer van nabij wilde zien. De weigering van den jongen is het behoud van het leven van den koetsier geweest. Men brengt het voorhanden zijn van die nitro-glycerine, die bewaard werd in den kelder van eene herberg te New- Castle, in verband met Feniansche plannen. Bewezen is daaromtrent niets, doch het wekt verwondering, dat de eigenaar slechts met een knecht van dc herberg over die bewaring onderhandeld en hem gezegd had, dat die vaten vetwaren bevatten. De eigenaar der herberg wist van de aanwezigheid der vaten in zijn eigen kelder niets. De brand is Vrijdag middag gebluscht- Vijf groote pakhuizen en kantoren zijn vernield en ver scheidene andere beschadigd. Het door assurantie ge dekte verlies wordt op ongeveer 50,000 p, st. begroot Burgerlijke stand. Middelburg. Eersto huwelijks-afkondiging van den 22 dezer: P. Hondius, jm. 27 j. met A. P. Oberliese, wed- 29 j. A. J. Vergouwe, weduwn. 57 j. met A. Stolzhuijser. wed. 44 j. A. Buijs, jm. 30 j. met W. Lampers, jd. 27 j. B. van den Broek, jm. 24 j. met P. vau den Broek, jd. 20 j. (Van 14 tot 21 December.) Vlissingen. GehuwdJ. E. T. Schmidt, jm. 34 j. met C. W. Bor,jd. 33 j. Bevallen: J. van Biemen, geb. Nobels, z. C. A. Lamoet, geb. Pieters, z.. U. J. Vader, geb. Kasteele, z. C. J. van Loo, geb. Beenhouwer, z. C. M. Ekkers, geb. Pol ij, d. M. J. van den Ende Meijnderts, geb. Meijer, z. Overleden: Z. Klaasse, z. 9 j. J. C. Verseput, vrouw van J. H. Bohnert, 67 j. C. P. Uterschout, vrouw van C. R. Wielix, 38 j. P. J. van Gelder, wed. van B. A. Hoog- straaten, 51 j. Goes. Gehuwd: P. M. Magielse,jm. 21 j. met E.Robijn, jd. 23 j. A. van den Boogaart, jm. 22 j. met J. T. Doorue- bos, jd. 18 j. Bevallen: M. K. van Calmthout, geb. de Wijs, z. K. Nonnekes, geb. Breeker, z. C. Goossen, geb. Reijn- hout, d. E. Stokman, geb. de Jongh, d. G. Frank, geb. Boom, z. K. Daleboudt, geb. Verheule, z. A. Bieze- veld, geb. van Engelsdorp Gastelaars, z. A. Binneweg, geb. van Wijk, z. J. van Deursen, geb. de Klerk, z- E. Almekinders, geb. Lamsue, z. Overleden: A. C. Hartog, jd. 58 j. L. Duijvewaardt, vrouw van L. Ricbart, 50 j. A. de Lange, z. 6 d. L. M- van der Does, z. 3 m. Zierikzee. Bevallen; D. van den Berge, geb. Koop man, z. P. C. Luijcx, geb. Mosselman, z. W. Broodman, geb. de Jonge, d. G. J. Oosterman, geb. Resch, d. A. van der Linden, geb. Storm, z. Overleden: J. Constance, wed. van J. Waale, 80 j- C. van der Ploeg, wed. van J. N. van der Halen, 53 j. Tliernionictcrstand. 23Dec.'sav. 11 u. 34 gr. 24 'smorg.7u.35gr.'smidd.lu.40gr.'sav.llu.35gr. 25 'smorg.7u.34 'smidd. 1 u.37gr. Algemeen overzicht. Zoodra een constitutioneel koning zieh in den strijd der partijen gaat mengen en daardoor een stap doet op den weg, welke in den beginne tot niet-strenge naleving en later tot schending der grondwet leidt, dan wordteen staatkundige toestand in het leven geroepen, welke aan dien van Pruisen en Frankrijk herinnert. Van vrije ver kiezingen verdwijnt dan elk spoor: niet alleen van vrije verkiezingen voor afgevaardigden naar de volksvertegen woordiging, maar ook van vrije verkiezingen voor gewes telijke besturen en gemeenteraden is dan al spoedig geen sprake meer. De vorst zelf staat dan met zijne aan; hangers als partij hoofd tegenover de oppositie en de regeeringscandidaten staan, ondersteund door alle mid delen waarover de regeeringspartjj te beschikken heeft, tegenover de op alle mogelijke wettige en onwettige wijzen tegengewerkte candidaten der oppositie-partij. Alle bé trekkingen, waarover de regeeringspartjj te beschikken heeft, vallen aan hare aanhangers ten deelalle dagbladen die voor de regeeringspartjj geen wierook branden worden, onder het geringste voorwendsel, door de ambtenaren der kroon op hoog bevel vervolgd, en binnen langer of korter tijdsverloop gaat dikwijls ook de onafhankelijkheid der rechterlijke macht verloren, wier leden bevordering tot hoogereu rang in de magistratuur, en alzoo hun maat schappelijk lot, door de regeeringspartjj afhankelijk zien gesteld van een weinig goeden wil in de behandeling van staatkundige drukpers delicten en andere politieke „misdrjjven." Eene optreding van het uitvoerend gezag als partij, met al de verbittering door feilen tegenstand opgewekt, heeft alzoo eene volkomen demoralisatie in den lande ten gevolge, eene demoralisatie welke het trouwens niet ongaarne ziet om zich daardoor te gemakkelijker te kun nen staande houden, geljjk de geschiedenis leeren kan. Uit dergelijke toestanden blijkt dan ook voor allen die daaraan nog mochten twijfelen hoe „depolitiek"aan eiken staatsburger, wie hij ook zjj, ter harte moet gaan, hoe de staatkundige gezondheid van een land samengaat en den sterksten invloed uitoefent op zijne maatschappeljjke gezondheid en hoe de vernietiging van het eerste eene volkomen demoralisatie op elk gebied tengevolge heeft hoe alle vrjje uiting der gedachte wordt onderdrukt, hoe alle vrjje ontwikkeling wordt tegengegaan, hoe intrigo en kuiperij allerwege de maatschappelijke verhoudiugen beheerschen en hoe de vrije burger slechts te kiezen heeft tusschen eene belangzuchtige aansluiting bij de regeeringspartjj of een voortdurend worstelen met die part jj aan wier hoofd zjj n onschendbare vorst staat, on schendbaar echter krachtens eene grondwet, welke hij zelf heeft verscheurd, verbroken en vernietigd. Pruisen voor het eene Frankrijk voor het andere leverden ons van dit alles gedurende de laatste jaren in meerdere of mindere mate blijken. Ondanks de krachtige middelen waarover de Napoleontische regeering te be schikken heeft, valt het echter toch niet te ontkennen dat de oppositie-partij in krachten wint. Bij de dezer dagen gehouden verkiezingen in de departementen d'Indre et Loire en de la Somme is eene herstemming noodig. Zoowel te Tours en te Péronne hebben de oppositie-candidaten meer stemmen erlangd dan de regeeringscandidaten en wel in eerstgenoemde kies district 800 en in het laatstgenoemd 4000 stemmen meer dan de uit Parjjs aangewezen personen. Dergelijke verschijnselen wijzen nu en dan heen naar eene reactie, welke te geduchter zal wezen naarmate de toestand van onderdrukking langer heeft geduurd. Een hoogst natuurljjk gevolg van dien toestand is overigens dat bij een eindeljjk zegevieren der oppositiepartij over de regeeringspartjj deze laatste de kroon verliest en de regeerende dynastie alzoo den troon moet verlaten. Wij gelooven dan ook niet dat door velen nog wordt betwijfeld of dergelijk feit zal met eene reactie in Frankrijk samen gaan.

Middelburgsche Courant | 1867 | | pagina 2